30.08.2014. 22:02

Dueli veiksmīgāk iesāka Francija, nepilnu divu minūšu laikā izvirzoties vadībā ar 6:2. Tiesa, jau nākamajā uzbrukumā Rodions Kurucs ar precīzu tālmetienu trīs punktus atguva. Gandrīz turpmākās četras minūtes abas izlases nespēja gūt punktus, bet tad pēc precīza viena sāncenšu soda metiena Artūrs Strautiņš ar precīzu metienu no groza apakšas panāca izlīdzinājumu (7:7). Turpmākajos uzbrukumos Francijai izdevās gūt septiņus punktus pēc kārtas, bet, vēl nesākoties pēdējai ceturkšņa minūtei, Kristers Zoriks trīs punktus atguva, turklāt pēdējā uzbrukumā ar pustālo metienu viņš guva vēl divus punktus, panākot 12:14.

Pirmajās otrās ceturtdaļas minūtēs Francija panāca 17:12, taču tad Strautiņš divus punktus atguva. Visu otro ceturtdaļu starp abām valstsvienībām noritēja mazrezultatīva un kļūdām bagāta cīņa, taču tās noslēgumā ar pretinieku groza iekarošanu veicās labāk. Turklāt atzīstamu sniegumu turpināja demonstrēt Zoriks, kurš ar diviem precīziem soda metieniem panāca 20:23.

Puslaika izskaņā Francijai izdevās panākt 25:20, bet pēc tam Kurucs neiemeta divus soda metienus, taču pēdējā uzbrukumā divus punktus atguva Roberts Blumbergs, panākot 22:25.

Otrā puslaika sākumā Latvijai izdevās atspēlēt piecus punktus pēc kārtas un pirmo reizi šajā duelī izvirzīties vadībā (27:25). Tiesa, uzreiz pēc tam sāncenši četrus punktus atguva, bet Strautiņš ar diviem precīziem soda metieniem panāca izlīdzinājumu - 29:29. Līdz trešā ceturkšņa vidum Francija guva septiņus punktus pēc kārtas, bet pēc tam panāca arī lielāko pārsvaru šajā mačā - 40:31.

Vairāk nekā divas minūtes līdz ceturkšņa beigām Zoriks ar lielisku tālmetienu panāca vairs tikai 38:42, taču jau nākamajā uzbrukumā Francija guva divus punktus ar sodu. Turpinājumā Latvija nonāca sarežģītā situācija, jo savu ceturto personisko piezīmi, kas turklāt bija nesportiska, saņēma Kurucs. Sākoties pēdējai minūtē ceturtdaļā, Latvija nonāca iedzinējos ar 38:49, bet Reinis Rudzītis svarīgā brīdī realizēja tālmetienu. Atlikušajos uzbrukumos abas komandas vēl apmainījās ar sekmīgiem uzbrukumiem, bet ceturto noslēdzošo ceturtdaļu Latvija iesāka ar astoņu punktu deficītu - 43:51.

Noslēdzošās ceturtdaļas sākumā Francija panāca jau 14 punktu pārsvaru (60:46), bet mirkli vēlāk starp abu komandu basketbolistiem izcēlās asumi, kā rezultātā Reinis Rudzītis un francūzis Igo Blanks saņēma pa diskvalificējošām piezīmēm. Tiesa, par spīti notikumiem laukumā Latvijai nekādi neizdevās pietuvoties Francijai, turklāt četras minūtes pirms pamatlaika beigām sāncenši panāca jau 66:51.

Pati mača izskaņa jau noritēja krietni mierīgākā gultnē, jo nepilnas divas minūtes pirms beigām Francija panāca jau 75:53, kas viņiem pēcāk salīdzinoši pārliecinoši ļāva kļūt par Eiropas čempioniem.

Kā zināms, turnīra pirmajā posmā Latvija guva trīs panākumus tikpat cīņās - vispirms ar 74:67 sīvā cīņā tika pārspēta Grieķija, pēc tam ar 84:62 pārliecinoši uzvarēta arī Horvātija, bet duelī par pirmo vietu B apakšgrupā mājinieki ar 63:55 uzveica arī Bosniju un Hercegovinu.

Savukārt otrajā posmā vairs neveicās tik labi - trīs zaudējumi pēc kārtas. Vispirms ar 71:79 nācās piekāpties Lietuvas vienaudžiem, bet pēc tam ar 46:73 kapitulēt arī Turcijas priekšā. Savukārt noslēdzošajā duelī Latvija ar 51:59 piekāpās Serbijai.

Ar diviem panākumiem piecās spēlēs Latvija E apakšgrupā izcīnīja trešo vietu.

Savukārt ceturtdien ceturtdaļfinālā Latvija ar 53:39 pieveica Vāciju, bet piektdien emocionālā pusfināla spēlē ar 81:71 uzvarēja arī Spāniju, pirmo reizi vēsturē iekļūstot Eiropas čempionāta finālā.

Tikmēr Franciju pirmo posmu iesāka C apakšgrupā, uzvarot Poliju, Vāciju un Dāniju. Pēcāk otrajā posmā francūži izcīnīja panākumus arī pret Krieviju un Itāliju, grupu turnīru noslēdzot ar perfektu bilanci.

Ceturtdaļfinālā Francija ar 82:52 uzvarēja Bosniju un Hercegovinu, bet pusfinālā apstādināja arī Turciju - 78:65.

Līdz ar to Francija šajā turnīrā tā arī necieta nevienu zaudējumu.

Francijas U-16 izlase Eiropas čempionāta finālā pirms tam bija spēlējusi trīs reizes - 2004., 2005., 2012.gadā, pirmajā no reizēm arī triumfējot turnīrā.

Savukārt Latvijas U-16 izlase Eiropas čempionāta labāko astotniekā iekļuva ceturto reizi vēsturē, sekojot 1999., 2001. un 2011.gadam, bet finālam kvalificējās pirmo reizi vēsturē.

Tāpat šī bija tikai otrā reize vēsturē, kad kāda no Latvijas izlasēm cīnījās Eiropas čempionāta finālā. 2013.gadā Latvijas U-20 izlase aizspēlējās līdz kontinenta U-20 meistarsacīkšu finālam, kurā ar 67:60 piekāpās Itālijas vienaudžiem.

Pirmajā posmā A grupa (Serbija, Somija, Turcija, Lietuva) un B grupa (Horvātija, Bosnija un Hercegovina, Grieķija, Latvija) sacentās Ogrē, bet C grupa (Dānija, Vācija, Polija, Francija) un D grupa (Ukraina, Itālija, Krievija, Spānija) cīņas aizvadīja Grobiņā.

Turpinājumā līdz otrdienai katras grupas trīs labākās komandas Ogrē (A un B grupas), kā arī Liepājā (C un D grupas) aizvadīja otrā posma cīņas, noskaidrojot katras grupas četras labākās, kas pēc tam iekļuva ceturtdaļfinālā, bet četru grupu vājākās vienības Rīgā aizvadīja izdzīvošanas turnīru. No ceturtdienas visas komandas sacenšas Latvijas galvaspilsētā, cīņas aizvadot divos Rīgas Olimpiskā sporta centra laukumos un noskaidrojot galīgo vietu sadalījumu.

Vietu Eiropas čempionāta A divīzijā zaudēs turnīra trīs vājākās valstsvienības.

No Latvijas izlases sastāva šim Eiropas čempionātam visplašāk - ar četriem spēlētājiem - pārstāvēta Latvijas Jaunatnes basketbola līgas (LJBL) tradicionālā čempionvienība šajā vecuma grupā «Rīga»/DSN. Sastāvā ir arī Cēsu, Ogres, Saldus, Valmieras, Ventspils, «VEF skolas» un «Rīga»/«Jugla» audzēkņi.

Par komandas līderiem uzskatāmi Rodions Kurucs un Artūrs Strautiņš, kurš nupat oficiāli pievienojies pazīstamajai Itālijas komandai «Reggio Emilia», kurā spēlē cits latviešu spēlētājs Ojārs Siliņš.

Strautiņš, Kristers Zoriks un Kārlis Garoza pērn jau piedalījās šī vecuma Eiropas čempionātā, turklāt tiekot pie liela spēles laika. Gandrīz visi spēlētāji daudz spēlējuši arī Eiropas jaunatnes līgā.

Kopš šī gada sākuma Latvijas izlase aizvadīja 20 pārbaudes spēles, kurās izcīnīja 18 uzvaras. Tai skaitā iegūta pirmā vieta 16 komandu turnīrā Turcijā un otrā vieta Francijā, kā arī Baltijas kausa izcīņā. Tiesa, tikai Turcijā komanda bija optimālajā sastāvā. Savainojuma dēļ vairākus mēnešus bez spēļu prakses palika Garoza, vasarā ilgi individuāli trenējās Strautiņš.

Eiropas kadetu čempionātos Latvijas labākais sasniegums bijusi piektā vieta 1999.gadā, kad komandā spēlēja Kristaps Janičenoks un Armands Šķēle, kā arī sestā vieta 2011.gadā, kad viens no treneriem bija izlases pašreizējais galvenais treneris Jānis Gailītis.

Kopš 2001.gada Latvija uzņēmusi deviņus starptautiska līmeņa nacionālo izlašu čempionātus. Šis ir astotais gads pēc kārtas, kad šādas sacensības notiek Latvijā. Ja Liepājā sacensības risinājās jau sesto gadu pēc kārtas, tad Ogrē šāda līmeņa turnīrs notika pirmoreiz vēsturē.