23.08.2015. 19:24
Latvijas U-16 meiteņu basketbola izlase svētdien izcīnīja piekto vietu Portugālē notiekošajā Eiropas čempionātā, paveicot to otro gadu pēc kārtas.

Latvijas kadetes spraigā cīņā ar 46:45 (11:8, 18:13, 7:8, 10:16) pieveica Francijas vienaudzes.

Uzvarētāju rindās 11 punktus iemeta Janeta Rozentāle, bet par vienu mazāk guva Aleksa Gulbe, kura realizēja divus svarīgus soda metienus pamatlaika izskaņā.

Latvijas jaunās basketbolistes šo dueli iesāka labāk, pirmo puslaiku noslēdzot ar astoņu punktu handikapu - 29:21. Tiesa, otrajā puslaikā pretiniecēm izdevās izlīdzināt cīņas gaitu un panākt latvietes. Sākoties pēdējām piecām minūtēm pamatlaikā, tablo vēstīja vairs tikai 41:40 par labu Latvijas kadetēm.

Pēcāk nevienai no izlasēm punktus gūt neizdevās, taču, sākoties pēdējai minūtei, vadībā pēc ilga pārtraukuma izdevās izvirzīties Francijai (45:44), bet pēc tam Gulbe iemeta divus soda metienus, no jauna vadībā izvirzot latvietes.

Šo slideno pārsvaru latvietes arī nosargāja, izcīnot piekto vietu šajā Eiropas čempionātā.

Kā zināms, Eiropas čempionāta pirmajā mačā Latvijas komanda ar 69:86 piekāpās Ungārijai. Turpinājumā otrajā cīņā ar 77:45 tika pieveikta Anglija. Savukārt trešajā duelī Latvija ar 54:68 piekāpās Spānijai. Lai arī latvietes jau priekšlaicīgi kvalificējās otrajam posmam, uz to tā arī netika paņemta neviena uzvara.

D apakšgrupā ar trim uzvarām trijos mačos triumfēja Ungārija, kurai ar attiecīgi divām un vienu uzvaru sekoja Spānija un Latvija, bet Anglijas kadetes cieta trīs neveiksmes.

Otrā posma pirmajā cīņā latvietes ar 51:52 sīvā cīņā piekāpās Francijai, bet otrdien ar 66:42 pieveica Beļģiju. Tiesa, vietu ceturtdaļfinālā Latvija nodrošināja vien otrā posma pēdējā cīņā, kad ar 64:52 uzvarēja Vācijas vienaudzes. F apakšgrupas kopvērtējumā latvietes ar divām uzvarām piecos mačos ieņēma ceturto vietu un kā pēdējā iekļuva starp astoņām labākajām kontinenta izlasēm.

Piektdien latvietes ceturtdaļfināla mačā ar 59:71 piekāpās Itālijas vienaudzēm, bet pusfināla cīņā par 5.-8.vietu sestdien ar 71:68 pārspēja Ungāriju, tādējādi nodrošinot ceļazīmi uz nākamā gada pasaules čempionātu U-17 grupā.

Tikmēr Francija pirmajā posmā izcīnīja trīs uzvaras, pārliecinoši ieņemot C apakšgrupas pirmo vietu. Otrajā posmā francūzietes savā kontā pievienoja vēl trīs uzvaras. Taču tad ceturtdaļfinālā ar 54:62 tika piedzīvots sāpīgs zaudējums Portugāles komandai. Pusfināla cīņā par 5.-8.vietu Francija ar 61:59 pārspēja krievu basketbolistes, ceļazīmi uz pasaules čempionātu izcīnot ar precīzu divpunktu metienu mača pēdējā sekundē.

Gatavojoties Eiropas čempionātam, Latvijas kadetes janvārī Baltijas jūras kausā zaudēja Somijai un Zviedrijai, bet uzveica Igauniju. Savukārt jūlijā Baltijas kausā pārspēja Igauniju un Lietuvu, bet vēlreiz piekāpās Zviedrijai, kas gan deva tikai trešo vietu.

Tāpat Latvijas U-16 basketbolistes jūlija beigās un augusta sākumā piedalījās Eiropas Jaunatnes olimpiādē, ko noslēdza piektajā vietā. Arī šī turnīra pirmajā mačā latvietes ar 53:62 piekāpās Ungārijai.

Iepriekšējos divus gadus, kad komandai palīdzēja māsas Digna un Paula Strautmanes (pērn tikai Digna), Latvijas kadetes arī sasniedza Eiropas čempionāta ceturtdaļfinālu. Pirms tam 2012.gadā Latvija vēl spēlēja B divīzijā.

Latvijas U-16 meiteņu izlases augstākais rezultāts Eiropas čempionātos ir piektā vieta, kas sasniegta 2001., 2014.gadā un arī šogad.

Latvijas U-16 basketbolistu galvenā trenere šogad ir Līga Alilujeva, kurai šī ir debija Eiropas meistarsacīkstēs kā valstsvienības vadītājai.