03.12.2014. 22:10
Latvijas čempionvienība basketbolā «Ventspils» Eiropas kausa izcīņas turnīra pirmā posma astotās kārtas mačā trešdien ar 67:71 (12:21, 20:17, 21:16, 14:17) zaudēja Karšijakas «Pinar» basketbolistiem no Turcijas, sarežģījot savas izredzes kvalificēties otrajam posmam.

«Ventspils» sastāvā ar 14 punktiem un septiņām atlēkušajām bumbām izcēlās Mairs Četmens, kurš gan maču divu tehnisko piezīmju dēļ bija spiests noslēgt priekšlaicīgi. Tikmēr pa deviņiem punktiem iemeta Dāvis Lejasmeiers un Akselis Vairogs.

Lai gan pirmos punktus šajā mačā guva mājinieki no Turcijas, ventspilniekiem izdevās izvirzīties vadībā ar 4:3. Tupinājums Latvijas čempioniem gan nebija tik sekmīgs, jo pēc veiksmīga «Pinar» izrāviena viņi nonāca vadībā jau ar desmit punktu pārsvaru - 20:10, bet pirmo ceturtdaļu Karšijakas vienība noslēdza ar deviņu punktu handikapu (21:12).

Sekmīgāk «Ventspils» vienībai neizdevās arī otrā ceturtdaļa, kuras vidū mājinieki panāca jau 31:17. Viesi no Latvijas centās pamazām zaudētos punktus atspēlēt un puslaika izskaņā panāca vairs tikai 32:37, bet pēdējās sekundēs pirmo tehnisko piezīmi saņēma Četmens, mājiniekiem atgūstot vienu punktu ar soda metiena palīdzību.

Trešajā trešdaļā abas komandas aizvadīja līdzvērtīgu cīņu, taču ceturkšņa izskaņā «Ventspils» spēlēja veiksmīgi, pēc Troija Bārnīsa tāla divpunktu metiena pēdējā sekundē samazinot rezultāta starpību līdz minimumam - 53:54. Noslēdzošajā spēles daļā starp abiem klubiem turpinājās bezkompromisa cīņa, taču ceturtās ceturtdaļas sākumā Četmens pamanījās nopelnīt otro tehnisko piezīmi, tāpēc tiesneši viņu izraidīja no zāles.

Kad līdz spēles pamatlaika beigām bija atlikušas nedaudz vairāk par četrām minūtēm, «Pinar» atradās vadībā ar 67:59, bet divas minūtes līdz izskaņai Dāvis Lejasmeiers ar tālmetienu panāca vairs tikai 65:68, turklāt pēc tam divus soda metienus realizēja arī Artis Ate. Nākamajā uzbrukumā «Pinar» guva divus punktus ar precīzu soda metienu, bet mača izskaņā ventspilniekiem neizdevās gūt virsroku.

Šajā mačā Latvijas čempioniem nepalīdzēja nesenais ventspilnieku jaunieguvums Kristaps Jančenoks, kurš turpina atkopties no savainojuma.

Turcijas klubs jau iepriekš bija nodrošinājis vietu nākamajā posmā, bet «Ventspils» pašlaik vien sliktākas savstarpējo maču summas dēļ atpaliek no grupas ceturtajā vietā esošās Melnkalnes komandas Podgoricas «Budučnost Voli», kas vēl savu astotās kārtas maču vēl nav aizvadījusi. Pat zaudējums šajā spēlē ventspilniekiem nav atņēmis izredzes sasniegt nākamo posmu, tomēr tādā gadījumā šāda iespēja, visticamāk, vairs nebūs atkarīga vien no pašu sekmēm.

Pēdējo trīs sezonu laikā šī bija abu komandu ceturtā savstarpējā spēle, bet līdz šim visās uzvarējuši Karšijakas basketbolisti. Šajā turnīrā 29.oktobrī «Ventspils» savā laukumā zaudēja ar 72:81. Turklāt šajā vienībā savulaik spēlējis gan «Ventspils» galvenais treneris Roberts Štelmahers, gan Četmens.

Pirms brauciena uz Turciju ventspilniekiem izdevās pārtraukt trīs zaudējumu sēriju, vietējā čempionātā viesos pārliecinoši apspēlējot ambiciozo «Barons»/LDz komandu ar 101:66. Tikmēr «Pinar» komanda šobrīd ir ļoti labā formā, par ko liecina ne tikai labais sniegums Eiropas kausā, bet arī nacionālajā čempionātā. Pēdējais zaudējumus, skaitot kopā abus turnīrus, piedzīvots 15.novembrī, bet pēc tā sekojušas jau piecas uzvaras.

Pārējās šīs grupas spēlēs šodien Krasnodaras «Lokomotiv-Kubaņ» no Krievijas izbraukumā ar 68:54 (17:10, 18:19, 15:15, 18:10) pieveica Grieķijas komandu Saloniku PAOK, bet «Budučnost Voli» savā laukumā tiksies ar Zelona Guras «Stelmet» no Polijas.

«Lokomotiv-Kubaņ» ir F apakšgrupas līdere ar astoņām uzvarām astoņās spēlēs, seko «Pinar» ar pieciem panākumiem septiņās cīņās, bet PAOK tikusi pie četrām uzvarām. «Budučnost Voli» un «Ventspils» kontā ir pa divām uzvarām, bet «Stelmet» cīnās ar vienu panākumu.

«Ventspils» komandai šajā turnīrā nav izvirzīts konkrēts uzdevums, jo Eiropas otrajā spēcīgākajā klubu turnīrā tā atgriezusies pēc sešu gadu pārtraukuma, iepriekšējās sezonās regulāri startējot Eiropas Izaicinājuma kausā.

«Ventspils» komanda Eiropas kausam kvalificējās kā iepriekšējās sezonas Latvijas čempione, bet «VEF Rīga» saņēma īpašo uzaicinājumu uz ULEB Eirolīgas kvalifikāciju, ko nespēja pārvarēt, un automātiski saņēma vietu Eiropas kausā.

Grupu turnīrā 36 komandas sadalītas sešās apakšgrupās, pa sešām komandām katrā, kas līdz 17.decembrim izspēlēs divu apļu turnīru. Pirms izlozes komandas, balstoties uz ģeogrāfisko principu, bija sadalītas divās apakšgrupās.

Sacensību otro posmu sasniegs četras katras grupas labākās komandas, kurām pievienosies astoņas vienības, kas nepārvarēs ULEB Eirolīgas sacensību pirmo posmu. Šīs 32 komandas tiks sadalītas astoņās grupās, pa četrām vienībām katrā, kas izspēlēs divu apļu turnīru laika posmā no 2015.gada 6.janvāra līdz 3.martam.

Otro posmu pārvarēs katras grupas divas labākās komandas, kas pēc tam izspēlēs astotdaļfinālu, ceturtdaļfinālu, pusfinālu un finālu. Izslēgšanas turnīrā visās fāzēs uzvarētāji tiks noskaidroti divu spēļu summā. Sacensību finālspēles gaidāmas 2015.gada 24. un 29.aprīlī. Sacensību uzvarētāji kvalificēsies 2015./2016.gada ULEB Eirolīgas turnīram.

Iepriekšējā sezonā Eiropas kausā triumfēja Spānijas komanda «Valencia Basket», kas finālā pieveica Krievijas vienību Kazaņas «Unics». Līdz ar to «Valencia Basket» automātiski kvalificējās ULEB Eirolīgas turnīram, bet «Unics» iepriekš pārvarēja ULEB Eirolīgas kvalifikāciju un arī spēlē Eiropas spēcīgāko komandu turnīrā.

No Latvijas komandām iepriekšējā sezonā «VEF Rīga» nespēja pārvarēt turnīra pirmo posmu.