15.07.2014. 22:29
Latvijas vīriešu basketbola izlase otrajā pārbaudes spēlē pirms 2015.gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīra otrdien izbraukumā ar rezultātu 60:72 (23:18, 14:13, 13:22, 10:19) zaudēja Igaunijas valstsvienībai.Rolands Freimanis šajā...

Rolands Freimanis šajā mačā izcēlās ar 16 gūtiem punktiem, bet 11 punktus iekrāja Mārtiņš Meiers.

Spēles pašā ievadā Igaunijas izlase uz neilgu brīdi pabija vadībā, tomēr latvieši ātri vien pārņēma iniciatīvu savās rokās. Pirmās ceturtdaļas gaitā Latvijas izlase prata izvirzīties vadībā ar septiņu punktu pārsvaru, kamēr igauņi reizi spēja atbildēt ar pietuvošanos līdz viena punkta atstatumam.

Otrās ceturtdaļas ievadā Latvijas izlases pārsvars uz brīdi pieauga līdz deviņu punktu atzīmei. Haotiskā spēlē vairāk latviešu pārsvars nepieauga, tomēr arī igauņi savos uzbrukumos nebija sekmīgi. Abas komandas "uz nulles" palika teju trīs minūšu garumā, bet pēc šī posma latvieši atjaunoja deviņu punktu handikapu. Brīdi vēlāk Latvijas izlase, turpinot savu grozu sargāt neieņemtu, izvirzījās vadībā ar 37:26. Pēdējā puslaika minūtē mājinieki beidzot tika pie gūtiem punktiem, bet atpūtā latvieši devās ar sešu punktu handikapu, jo Igaunijas izlasei padevās precīzs pēdējās sekundes tālmetiens.

Trešās ceturtdaļas pirmajā pusē Igaunijas vienībai padevās 9:2 izrāviens, kas tai ļāva izvirzīties vadībā ar 42:41. Turpinājumā mājinieku pārsvars pieauga līdz pieciem punktiem, bet pēc Latvijas izlases atgriešanās vadībā ceturtdaļas beigas atkal sekmīgāk aizvadīja igauņi, iekrājot trīs punktu handikapu.

Noslēdzošās ceturtdaļas pirmajā pusē Latvijas izlase ilgstoši nespēja gūt punktus, nokļūstot iedzinējos ar 50:62. Pateicoties latviešu neveiksmīgajiem uzbrukumiem, mājinieki piecas minūtes pirms spēles beigām atradās vadībā ar 11 punktu pārsvaru. Līdz desmit punktu atpalicībai latvieši pietuvojās vien spēles priekšpēdējā minūtē, tādējādi piedzīvojot zaudējumu.

Kā zināms, pirmajā mačā pirmdien Latvija pārspēja Igauniju ar 70:45. Šajā mačā debiju pieaugušo izlasē oficiālās spēlēs piedzīvoja visi potenciālie debitanti - Žanis Peiners, Aigars Šķēle, Ingus Jakovičs, Andrejs Gražulis un Haralds Kārlis.

Uz šiem abiem mačiem nebija devies Mareks Mejeris, kurš guvis potītes traumu.

Nākamos pārbaudes mačus Latvija aizvadīs sestdien un svētdien, kad izbraukumā divreiz spēkosies pret Lielbritāniju.

Latvija Eiropas čempionāta atlases turnīram 13 basketbolistu sastāvā sāka gatavoties pašā jūnija izskaņā. No valstsvienības kandidātiem ar komandu līdz šim nav trenējušies tikai Jānis Timma, Dairis Bertāns un Kaspars Bērziņš, cenšoties pierādīt savu lietderību Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) komandām. Tomēr jau drīzumā gaidāma šo spēlētāju pievienošanās izlases treniņiem.

Gados jaunie Kristaps Porziņģis un Ojārs Siliņš par vietu izlasē šovasar necīnās, koncentrējoties individuālās izaugsmes veicināšanai. Savukārt izlases kandidātu sarakstā iekļautais gados jaunais centrs Iļja Gromovs palīdz Latvijas U-20 izlasei, bet pievienošanās pieaugušo valstsvienībai iespējama pēc Eiropas čempionāta šajā vecumā grupā.

Jūlijā Latvijas izlase aizvadīs pārbaudes spēles arī ar Lietuvu, bet augusta sākumā Vācijā notiks Superkausa izcīņa, kurā bez mājiniekiem vēl piedalīsies arī Krievija un Izraēla.

Kvalifikācijas turnīrā no 10. līdz 27.augustam Latvija samēros spēkus ar Zviedrijas, Rumānijas un Slovākijas izlasēm.

Pašreizējais plāns paredz, ka 2015.gada rudenī finālturnīrā varēs spēlēt grupas uzvarētāji, kā arī seši no septiņiem otro vietu ieguvējiem.

Kā zināms, nestabilās politiskās situācijas dēļ Ukrainai tika atņemtas tiesības rīkot finālturnīru un pagaidām vēl nav zināms, kur sacensības risināsies.

Izraugoties 2015.gada čempionāta finālturnīra norises vietu, tiek pieļauta gan visa čempionāta norise vienā valstī, gan grupu turnīru sarīkošana četrās valstīs, no kurām vienā notiktu arī izslēgšanas spēles. Nolemts turpmāk nerīkot otrā posma turnīrus, uzreiz pēc grupu turnīriem sākot izslēgšanas spēles ar 16 komandu līdzdalību.

Interesi par visa finālturnīra vai tā daļas sarīkošanu izrādījušas 16 valstu basketbola organizācijas, ieskaitot Latvijas Basketbola savienību (LBS). Lēmums par LBS līdzdalību konkursā uz rīkošanas tiesībām tiks pieņemts pēc iepazīšanās ar visiem konkursa noteikumiem.

Eiropas 2015.gada čempionāta finālturnīrā startēs 24 komandas. Tiesības spēlēt finālturnīrā jau ir pasaules čempionāta dalībniecēm Francijas, Lietuvas, Spānijas, Horvātijas, Slovēnijas, Ukrainas, Serbijas, Grieķijas, Turcijas un Somijas izlasēm, kā arī kvalifikācijas pirmās kārtas uzvarētājai Igaunijai. Pārējās 13 finālturnīra dalībnieces tiks noskaidrotas kvalifikācijas turnīrā.

Paredzams, ka finālturnīra rīkotāji tiks izraudzīti augusta beigās pēc kvalifikācijas turnīra finiša. Tās valstis, kuras nebūs izcīnījušas ceļazīmi uz finālturnīru, no konkursa dalībnieku vidus tiks izslēgtas.

Iepriekš LBS, kā arī Lietuvas, Igaunijas un Somijas federācijas bija apliecinājušas vēlmi rīkot Pasaules kausa izcīņas finālturnīru vīriešu komandām 2019. vai 2023.gadā. Nākamajā kārtā pretendenti tiks iepazīstināti ar organizatoriskajām un finansiālajām prasībām.

Tāpat iepriekš Latvijas puse izteikusies, ka ar cerībām raugās arī uz iespēju 2017.gadā kopīgi ar vienu vai abām pārējām Baltijas valstīm uzņemt Eiropas čempionāta finālturnīru basketbolā vīriešiem.

Latvijas vīriešu basketbola valstsvienības kandidāti Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīram:

Jānis Strēlnieks, Jānis Blūms, Dairis Bertāns, Žanis Peiners, Aigars Šķēle, Ingus Jakovičs, Kristaps Janičenoks, Jānis Timma, Mareks Mejeris, Rolands Freimanis, Kaspars Bērziņš, Andrejs Gražulis, Andrejs Šeļakovs, Mārtiņš Meiers, Ronalds Zaķis, Haralds Kārlis.