13.09.2013. 23:45
Latvijas vīriešu basketbola valstsvienība piektdien, 13. septembrī, zaudēja Eiropas vicečempionei Franciju ar rezultātu 91:102. Lietuvas, Serbijas un Francijas izlases nodrošinājušas dalību ceturtdaļfinālā, savukārt latvieši un ukraiņi turpina cīņu par ceturto ceļazīmi. Svētdien plkst. 15:30 Latvija spēlēs pret Beļģiju, kura jau zaudējusi izredzes tikt tālāk.

6 Beļģija 0-4 258:302 (-44) 4

Pusotru stundu pirms iemetiena spēles likme strauji pieauga. Ukrainas uzvara pār Serbiju atjaunoja austrumeiropiešu cerības, izslēdza no tālākas cīņas Beļģiju un sarežģīja Latvijas situāciju. Zaudējums pret Franciju nozīmē, ka svētdien obligāti jāpārspēj Beļģija, bet turpinājumā jācer uz Lietuvas uzvaru pār Ukrainu.

Francija: Parker, Batum, Diaw, Gelabale, AjincaLatvija: Strēlnieks, Bertāns, Janičenoks, K. Bērziņš, Šeļakovs

Pirmās trīs minūtes abas komandas uzbruka ar 80% precizitāti. Francūži spēlēja tuvāk grozam, savukārt latviešu rindās eksplozīvs starts izdevās Dairim Bertānam. Aizsargs frontālu danku papildināja ar diviem precīziem tālmetieniem, ceturtajā minūtē izlīdzinot rezultātu – 10:10. Radās iespēja izvirzīties vadībā, taču nākamie sarkanbaltsarkano uzbrukumi noslēdzās bez punktu guvuma. Savu augsto līmeni apliecināja Francijas līderis Tonijs Pārkers, dažās minūtēs gūstot astoņus punktus. Komandas biedri neatpalika un Latvijas aizsardzība piedzīvoja grūtus brīžus cīņā pret atlētiskajiem pretiniekiem, kuri īpaši labi jutās “otrajā stāvā”. Sešās minūtēs Francija veica 3:21 izrāvienu, tomēr pēdējos punktus ceturtdaļā guva Rihards Kuksiks – 15:31.

Otrās ceturdaļas sākumā Francija divreiz panāca astoņpadsmit punktu pārsvaru (15:33, 19:37), tomēr pretinieki vairs nebija tik precīzi kā cīņas ievadā. Latviju iegāza sasteigtie uzbrukumi, bumbu bieži izmetot grūtās situācijās. Kuksika tālmetiens apvienojumā ar Strēlnieka un Bertāna aktivitātēm ļāva punktus krāt līdzīgi, taču uz tablo tas nozīmēja 16-18 punktu pārsvaru sāncenšiem. Draudīgs groza apakšā bija Ažinkā, bet Kaspars Bērziņš guva savainojumu un laukumā vairāk neatgriezās. Puslaika pēdējās minūtes ievadā Diāvs ar precīziem soda metieniem pārsniedza pussimta robežu, panākot plus divdesmit “Les Bleus” labā – 32:52. Situāciju mazliet uzlaboja Strēlnieka “buzzer-beater” tālmetiens pēc Janičenoka piespēles – 35:52. Francijas basketbolisti pirmajā puslaikā ar divpunktu un soda metieniem guva 49 punktus (2p 20/30, 1p 9/9), kamēr Latvija šādā ceļā nopelnīja tikai 20 punktus (9/20 un 2/5).

Nākamās divdesmitminūtes sākumā abas komandas no jauna rādīja augstu precizitāti, rezultatīvi noslēdzot lielāko daļu uzbrukumu. Latvijas sastāvā uguņoja Dairis Bertāns, līdz trešās ceturtdaļas vidum sametot 21 punktu, taču Francijas rindās desmit un vairāk punktus bija guvuši četri basketbolisti – Pārkers, Batums, Ažinkā un Diāvs. Ilgāku laiku turoties divdesmit punktu attālumā, francūži vienā brīdī atslābinājās un Latvijai radās iespējas samazināt starpību. Bertāna tālmetiens, Kuksika brīvmetieni un Strēlnieka trāpījums no groza apakšas dzēsa vairāk nekā trešdaļu deficīta – 55:68. Ofensīva turpinājās. Blūms iemeta otro tālmetienu, savukārt pretuzbrukumos par sevi atgādināja Rolands Freimanis, pēc Šķēles piespēles samazinot starpību zem desmit punktu robežas – 65:74. Atspēlēšanos pārtrauca tiesnešu piešķirtā tehniskā piezīme Latvijas soliņam par protestu pret Šķēles kavēšanu uzbrukuma noslēgumā. Pārkers iemeta abus metienus, bet ceturtdaļas pēdējās sekundēs saņēma sodu uzbrukumā. Septiņu punktu starpības vietā mīnus vienpadsmit – 65:76.

Latvija turpināja cīņu. Šķēle guva divus punktus ar sodu, pārliecinoši spēlē iejutās Freimanis, enerģiski cīnījās Bertāns. Pēc Mejera trāpījuma starpība tika samazināta līdz astoņiem punktiem – 75:83. “Les Bleus” neapjuka, uzbruka ar labāko precizitāti turnīrā un četrarpus minūtes pirms pamatlaika beigām atjaunoja četrpadsmit punktu pārsvaru – 79:93. Ātrā un skatītājiem tīkamā spēle turpinājās arī galotnē. Nepilnas divas minūtes pirms finālsvilpes Bertāna un Strēlnieka tālmetieni ļāva pietuvoties septiņu punktu attālumā – 91:98. Nākamais Freimaņa mēģinājums bija neprecīzs, bet, sākoties pēdējai minūtei, Pārkers sasniedza simts gūto punktu robežu.