15.09.2013. 17:16
Latvijas vīriešu basketbola izlase Slovēnijā notiekošā Eiropas čempionāta finālturnīra otrā posma noslēdzošajā, trešajā, mačā svētdien sacentās ar Beļģijas valstsvienību, spēkojoties par vietu ceturtdaļfinālā. Ļoti smagā cīņā Latvija galotnē atzina pretinieku pārsvaru - 56:60, tādējādi turnīrs mūsējiem ir beidzies. Tas nozīmē, ka vietu ceturtdaļfinālā jau pirms spēles ar Lietuvu nopelnījusi Ukrainas komanda, bet Latvijai jāsamierinās ar 11.vietu.

Rezultatīvākais ar 10 gūtiem punktiem un 11 atlēkušajām bumbām zem groziem Latvijai bija Rolands Freimanis, bet deviņi punkti Rihardam Kuksikam. Tikmēr Beļģijai 14 punkti Sašam Maso. Latvija šajā spēlē realizēja tikai 5 no 29 tālmetieniem, un arī kopumā no spēles meta ar tikai 29% precizitāti.

Spēlē nepiedalījās viens no Latvijas līderiem Kaspars Bērziņš, kurš iepriekšējā mačā ar Franciju guva savainojumu.

Jau pirmajā uzbrukumā Latvija zaudēja bumbu un beļģi trieca grozā no augšas. Arī dažos turpmākajos uzbrukumos ne visai veiksmīgs sniegums un kļūdas, bet pretinieki panāca 9:2 savā labā. Šāds rezultāts uz tablo saglabājās ilgāku laiku, līdz iepriekšējā mača varonis Bertāns guva divus punktus Latvijai. Ar Freimaņa, Meiera un Janičenoka pūlēm jau drīz atkal neizšķirts - 9:9, Latvijai 7:0 izrāviens. Lai gan beļģi atkal panāca 14:9 savā labā, īstā brīdī Jānis Blūms realizēja sarežģītu tālmetienu un arī piešķirto soda metienu. Sākoties ceturtdaļas pēdējai minūtei Latvija atradās iedzinējos ar 13:14, bet pēdējās sekundēs Šķēle no groza apakšas panāca 15:14.

Otro ceturtdaļu ar precīzu tālmetienu uzsāka Mareks Mejeris - Latvijai jau deviņi punkti pēc kārtas, bet beļģiem bija nepieciešams minūtes pārtraukums. Uzreiz pēc tam beļģiem pieci punkti īsā brīdi un vadībā jau viņi (19:18) - pārtraukums tikmēr nepieciešams Latvijai un Bagatskim. Latvijai pāris turpmākajos uzbrukumos pagalam neveicās, bet Beļģija tikmēr ieguva jau sešu punktu pārsvaru. Pirmajās piecās minūtēs Latvijai tikai pieci punkti un visi - Mejerim. Tuvojoties pirmā puslaika beigām, komandas visai regulāri apmainījās precīziem metieniem un rezultāts auga straujāk. Pirmās 20 minūtēs Latvijai tik svarīgajā spēlē noslēdzās neizšķirti - 32:32.

Otro puslaiku komandas sāka sīvā bezkompromisa cīņā un spēle ritēja punkts punktā. Pirmo četru minūšu laikā gan abi pretinieki spēja gūt tikai pa četriem punktiem - 36:36. Nākošos piecus punktus pēc kārtas guva beļģi, nedaudz atraujoties, bet Kuksiks atbildēja ar precīzu trejaci (41:43). Tobrīd nedaudz sarosījās arī mūsu spēlētāju soliņš - pēdējais laiks ko mainīt, lai svarīgo spēli uzvarētu. Uz Blūma kļūdu, pārkāpjot gala līniju, beļģi atbildēja ar nostaigātu uzbrukumā un Mukubu pārkāpumu pret Kuksiku. Rihards no soda līnijas gan precīzs tikai vienreiz. Atlikušajā laikā beļģiem precīzs trejacis, bet Latvijas pēdējais uzbrukums noslēdzas bez gūtiem punktiem. Atlika 10 minūtes, lai ko mainītu šajā spēlē.

Izšķirošo ceturtdaļu ar diviem punktiem sāka Šķēle, bet beļģi ļoti īsā brīdī iekrāja divas piezīmes, turklāt rupji kļūdījās pēc atlēkušās bumbas izcīnīšanas. Piedevām, pret Bertānu tika pārkāpti noteikumi tālmetiena brīdī - divi no trim sodiem precīzi un 46:46! Turpinājums gan mūsējiem atkal nesekmīgs - divi ātrie uzbrukumi beļģiem un kļūda uzbrukumā Latvijai, turklāt deficīts sasniedza jau septiņus punktus. Neko nemainīja arī Bagatska pieprasītais minūtes pārtraukums, pēc kura jau -9, bet uzbrukumi turpināja būt pagalam nesekmīgi. Beidzot Freimanis un Kuksiks īsā brīdī guva septiņus punktus pēc kārtas, pietuvinot mūsējos līdz 53:55, bet jāspēlē vēl četras minūtes. Beļģi guva svarīgus divus punktus, tikmēr Latvija pieturējās pie tālmetienu taktikas, kas gan rezultātu nedeva. Sākoties pēdējām divām minūtēm četru punktu deficīts mūsējiem (53:57). Kuksiks un Bertāns panāca 56:57, bet beļģi 38,5 sekundes pirms pamatlaika beigām kļūdās uzbrukumā un bumba Latvijai. Atlikušajā laikā veiksme vairāk klāt stāvēja beļģiem, kuri guva vēl divus punktus, bet Latvijai palika iespēja ar trīspunktnieku izraut neizšķirtu. Ļoti tāls Bertāna mēģinājums nebija precīzs, beļģi realizēja soda metienu un turnīrs noslēgts uz skumjas nots - 56:60 pret Beļģiju.

2013.gada Eiropas čempionāts. 15.septembris. Ļubļana, Slovēnija.

Latvija - Beļģija 56:60 (15:14, 17:18, 10:14, 14:14)

Latvijas sākumsastāvs: Freimanis (10+11 atl.), Bertāns (5), Janičenoks (4), Strēlnieks (7), Šeļakovs

Rezervē: Meiers (6+6 atl.), Mejeris (7), Blūms (4), J.Bērziņš, Kuksiks (9), Šķēle (4)

Ukrainas un Lietuvas duelis sāksies plkst.18.45 pēc Latvijas laika, bet vēlāk plkst.22 Serbija tiksies ar Franciju.

Pēc četriem mačiem E grupā pa trim uzvarām ir Lietuvai, Serbijai un Francijai, un tās jau nodrošinājušas vietu ceturtdaļfinālā. Ukrainas kontā divi panākumi, Latvija tikusi pie vienas uzvaras, bet Beļģijas kontā arī viens panākums.

Kā ziņots, otrajam turnīra posmam kvalificējās četru apakšgrupu trīs labākās komandas, bet pārējām izlasēm čempionāts noslēdzās. Komandas uz otro posmu ņem līdzi pirmā posma savstarpējās spēlēs izcīnītos panākumus.

Savukārt četras labākās abu otrā posma apakšgrupu vienības dalību Eiropas čempionātā turpinās ceturtdaļfinālā.

Kā ziņots, pirmajā čempionāta mačā Latvijas valstsvienība ar rezultātu 86:75 pārspēja Bosnijas un Hercegovinas basketbolistus, bet otrajā mačā ar 73:72 uzvarēja Melnkalnes valstsvienību. Tik veiksmīgs starts Eiropas čempionātā latviešiem izdevies tikai vienreiz - 1935.gadā.

Savukārt pēc tam trešajā mačā Latvija ar 59:67 atzina Lietuvas pārākumu, ceturtajā spēlē ar 71:80 piekāpās Serbijai, bet noslēdzošajā cīņā ar 76:66 pieveica Maķedoniju, pirmoreiz kopš 2001.gada kvalificējoties čempionāta otrajam posmam.

Otro posmu Latvijas izlase uzsāka trešdien ar graujošu uzvaru pār Ukrainu ar 85:51, bet otrajā mačā piektdien ar rezultātu 91:102 zaudēja Francijas valstsvienībai, kas ir pašreizējā kontinenta vicečempione.

Latvijas izlase Eiropas čempionātā piedalās jau devīto reizi pēc neatkarības atgūšanas. Līdz šim labākais sasniegums bijis 2001.gada turnīrā, kad tika izcīnīta augstā astotā vieta.

Pirms Eiropas čempionāta Latvijas Basketbola savienība (LBS) neizvirzīja valstsvienībai konkrētu uzdevumu.