18.12.2016. 15:24

Turnīra sistēma paredz, ka pēc grupu turnīra uzreiz sākas ceturtdaļfināli. Līdz ar to tikai pirmajās divās vietās grupā finišējušās komandas turpinās cīņu par medaļām, kamēr trešajā un ceturtajā vietā palikušās vienības spēlēs par devīto vietu 16 komandu turnīrā.

Zaudējums lietuviešiem (50:62) un minimālā uzvara pār izraēliešiem (71:70), kā arī Lietuvas zaudējums Bosnijai un Hercegovinai (79:70) nostādījis latviešus neapskaužamā situācijā. Proti, lai iekļūtu labāko divu komandu pulkā, šodien noteikti jāizcīna uzvara. Turklāt nepietiks arī ar vienkārši izcīnītu uzvaru. Izraēla nespēja noturēt 14 punktu pārsvaru pirms pēdējās ceturtdaļas un pagarinājumā zaudēja Lietuvai (88:94), līdz ar to Latvijai būs nepieciešams panākums ar vismaz 11 punktu starpību (+16 garantēs pat pirmo vietu grupā). Plašāk par iespējamajiem attīstības scenārijiem var lasīt ŠEIT.

Lietuvas un Izraēlas spēle sāksies jau 13:00, līdz ar to Latvija jau pirms savas spēles zinās, kas tieši nepieciešams, lai iekļūtu ceturtdaļfinālā.

Tas, ka tā būs uzvara, gan ir skaidrs jau šobrīd, taču viegli šo uzdevumu paveikt nenāksies. Pretī stāsies grupas līdere Bosnija un Hercegovina, kas uzvarējusi abās spēlēs (103:102 pret Izraēlu un 79:70 pret Lietuvu). Pirms diviem gadiem, komandām tiekoties U16 čempionāta grupu turnīrā Ogrē, Latvija svinēja panākumu (63:55), bet Latvijas rindās no tā mača diviem rezultatīvākajiem vīriem palicis tikai Artūrs Strautiņš, jo Rodions Kurucs U18 čempionātā nespēlē. Savukārt bosniešu līderis Džanans Musa, kurš toreiz izcēlās ar 20 punktiem, 12 bumbām un četrām piespēlēm, ir savas komandas rindās arī šoziem.

Musa pēc divām spēlēm ir rezultatīvākais spēlētājs visā čempionātā ar vidēji 20,5 punktiem - 24 punkti Izraēlas grozā un 17 lietuviešu. Jāatzīmē gan arī desmit pieļautās kļūdas pirmajā mačā. Par lielāko daļu turnīra dalībnieku gadu jaunākais Musa pārstāv Zagrebas "Cedevita" un jau pagājušajā sezonā debitēja ULEB Eirolīgā. Šogad Eiropas kausā vidēji 14 minūtēs guvis 4,1 punktu, bet Adrijas līgā tikpat ilgās minūtēs pat 8,4 punkti.

Musa tiek uzskatīts par vienu no diviem sava vecuma talantīgākajiem spēlētājiem Eiropā un pirms diviem gadiem Latvijā saņēma Eiropas kadetu čempionāta vērtīgākā spēlētāja jeb MVP balvu starp gadu vecākiem spēlētājiem. Šī atzinība tika papildināta pirms gada, kad MVP arī pie sava vecuma puišiem, turklāt izcīnīts čempiona tituls. Otrs 1999. gadā dzimušais Eiropas supertalants ir slovēnis Luka Dončičs, kuram gan jaunatnes čempionātu apmeklēšana nav interesanta, jo dienaskārtībā pirmais uzdevums ir Madrides "Real" sniegums Eirolīgā...

"Kamēr lietuvieši spēja viņu [Musu] apturēt, Lietuvas izlase kontrolēja spēles gaitu. Taču otrajā puslaikā bosnietim tika ļauts iespēlēties. Grūti pateikt, kā pietrūka – uzmanības, spējas koncentrēties vai spēka. No šīs pieredzes mums jāmācās, jo, kad Musa nejūtas komfortabli, pārliecību zaudē visa Bosnijas komanda," recepti veiksmīgam spēles iznākumam zina Latvijas valstsvienības galvenais treneris Raimonds Feldmanis. "Ļoti svarīgi būs kvalitatīvi nospēlēt aizsardzībā. Neļaut pretiniekiem mūs saraustīt ar garāmgājieniem, piespiest viņus mest pāri sedzēju rokām."