02.07.2016. 19:10
ASV tenisists Sems Kverijs sestdien Vimbldonā sarīkoja milzu sensāciju, četros setos ar rezultātu 7:6(6), 6:1, 3:6, 7:6(5) pieveicot pēdējos četros "Grand Slam" turnīros uzvarējušo pasaules pirmo numuru Novaku Džokoviču.

Sems Kverijs piektdien pirmajos divos setos nospēlēja lielisku uzbrukuma tenisu, kamēr Novaks Džokovičs darbojās vāji un uz savu slaveno aizsardzību paļauties nevarēja. Šodien cīņai atsākoties, situācija būtiski mainījās, tiesa, vairākas lietus pauzes ļāva abiem spēlētājiem saņemies grūtos brīžos, kad pretinieks spēlēja labāk.

Amerikānis 3. setā neservēja tik labi kā vakar, Džokovičs labāk darbojās uzņemšanā, spēlēja stūros un sagaidīja daudz Kverija kļūdu. Līdz dienas pirmajai lietus pauzei paspēja nospēlēt četrus geimus, visos uzvarēja Džokovičs. Mačam atsākoties pēc divu stundu pauzes, Džokovičs uzvarēja arī piektajā geimā, bet pēc tam zaudēja trīs pēc kārtas – 5:3. Ar otro mēģinājumu setu izdevās izservēt.

4. setā abiem bija ļoti daudz breika iespēju. Pirmais pie breika tika Džokovičs, kuram tas izdevās devītajā geimā ar 12. breikbumbu setā! Kverijs lielāko daļu breikbumbu atspēlēja ar eisiem un/vai "forehand" uzbrukumiem. Kverijs 4. setā sakrāja 15 eisus. Divus no tiem viņš trāpīja pie rezultāta 4:4, 15:40. Turpinājumā izgājienā pie tīkla atspēlēta trešā breikbumba šajā geimā, bet ceturto breikbumbu novērst neizdevās. Sems netrāpīja pirmo servi, Džokovičs ar "forehand" uzbrukuma otrajai servei un nopelnīja tiesības servēt par uzvaru setā.

Džokovičs neprata izservēt setu, pirmoreiz 4. setā tiekot nobreikotam. Kverijam iespējas bija agrāk, taču Džokovičam ceturtajā un sestajā geimā izdevās atspēlēt kopumā piecas breikbumbas, izvairoties no vēl lielākām nepatikšanām. Zīmīgi, ka Džokovičs jau sestajā geimā bija iztērējis visus "challenge". Tie viņam 10. geimā būtu ļoti noderējuši.

Džokovičam divreiz pēc kārtas tika nosaukts auts, kad bumbiņa patiesībā bija trāpījusi laukumā. Iespēju to pārbaudīt viņam nebija. Džokovičs tika līdz 15:30, bet Kverijs pēc tam izcēlās ar "backhand" apvedošo sitienu pa līniju, iegūstot divas breikbumbas. Nole pirmo likvidēja ar "smešu", bet otro atspēlēt viņam neizdevās, jo Kverijs izcēlās ar precīzu diagonālo apvedošo sitienu. Džokovičs nespēja bumbiņu pārcelt pāri tīklam – 5:5. Kverijs pēc tam noturēja servi, liekot Džokovičam servēt par palikšanu turnīrā. Tobrīd mačs kārtējo reizi tika pārtraukts lietus dēļ!

Pēdējā pauze ilga 66 minūtes. Džokovičs uzvarēja nākamajos sešos punktos, piecus no tiem iegūstot ar Kverija sitieniem autā vai tīklā. Tā tika viegli noturēta serve, tiekot līdz taibreikam, kurā Novaks ieguva 2:0 starta handikapu. Minibreiks tika zaudēts trešā punkta izspēlē, kad Džokovičam norāvās "forehand" sitiens. Kverijs atbildēja ar "forehand" kļūdu, atjaunojot Džokoviča pārsvaru – 3:1. Serbijas tenisistam sestā punkta izspēlē pietrūka pacietības, 22 sitienu garu izspēli pabeidzot ar "backhand slice" tīkla apakšā – 3:3.

Kverijs pēc Džokoviča "forehand" kļūdas ieguva divas mačbumbas – 6:4. Novaks pirmo atspēlēja ar eisu, bet otrā mačbumba Semam bija ar savu servi. Viņš netrāpīja pirmo, bet otrās serves punkta izspēle beidzās ar vēl vienu Džokoviča "forehand" kļūdu, bumbiņu raidot sānu autā!

Kverijam tā ir otrā uzvara 10 mačos pret Džokoviču, kuru viņš pirmoreiz pieveica 2012. gadā Parīzes "Masters 1000" turnīrā – 0:6, 7:6(5), 6:4. Džokovičs tajā mačā uzvarēja pirmajos astoņos geimos, bet zaudējumu īpaši nepārdzīvoja, jo agra izstāšanās no Parīzes turnīra viņam ļāva pietaupīt spēkus sezonas finālturnīram. Džokovičs toreiz rangā atradās 2. vietā, bet tagad ir līderis. Kverijam tā ir pirmā uzvara (1-8) pret esošo reitinga pirmo numuru. Kverijs trīs reizes zaudējis Džokovičam, bet pa divām Rodžeram Federeram un Rafaelam Nadalam.

Džokoviča šodien piedzīvotais fiasko pārtrauca dažas iespaidīgas sērijas. Viņš "Grand Slam" turnīros nebija zaudējis kopš 2015. gada "French Open" fināla pret Stenu Vavrinku, sakrājot jau 30 "major" uzvaras pēc kārtas. Tā ir trešā garākā sērija tenisa vēsturē. Vairāk panākumu pēc kārtas bijis tikai Donam Badžam (37) un Rodam Leiveram (31). Džokovičs ceturtdaļfinālu bija sasniedzis 28 "Grand Slam" turnīros pēc kārtas, bet 3. kārtā pēdējoreiz zaudēja 2009. gadā "French Open", kur piekāpās Filipam Kolšraiberam.