25.02.2017. 16:21

Bijušais NBA spēlētājs 2015. gada augusta tika ievēlēts par Krievijas basketbola federācijas prezidentu. Kiriļenko mantoja parādus 270 miljonus rubļu (pēc citiem datiem 280 miljonu) apmērā, FIBA sankcijas pret Krievijas izlasēm un sabojātu federācijas reputāciju.

Jaunais prezidents sakārtoja attiecības ar FIBA mītni Ženēvā, panākot sankciju atcelšanu, un ķērās pie “Augeja staļļu” tīrīšanas. Federācijā tika veiktas divas audita pārbaudes, kuras konstatēja šaubīgu civiltiesisko darījumu veikšanu ar individuālajiem uzņēmējiem.

2015. gada decembrī Kiriļenko iesniedza prasību pret bijušo federācijas prezidenti Jūliju Aņikejevu. Viņa un bijušais federācijas galvenais grāmatvedis, nelaiķis Mihails Kočarjans tika apsūdzēti par zādzību īpaši lielos apmēros grupā vai pēc iepriekšējas vienošanās.

Aņikejevas un Kočarjana prettiesisko darbību rezultātā federācija zaudēja apmēram 127 miljonus rubļu, 2017. gada 3. februārī rakstīja laikraksta “Kommersant” žurnālists Jurijs Senatorovs. Izmeklēšanas sākumā izmeklētāji konstatēja 12 krāpniecības epizodes.

Piemēram, 20 miljoni rubļu tika nozagti saskaņā ar desmitiem līgumu, kuri tika noslēgti ar Žurihinu laulāto pāri par banketu rīkošanu federācijas telpās. Vēl 16 miljonus rubļu Žurihini saņēma par it kā valstsvienību treniņnometņu rīkošanu, bet 8,5 miljoni rubļu tika norakstīti par federācijas darbinieku dzimšanas dienu svinēšanu.

Individuālais uzņēmējs Igors Pinsons saņēma 13,5 miljonus rubļu par reklāmas montāžu (demontāžu) pārbaudes spēlē starp Krievijas un Ukrainas valstsvienībām 2013. gada augustā. Izmeklētāji atzina vienošanos par neizpildāmu, jo tā tika noslēgta divus mēnešus pēc spēles.

2013. un 2014. gadā federācijas vadība noslēdza virkni līgumu ar krievu biljarda federāciju, lai uzņemtu filmas par basketbola treneriem Jevgeņiju Gomeļski, Jevgeņiju Pašutinu un Anatoliju Miškinu. Pēc izmeklētāju domām, tādā veidā tika nozagti apmēram 5 miljoni rubļu.

Galīgajā redakcijā apsūdzētos nolemts apsūdzēt divās epizodēs. Aņikejeva tiek vainota 36 miljonu rubļu nozagšanā, kā aizsegu izmantojot banketu rīkošanu un LED ekrānu īri 2014.-2015. gadā Novogorskā. Kočarjans pēc nāves apsūdzēts par federācijas ēkā 2013.-2015. gadā veiktajiem remontdarbiem – mahinācijām 18 miljonu rubļu apmērā, kā arī par fiktīvu līgumu parakstīšanu 1,2 miljonu rubļu apmērā.

Sākumā apsūdzēto sarakstā bija četras personas. Neskaitot Aņikejevu un Kočarjanu, aizdomas krita uz vīriešu valstsvienības bijušo ģenerālmenedžeri un divkārtējo pasaules vicečempionu Dmitriju Domani un uzņēmēju Jeļenu Siļinu par fiktīvu grāmatvedības pakalpojumu sniegšanu. Domani aizbrauca uz ārzemēm un izmeklēšana viņa lietā apturēta, bet Siļinas lieta tiks izskatīta atsevišķi.

Maskavas pilsētas Presņas rajona tiesa, sākot no 2016. gada aprīļa, Aņikejevai noteica mājas arestu. Vēlāk aresta termiņš tika vairākas reizes pagarināts. Izmeklēšanas rezultātā apkopotie dokumenti 20 sējumos nosūtīti Maskavas prokuratūrai, lai saņemtu galīgo slēdzienu.

Bijusī federācijas prezidenta iejaucās valstsvienību darbā. Piemēram, 2013. gada vasarā Aņikejevai radās konflikts ar vīriešu valstsvienības galveno treneri Foti Kacikari, kurš jūlijā atstāja Maskavu, neaizvadījis nevienu oficiālu spēli.

Sieviešu valstsvienības bijušais galvenais treneris Anatolijs Miškins 2015. gada 24. septembrī tika atcelts no amata, viņa vietā apstiprinot Vidnojes “Sparta&K” treneri Alekseju Vasinu. Galvenais iemesls – izlase neveiksmīgi startēja Eiropas čempionātā Ungārijā un nekvalificējās Londonas spēlēm.

Miškins atteicās pieņemt federācijas piedāvāto kompromisu, pieprasot samaksāt naudu par darbu līdz 2016. gada rudenim. Prasība tika iesniegta Sporta arbitrāžas tiesā (CAS). Trenera advokāti norādīja, ka Miškinu par līguma laušanu bija jāinformē 90 dienu laikā pēc Eiropas čempionāta beigām, līdz 2015. gada 27. septembrim, bet treneru padome sapulcējās tikai trīs dienas iepriekš.

Lozannā bāzētā tiesa daļēji apmierināja Miškina prasību – federācijai jāsamaksā nauda 6,2 miljonu rubļu apmērā par trenera pakalpojumiem līdz līguma laušanas brīdim. Tajā pašā laika CAS noraidījusi trenera vēlmi saņemt atalgojumu par neizpildīto darbu – nekvalificēšanos Londonai.

“Uzreiz pēc izpildkomitejas lēmuma par viņa atcelšanu piedāvāju Miškinam par paveikto darbu samaksāt naudu pilnā apmērā un šķirties kā draugiem,” sarunā ar laikrakstu “Izvestija 2017. gada 15. februārī teica Kiriļenko. “Miškins vēstulē uzstāja, ka mums jāsamaksā visa nauda līdz Londonas spēļu, kurām viņa vadītā izlase nekvalificējas, beigām. Viņš gribēja saņemt atalgojumu par darbu, kuru neizdarīja un neizdarīs. Nevarēju to atļauties un viņš izmantoja tiesības iesniegt prasību CAS.”

Miškinam jāapmaksā tiesas izdevumi.

Jaunākais lēmums – federācija nolēmusi pieteikties 2019. gada Eiropas čempionāta rīkošanai basketbolā sievietēm, finālturnīru uzņemot Jekaterinburgā un Kurskā.

Izmantotie resursi:Ъ-Газета - Деньги РФБ списали на банкеты и фильмСуд в Лозанне частично удовлетворил иск...Новости баскетбол. Интервью Кириленко.



Bauskas Zemgaļi, sporta klubs "Šautuve", Īslīces p., Bauskas n., LV-3901
Mironceva Oksana Mironceva  OksanaTaekvondo, Kikbokss
FTA
Reģistrēties