23.01.2017. 18:35

"Mēs iestājamies par tīru sportu," sacījis Aleksandrs Kasperovičs, kura valsts pārstāvji dažādos sporta veidos pēdējā laikā iesaistīti vairākos dopinga skandālos un apsūdzībās. "Tāpēc vēlamies, lai sacensībās piedalītos tikai tie, kuriem to darīt atļauj veselība."

"Mēs nepieprasām, lai tiktu publicēta informācija par visiem slimajiem sportistiem," turpināja Kasperovičs. "Tā būtu iejaukšanās viņu privātajā dzīvē, taču mēs vēlamies, lai šie gadījumi tiktu daudz objektīvāk kontrolēti un varētu novērst aizliegto vielu lietošanu. Terapeitisko izņēmumu lietošanas atļauju izsniegšana ir nopietna nepilnība reglamentā, kas sniedz iespēju krāpniekiem, un to ir nepieciešams sakārtot un kontrolēt."

TUE ir atļauja, kas sniedz sportistam lietot aizliegtās vielas, ja viņš ir pierādījis, ka tās viņam nepieciešamas ārstēšanās nolūkos. Starptautiskā līmeņa sportistiem šī atļauja ir jāsaņem no sava sporta veida starptautiskās federācijas, biatlona gadījumā tā ir IBU. Oficiāli šobrīd nav pieejama informācija, kurš sportists piedalās biatlona sacīkstēs ar TUE, bet Krievijas puse regulāri apsūdzējusi Norvēģijas biatlonistus un distanču slēpotājus "slimošanā ar astmu", kas ļauj viņiem legāli izmantot aizliegtās vielas.

Pirms gada par aizliegto vielu lietošanu tika divu mēnešu diskvalifikāciju saņēma norvēģu slēpotājs Martins Sundbijs, jo viņš nebija līdz galam nokārtojis TUE, bet izmantojis aizliegtās vielas astmas ārstēšanai. Sporta arbitrāžas tiesa (CAS) gan atzina, ka aizliegtās vielas nav tikušas izmantotas kā sniegumu uzlabojošas, bet Norvēģijas puse atzina, ka pieļāvusi birokrātisku kļūdu, kuras dēļ cietis sportists, kurš jau kopš bērnības slimo ar astmu.

Savukārt Baltkrievijas slavenā biatloniste Darja Domračeva uzskata, ka cīņā ar dopingu TUE saraksta publicēšana nevienam neko labu nedos: "Kādā veidā šāda informācija varētu palīdzēt apkarot dopinga lietošanu? Vai kāds tāpēc sāks slēpot lēnāk? Tādā veidā tikai tiktu pārkāptas sportista tiesības uz privātu informāciju." Domračeva toties atzinīgi vērtēja IBU sasaukto ārkārtas kongresu, kurā tiks lemts par plašāku sodu piespriešanu dopinga lietošanā pieķertajiem, un norādīja, ka daudzi biatlonisti šobrīd sajūtas nedroši un nevēlas, lai nākotnē parādītos tik daudz šaubīgu jautājumu kā šobrīd pēc Maklārena ziņojuma publicēšanas.

Izmantotie resursi:https://www.sports.ru/biathlon/1047...SMVA Antidopinga nodaļa: Terapeitiskās...Trāpītava.com, SIA Aiviekstes 22, Rīga, LV-1019
Čigurs Antons Čigurs Antons Džudo, Sambo
FTA
Reģistrēties