25.05.2014. 23:25
Baltkrievijas galvaspilsētā Minskā ar Krievijas izlases triumfu noslēdzies pasaules čempionāts hokejā. Finālā Oļega Znaroka un Harija Vītoliņa trenētā Krievijas valstsvienība ar rezultātu 5:2 pārspēja sīksto Somijas izlasi, kļūstot par jauno pasaules čempioni. Par čempionāta vērtīgāko spēlētāju tika atzīts Somijas izlases vārtsargs Peka Rinne.

Abas komandas šo pasaules čempionātu sāka B grupā, pirmajā savstarpējā spēlē pārākiem esot Krievijas hokejistiem (4:2). Somi bija ļoti tuvu tam, lai noslēgtu šo čempionātu jau pēc grupu turnīra, bet divi Latvijas izlases zaudējumi ļāva tiem iekļūt ceturtdaļfinālā, kurā tika uzvarēta Kanāda, bet pusfinālā tika apspēlēti čehi. Tikmēr Krievija līdz finālam uzvarēja deviņas spēles no deviņām, bet pusfinālā pret Zviedriju zaudēja galveno treneri Oļegu Znaroku. Līdz ar to Krievijas izlasi finālā vadīja Harijs Vītoliņš.

Kā jau lielāko daļu spēļu, Krievijas izlase arī finālā uzreiz izdarīja spiedienu uz Somijas izlases vārtiem. Somi atbildi parādā nepalika, tiekot arī pie skaitliskā vairākuma formātā četri pret trīs. Asa un azartiska spēle turpinājās arī pēc tam, pie savas iespējas tiekot arī Krievijas izlasei. Sestās minūtes izskaņā ļoti labā pozīcijā nonāca Sergejs Širokovs, bet trāpīja ripu pa Pekas Rinnes aizsargmasku. Somi spēlēja aktīvi un ar lielu cīņassparu, bet meistarīgāki bija Krievijas hokejisti, jebkuram viņu uzbrukumam radot potenciālas briesmas. Devītajā minūtē vairākkārt tika apdraudēti Sergeja Bobrovska sargātie vārti, reālākā iespēja esot Olli Palolam.

Sekoja skaitliskais vairākums Krievijas izlasei, par galveno varoni kļūstot Pekam Rinnem, kurš vairākkārt glāba savu komandu no droša vārtu zaudējuma. Somiem mazākumā bija palikušas 16 sekundes, kad ripa tomēr atrada ceļu Rinnes vārtu tīklā. Asu un precīzu metienu izdarīja Širokovs, atklājot mača rezultātu (1:0). Turpinājumā Somijas izlase centās iegūt iniciatīvu un ātri atjaunot līdzsvaru uz tablo. Viena šāda iespēja radās, bet vārtu priekšā glāba Jevgēņijs Medvedevs. Teju pusotru minūti pirms pirmā perioda beigām spēcīgu metienu izdarīja Palola, trāpot pa vārtu pārliktni. Tas bija kulminācijas sākums, abām komandām apmainoties ar lieliskām vārtu gūšanas iespējām. Īsā laikā divas reizes somi veica divus ātros uzbrukumus, no kuriem otro, trīs sekundes līdz perioda beigām realizēja Īro Pakarinens - 1:1.

Otro periodu komandas iesāka ar līdzīgu cīņu, bet lēnām iniciatīvu ieguva Somijas izlase. Sestajā minūtē uz noraidīto soliņa sēdās Danis Zaripovs, kas bija liktenīgi. Beidzot ripu vārtos raidīja Palola, izvirzot Somijas izlasi vadībā (2:1). Somu prieki gan bija ļoti īsi, jo 43 sekundes vēlāk vārtu priekšā netika noturēts Aleksandrs Ovečkins, kurš pēc Vadima Šipačova piespēles viegli raidīja ripu vārtos - 2:2.

Perioda otrajā pusē labāk turpināja izskatīties Somijas izlase, spējot tikt arī pie vārtu gūšanas iespējām. Situācija mainījās nepilnas piecas minūtes līdz perioda beigām, kad pie lielā skaitliskā vairākuma tika Krievijas izlase, to realizējot Jevgēņijam Malkinam, otro reizi šajā mačā izvirzot savu komandu vadībā. Perioda izskaņā somi aktīvi uzbruka, lai panāktu neizšķirtu, bet droši spēlēja Bobrovskis, komandām dodoties atpūtā pie rezultāta 3:2.

Trešā perioda sākumā uz priekšu devās somi, kamēr Krievijas izlase izteikti spēlēja no aizsardzības. Trešajā minūtē nevajadzīgu noraidījumu saņēma Tomi Salinens, kas spēli novirzīja uz Somijas izlases vārtiem. Atkal daudz darba bija Rinnem, bet pēc Danisa Zaripova metiena arī viņš bija bezspēcīgs, rezultātam kļūstot 4:2. Sestajā minūtē lieliska iespēja samazināt rezultāta starpībai bija Jori Lehteram, bet viņš divas reizes nespēja pārcelt ripu pāri Bobrovska kājsargam. Sekoja skaitliskais vairākums, kura laikā Krievijas izlasi reizi glāba vārtu konstrukcija, bet vēl vairākas reizes ripa lidoja tikai nedaudz garām vārtiem.

Nākamā ļoti labā iespēja Somijai radās 12. minūtē, kad kārtējo reizi jāglābj sava komanda bija Bobrovskim. Somiem nebija kur atkāpties, tāpēc viņi turpināja aktīvi uzbrukt. Krievi gaidīja pretinieku kļūdas un arī sagaidīja. Tā četras ar pusi minūtes līdz pamatlaika beigām Krievija tika pie skaitliskā vairākuma, samazinot Somijas cerības uz izglābšanos. Pus minūti vēlāk Peku Rinni pārspēja Viktors Tihonovs, izšķirot šī mača likteni. Drīz pēc tam Somijas izlase atkal palika mazākumā, bet nebija šaubu, ka somi turpinās cīņu līdz galam. Krievijas izlase vairs necentās uzbrukt, izcīnot uzvaru šajā finālā ar rezultātu 5:2 un kļūstot par jauno pasaules čempioni.

Pēc finālspēles tika nosaukts šī pasaules čempionāta vērtīgākais spēlētājs, par kuru pelnīti tika atzīts Somijas izlases vārtsargs Peka Rinne, kurš aizvadīja trīs sausās spēles un ievilka savu komandu lielajā finālā.

Vārti: 10:45 Širokovs (Zaripovs) 1:0, 19:57 Pakarinens (Lehtera) 1:1, 26:51 Palola (Imonens, Lehtera) 1:2, 27:34 Ovečkins (Šipačovs) 2:2, 35:38 Malkins (Zaripovs) 3:2, 44:24 Zaripovs (Širokovs) 4:2, 55:53 Tihonovs (Kutuzovs) 5:2Soda minūtes: 12-28Metieni: 39-26Vārtsargi: Sergejs Bobrovskis - Peka Rinne