25.05.2014. 23:24
Pasaules hokeja čempionāta finālā svētdienas vakarā pie piektā čempionu titula tika Krievijas hokeja izlase, kas arī bez diskvalificētā galvenā trenera Oļega Znaroka spēja uzveikt Somiju - 5:2 (1:1, 2:1, 2:0). Krievijas hokejisti turnīrā uzvarēja visās desmit spēlēs, finālā četras reizes realizējot skaitlisko vairākumu. Finālspēlē čempionus vadīja Harijs Vītoliņš.

Krievijai vārtus finālā guva Sergejs Širokovs, Aleksandrs Ovečkins, Jevgēņijs Malkins, Daniss Zaripovs un Viktors Tihonovs, bet somiem izcēlās Īro Pakarinens un Oli Pālola. Somijas hokejisti iepriekšējos divos turnīros bija ierindojušies 4.vietā, bet Krievija spēlēja piektajā finālā septiņu gadu laikā. Četri no tiem (2008, 2009, 2012, 2014) noslēgušies ar krievu triumfu. Par trīskārtējiem čempioniem Minskā kļuva kapteinis Aleksandrs Ovečkins un Daniss Zaripovs.

Zīmīgi, ka Znaroks tomēr ignorēja IIHF aizliegumu, kas attiecas uz piedalīšanos pēcspēles ceremonijā - treneris devās uz ledus pie komandas, saņemot arī zelta medaļu.

Par visa čempionāta vērtīgāko hokejistu atzina Somijas vārtsargu Peku Rinni. Tikmēr par turnīra rezultatīvāko hokejistu kļuva Rīgā dzimušais Krievijas uzbrucējs Viktors Tihonovs, kurš desmit mačos tika pie 16 (8+8) rezultativitātes punktiem.

Mača sākums izvērtās sadursmēm bagāts, vairākās epizodēs izceļoties asumiem. Drīz vien arī pirmais abpusējais noraidījums, bet brīdi vēlāk somiem jau vairākums un iespēja pārbaudīt turnīra labāko mazākumu. Pēc tam jau pusotra minūte vairākumā Krievijai - pēc Sergeja Širokova metiena glāba Rinne, atvairot to ar aizsargmasku. Turpinājumā jau komandu nācās glābt Borovskim, īsā brīdī somiem tiekot pie divām teicamām iespējām atklāt rezultātu. Somu ofensīvu pārtrauca noraidījums - mazākumā Rinnem bija ļoti daudz darba, bet nosegto somu vārtsargu ar teicamu metienu pārspēja Sergejs Širokovs. Perioda otrajā pusē izpaudās Krievijas pārsvars, tomēr somi atbildēja bīstamos pretuzbrukumos - vienā no tiem Oli Pālolas spēcīgais metiens norībināja Krievijas vārtu pārliktni. Pēdējā minūtē somi izrāvās divatā pret aizsargu, bet Mika Salomaki neprata pārspēt Bobrovski. Krievija pēc pirmajām 20 minūtēm tomēr vadību nesaglabāja - trīs sekundes pirms perioda beigām Īro Pakarinens panāca 1:1.

Otro periodu mērķtiecīgāk sāka Krievija, taču somi pēc Danisa Zaripova noraidījuma tika pie vairākuma iespējas - tā izskaņā Oli Pālola trieca vārtos Bobrovska atvairīto ripu, pirmo reizi izvirzot vadībā Somiju. Tiesa, viņu prieki nebija ilgi, jo Aleksandrs Ovečkins 43 sekundes vēlāk bija izmanīgākais vārtu priekšā, veikli pārspējot Rinni - 2:2. Turpinājumā somi uz veselu minūti palika trijatā pret pieciem krieviem, kādu brīdi turoties vareni, taču pēc Malkina metiena bezspēcīgs arī Rinne. Perioda pēdējās divās minūtēs jau vairākums somiem, tomēr pirms pēdējām 20 minūtēm pamatlaikā vadībā aizvien Krievija.

Trešā perioda ievadā somi sāka aktīvi, bet nopelnīja noraidījumu - pašā vairākuma izskaņā Zaripovs pēc teicamas Širokova piespēles panāca 4:2 Krievijas labā. Turpinājumā jau divas minūtes Kutuzovam un teicama iespēja Somijai atjaunot intrigu - mazākumā krievus glābj vārtu pārliktnis, jau otro(!) reizi mačā pa to trāpot Pālolam. Somi jūtami palielināja apgriezienus, visiem spēkiem metoties uz priekšu, bet Bobrovskis vārtos demonstrēja fantastisku sniegumu. Somu cerībām punktu pielika noraidījums piecas minūtes pirms pamatlaika beigām - ceturto vairākumu šajā spēlē realizēja krievi, Viktoram Tihonovam mainot ripas lidojuma virzienu. Pēc tam krievu aizsargu Jegoru Jakovļevu apmalē iegrūda Mika Salomaki, saņemot 2+10 soda minūtes. Atlikušajā laikā rezultāts vairs nemainījās - par pasaules čempioniem kļūst krievi!

Krievija turnīrā uzvarēja visos desmit mačos, kopumā ielaižot vien desmit ripas. Finālā gan spēlētājus nevadīja galvenais treneris Oļegs Znaroks, kurš saņēmis diskvalifikāciju par savu nāves žestu Zviedrijas izlases trenerim.

Spēli klātienē vēroja Krievijas prezidents Vladimirs Putins un Baltkrievijas valsts vadītājs Aleksandrs Lukašenko.

PČ hokejā. Fināls. 2014.gada 25.maijs. Minska, Minsk Arena.

Krievija - Somija 5:2 (1:1; 1:1; 3:0)

Vārti: 10:45 Širokovs (Zaripovs, vair.) 1:0; 19:57 Pakarinens (Lehtera) 1:1; 26:51 Pālola (Jormaka, Lehtera, vair.) 1:2; 27:34 Ovečkins (Šipačovs) 2:2; 35:36 Malkins (Zaripovs, vair.) 3:2; 44:24 Zaripovs (Širokovs, vair.) 4:2; 55:53 Tihonovs (Kutuzovs, Kuļomins, vair.) 5:2;

Vārtsargi: Sergejs Bobrovskis - Peka Rinne

Metieni: 39-26

Soda minūtes: 12-28

Abas komandas jau sacentās B apakšgrupā, kad otrās kārtas spēlē ar 4:2 uzvarēja Krievija. Tiesa, somi izdarīja vairāk metienu, bija pārāki iemetienos un vārtus sargāja otrais numurs Miko Koskinens. Finālā būs divu čempionāta labāko vārtsargu duelis - soms Peka Rinne pret krievu Sergeju Bobrovski. Abi turnīru aizvadījuši lieliski un būs ļoti interesanti vērot, kuram nervi izrādīsies stiprāki izšķirošajā mačā. Abas komandas tikās arī Soču olimpiādes ceturtdaļfinālā, somiem esot pārākiem ar 3:1. Tiesa, abās komandās, salīdzinot ar februāra spēli, notikušas pamatīgas sastāva pārmaiņas.

Ceturtdaļfinālā Krievija ar 3:0 uzvarēja Franciju, bet pusfinālā tika galā ar pasaules čempioniem zviedriem - 3:1. Tikmēr Somija atspēlējās un uzvarēja Kanādu (3:2) cīņā par pusfinālu, kurā pēc tam ar 3:0 atstāja sausā Čehiju.

Jau ziņots, ka bronzas medaļas svētdien izcīnīja Zviedrijas hokejisti.