30.06.2014. 09:05
Pasaules kausa izcīņas ceturtdaļfinālā svētdien iekļuva Kostarikas futbola izlase, kas astotdaļfināla mačā pēcspēles 11 metru sitienu sērijā ar 2:1 (1:1, 0:0) pārspēja Grieķijas valstsvienību.

• Nīderlande paveic brīnumu! vakar
  • Kostarikas izlase uzvar Itāliju, iekļūst 1/8 finālā un aizsūta mājās Angliju 2014. g. 20. jūnijs

Spēles rezultātu 52.minūtē atklāja Kostarikas izlases kapteinis Braiens Ruiss, bet neizšķirtu pamatlaika pēdējā minūtē panāca grieķu aizsargs Sokratis Papastatopols.

Savukārt mača papildlaikā neviena no izlasēm vārtus nespēja gūt, bet pēcspēles 11 metru sitienu sērijā pārāka bija Kostarika, izšķirošo sitienu realizējot Maiklam Umanjam.

Līdz ar to Kostarika ceturtdaļfinālā 5.jūlijā tiksies ar Nīderlandes izlasi, kas svētdien savā astotdaļfināla zarā ar 2:1 pārspēja Meksikas izlasi.

Duelis abu valstsvienību starpā iesākās visai piesardzīgi, tomēr vairāk iniciatīvas uzbrukumā izrādīja Grieķijas izlase. Pirmā reālā vārtu gūšanas iespēja radās astotajā minūtē, kad Kristiāns Volanjoss nokļuva lieliskā sitiena pozīcijā pie grieķu vārtiem, bumbu raidot neprecīzi. Turpmākajās minūtēs vairāk teritoriālais pārsvars piederēja Kostarikas futbolistiem. Puslaika pirmajā daļā gan neviena no komandām nespēja izveidot būtiskas vārtu gūšanas epizodes.

Cīņas 30.minūtē bīstamu sitienu pa Grieķijas vārtiem izpildīja Džoels Kempbels, tomēr bumba lidoja tieši virsū pretinieku vārtsargam Keiloram Navasam. Savukārt pirmo dzelteno kartiņu mača 36.minūtē saņēma grieķu centra pussargs Andress Samaris, asi nospēlējot pret Kempbelu. 38.minūtē brīnumainā kārtā Grieķija neizvirzījās vadībā, kad pēc lieliskas komandas biedra piespēles aci pret aci ar vārtsargu nokļuva Dimitris Salpingidis, taču sitienu ar pūlēm atvairīja Navass. Tikmēr četras minūtes vēlāk gandrīz vienatnē pret Kostarikas vārtiem izrāvās Lazars Kristodolopuls, tomēr viņu neatļauti kavēja aizsargs Oskars Duarte, par to saņemot dzelteno kartiņu.

Otrā puslaika otrajā minūtē pēc standartsituācijas izpildes visaugstāk izlēca raženais grieķu uzbrucējs Giorgs Samars, pretinieku vārtsargam bumbu viegli tverot. Cīņas 52.minūtē vadībā izvirzījās Kostarika, teicamu sitienu no soda laukuma robežas realizēja izlases kapteinis Ruiss. Pēc zaudētājiem vārtiem daudz aktīvāk sāka cīnīties grieķi, ievadot regulārus pozicionālus uzbrukumus, kas lika kostarikāņiem spēlēt uz pretuzbrukumiem. Mača 66.minūtē Kostarika palika skaitliskajā mazākumā, otro dzelteno kartiņu par rupju izklupienu saņēma Duarte, bet sekojošo brīvsitienu neveiksmīgi izpildīja Samars.

Spēles 75.minūtē no teicamas pozīcijas bumbu vārtos pāradresēt nespēja uz maiņu nākušais Grieķijas uzbrucējs Teofanis Geks. Pamatlaika pēdējās 15 minūtēs Kostarikas futbolisti diezgan uzskatāmi vilcināja laiku, kas manāmu paniku radīja pretinieku spēlētājos. 80.minūtē grieķi nopelnīja teicamu brīvsitiena pozīciju, taču sitienu izšķērdēja pieredzējušais Giorgs Karagunis, raidot bumbu krietni pāri sāncenšu vārtu konstrukcijai. Savukārt brīdi vēlāk Navasu no tuvas distances ar galvu neizdevās pārspēt arī Kostam Manolam. Atlikušajās minūtēs Grieķijas spēlētāji uzsāka pamatīgu ofensīvu pretinieku vārtu tuvumā, kas vainagojās panākumiem pamatlaika pēdējā minūtē. Rezultātu uz tablo izlīdzināja aizsargs Sokratis Papastatopols, kurš bija precīzs no vārtu priekās. Pēcāk grieķi teju izrāva uzvaru, tomēr pretinieku vārtsargs pierādīja savu meistarību.

Papildlaika pirmajās minūtēs Grieķijas futbolisti turpināja izmantot viena spēlētāja pārspēku, regulāri izpildīto sitienus no distances. 94.minūtē no aptuveni septiņiem metriem vārtus ar galvu nespēja gūt Geks, pēcāk turpinot lieliski vārtos darboties Navasam. Arī turpmākajā papildlaika daļā grieķi būtiski pārņēma spēles grožus savās rokās, bet Kostarikas spēlētāji atbildēja ar retiem un bīstamiem pretuzbrukumiem. 113.minūtē Grieķijas futbolisti izveidoja ātru pretuzbrukumu, pieciem spēlētājiem izskrienot pret diviem kostarikāņu aizsargiem, taču eiropieši nespēja izdevību pārvērst vārtu guvumā. Savukārt papildlaika pēdējā minūtē Navass vēlreiz glāba Kostarikas izlasi, kad teicami atvairīja Kosta Mitrogla sitienu no pašas vārtu priekšas.

Pirmā pēcspēles sitienu sēriju uzsāka Kostarika, Selso Vorhess precīzi sita vārtu augšējā daļā. Pēcāk ar precīzu sitienu atbildēja arī raženais grieķu uzbrucējs Mitroglu, bet teicamu precizitāti nodemnostrēja arī mača pirmo vārtu autors Ruiss. Turpinājumā katra izlase apmainījās vēl ar vienu teicamu sitienu - 4:3. Savukārt ceturto sitienu Grieķijai netrāpija Geks, vārtsargam bumbu atvairot, bet nākamajā sitienā precīzs bija kostarikāņu aizsargs Maikls Umanja, ievedot Kostariku ceturtdaļfinālā.

Kostarika negaidīti triumfēja tā sauktajā «nāves grupā», trīs spēlēs tiekot pie septiņiem punktiem un aiz sevis atstājot tādas komandas kā Urugvaja, Itālija un Anglija. Savukārt Grieķija C apakšgrupas sacensībās iekrāja četrus punktus, par mata tiesu iekļūstot astotdaļfinālā. Izkļūšanu no apakšgrupas grieķi nodrošināja vien pēdējā kārtā, kad ar 2:1 apspēlēja Kotdivuāru, liekot tai izstāties no turnīra.

Kostarika piedalās savā ceturtajā finālturnīrā vēsturē, bet līdz astotdaļfinālam tikusi tikai otro reizi - iepriekš tas tika paveikts arī debijas reizē 1990.gadā. Tikmēr Grieķija finālturnīrā piedalās otro reizi pēc kārtas un trešo reizi vēsturē. Grupu turnīru iepriekš komandai nebija izdevies pārvarēt.

Savukārt pirmdien astotdaļfinālā Vācija tiksies ar Alžīriju, bet Francija ar Nigēriju.

Sacensības 12 Brazīlijas pilsētās un stadionos ilgs līdz 13.jūlijam.

Pasaules kausa izcīņas futbolā astotdaļfinālam kvalificējušās sešas Eiropas un piecas Dienvidamerikas komandas, bet grupu turnīru nepārvarēja neviena Āzijas vienība.

Valstsvienības bija sadalītas astoņās apakšgrupās, pa četrām izlasēm katrā. Visas turnīra dalībnieces aizvadīja trīs grupas spēles. Tālāk katras grupas divas labākās komandas turpina cīņu izslēgšanas fāzē, kur sākotnēji nonāks 16 valstis, sadaloties astoņos pāros. Turpinājumā katrā izslēgšanās kārtā izlašu skaits saruks uz pusi, līdz finālā iekļūs divas spēcīgākās turnīra dalībnieces.

Brazīlijai ticis gods finālturnīru rīkot otro reizi. Iepriekš 1950.gada turnīrā mājinieki aizspēlējās līdz pat finālam, kurā negaidīti atzina Urugvajas valstsvienības pārākumu. Pasaules kauss pirmo reizi kopš 1978.gada un sesto reizi kopumā tiek rīkots Dienvidamerikā.

Pasaules kausa izcīņa Brazīlijā pārliecinoši kļuvusi par dārgāko vēsturē, kas radījis dažādu sajūtu kontrastu valsts iedzīvotājos. Starptautiskā Futbola federāciju asociācija (FIFA) un Brazīlijas varasiestādes kopā turnīram iztērējušas aptuveni 14 līdz 16 miljardus ASV dolāru (desmit līdz 11 miljardus eiro), kas ir aptuveni četras reizes vairāk nekā izmaksas 2010.gada Pasaules kausā Dienvidāfrikas Republikā.

Brazīlijā pirmo reizi Pasaules kausa finālturnīru vēsturē tiek izmantota vārtu līnijas tehnoloģija, kas strīdīgās situācijās precīzi ļauj noteikt, vai bumba pilnībā šķērsojusi vārtu līniju.

Pirmo reizi kopš 1950.gada finālturnīrā debitējusi tikai viena izlase - Bosnija un Hercegovina.

Visvairāk reižu Pasaules kausa vēsturē triumfējusi Brazīlijas izlase, kas spējusi kausu pacelt piecas reizes, četras reizes uzvarējusi Itālija, bet trīs - Vācija. Tikmēr Argentīnai un Urugvajai tas izdevies divos gadījumos, bet pa reizei prestižajās sacensībās uzvarējusi arī Anglija, Francija un Spānija, kas ir pašreizējā kausa īpašniece. Tāpat Brazīlija ir vienīgā valstsvienība, kas piedalījusies pilnīgi visos 20 finālturnīros, 18 reizes laukumā devušās Itālijas un Vācijas izlases, bet Argentīna - 16.

Pirms četriem gadiem DĀR čempionu titulu izcīnīja Spānija, kas finālā ar 1:0 papildlaikā uzvarēja Nīderlandi. Savukārt trešo vietu otrajā turnīrā pēc kārtas izcīnīja Vācija.

Kostarikas izlases sastāvs - Keilors Navass, Džiankarlo Gonsaless, Kristiāns Gamvoa (Džonijs Akosta, 77.min.), Oskars Duarte, Žuniors Diass, Maikls Umanja, Jelcins Teheda (Hosē Migels Kuvero, 66.min.), Kristiāns Volanjoss (Rendels Vreness, 83.min.), Braiens Ruiss, Selso Vorhess, Džoels Kempbels.

Grieķijas izlases sastāvs - Orestis Karnezis, Hosē Holevs, Sokratis Papastatopols, Vasilis Torosidis, Kosts Manols, Andress Samaris (Kosts Mitroglu, 58.min.), Dimitris Salpingidis (Teofanis Geks, 69.min.), Gianis Maniatis (Kosts Kacuranis, 78.min.), Giorgs Samars, Lazars Kristodolopuls, Giorgs Karagunis.