21.08.2014. 09:49
Ar 15 spēlēm šodien startēs pirmā jaunās Čempionu hokeja līgas (CHL) sezona. Par Eiropas spēcīgākās hokeja komandas godu kopumā sacentīsies 44 vienības no 11 hokeja līgām (12 valstis).

Starptautiskās hokeja federācijas (IIHF) un Eiropas hokeja organizāciju izveidotā Čempionu hokeja līga ir kārtējais solis Eiropas starpvalstu klubu turnīru attīstībā. Augstākā līmeņa komandas ir cīnījušās par dažādām trofejām, tomēr pēdējos gadu desmitos ar ilglaicīgumu kāds no turnīriem nevarēja lepoties.

Pirms CHL notika "European Trophy" izcīņa, kas pulcēja vairāk nekā 30 klubus no vadošajām Eiropas hokeja lielvarām (izņemot Krieviju). Pēdējā balvas izcīņa notika 2013.gadā, bet uz šī turnīra bāzes tad arī tika izveidota Čempionu hokeja līga (turnīrs ar šādu nosaukumu pastāvēja arī 2008./09.gada sezonā).

Šobrīd Čempionu hokeju līgu veido un organizē gan iesaistīto klubu un līgu pārstāvji, gan IIHF. CHL dibināšanā piedalījās 26 klubi un sešas līgas, taču iespējas startēt šajā turnīrā ir arī citiem, iegūstot "wild-card". Vienu no "wild-card" saņem IIHF Kontinentālā kausa uzvarētājs, tādējādi papildus nozīmi piešķirot arī šim turnīram.

Jaunizveidotais turnīrs noteikti nav konkurents esošajām nacionālajām līgām, kurām netrūkst savu principiālu derbiju un intrigu. Grupu turnīra finišs oktobra sākumā nozīmē to, ka vietējie čempionāti pārsvarā vēl nav paspējuši ieskrieties, līdz ar to ir zināma līdzība ar to pašu "European Trophy", kas daļēji tika uzskatīts par tādu kā iesildīšanās turnīru sezonas galvenajiem notikumiem vietējos čempionātos.

Agrais hokeja sezonas sākums neizbēgami nozīmē to, ka komandām var būt ļoti atšķirīga sportiskā forma. Lai gan, protams, klubu oficiālā pozīcija nerunā par turnīra zemo nozīmīgumu, praksē var izrādīties, ka Eiropas vadošo hokeja līgu klubi neizturas pret CHL spēlēm tik nopietni kā, piemēram, britu vai franču vienības - galu galā, zviedriem un somiem ir pietiekami aizraujoši nacionālie čempionāti. Mazo klubu izredzes uz panākumiem turnīrā palielina arī diezgan zemais spēļu skaits - seši mači grupu turnīrā, kam sekos ne vairāk kā septiņas spēles "play-off".

Motivāciju cīņai par uzvaru turnīrā neveicinās arī balvu fonds. Lai gan apsveicami, ka tāds vispār ir, tomēr pusotrs miljons eiro uz visām komandām nav nekāda milzīgā summa. CHL uzvarētājs maksimāli var tikt pie 160 tūkstošiem eiro, kas, piemēram, zviedru, vācu vai šveiciešu klubiem nav tas daudzums, par kuru var sajūsmināties. Protams, par ļaunu šī summa arī nenāks. Lielākā motivācija acīmredzot klubiem būs cīņa par Eiropas spēcīgākā kluba godu (kas nav maz), kā arī iespēja pacīnīties ar kādas kaimiņvalsts principāliem pretiniekiem. Piemēram, zviedriem un somiem tā būs kārtējā iespēja nokārtot savus rēķinus hokeja laukumā.

Turnīram par labu nerunā arī tas, ka vismaz pagaidām nav panākta vienošanās ar Kontinentālo hokeja līgu, līdz ar to CHL pirmajā sezonā nāksies iztikt bez Krievijas klubu dalības. Krievijas vadošās komandas noteikti nepadarītu šo turnīru vājāku, bet tikai veicinātu papildus interesi, taču vismaz pirmajā gadā būs jāiztiek bez KHL pārstāvjiem. Krievijas klubi dažādos Eiropas hokeja turnīros ir pierādījuši, ka ļoti veiksmīgi spēj konkurēt ar šveiciešiem, zviedriem un somiem, līdz ar to KHL nepiedalīšanās var likt uzdot jautājumus par turnīra prestižu.

Tiesa, Krievijas klubu iesaiste teju automātiski nozīmē papildus galvassāpes CHL organizatoriem. Ja ar Maskavas un Sanktpēterburgas klubiem pārāk lielām problēmām būt nevajadzētu, tad, piemēram, sacensību kalendārs būtu pamatīgi jāpielāgo gadījumā, ja Notingemas hokejistiem vajadzētu braukt uz Ufu vai otrādi. Šobrīd komandas ar dažiem izņēmumiem atrodas vienā laika zonā un ir diezgan tuvu viena otrai, lai nebūtu jāsatraucas par lieliem attālumiem (un līdz ar to iespējamo kaitējumu nacionālajiem čempionātiem).

Neskatoties uz iespējām atrast vairākas vājās puses CHL, ir arī pazīmes, kas liecina projektam par labu. Organizatori aktīvi rūpējās par video pārraižu nodrošināšanu (un tiesību pārdošanu), kas savukārt iet roku rokā ar reklāmu. Tieši reklāmas naudas trūkums un nespēja piesaistīt atbalstītājus iepriekš bija galvenais klupšanas akmens, kāpēc dažādu valstu hokeja klubi nevarētu sacensties savā starpā un noskaidrot, kurš ir spēcīgākais Eiropā. Sadarbības līgumi tiek slēgti uzreiz uz vairākām sezonām, tādējādi palielinot turnīra izdzīvošanas izredzes. Saprotams, ka būtisku lomu šeit spēlē uzreiz vairāku iesaistīto pušu garantijas - gan no IIHF, gan no privāto organizāciju puses.

CHL izveide un īpaši t.s."otrā ešelona" klubu piesaiste veicina interesi par hokeju arī valstīs, kur tas nav starp populārākajiem un atbalstītākajiem sporta veidiem. Piemēram, īpašu uzmanību izpelnījušies tādi klubi kā Notingemas "Panthers" un Briansonas "Diables Rouges" – līdzjutēji aktīvi izpērk biļetes uz CHL spēlēm, bet komandu sastāvi tiek pastiprināti, lielākoties domājot par sniegumu starptautiskajā arēnā. Skaidrs, ka arī vietējie čempionāti nepaliks bez sekām – pārējie klubi noteikti vēlēsies mazināt CHL startējošo komandu priekšrocības sastāva ziņā.

Kopumā jāsaka, ka CHL nav konkurents nacionālajiem čempionātiem kaut vai tāpēc, ka tāds nemaz nav bijis organizatoru nolūks. CHL veidotāji skatās uz futbola Čempionu līgu kā labo piemēru, kā izveidot prestižu starptautisku klubu turnīru, tajā pašā laikā saglabājot aizraujošus un nozīmīgus vietējos čempionātus. Pirmā CHL sezona gan noteikti sagādās daudz jautājumu, komentāru un ieteikumu, tomēr sākotnēji izskatās, ka šim projektam ir iespējama laba nākotne. Vismaz klubu sākotnējais entuziasms tā liek domāt.

CHL pirmā sezona tiks aizvadīta arī ar Latvijas pārstāvju dalību. Tiesa, neviens klubs no Latvijas šajā turnīrā nestartēs, taču atsevišķi hokejisti ar savām komandām cīnīsies par trofeju.

Latviju CHL pārstāvēs uzbrucēji Koba Jass (čehu "Bili Tygri") un Herberts Vasiļjevs (vācu "Pinguine"), kā arī vārtsargs Mārtiņš Raitums (britu "Panthers"). Uzmanību pievērst ir vērts vēl divu klubu sastāviem – ar norvēģu "Oilers" līgums ir 17 gadus vecajam uzbrucējam Rūdolfam Balceram, kurš pieaugušo komandas sastāvā debitēja jau aizvadītajā sezonā (tiesa, lielāko daļu sezonas spēlēja norvēģu jauniešu komandās), savukārt vācu "Ingolstadt" sastāvā spēlēs Vācijā dzimušais uzbrucējs Edijs Rinke-Leitāns, kurš savulaik ir spēlējis Latvijas U18 izlasē.

Saprotams, ka spriest par latviešu klubu izredzēm CHL šobrīd ir ļoti pāragri. Līdz 7.septembrim jau būs aizritējušas divas trešdaļas no grupu turnīra, bet šajā laikā daudzi klubi un hokejisti vēl tikai tuvosies tai fiziskajai kondīcijai, kādu parasti uzņem sezonas sākumā (regulārā sezona nacionālajos čempionātos pārsvarā sāksies septembra vidū). Labā ziņa gan ir tā, ka līdzjutējus var gaidīt daudzi pārsteigumi turnīra gaitā.

"European Trophy" četrās sezonās izslēgšanas spēļu čempioni pārstāvēja četras dažādas valstis – Vāciju, Austriju, Zviedriju un Somiju. Domājams, ka līdzīga neprognozējamība uzvarētāju noteikšanā gaidāma arī šajā sezonā. Cīņā par trofeju metīsies visu sešu dibinātājlīgu (austriešu EBEL, čehu Ekstralīga, somu "Liiga", vācu DEL, zviedru SHL un šveiciešu NLA) spēcīgākās komandas, kurām konkurenci veidos arī labākie klubi no Slovākijas, Norvēģijas, Dānijas, Francijas un Apvienotās Karalistes.

44 komandas tiek sadalītas 11 grupās, kurās izspēlē divu apļu turnīru. 11 grupu uzvarētāji un pieci labākie otrās vietas ieguvēji iekļūst izslēgšanas spēlēs. Komandas tika sadalītas izlozes rezultātā, katrā grupā nedrīkstēja būt vairāk par vienu kādas valsts komandu.

16 "play-off" komandas izlozes rezultātā tiks saliktas pa pāriem. Šajā stadijā komandas jau var tikties ar pretiniekiem no savas valsts, taču pirmajā kārtā nevar tikties divas vienā apakšgrupā spēlējošas komandas. Visās "play-off" kārtās, neskaitot finālu, uzvarētājs tiks noteikts divu spēļu summā. Fināla spēcīgākā komanda tiks noteikta vienā spēlē. Fināls notiks 2015.gada 3.februārī tās komandas laukumā, kurai būs vislabākie rezultāti līdz turnīra pēdējam mačam.

A grupa B grupa C grupa D grupa
"Kärpät" (Somija) "Lions" (Šveice) "Frölunda" (Zviedrija) "Zlin" (Čehija)
"Haie" (Vācija) "Färjestad" (Zviedrija) "Villach" (Austrija) "Fribourg" (Šveice)
"Bili Tygri" (Čehija) "Capitals" (Austrija) "Servette" (Šveice) "Eisbären" (Vācija)
"Kosice" (Slovākija) "Valerenga" (Norvēģija) "Diables Rouges" (Francija) "Djurgarden" (Zviedrija)
E grupa F grupa G grupa H grupa
"Tappara" (Somija) "Bolzano" (Itālija) "Sparta" (Čehija) "Ingolstadt" (Vācija)
"Ocelari" (Čehija) "Linköping" (Zviedrija) " Växjö Lakers" (Zviedrija) "SaiPa" (Somija)
"Bern" (Šveice) "Pardubice" (Čehija) "Adler" (Vācija) "Vitkovice" (Čehija)
"Oilers" (Norvēģija) TPS (Somija) "KalPa" (Somija) "Zug" (Šveice)
I grupa J grupa K grupa
"Red Bull" (Austrija) "Skelleftea AIK" (Zviedrija) "Freezers" (Vācija)
"Flyers" (Šveice) "Pinguine" (Vācija) "Lukko" (Somija)
JYP (Somija) HIFK (Somija) "Lulea Hockey" (Zviedrija)
HV71 (Zviedrija) "Sonderjyske" (Dānija) "Panthers" (Apvienotā Karaliste)
Diena Laiks Grupa Komandas
21.08. 18:00 H Vitkovice – Ingolstadt
21.08. 18:30 E Ocelari - Bern
21.08. 18:30 E Tappara – Oilers
21.08. 18:30 G KalPa – Sparta
21.08. 20:30 A Haie – Kosice
21.08. 20:30 B Capitals – Färjestad
21.08. 20:30 J Pinguine - Skelleftea AIK
21.08. 20:45 B Lions – Valerenga
21.08. 20:45 C Diables Rouges – Villach
21.08. 20:45 C Servette – Frölunda
21.08. 20:45 H Zug – SaiPa
21.08. 21:00 A Bili Tygri - Kärpät
21.08. 21:00 J Sonderjyske – HIFK
21.08. 21:05 D Djurgarden – Fribourg
21.08. 21:05 G Lakers – Adler
22.08. 18:30 F TPS – Bolzano
22.08. 18:30 I JYP – Red Bull
22.08. 20:30 D Eisbären – Zlin
22.08. 20:30 K Freezers – Lulea Hockey
22.08. 21:00 K Panthers - Lukko
22.08. 21:05 F Linköping – Pardubice
22.08. 21:05 I HV71 - Flyers

Izmantotie resursi:HOME | Champions Hockey LeagueHome



AMP Sistēmas, SIA, Vidzemes filiāle AMP Sistēmas, SIA, Vidzemes filiāle Saules 61, Madona, Madonas n., LV-4801
Solncevs Valērijs Solncevs ValērijsGrieķu-romiešu cīņa, Brīvā cīņa, Pludmales cīņa
FTA
Reģistrēties