13.06.2016. 17:50
2012. gada Eiropas čempione Spānija ilgu laiku nespēja izmantot lielu pārsvaru un tikai 87. minūtē izrāva laimīgu uzvaru pār Čehiju (1:0). Vienīgos vārtus 87. minūtē guva Žerārs Pikē, kuram piespēlēja izcilu spēli aizvadījušais Andress Injesta.

Vārtos tomēr De Hea, uzbrukumā MorataSpānijas izlases pamatsastāvā bija divas lielās intrigas. Pirmkārt, kurš ieņems vietu vārtos – spāņu futbola ikona Ikers Kasiljass, kura karjera piedzīvo strauju lejupslīdi, vai tomēr Davids De Hea, kurš turklāt nule iekļuva netīrā skandālā. Del Boske lēma par labu Mančestras "United" vārtu vīram, kurš atlases ciklā aizvadīja vien trīs mačus.

Savukārt centra uzbrucēja pozīcijā Del Boske izvēlējās Turīnas "Juventus" pārstāvi Alvaro Moratu, kuram ciklā četras spēles un vieni vārti, nevis 35 gadus veco Aricu Adurisu (piecas spēles un vieni vārti). Čehu pamatsastāvā tomēr sāka Tomāšs Rosickis, par kura dalību finālturnīrā bija milzu šaubas, bet labajā malā Pavels Vrba sūtīja pat divus malējos aizsargus – aizsardzības labajā malā darbojās Pavels Kaderžābeks, bet vidējās līnijas labajā flangā spēlēja Teodors Gebre Selasije.

Čehija piesātina labo malu un iztur pirmo puslaikuPirmajās minūtēs čehi tika pie diviem stūra sitieniem un vēl vienas standartsituācijas, taču gandrīz viss pārējais puslaiks tika pavadīts viņu laukuma pusē. Čehija ļoti uzmanīgi spēlēja pret spāņu draudīgo kreiso malu, un uzbrūkošais pussargs Rosickis aizsardzībā faktiski spēlēja kā labās malas centra pussargs, gluži vai individuāli darbojoties pret Andresu Injestu. Pirmo vārtu gūšanas iespēju Spānija izveidoja 16. minūtē, kad Davids Silva vārtu priekšā atrada Moratu, bet pretiniekus glāba Petrs Čehs.

29. minūtē atkal iespēja bija Moratam – Serhio Busketss ar plecu pārtvēra bumbu, un, kamēr čehi gaidīja tiesneša svilpi par, viņuprāt, spēli ar roku, apaļais priekšmets jau nonāca pie Alvaro, kurš tēmēja tālajā apakšējā stūrī. Vietā bija Čehs, kurš puslaika izskaņā īsā intervālā vēl divas reizes iesaistījās spēlē – vispirms atvairot Žordi Albas sitienu un pēc tam laicīgi izejot no vārtiem un bloķējot Silvas piespēli. Puslaika pašā izskaņā pirmo sitienu vārtu rāmī izdarīja arī čehi – Tomāšs Necids pretuzbrukumā sita virsū vārtsargam.

Alvaro Moratas izklupiens pret tiesneša asistentu. Foto: AP/Scanpix.

Čehijai līdz laimei pietrūkst nieka trīs minūšu...Otro puslaiku Spānija sāka apņēmīgi. Jau 35. sekundē centra aizsargs Romans Hubnīks izklupienā raidīja bumbu pret savu vārtu staba ārpusi, bet nākamajā minūtē Čehs ar aizsargiem pēc vairākiem sitieniem vārtu virzienā tikai ar lielām grūtībām nosargāja cietoksni neieņemtu. 57. minūtē reta iespēja bija čehiem – pēc standartsituācijas ar kāju apakšējā stūrī sita Hubnīks, bet pārāk vāji un De Hea bez problēmām tika ar šo epizodi galā.

Pēc astoņām minūtēm vēlreiz briesmas sagādāja Vrbas firmas zīme – standartsituācijas. Čehi milzīgiem spēkiem – ar sešiem spēlētājiem - devās soda laukumā uz stūra sitienu, un Fransesks Fabregass vien pēdējā brīdī izsita bumbu, kuru Kaderžābeks, visticamāk, būtu raidījis tukšos vārtos. Spānija atbildēja ar Albas, Silvas un Arica Adurisa pusmomentiem, bet 80. minūtē tikai izcils Ladislava Krejči izklupiens glāba čehus no vārtu zaudējuma. Čehi izturēja ļoti ilgi, tomēr ne līdz pašām beigām - 87. minūtē spīdošu spēli aizvadījušais Injesta bumbu uzlika uz galvas Žerāram Pikē, kurš beidzot pārspēja Čehu un panāca 1:0. Vēl kompensācijas laikā Davids Lafata varēja panākt izlīdzinājumu, bet viņš spēcīgi sita virsū vārtsargam.

Vārti: Pikē 87'Brīdinājumi: LimberskisSpānija: De Hea – Alba, Ramoss, Pikē, Huanfrans – Injesta, Busketss, Fabregass (Tjagu 70') – Nolito (Pedro 82'), Morata (Aduriss 62'), SilvaČehija: Čehs – Limberskis, Hubnīks, Sivoks, Kaderžābeks – Plašils, Darida – Krejči, Rosickis (Pavelka 88'), Gebre Selasije (Šurals 86') – Necids (Lafata 75')Galvenais tiesnesis: Šimons Marciņaks (Polija)