07.09.2015. 12:12
Skotijas izlase ir piedalījusies visos Pasaules kausa izcīņas finālturnīros, turklāt spēlējusi ar ļoti atzīstamām sekmēm. Pēdējos gados skotu regbijs ir piedzīvojis smagas dienas, taču Pasaules kausa izcīņā skoti varētu visai pasaulei atgādināt par savu vareno tradīciju spēku. Jaunā paaudze izskatās ļoti ņipra.

Gads Paveiktais
1987 Izstājās ceturtdaļfinālā
1991 4. vieta
1995 Izstājās ceturtdaļfinālā
1999 Izstājās ceturtdaļfinālā
2003 Izstājās ceturtdaļfinālā
2007 Izstājās ceturtdaļfinālā
2011 Neizkļuva no grupas

Skotija var lepoties ar to, ka izcīnīja uzvaru pašā pirmajā oficiālajā nacionālo izlašu spēlē regbija vēsturē. Toreiz, 1871. gada 27. martā, uzveikti tika angļi. Valsts ar izcilām regbija tradīcijām, taču vēl aizvien bez izcīnīta Pasaules kausa. Skotu regbija pēdējais lielais panākums bija triumfs Sešu nāciju turnīrā tālajā 1999. gadā. Kopš tā laika tiek gaidīta paaudze, kas atkal pacels skotu regbiju slavas saulītē.

2011. gada Pasaules kausā skoti spēlēja labi, tik tiešām labi. Taču atrašanās nāves grupā prasīja upurus. Maču galotnēs tika zaudēts gan Argentīnai, gan Anglijai, līdz ar to pelnītā pirmā vieta izpalika – nācās doties mājās jau pēc grupu turnīra.

Karjeru beidzot Krisam Patersonam un vēl citiem izciliem viņa paaudzes regbistiem, skotiem sākās ilgs un nogurdinošs paaudžu maiņas process. Tas nenesa tūlītējus rezultātus. Sešu nāciju kausā skoti šajā četrgadē divreiz palikuši pēdējie un tikai vienreiz iekļuvuši labāko trijniekā.

Svaigas vēsmas izlasē pērn ienesa jaunzēlandieša Verna Kotera stāšanās galvenā trenera amatā. Viņa vadībā tā jau ir pavisam cita Skotijas izlase, kas spēlē aizraujošu, taču vēl nenobriedušu regbiju. Tas liedza parādīt sevi no labākās puses Sešu nāciju kausā, bet tas bija pirms pusgada.

Jāatzīmē, ka "Pro12" līgā (spēlē Itālijas, Velsas, Īrijas un Skotijas komandas) šogad par čempioniem kļuva "Glasgow Warriors" – šīs komandas spēlētāji veido arī Skotijas izlases kodolu, un daudziem tas vieš cerības Pasaules kausa kontekstā.

29 gadus veco cīņas pussargu (#9) Greigu Leidlovu grūti nosaukt par harizmātisku līderi, taču viņš ir ļoti augstas raudzes regbists, stabils spēlētājs, kas savu darbu laukumā izdarīs. Iespējams, Leidlovam par labu nenāk tas, ka viņš tiek salīdzināts ir diviem iepriekšējiem kapteiņiem – Gevinu Heistingu un Krisu Patersonu, kas bija pasaules pirmā lieluma zvaigznes, par kādu Leidlovu roka neceļas nodēvēt. Leidlova loma laukumā būs liela, jo viņam kā pussargam ne tikai būs jāizvēlas uzbrukuma risinājumu, bet arī kā štata sitējam jārūpējas par punktu gūšanu. Daudz tiek runāts par to, ka Leidlovam kā kapteinim šis varētu būt pēdējais turnīrs, jo gan līdzjutēji, gan eksperti jau tagad gluži vai pieprasa jaunā Džonija Greja iecelšanu šajā amatā. Maz ticams, ka Leidlovs par to nav dzirdējis...

Grupu cīņa nav iedomājama bez hukera Rosa Forda līdzdalības. 31 gadu vecais spēlētājs cikla sākumā tika izmēģināts arī izlases kapteinis, taču šo amatu nav saglabājis. Taču laukumā viņš tik un tā ir viens no līderiem. Otrajā līnijā pretiniekus biedēs brāļu – virsdivmetrinieku Ričija un Džonija Greju tandēms. Brīvā pussarga (#10) pozīcijā liela atbildība guls uz jaunā Fina Rasela pleciem. Neordinārais Rasels ir viens no pēdējo gadu satriecošākajiem Eiropas regbija talantiem un varētu kļūt par vienu no turnīra sensācijām. Un, protams, kur nu bez izcilā aizsarga Stjuarta Hoga virtuozitātes.

Jaunzēlandietis Verns Koters pagaidām simpātijas izpelnījies nevis par rezultātiem, bet izpildījumu. Skotijas izlase viņa vadībā spēlē progresīvu, skatāmu regbiju, par ko atzinīgi izsakās ne tikai skoti. Koters neilgi pirms Pasaules kausa pagarināja līgumu līdz 2017. gadam, kas ir cēls žests no darba devējiem, liekot sajust pilnu uzticību trenera idejām. Vairāki jau iepriekš zināmi spēlētāji pa īstam uzplaukuši tieši Kotera vadībā. Tiesa, trenera rokās ir visai zaļa komanda, kas šajā turnīrā drīzāk maisīsies pa kājām, nekā gāzīs lielus kalnus. Tajā pašā laikā nevar nenovērtēt radošās brīvības spēku – skotiem tās būs vairāk kā citiem. Ir treneri, kura komandas laukumā strādā, un ir treneri, kuru komandas spēlē. Koters skotiem ļauj spēlēt. Un arī pats nekautrējas pieņemt neordinārus lēmumus.

Skotija spēlēs vienā grupā ar DĀR, Japānu, ASV un Samoa. Dienvidafrikāņi, protams, ir izteikti favorīti, taču skoti noteikti centīsies viņu statusu apdraudēt. Pārējās trīs komandas ir spēkos diezgan līdzīgas, skotiem pret tām uzvaras allaž nākušas ar lielu piepūli. Neizkļūšanu no grupas dzimtenē nepiedos, taču šādu scenāriju kā mazticamu nosaukt nevar.

Skotijas izlasei ir ļoti parocīga grupa. No tādas kauna lieta būtu neiekļūt ceturtdaļfinālā. Ja viss ritēs gludi un izdosies izpildīt minimālo uzdevumu, proti, izkļūt no grupas, tad tālāk skotus uz priekšu jau nesīs emocijas. Ceturtdaļfinālā, visticamāk, būs jāstājas pretī Īrijai vai Francijai – labi pazīstamām Eiropas komandām, kas nekādas bailes neiedvesīs. Līdz ar to skotu spēlētāja Dentona pēc Sešu nāciju fiasko izteiktā apņemšanās spēlēt Pasaules kausa finālā nemaz neizklausās tik smieklīga. Skoti vienmēr ir mācējuši spēlēt regbiju. Domāju, ka šajā turnīrā viņi atkal par to uzstājīgi atgādinās.

Spēlētājs Vecums Pozīcija Klubs (Valsts) Spēles izlasē
Freizers Brauns 26 Hukers Glasgow Warriors (SCO) 10
Ross Fords 31 Hukers Edinburgh (SCO) 89
Stjuarts Makinelijs 25 Hukers Edinburgh (SCO) 2
Alasdeirs Dikinsons 32 Stabs Edinburgh (SCO) 47
Raiens Grants 29 Stabs Glasgow Warriors (SCO) 23
Viljems Nels 29 Stabs Edinburgh (SCO) 3
Gordons Reids 28 Stabs Glasgow Warriors (SCO) 12
Džons Velšs 28 Stabs Newcastle Falcons (ENG) 7
Grants Gilkrists 25 Otrā līnija Edinburgh (SCO) 10
Džonijs Grejs 21 Otrā līnija Glasgow Warriors (SCO) 15
Ričijs Grejs 26 Otrā līnija Castres (FRA) 46
Tims Svinsons 28 Otrā līnija Glasgow Warriors (SCO) 13
Džons Hārdijs 27 Trešā līnija Highlanders (NZL) 2
Alasdeirs Strokošs 32 Trešā līnija Perpignan (FRA) 46
Raiens Vilsons 26 Trešā līnija Glasgow Warriors (SCO) 11
Deivids Dentons 25 Nr. 8 Edinburgh (SCO) 28
Džošs Strauss 28 Nr. 8 Glasgow Warriors (SCO) 0
Sems Idalgo-Klains 22 Cīņas pussargs Edinburgh (SCO) 7
Greigs Leidlovs (c) 29 Cīņas pussargs Gloucester (ENG) 41
Henrijs Pirgoss 26 Cīņas pussargs Glasgow Warriors (SCO) 16
Dankans Veirs 24 Brīvais pussargs Glasgow Warriors (SCO) 19
Fins Rasels 22 Brīvais pussargs Glasgow Warriors (SCO) 11
Marks Benets 22 Centrs Glasgow Warriors (SCO) 9
Pīters Horns 25 Centrs Glasgow Warriors (SCO) 10
Mets Skots 24 Centrs Edinburgh (SCO) 29
Ričijs Vernons 28 Centrs Glasgow Warriors (SCO) 22
Šons Lamonts 34 Flangs Glasgow Warriors (SCO) 97
Šons Maitlends 27 Flangs London Irish (ENG) 16
Tomijs Seimors 27 Flangs Glasgow Warriors (SCO) 18
Tims Visers 28 Flangs Edinburgh (SCO) 21
Stjuarts Hogs 23 Aizsargs Glasgow Warriors (SCO) 33Ogres namsaimnieks, SIA, Struktūrvienība Neptūns Meža prospekts 9, Ogre, Ogres n., LV-5001
Aglenieks Aigars Kanoe airēšana, Smaiļošana
FTA
Reģistrēties