17.06.2016. 20:56
Francijas pilsētā Sentetjēnā uzvaru no rokām izlaida Horvātija, kas divas trešdaļas spēles demonstrēja iespaidīgu sniegumu, tomēr izsēja divu vārtu pārsvaru un cīnījās neizšķirti ar Čehiju - 2:2. Horvātiem ar vārtiem izcēlās Ivans Perišičs un Ivans Rakitičs, bet čehiem iesita uz maiņu iznākušie Milans Škoda un Tomāšs Necids.

Kapteinis Srna pēc tēva nāves atgriežas ierindāHorvātijas izlase pēc lieliskā snieguma pret Turciju (1:0) nemainīja pamatsastāvu un devās laukumā identiskā virknējumā. Ieskaitot arī komandas kapteini un labās malas aizsargu Darijo Srnu, kurš tēva nāves dēļ bija uz laiku pametis valstsvienības nometni.

Tikmēr čehu galvenais treneris Pavels Vrba pēc solīdās spēles pret Spāniju (0:1) veica divas izmaiņas. Paredzami malā palika malējais aizsargs Teodors Gebre Selasije, kurš spāņu spēcīgā kreisā flanga dēļ tika izmantots kā labās malas pussargs. Viņa vietā devās krietni uzbrūkošāka tipa futbolists – Jirži Skalāks. Savukārt uzbrukuma smailē Davids Lafata nomainīja Mihalu Kadlecu.

Horvātija dominē un ieņem Čeha cietoksniSpēles sākumā horvāti tika pie vairākiem stūra sitieniem un jau pirmajās minūtēs ieguva pārliecinošu kontroli pār notikumiem laukumā. Kamēr čehi pirmajā puslaikā, neskaitot bloķētos, neizdarīja nevienu sitienu pa Danijela Subasiča vārtiem, arī pašiem horvātiem iespēju nebija ļoti daudz. Pirmais moments tika izveidots 21. minūtē, kad Mario Mandžukičs pretuzbrukumā piespēlēja gar vārtiem, tomēr Perišičs divcīņā ar aizsargu pavisam nedaudz neaizsniedzās līdz vārtiem.

Horvātija turpināja radīt nepārtrauktu spiedienu un 37. minūtē izveidoja nākamo iespēju. Soda laukumā ielauzās Ivans Rakitičs, kurš meistarīgi apspēlēja aizsargu, tomēr nespēja sist garām Čeham. Jau nākamajā uzbrukumā tajā pašā minūtē gan horvāti pelnīti atklāja rezultātu. Čehija zaudēja bumbu laukuma vidusdaļā, horvāti aizskrēja pretuzbrukumā četri pret trim, un Perišičs ļoti precīzi sita tālajā apakšējā stūrī (1:0). Vēl pēc piecām minūtēm varēja būt divi pret nulli. Pēc standartsituācijas uz vienu bumbu gāja abi centra aizsargi Vedrans Čorluka un Domagojs Vida, kuri patraucēja viens otram, un Vida sita gar vārtu stabu.

Arī šajā spēlē Vedranam Čorlukam nācās spēlēt ar apsēju un pat ķiveri. Foto: AP/AFP/Scanpix

Horvātijas spiediens turpinās, Čehija neticami izglābjasOtrā puslaika sākumā Horvātija guva arī otros vārtus. Čehi vēlreiz pazaudēja bumbu, vēl viens horvātu pretuzbrukums, un Rakitičs pēc Marcelo Brozoviča piespēles nonāca lepnā vientulībā pret Čehu – "Barcelona" pussargs eleganti pārmeta bumbu pāri vārtsargam, neatstājot viņam nekādas cerības (2:0). Horvāti līksmoja, taču pēc neilga brīža sekoja ne tik patīkams mirklis – traumas dēļ piespiedu kārtā nācās nomainīt komandas līderi Lūku Modriču.

Mača 66. minūtē rezultāts varēja kļūt vēl lielāks – čehu aizsargs, cenšoties apturēt pretinieku uzbrukumu, neveiksmīgi piespēlēja Mandžukičam, kurš uzreiz ar pirmo pieskārienu no soda laukuma iekšienes sita uzreiz pāri mērķim. Šķita, ka viss rit pēc horvātu scenārija un viņu uzvara ir neizbēgama, taču Čehija pēkšņi pamodās. 76. minūtē Čehija pretēji spēles gaitai atjaunoja intrigu - pēc Tomāša Rosicka centrējuma teicami ar galvu sita uz maiņu iznākušais Milans Škoda, kurš gaisā pieveica Čorluku un izmantoja čehu pirmo reālo izdevību visā mačā (1:2).

Pamatlaika izskaņā horvātu fani laukumu piemētāja ar petardēm, un 87. minūtē spēle uz neilgu laiku tika apturēta, bet kompensācijas laika trešajā minūtē Čehija neticami tika pie pendeles. Otrajā stāvā cīņā ar Tomāšu Sivoku ar roku nospēlēja Vida, un cits uz maiņu iznākušais uzbrucējs Necids no 11 metru atzīmes spēcīgi trieca bumbu vārtos (2:2). Vēl pēdējās minūtēs Čehija izpildīja vairākus stūra sitienus, tomēr uzvaru izraut neizdevās. Čehi izcīnīja pirmo punktu, finālturnīrā pirmoreiz spēlē tika gūti vairāk nekā trīs vārti, bet horvāti palaida garām iespēju jau tagad kvalificēties astotdaļfinālam. Tiesa gan, horvāti tik un tā ir ļoti tuvu izkļūšanai no grupas.

Vārti: Škoda 76', Necids 90'+4 (11m) - Perišičs 37', Rakitičs 59'Brīdinājumi: Sivoks 72' – Badeļs 14', Brozovičs 74', Vida 90'+3Čehija: Čehs – Limberskis, Hubnīks, Sivoks, Kaderžābeks – Darida, Plašils (Necids 86') – Krejči, Rosickis, Skalāks (Šurals 67') – Lafata (Škoda 67')Horvātija: Subasičs – Striničs, Vida, Čorluka, Srna – Badeļs, Modričs (Kovačičs 62') – Perišičs, Rakitičs (Šildenfelds 90'+7), Brozovičs – MandžukičsGalvenais tiesnesis: Marks Klatenburgs (Anglija)