02.01.2016. 22:00
Ernests Gulbis svētdien ap plkst. 6:00 pēc mūsu laika centīsies kvalificēties Brisbenas "ATP World Tour 250" turnīram, kvalifikācijas 2. kārtā sacenšoties ar Japānas tenisistu Jošihito Nišioku. Dažas stundas vēlāk sezonas pirmo spēli aizvadīs Anastasija Sevastova, kurai Šeņdžeņas WTA "International" pamatturnīra 1. kārtas cīņa pret rumānieti Moniku Nikulesku.

Kamēr Sevastova savā sezonas pirmajā turnīrā kā pēdējā tika pamatsacensībās, Gulbis (ATP 81.) palika pirmais "aiz borta". Pirmā no divām uzvarām Brisbenas kvalifikācijā tika gūta sestdien, ar 6:4, 6:2 pieveicot Rumānijas tenisistu Mariusu Kopilu (#165), kurš jau vairākus gadus iestrēdzis ATP kvalifikācijās un "Challenger" turnīros. Otrais pretinieks Ernestam solās būt cietāks rieksts. Un ne vien tāpēc, ka rangā atrodas augstāk.

20 gadus vecais japānis Jošihito Nišioka ir kārtējais Āzijas jauno talantu skolas produkts. Nišioka (#117) ir Japānas trešais numurs aiz Kei Nišikori (#8) un Taro Daniela (#96). Karjeras sākumposmā esošais Nišioka ir tikai 1.7 metrus garš, kas vīriešu tenisā profesionālajā līmenī nav bieži sastopams augums. Centimetru un lielas jaudas trūkums tiek kompensēts ar citiem trumpjiem. Kā jau lielai daļai Āzijas tenisistu, viņam ir labs ātrums un lieliska tehnika. Nišioka ir kreilis.

Divu "Challenger" titulu īpašnieks ATP pamatturnīros nospēlējis tikai deviņus mačus (3-6). Divas no trim uzvarām gūtas pagājušā gada februārī Delrejbrīčā, kur uzvaras pār Igoru Saislingu un Marinko Matoševiču ļāva sasniegt karjeras pirmo ATP ceturtdaļfinālu. Trešā uzvara gūta "US Open" piecos setos pret Polu-Anrī Matjē. Japānis gada pēdējo "Grand Slam" sāka no kvalifikācijas. Tā pērn tika izieta arī "French Open", kur pamatturnīrā gan zaudējums 1. kārtā (Tomāšam Berdiham).

Nišioka neilgās karjeras laikā trīs reizes uzvarējis Top 100 spēlētājus, pieveicot Donaldu Jangu (#74), kā arī jau pieminētos Matoševiču (#78) un Matjē (#80). Brisbenas kvalifikācijas pirmajā mačā japānim nopietna pretestība netika izrādīta, karjeras norietā dubultspēlēm koncentrējušos poli Lukašu Kubotu sagraujot ar 6:2, 6:0.

Gulbis uzvarējis vienu no trim mačiem visos līmeņos pret Japānas tenisistiem. Abi zaudējumi pret Nišikori, bet vienīgais panākums 2009. gadā Tokijas kvalifikācijā pret piektā simta tenisistu Junu Micuhaši.

Gulbis ar vienas uzvaras gūšanu nopelnījis sešus reitinga punktus. Kvalificēšanās pamatturnīram ļaus saņemt divreiz vairāk. Mačs pret Nišioku notiks svētdienas agrā rītā pēc mūsu laika. Latvijas un Japānas tenisisti spēlēs pēc Tima Smičeka un Olivera Andersona, kuri startēs brīdi pēc plkst. 4:00.

2013. gada pavasarī atzīstot sakāvi cīņā ar ieilgušajām veselības likstām, Sevastova nākamajā gadā nolēma mēģināt atgriezties profesionālajā tenisā, ko samērā veiksmīgi izdarīja. 2015. gada janvāra beigās sākusi no nulles jeb vispirms spēlējot viszemākā līmeņa (ITF 10 000) turnīros, Sevastova pakāpeniski un apņēmi progresēja WTA vienspēļu rangā, kurā 2011. gadā tika līdz 36. pozīcijai. Pērnā sezona pabeigta 113. vietā, kas viņai, protams, ir vēl arī šobrīd – laikā, kad sezonas pirmais ranga vēl nav publicēts.

Pērn simtniekā atgriezties neizdevās, taču tam būtiski pietuvoties gan bija pa spēkam. Palikšana ārpus simts labāko gadu mijā nozīmē netikšanu "Australian Open" pamatturnīrā. Sevastovai Melburnā būs jāspēlē kvalifikācijā. Ja vien neatkārtosies tas pats, kas nupat notika Ķīnā, kur vairākas tenisistes atteicās no spēlēšanas Šeņdžeņā, tādējādi atbrīvojot Sevastovu no priekšsacīkstēm. Anastasija pamatturnīrā iekļuva kā pēdējā.

Sevastova sezonai gatavojās savās mājās (Austrijā) un arī Čehijā, kur neilgi pirms Ziemassvētkiem uzspēlēja Ekstralīgas tenisu. Latvijas otrā rakete uz Ķīnu devās pirms piecām dienām, domājot par kvalifikāciju, bet tās sezonas pirmajā turnīrā nebūs. Ceturto reizi notiekošo Šeņdžeņas turnīru Sevastova sāks ar maču pret interesanto rumānieti Moniku Nikulesku.

Ar vārda "unikāls" lietošanu jābūt uzmanīgiem, taču, apzīmējot Nikulesku spēlēto tenisu, to nebaidos teikt. Vismaz augstākajā līmenī neviena cita tenisiste tā nespēlē. Monikai ir visai savdabīgs teniss, kura visinteresantākā sastāvdaļa ir "forehand slaiss". Viņa to izmanto ļoti daudz, varētu teikt – pat pārāk daudz. Ar tādu tenisu daudzas pretinieces iedzītas izmisumā, vienkārši nezinot, kā pret Nikulesku spēlēt.

Šajā sakarā var minēt spilgtu piemēru no pagājušā gada marta, kad pirmā pieredze spēlēt pret Nikulesku bija ranga līderei Serēnai Viljamsai. Amerikāniete mačs Kalifornijā izvērtās par pamatīgām mocībām. Protams, viņa uzvarēja, taču panākums gūts patiešām smagā cīņā, abos setos uzvarot ar rezultātu 7:5.

Sevastovai Nikulesku nav sveša, tiesa, pēdējie (oficiālie) mači notikuši sen. Anastasija 2010. gada aprīlī rumānieti ar 6:4, 6:4 pieveica ITF turnīrā Francijā uz māla seguma, bet nākamajā gada augustā viņai uz "hard" zaudēja Sinsinati WTA "Premier" kvalifikācijā – 6:4, 2:6, 3:6. Abas tenisistes vienīgo uzvaru guva uz sev ērtākā seguma. Nikulesku uz māla savu labāko tenisu nespēj spēlēt, bet "hard" un zālājs tam ir pateicīgāks.

Nikulesku visus piecus WTA finālus spēlējusi uz ātrajiem segumiem – četrus uz "hard" un vienu uz zālāja. Viņai 2011. un 2012. gadā zaudēja Luksemburgas finālā, 2013. gadā pirmo titulu izcīnīja Florjanopolisā (tolaik šis turnīrs notika uz "hard"), bet 2014. gadā otro titulu ieguva Guaņdžou. Starp citu, arī Ķīnā, kur viņa spēlēs tagad un vietā, kur mēdz būt sarežģīti apstākļi (liels karstums un gaisa mitrums). Visbeidzot pagājušā gada vasarā Īstbornas finālā zaudēts Anai Konjuhai.

Šobrīd ranga 39. vietā esošā Nikulesku savu rekordu vienspēļu reitingā sasniedza 2012. gada februārī, kad tika līdz 28. pozīcijai. "Grand Slam" turnīros labākais rezultāts ir 4. kārta, kas vienreiz sasniegta gan Vimbldonā (2015), gan "US Open" (2011), Melburnā trīs reizes apstāšanās 3. kārtā, bet uz Parīzes māla labākais sasniegums ir 2. kārta aizpagājušajā sezonā.

Starp citu, uz zālāja viņai līdz pagājušajai vasarai lielu rezultātu nebija – kopš 2008. gada tikai četras uzvaras. Un tad pēkšņi viss mainījās. Viņa tika līdz Īstbornas finālam (šajā turnīrā pusfinālā ar 5:7, 6:4, 6:0 uzveikta Agņeška Radvaņska) un dažas nedēļas vēlāk guva trīs uzvaras Vimbldonā. Septiņas no 11 uzvarām uz šī seguma tika gūtas 2015. gada vasarā.

Nikulesku kontā ir divas Top 10 uzvaras – 2011. gadā Pekinā pret sesto raketi Na Lī (6:4, 6:0) un 2012. gadā Dohā pret tolaik 8. vietā bijušo Veru Zvonarjovu, kura izstājās pie rezultāta 5:7, 2:3. Radvaņska uzvarēšanas brīdī atradās 13. pozīcijā. No otrā desmita tenisistēm viņa pieveikusi arī Annu Čakvetadzi, Luciju Šafāržovu, Jūliju Gergesu un Sabīni Liziki.

Sevastova un Nikulesku svētdien sacentīsies turnīra galvenajā kortā, kur Latvijas un Rumānijas spēlētāju cīņa noslēgs pirmās dienas programmu. Mačs varētu sākties ap plkst. 10:00, pirms tam no 5:00 jāizspēlē trīs mači.



Jūras zirgi, Saulkrastu jātnieku skola Zvejniekciems, Upes 6, Saulkrastu p., Saulkrastu n., LV-2161
Čerņavskis Vladislavs Čerņavskis VladislavsDžudo, Sambo, Džiu-džitsu, Kaujas sambo, MMA
FTA
Reģistrēties