13.01.2014. 09:00
"Australian Open" sieviešu turnīrs jau sacensību pirmajā dienā šķīries no vienas Top 10 tenisistes – itāliete Sāra Erani nespēja izturēt Vācijas sportistes Jūlijas Gergesas uzbrukumu viļņus un bija spiesta piedzīvot pamatīgu sakāvi, uzvarot tikai piecos geimos. Tikmēr kārtējais lieliskais "Australian Open" solās būt Jekaterinai Makarovai – pēdējo divu gadu ceturtdaļfināliste trīs setos tika galā ar Venusu Viljamsu.

Jūlijai Gergesai bija visnotaļ neveiksmīga 2013. gada sezona, kuras laikā Vācijas tenisiste tikai vienā turnīrā spēja gūt vairāk par divām uzvarām (trīs). Tas viņai izdevās tieši pirms gada Melburnā, kur viņa tika līdz 4. kārtai, bet neizmantoja iespējas un zaudēja Na Lī. Šī gada "Austalian Open" Gergesa sākusi ar graujošu uzvaru – ar 6:3, 6:2 sakauta Itālijas pirmā rakete Sāra Erani.

Gergesai tā ir otrā uzvara četros mačos pret Erani, itālieti iepriekš trīs setos uzveicot 2009. gadā Birmingemā. Jūlija šodien demonstrēja savu 2011. gada versijas tenisu, uzbrukumā darbojoties ne vien sev raksturīgi agresīvi, bet arī pārsvarā precīzi. Tikmēr Erani Melburnā otro gadu pēc kārtas izstājusies jau 1. kārtā, pērn viņai fiasko pret Karlu Svaresu Navarro, bet pirms tam – 2012. gadā – izdevās aizspēlēties līdz ceturtdaļfinālam.

Kā viena no pirmās dienas potenciāli labākajām spēlēm tika izreklamēta Venusas Viljamsas un Jekaterinas Makarovas spēle. Tā skatītājiem vilties nelika, jo lieliskā uzbrukuma tenisa cīņā abas tenisistes dāvināja trīs setu maču, kurā kopumā mazāk kļūdījās Krievijas tenisiste (nepiespiestās kļūdas 56:26 amerikānietes "labā") un guva uzvaru ar rezultātu 2:6, 6:4, 6:4. Venusa pēdējā setā nenosargāja 3:0 pārsvaru. Makarova Melburnā uzveikusi abas māsas Viljamsas (Serēnu 2012. gadā) un šeit pēdējos trīs gados regulāri spēlē labi – divreiz pēc kārtas sasniegts ceturtdaļfināls, bet pirms tam tikts līdz 4. kārtai.

Ar uzvaru "Grand Slam" pamatturnīros debitējusi junioru reitinga līdere Belinda Benčiča. Kvalifikāciju izgājusī 16 gadus vecā šveiciete pamatsacensību 1. kārtā trīs setos ar 6:4, 4:6, 6:3 apspēlēja 43(!) gadus veco japānieti Kimiko Dati-Krumu, kura 1994. gadā spēlēja Melburnas pusfinālā. Benčiča piedzima trīs gadus vēlāk... Kimiko maču sāka ar ātri iegūtu breiku, taču karstumā neizbēgami pagura un bija spiesta atzīt sakāvi. 27 gadu starpība ir lielākā "Grand Slam" sacensībās kopš 2004. gada Vimbldonas, kad 47 gadus vecā Martina Navratilova zaudēja 19 gadus vecajai Giselai Dulko.

Šodien debija "Grand Slam" turnīros vēl vienai 16 gadus vecai tenisistei – junioru ranga vicelīdere Ana Konjuha, kura vienu no trim uzvarām kvalifikācijā guva pār mūsu Diānu Marcinkeviču, ar izlozi nevarēja būt apmierināta, jo viņai pretī trāpījās divkārtējā fināliste Lī. Pērn Melburnā junioru turnīrā uzvarējusī Horvātijas tenisiste piedzīvoja prognozējamu sagrāvi ar 2:6, 0:6. Zīmīgi, ka Lī nākamā pretiniece būs jau pieminētā Benčiča.

Pirmajā "Grand Slam" mačā kopš 2012. gada Vimbldonas sagrāvi piedzīvoja bijusī pasaules otrā rakete Vera Zvonarjova, kura ar 2:6, 2:6 kapitulēja Keisijai Delakvai. Zvonarjovai tā bija tikai otrā spēle kopš Londonas olimpiādes. Vera ļoti ilgi nespēlēja pleca savainojuma un vēlāk sekojošās operācijas dēļ. Kopš atgriešanās viņa zaudējusi abas spēles – pirms šodienas arī gada pirmajā turnīrā Ķīnā, kur ar 5:7, 3:6 zaudēts Lī.

Smags turnīra sākums izdevies Vācijas pirmajai raketei Andželikei Kerberei, kura ar 6:3, 0:6, 6:2 pārspēja Jarmilu Gajdošovu. Austrālijas tenisiste 2. seta pirmajā geimā paklupa, izmežģījot potīti, bet pēc tam spēja uzvarēt sešos geimos pēc kārtas. 3. seta ievadā viņa neizmantoja labas iespējas uzvarēt pirmajā geimā, zaudēja savu servi un drīz vien zaudēja arī visu maču. Gajdošovai Melburnā tas bija devītais zaudējums tikpat mačos kopš debijas 2006. gadā. "Grand Slam" līmenī sliktāks rādītājs kādā no "Grand Slam" turnīriem ir tikai čehietei Klārai Zakopalovai, kurai Ņujorkā 0-10 bilance.