18.09.2015. 00:09
Spānijas vīriešu basketbola valstsvienība ceturtdien, 17. septembrī, pateicoties Pau Gazola 40 gūtajiem punktiem, uzvarēja Eiropas čempionāta rīkotāju un līdzšinējo čempioni Franciju ar rezultātu 80:75. Serdžo Skariolo vīri pēc četru gadu pārtraukuma sasniedza finālu un nopelnīja pirmo no divām ceļazīmēm uz 2016. gada Rio spēlēm.

Abas komandas no pirmās minūtes sāka bezkompromisa cīņu, neskaitāmajiem skatītājiem dāvājot spožu basketbola izlasi. Francijas izlase, “Marseljēzas” skaņu pavadībā pārņēma vadību cīņā par atlēkušajām bumbām, pirmajā puslaikā uzvarot cīņu soda laukumā. Spāņi atbildēja ar sīkstu aizsardzību, zibenīgām pārejām uzbrukumā un Pau Gazola uzņemšanos. Centra spēlētājs pirmajā puslaikā guva 13 punktus un izcīnīja trīs atlēkušās bumbas, noturot savu komandu tikai viena punkta attālumā – 33:32.

Francija atbildības nastu sadalīja starp veterāniem un jaunajiem spēlētājiem. Jaunie dūži nepievīla. Starta minūtēs lielisks bija Nando De Kolo, savukārt Rudijs Gobērs un Žofrē Loverņs nebaidījās uzņemties iniciatīvu soda laukumā. Līdz trešās ceturtdaļas sākumam francūži izcīnīja divreiz vairāk uzbrukuma bumbu un ieguva vairāk iespēju atkārtotiem uzbrukumiem. Pusstundas beigās pārsvaru izdevās pārvērst taustāmos ieguvumos, jo Francijas atrāviens sasniedza 10 punktus – 44:54. Pirms pēdējām desmit minūtēm plus astoņi – 56:48.

Izšķirošajā ceturtdaļā Francija turpināja turēties vadībā, taču lieliskā spāņu aizsardzība neļāva pretiniekiem uzelpot. Četras minūtes pirms pamatlaika beigām, izmantojot zonu, “Sarkanā fūrija” pietuvojās viena tālmetiena attālumā – 61:58. Skatītāji no jauna sāka dziedāt “Marseljēzu”. Francijas uzbrukums noslēdzās ar neprecīzu tālmetienu, bet Pau Gazols pretējā pusē ietrieca bumbu grozā no augšas – 61:60.

Pusminūti vēlāk Gazols ar āķa metienu jau izvirzīja spāņus vadībā – 61:62. Batums ar brīvmetieniem atguva minimālu pārsvaru Francijai, piesakot intriģējošas pēdējās divas pamatlaika minūtes – 63:62. Gazols atkal atguva priekšroku Spānijai – 63:64. Sekoja neveiksmīgu uzbrukumu apmaiņa. Pēdējās minūtes ievadā bumba bija Francijas rīcībā, taču “Les Bleus” to pamanījās zaudēt. Gazols netrāpīja āķa metienu, bet spāņi izcīnīja atlēkušo bumbu un Serhio Rodrigess garāmgājienā sodīja pretiniekus – 63:66.

Pēc minūtes pārkāpuma Franciju glāba Nikolā Batums, realizējot tālmetienu no kreisā stūra – 66:66. Spānijas uzbrukumam palika 14,1 sekunde. Gazols izjuta Gobēra pretestību un pēdējo metienu netrāpīja. Bumba atgriezās Francijas rīcībā, taču tūlīt atstāja laukumu un tiesneši ķērās pie video atkārtojuma skatīšanās. Par spīti spāņu protestiem, lēmums bija Francijai labvēlīgs, taču atlikušajās 1,3 sekundēs precīzu tālmetienu izdarīt neizdevās.

Pagarinājumā cīņa turpinājās punkts punktā. Aukstasinīgais Batums puslaikā vēlreiz izlīdzināja rezultātu (72:72), bet nākamajā uzbrukumā Gobērs atguva vadību Francijai – 74:72. Gazols uzbrukumā saņēma otro piezīmi un Diāvs nekavējās realizēt otro no diviem soda metieniem – 75:72. Nākamajā uzbrukumā Gazols pats stājās uz labdarības līnijas, metot perfekti – 75:74. Francija iztērēja uzbrukumu un Gazols ar kārtējo danku izvirzīja Spāniju vadībā – 75:76. Francija atkal zaudēja bumbu. Rodrigess netrāpīja tālmetienu no labā stūra, bet atlēkusī bumba nokļuva Gazola rokās – 75:78!

Francijas pēdējo pilno uzbrukumu pārtrauca ātrs spāņu pārkāpums perimetrā. Batums netrāpīja nevienu no trīs metieniem (!). Francijas aizsardzība izjuka un Gazola danks pielika cīņai punktu. Spānija gāza čempionus no troņa un nopelnīja braucienu uz Rio.

Latvijas Izpletņlēkšanas Federācija Lienes 1-17, Rīga, LV-1009
Čerņavskis Vladislavs Čerņavskis VladislavsDžudo, Sambo, Džiu-džitsu, Kaujas sambo, MMA