28.07.2012. 20:39
Latvijas sportists Matīss Burģis sestdien izcīnīja uzvaru Londonas olimpisko spēļu vīriešu galda tenisa turnīra pirmās kārtas mačā.

Burģis ar rezultātu 4-3 (14:12, 11:2, 7:11, 9:11, 13:11, 15:17, 11:8) dramatiskā cīņā pieveica kanādieti Pjēru-Liku Insu.

Pirmā seta ievadā Burģis nonāca zaudētājos ar 0:2, 1:3 un 2:4, tomēr turpinājumā guva piecus punktus pēc kārtas un pārņēma vadību ar 7:4. Pēc tam kanādietis pietuvojās līdz minimumam, bet pēc sekojošās ļoti garas izspēles rezultāts kļuva neizšķirts 7:7. Turpinājumā latvietis spēja panākt 10:7, tomēr nespēja izmantot setbumbas un rezultātā atkal iestājās līdzsvars - 10:10. Seta izskaņā cīņa bija ļoti līdzīga, taču nedaudz sekmīgāk spēleja Burģis, noslēdzot setu savā labā.

Otrajā setā Burģis spēlēja ļoti pārliecinoši un nedeva pretiniekam nekādas iespējas pacīnīties par uzvaru, svinot panākumu ar 11:2. Trešā seta sākumā rezultāts bija neizšķirts 2:2, bet pēc tam Inss izvirzījās vadībā ar 5:2. Burģis vēl spēja pietuvoties līdz 6:7, tomēr seta galotnē pārliecinošāk nospēlēja Kanādas sportists, kurš izcīnīja uzvaru setā ar 11:7.

Ceturtā seta ievadā Burģis nonāca zaudētājos ar 1:5, tomēr spēja līdzsvarot cīņu un panāca neizšķirtu 5:5. Turpinājumā Insam divas reizes bija divu punktu pārsvars (7:5 un 8:6), taču Latvijas galda tenisists atkal prata izlīdzināt rezultātu 8:8, bet pēc tam Inss vēlreiz ieguva divu punktu pārsvaru, ko Burģim vairs nebija pa spēkam atspēlēt - 9:11.

Piektā seta sākumā latvietis izvirzījās vadībā ar 4:2, taču turpinājumā zaudēja piecus punktus pēc kārtas un jau zaudēja ar 4:7. Burģim izdevās lauzt cīņas gaitu un panākt neizšķirtu 9:9, bet pie rezultāta 11:10 latvieša labā Inss paņēma minūtes pārtraukumu. Tas viņam palīdzēja izlīdzināt rezultātu, taču Burģis atbildēja ar diviem punktiem pēc kārtas, kas garantēja uzvaru setā ar 13:11.

Arī sestajā setā starp galda tenisistiem turpinājās sīva un ļoti dramatiska spēkošanās. Sākotnēji Burģis izvirzījās vadībā ar 3:0, 5:1 un 6:2, taču Inss pietuvojās līdz viena punkta attālumam (5:6), kas latvietim lika ņemt minūtes pātraukumu. Pēc tā cīņa ritēja līdzīgi, bet vēlāk pie sev labvēlīgā rezultāta 12:11 Burģim neizdevās izmantot mačbumbu. Turpinājumā iniciatīvu pārņēma kanādietis, kurš ar piekto setbumbu tomēr izrādījās pārāks - 17:15.

Izšķirošā, septītā, seta ievadā Burģis nonāca zaudētājos ar 3:5, bet turpinājumā atspēlējās un jau atradās vadībā ar 8:5 un arī 9:6. Vēlāk latvietis nonāca punkta attālumā līdz uzvarai visā cīņā, ar trešo mačbumbu noslēdzot spēli savā labā.

Insam sacensības bija plānots sākt no priekšsacīkšu kārtas, tomēr izlozē noskaidrojās, ka tā viņam būs brīva, bet Burģim jau automātiski bija plānots piedalīties pirmajā kārtā.

Reklāma Olimpisko spēļu turnīrā 22 gadus vecais Burģis izlikts ar 45.numuru, bet Insam ticis 62.numurs. Savukārt pasaules galda tenisa rangā pašlaik Burģis atrodas 106.vietā, bet Inss ieņem 305.vietu.

Otrajā kārtā Burģis sacentīsies ar krievu Alekseju Smirnovu, kurš izlikts ar 24.numuru, bet trešajā kārtā veiksminieku sagaida mačs ar Honkongas galda tenisistu Tiaņji Dzjanu, kuram sacensībās ticis 11.numurs.

Otrās kārtas cīņas sagaidāmas svētdien, bet trešā un ceturtā kārta, kas jau būs astotdaļfināls, risināsies pirmdien.

Burģis ir pirmais Baltijas valstīs dzimušais galda tenisists vīriešu konkurencē, kurš spējis kvalificēties olimpiskajām spēlēm.

Bebra, Bebrenes pagasta slēpošanas, skriešanas klubs Bebrene, "Tehnikums", Bebrenes p., Ilūkstes n., LV-5439