04.09.2013. 17:08
Latvijas vīriešu basketbola valstsvienība trešdien, 4. septembrī, Eiropas čempionāta pirmajā spēlē, pateicoties Rolanda Freimaņa gūtajiem 24 punktiem un teicamajai tālmetienu precizitātei, uzvarēja Bosnijas-Hercegovinas izlasi ar rezultātu 86:75. Nākamajās dienās Latvija spēlēs pret Melnkalni, Lietuvu, Serbiju un Maķedoniju. Otrajā kārtā iekļūs trīs spēcīgākās komandas.

6 Melnkalne 0-0 - 0

Panākums pār Bosniju-Hercegovinu sagādāja daudz iemeslu priekam. Pirmkārt, valstsvienība izcīnīja pirmo uzvaru Eiropas čempionātos Ainara Bagatska vadībā. Otrkārt, Kaspars Bērziņš finālturnīrā debitēja ar panākumu. Treškārt, Armands Šķēle piekto Eiropas čempionātu sāka ar uzvaru dzimšanas dienā. Ceturtkārt, sarkanbaltsarkanie teicami uzbruka no distances. Piektkārt, pirmo reizi no 2007. gada izdevies finālturnīru sākt ar panākumu.

Latvija: Strēlnieks, Blūms, Janičenoks, K. Bērziņš, MeiersBosnija-Hercegovina: Wright, Šutalo, Djedovič, Teletovič, Kikanovič

Ievada stresu pirmais pārvarēja Kristaps Janičenoks, īsā laikā iemetot divus tālmetienus un pievienojot precīzu divpunktu metienu – 8:5. Bosnieši atbildēja ar ātru pāreju uzbrukumā, taču viņu metienu precizitāte nebija izcila. Sākot no pirmās ceturtdaļas vidus, ļoti sekmīgi uzbrukumā spēlēja Latvijas garie spēlētāji – vispirms Teletoviča paviršības aizsardzībā izmantoja Mārtiņš Meiers, bet turpinājumā ļoti veiksmīgi spēlē iesaistījās Rolands Freimanis.

Bosnieši līdz pirmās ceturtdaļas beigām turējās līdzi, pateicoties Kikanoviča rezultativitātei, taču pretinieku aizsargi un Teletovičs lielā mērā tika nosegti. Otro ceturtdaļu Ainara Bagatska vīri sāka ar 6:0 izrāvienu, turklāt Freimanis guva desmit punktus pēc kārtas – 26:20. Bosniešu aizsardzība soda laukumā izrādījās caura, turklāt latvieši labāk meta arī no distances. Jāņa Strēlnieka pieci gūtie punkti pēc kārtas palielināja atrāvienu līdz astoņiem punktiem – 33:25. Puslaika izskaņā saspēles vadītājs teicami dalījās bumbā ar Freimani, kurš uzbrukumu noslēgumos bija neapturams. Īsā laikā vēl desmit punkti Rolanda rēķinā (puslaikā 20 punkti!) un plus desmit Latvijai – 43:33.

Otrā puslaika sākumā aktivizējās Dedovičs un Teletovičs, dažu minūšu laikā Latvijas pārsvaru izkausējot līdz trīs punktiem – 46:43. Veltīgas bija pretinieku cerības, domājot, ka latvieši finālturnīrā trīspunktniekus metīs ar 26% precizitāti. Nekā! Bosniešu ofensīvu apturēja Dairis Bertāns, ātri sametot trīs tālmetienus – 52:45. Bažas radīja vienīgi piezīmju nasta garajiem spēlētājiem, jo trešās ceturtdaļas vidū Freimanim tika fiksēts ceturtais pārkāpums, bet Kasparam Bērziņam bija trīs piezīmes. To izmantoja Teletovičs, desmit minūtēs sametot 15 punktus. Pirms pēdējās ceturtdaļas Latvijai piecu punktu pārsvars – 62:57.

Strēlnieka metiens un piespēle Kasparam Bērziņam apvienojumā ar Blūma trīspunktnieku atjaunoja astoņu punktu pārsvaru (69:61), liekot Aco Petrovičam pieprasīt minūtes pārtraukumu. Tam sekoja Kuksika pirmais tālmetiens, bet Janičenoks precīzi pabeidza ātro uzbrukumu – 74:61. Bosnieši, izmantojot daudzos soda metienus, sešus punktus atspēlēja, taču atbildē saņēma Kuksika otro tālmetienu. Uzbrucējs realizēja iespēju Miloša Teodosiča stilā, trāpot metienu krietnu gabalu aiz trīspunktnieku līnijas. Rihards neapstājās, trīsarpus minūtes pirms pamatlaika beigām otro reizi pēc kārtas atjaunojot plus desmit – 80:70. Bosnieš bija spiesti steigties, bet latvieši pēc pacietīgām bumbas izspēlēm nekļūdījās – 84:70. Pēdējās divās minūtēs uzvarētāji bija skaidri, tāpēc par abu komandu prioritāti kļuva cīņa par labvēlīgāku starpību.

Latvija – Bosnija-Hercegovina 86:75 (20:20, 23:13, 19:24, 24:18)Latvija: Freimanis 24 (2p 10/11, 3p 1/2, 1p 1/2; 5pp), Kuksiks 13 (3p 3/7), Janičenoks 12 (3p 2/4; 3ab, 4rp, 3ip), Strēlnieks 9 (9rp), Bertāns 9 (3p 3/4), Meiers 6 (3ab), K. Bērziņš 6, Mejeris 4 (5ab), Blūms 3 (6ab, 3rp), Šķēle (1ip), Šeļakovs (5ab); J. Bērziņš.