30.06.2014. 20:57
Francijas futbola izlase Pasaules kausa izcīņas astotdaļfināla mačā pirmdien spēja salauzt Nigērijas pretestību un sasniegt ceturtdaļfinālu.

Francijas valstsvienība bija pārāka ar rezultātu 2:0 (0:0). Vārtus Francijas izlases labā guva Pols Pogbā un Nigērijas komandas spēlētājs Džozefs Jobo, raidot bumbu savos vārtos jau mača kompensācijas laikā.

Maču abas komandas iesāka līdzvērtīgā duelī, bet jau dueļa pirmajās minūtēs Francijas izlases futbolists Blēzs Matidī veica bīstamu piespēli nigēriešu soda laukumā, taču sāncenši aizsardzībā darbojās teicami. Puslaika vidū draudīgu pie draudīga brīvsitiena pie Francijas soda laukuma tika Nigērija, taču Emanuels Emenike pa pretinieku vārtiem sita pārāk spēcīgi, kā rezultātā bumba lidoja mērķim secen.

Tiesa, pāris minūtes vēlāk Emenike tomēr raidīja bumbu vārtos, taču acīgs bija līnijtiesnesis, kurš piespēles brīdī fiksēja aizmuguri, un vārtu guvums ieskaitīts netika. Pēc neilga brīža fantastika iespēja jau radās Francijai, kas pretuzbrukumā spēja aizkļūt līdz pretinieku soda laukumam, taču Pols Pogbā no dažu metru attāluma nespēja gūt vārtus - Nigērijas valstsvienību glāba vārtsargs Vinsents Enaijema.

Jau pašā pirmā puslaika izskaņā vēlreiz laba iespēja radās aktīvajam Emenikem, bet ar viņa spēcīgo sitienu galā tika Francijas izlases vārtsargs Mikaēls Landro.

Pirmā puslaika ievadā abas komandas neizveidoja ļoti bīstamus momentus, taču cīņa bija noslēgusies nigērietim Ogenji Onasi, kuram uz kājas uzkāpa Matidī. Pēc šīs epizodes Nigērijas izlases futbolists guva savainojumu un bija spiests atstāt laukumu uz nestuvēm. Turpmākajās minūtēs nigērieši sāka demonstrēt aktīvāku spēli, taču tā nevainagojās panākumiem, turklāt, pamatlaikam tuvojoties izskaņai, arvien bīstamāk sāka uzbrukt Francija.

Francijai lieliska iespēja radās 70.minūtē, kad Karims Benzemā pēc sāncenšu apspēlēšanas raidīja bumbu vārtos, taču to no tukša būra izsita Viktors Mouzess. Dažas minūtes vēlāk tika satricināts arī Nigērijas izlases vārtu stabs, bet pēc tam komandu no vārtu zaudējuma glāba Enaijema, atvairot Benzemā sitienu ar galvu.

Francija tomēr prata atslēgt Nigērijas vārtus, jo 79.minūtē ne pārāk veiksmīgi nospēlēja Enaijema, kurš pēc stūra sitiena izspēles veica nesekmīgu izgājienu no vārtiem, bet pie bumbas tika Pogbā, kurš to ar galvu raidīja vārtos. Arī pēc rezultāta atklāšanas francūži centās būt aktīvi, un atkal spēlē bija jāiesaistās sāncenšu vārtsargam, kurš Nigērijas valstsvienību glāba pēc Antuāna Grīzmana sitiena.

Atlikušajā pamatlaika daļā Nigērija centās izlīdzināt rezultātu, taču nesekmīgi. Kad šķita, ka spēles rezultāts vairs nemainīsies, Francija izspēlēja stūra sitienu, taču bumba pēc kontakta ar nigēriešu futbolista Džozefa Jobo nokļuva vārtos, rezultātam kļūstot 2:0.

Apakšgrupu turnīrā Francija sākotnēji ļoti pārliecinoši pieveica Hondurasu un Šveici, bet trešajā mačā, kas neko vairs neizšķīra, cīnījās 0:0 ar Ekvadoru, uzvarot E apakšgrupā. Savukārt sākotnēji nospēlēja 0:0 ar Irānu, turpinājumā ar 1:0 pieveica turnīra debitanti Bosniju un Hercegovinu, bet trešajā mačā ar 2:3 piekāpās Argentīnai, tomēr ar to bija pietiekami otrajai vietai F grupā.

Francija vienīgo reizi kausu izcīnīja pašu mājās 1998.gadā, bet vēl trīs reizes iekļuvusi labāko trijniekā, finālu sasniedzot arī 2006.gadā. Pirms četriem gadiem iekšējo konfliktu dēļ nepārvarēja grupu turnīru. Tikmēr Nigērija pirmajās divās dalības reizēs 1994. un 1998.gadā tika līdz astotdaļfinālam, bet nākamajās divās reizēs 2002. un 2010.gadā nepārvarēja grupu turnīru.

Otrajā šodienas mačā plkst.23 pēc Latvijas laika Portualegri pilsētā astotdaļfināla dueli aizvadīs viena no turnīra galvenajām favorītēm Vācija, kas spēkosies ar Alžīriju.

Sacensības 12 Brazīlijas pilsētās un stadionos ilgs līdz 13.jūlijam.

Pasaules kausa izcīņas futbolā astotdaļfinālam kvalificējās sešas Eiropas un piecas Dienvidamerikas komandas, bet grupu turnīru nepārvarēja neviena Āzijas vienība.

Valstsvienības bija sadalītas astoņās apakšgrupās, pa četrām izlasēm katrā. Visas turnīra dalībnieces aizvadīja trīs grupas spēles. Tālāk katras grupas divas labākās komandas turpina cīņu izslēgšanas fāzē, kur sākotnēji nonāks 16 valstis, sadaloties astoņos pāros. Turpinājumā katrā izslēgšanās kārtā izlašu skaits saruks uz pusi, līdz finālā iekļūs divas spēcīgākās turnīra dalībnieces.

Brazīlijai ticis gods finālturnīru rīkot otro reizi. Iepriekš 1950.gada turnīrā mājinieki aizspēlējās līdz pat finālam, kurā negaidīti atzina Urugvajas valstsvienības pārākumu. Pasaules kauss pirmo reizi kopš 1978.gada un sesto reizi kopumā tiek rīkots Dienvidamerikā.

Pasaules kausa izcīņa Brazīlijā pārliecinoši kļuvusi par dārgāko vēsturē, kas radījis dažādu sajūtu kontrastu valsts iedzīvotājos. Starptautiskā Futbola federāciju asociācija (FIFA) un Brazīlijas varasiestādes kopā turnīram iztērējušas aptuveni 14 līdz 16 miljardus ASV dolāru (desmit līdz 11 miljardus eiro), kas ir aptuveni četras reizes vairāk nekā izmaksas 2010.gada Pasaules kausā Dienvidāfrikas Republikā.

Brazīlijā pirmo reizi Pasaules kausa finālturnīru vēsturē tiek izmantota vārtu līnijas tehnoloģija, kas strīdīgās situācijās precīzi ļauj noteikt, vai bumba pilnībā šķērsojusi vārtu līniju.

Pirmo reizi kopš 1950.gada finālturnīrā debitējusi tikai viena izlase - Bosnija un Hercegovina.

Visvairāk reižu Pasaules kausa vēsturē triumfējusi Brazīlijas izlase, kas spējusi kausu pacelt piecas reizes, četras reizes uzvarējusi Itālija, bet trīs - Vācija. Tikmēr Argentīnai un Urugvajai tas izdevies divos gadījumos, bet pa reizei prestižajās sacensībās uzvarējusi arī Anglija, Francija un Spānija, kas ir pašreizējā kausa īpašniece. Tāpat Brazīlija ir vienīgā valstsvienība, kas piedalījusies pilnīgi visos 20 finālturnīros, 18 reizes laukumā devušās Itālijas un Vācijas izlases, bet Argentīna - 16.

Pirms četriem gadiem DĀR čempionu titulu izcīnīja Spānija, kas finālā ar 1:0 papildlaikā uzvarēja Nīderlandi. Savukārt trešo vietu otrajā turnīrā pēc kārtas izcīnīja Vācija.

Francijas izlases sastāvs: Mikaēls Landro, Patriss Evrā, Rafaels Varāns, Lorāns Kosjeļni, Matjē Debišī, Blēzs Matidī, Joāns Kabeī, Pols Pogbā, Karims Benzemā, Olivjē Žirū (Antuāns Grīzmans, 62.min.), Matjē Valbuena (Musa Sisoko, 90.min.).

Nigērijas izlases sastāvs: Vinsents Enaijema, Džuvons Ošaniva, Džozefs Jobo, Kenets Omeru, Efe Ambroze, Džons Obi Mikels, Ogenji Onasi (Gabriels Rubens, 59.min.), Ahmeds Musa, Viktors Mouzess (Uče Nvofors, 89.min.), Pīters Odemvingijs, Emanuels Emenike.