16.06.2016. 00:07
Eiropas čempionāta saimniece Francijai trešdien A apakšgrupas otrajā spēlē pašā mača izskaņā ar 2:0 (0:0) pieveica Albāniju un nodrošināja vietu izslēgšanas turnīrā.

Francija kļuvusi par pirmo komandu šajā Eiropas čempionātā, kas nodrošinājusi vietu izslēgšanas turnīrā.

Pirmie vārti šajā mačā tika gūti 90.minūtē, kad izcēlās uz maiņu nākušais Antuāns Grīzmans, bet kompensācijas laika sestajā minūtē otros vārtus mājinieku labā guva Dimitrī Pajē.

Jau ar spēles sākumu Francija ņēma grožus savās rokās un pārņēma iniciatīvu, turklāt jau ceturtajā minūtē Olivjē Žirū ar galvu veica bīstamu sitienu uz albāņu vārtiem, taču bumba lidoja pāri vārtiem. Albānija tikai retu reizi spēja tikt līdz mājinieku soda laukumam, taču arī francūžiem, kuriem piederēja liels pārsvars, neveicās ar bīstamu momentu veidošanu, jo lielākoties sitieni lidoja garām vārtiem. Pašā pirmā puslaika izskaņā teicama izdevība no standartsituācijas bija Albānijai, bet Ledjana Memušaja raidījums bija nedaudz secen vārtiem.

Lai arī pirmajā puslaikā vārti netika gūti, Marseļas stadionā aizritēja saistoša un gana aktīva spēle. Jau ar otrā puslaiku sākumu Francijai bija vēl pāris izdevības atklāt cīņas rezultātu - pēc partnera centrējuma varēja izcelties Kingslijs Komans, bet arī viņa sitiens bija nedaudz garām vārtiem. Mājinieki ļoti veiksmīgi bija uzsākuši otro puslaiku, taču Albānija 51.mnūtē trāpīja pa vārtu stabu. Divas minūtes vēlāk lieliska iespēja jau bija augsti vērtētajam francūzim Polam Pogbā, taču viņš pēc piespēles nebija līdzsvarā un futbolista sistā bumba lidoja pāri vārtiem.

Spēlei tuvojoties izskaņai, Žirū norībināja vārtu stabu, bet Albānijai arvien retāk izdevās izrauties uz pretinieku vārtiem. Tiesa, albāņi ļoti labi darbojās aizsardzībā, bet lūzuma punkts pienāca 90.minūtē, kad uz maiņu nākušais Grīzmans pēc sitiena ar galvu guva pirmos vārtus. Albānija kompensācijas laikā metās uz priekšu, taču tā vietā nācās zaudēt vēl vienus vārtus, kad pretuzbrukumā tos iesita Pajē.

Pēc divām kārtām tagad Francijai ir seši punkti, kamēr četri ir Šveicei. Savukārt vienu punktu guvusi Rumānija, kamēr Albānija pašlaik ir bez punktiem.

Pirms tam trešdien A apakšgrupas otrās kārtas pirmajā spēlē Šveice nospēlēja 1:1 ar Rumāniju.

Francūžiem Marseļa pēdējos gados ir bijusi veiksmīga vieta, jo šajā ostas pilsētā viņi pēdējos piecos mačos nav zaudējuši, izcīnot četrus panākumus un vienu spēli noslēdzot neizšķirti. Tiesa, iepriekšējo reizi valstsvienība Marseļā spēlēja 1998.gadā.

Francijas izlase tiek uzskatīta par šī čempionāta favorīti. Līdz šim francūžiem izcili klājies lielajos turnīros, kas norisinās viņu mājās, jo 1984.gadā viņi izcīnīja Eiropas čempionu titulu, bet 1998.gadā triumfēja Pasaules kausa finālturnīrā.

Francija ir piedalījusies astoņos Eiropas čempionātos, bez jau minētā 1984.gada triumfa, uzvarot arī 2000.gadā. Savukārt Albānija kādam no nozīmīgākajiem finālturnīriem kvalificējusies pirmoreiz vēsturē.

Abas komandas savā starpā pirms tam bija tikušās sešas reizes, taču iepriekšējo divu cīņu bilance, kurām bija pārbaudes spēļu statuss, bija labāka albāņiem. Viņi pērn mājās uzvarēja ar 1:0, bet viesos nospēlēja neizšķirti 1:1. Savukārt oficiālos turnīros labāk veicies francūžiem, kuri 1992.gada Eiropas čempionāta kvalifikācijā uzvarēja ar 5:0 un 1:0, bet 2012.gada Eiropas čempionāta kvalifikācijā bija pārāki ar 3:0 un 2:1.

Eiropas čempionāta finālturnīrā 24 komandas sadalītas sešās apakšgrupās pa četrām katrā. Izslēgšanas turnīra pirmajai kārtai jeb astotdaļfinālam automātiski kvalificēsies divas labākās izlases, kā arī tajā iekļūs četras labākās trešo vietu ieguvējas.

Šajā Eiropas čempionātā kopumā tiks aizvadīta 51 spēle, kamēr pirms četriem gadiem, kad turnīrā piedalījās vēl 16 izlases, bija jānospēlē 31 mačs.

Eiropas čempionātā spēles norisinās desmit stadionos - Parīzē, Sendenī, Marseļā, Lionā, Lillē, Nicā, Tulūzā, Bordo, Sentetjēnā un Lansā. Mačs par zeltu notiks Francijas nacionālajā stadionā, kas atrodas Sendenī piepilsētā un kas var uzņemt nedaudz vairāk kā 81 000 cilvēku. Šajā arēnā norisinājās arī 1998.gada Pasaules kausa fināls, kad tieši Francija ar 3:0 pārspēja Brazīliju. "Stade de France" ir lielākais turnīra stadions, kamēr vēl virs 50 000 spējīgas uzņemt arēnas Marseļā (67 394), Lionā (59 286) un Lillē (50 186).

Visas Eiropas čempionāta finālturnīra spēles pārraidīs Latvijas Televīzijas (LTV) 7.kanāls, turklāt 45 no 51 spēles būs iespējams vērot tiešraidē.

Francijas izlases sastāvs: Igo Lorī, Adils Ramī, Patriss Evrā, Bakarī Saņā, N'Golo Kantē, Lorāns Kosjeļni, Dimitrī Pajē, Blaiss Matuidi, Kingslijs Komans (Antuāns Grīzmans, 68.min.), Olivjē Žirū (Andrē Pjērs Žiņaks, 77.min.), Antonī Marsiāls (Pols Pogbā, 46.min.).

Albānijas izlases sastāvs: Etrits Beriša, Andi Lila (Odise Roši, 71.min.), Elmīrs Lenjāni, Elseids Hisajs, Arlinds Ajeti (Frederiks Veselī, 85.min.), Ledjans Memušajs, Mergims Mavrajs, Ledjans Memušajs, Burims Kukeli (Taulants Džaka, 74.min.), Armando Sadiku, Amirs Abraši.