11.06.2016. 00:01
Eiropas čempionāta futbolā finālturnīrs piektdien sākās ar mājinieces Francijas izrautu uzvaru pār Rumāniju.

Francija nacionālajā stadionā "Stade de France" guva panākumu ar 2:1 (0:0).

Francijas valstsvienības labā pa vārtiem guva Olivjē Žirū un Dimitrijs Pajē, kamēr rumāņiem izcēlās Bogdans Stanku, kurš realizēja 11 metru soda sitienu.

Jau ar pirmajam minūtēm varēja redzēt, ka Rumānija nevēlas pieņemt pastarīšu lomu, tāpēc tā spēlēja aktīvu futbolu un nekautrējās doties uzbrukumā. Tas vainagojās panākumiem, jo jau ceturtajā minūtē Nikolaī Stanču no pāris metru attāluma varēja atklāt dueļa rezultātu, taču Francijas valstsvienības vārtsargs Igo Lorī bija savā vietā, glābjot mājiniekus. Abu vienību izpildījumā turpinājās spēkos līdzvērtīgs futbols, bet aptuveni desmit minūtes vēlāk lieliska izdevība bija Madrides "Atletico" zvaigznei Antuānam Grīzmanam, taču francūža sitiens ar galvu no aptuveni metra attāluma atsitās pret vārtu stabu.

Pirmajā puslaikā vārti tā arī netika gūti, turklāt neviena no komandām pārāk bīstamas situācijas vairs neradīja.

Arī otro puslaiku Rumānija iesāka labi, jo 48.minūtē atklāt rezultātu varēja tas pats Stanču, kurš palika nepieskatīts Francijas soda laukumā, bet viņa sitiens pēc partnera centrējuma nebija sekmīgs un lidoja vārtiem garām. Tomēr tieši Francija atklāja cīņas rezultātu, kad 58.minūtē pēc centrējuma izcēlās rezultatīvais Olivjē Žirū, jo pēc centrējuma neveiksmīgi nospēlēja rumāņu vārtsargs Kiprians Teterušanu.

Tomēr tikai dažas minūtes vēlāk Francijas izlases aizsargs Patriss Evrā pārkāpa noteikumus savā soda laukumā, kā rezultātā tiesneši piešķīra 11 metru soda sitienu. To 65.minūtē realizēja Bogdans Stanku, panākot neizšķirti. Turpinājumā valstsvienības spēlēja līdzvērtīgi, turklāt šķita, ka duelis varētu noslēgties neizšķirti. Tiesa, kompensācijas laikā Dimitrijs Pajē ar lielisku tālsitienu vārtu devītniekā izrāva mājiniekiem uzvaru.

Francijas izlasei kā čempionāta saimniecei nebija jāpiedalās kvalifikācijas turnīrā, bet desmit pārbaudes mačos tā guva deviņas uzvaras.

Francijai šajā Eiropas čempionātā nākas iztikt bez savas spilgtākās zvaigznes uzbrukumā Karima Benzemā, kurš izlasē nav iekļauts savstarpējo konfliktu dēļ - viņš bija iesaistīts šantāžas lietā pret valstsvienības biedru Matjē Valbuenā, turklāt uzbrucējam nav tās labākās attiecības ar galveno treneri Didjē Dešānu. Šajā pavasarī Benzemā kopā ar Spānijas grandu Madrides "Real" kļuva par UEFA Čempionu līgas uzvarētājiem.

Francūžiem savās mājās notiekošajā turnīrā traumas dēļ nevar palīdzēt arī cits "Real" futbolists - aizsargs Rafaels Varāns, kā arī vēl viena spāņu kluba "Barcelona" aizsargs Žeremī Matjē. Vēl viens trieciens Francijai aizsardzības pozīcijās bija "Liverpool" futbolista Mamadū Sakho pieķeršana aizliegto vielu lietošanā. Tikmēr pirms diviem gadiem slavenais franču pussargs Franks Riberī paziņoja par savu gaitu noslēgšanu valstsvienībā, lai gan bijušas baumas par viņa iespējamo atgriešanos.

Francija pirms šī finālturnīra bija piedalījusies astoņos Eiropas čempionātos, triumfējot 1984.gadā savās mājās un arī 2000.gadā. Tā rīkojusi arī pirmo Eiropas čempionātu 1960.gadā, kad guva ceturto vietu.

Rumānija līdz šim piedalījusies četros Eiropas čempionātos, no apakšgrupas izkļūstot vienīgi 2000.gadā, kad zaudēja ceturtdaļfinālā.

A apakšgrupā spēlēs arī Albānijas un Šveices izlases, kuras savā starpā spēkosies sestdien.

Eiropas čempionāta finālturnīrā 24 komandas sadalītas sešās apakšgrupās pa četrām katrā. Izslēgšanas turnīra pirmajai kārtai jeb astotdaļfinālam automātiski kvalificēsies divas labākās izlases, kā arī tajā iekļūs četras labākās trešo vietu ieguvējas.

Šajā Eiropas čempionātā kopumā tiks aizvadīta 51 spēle, kamēr pirms četriem gadiem, kad turnīrā piedalījās vēl 16 izlases, bija jānospēlē 31 mačs.

Eiropas čempionātā spēles norisinās desmit stadionos - Parīzē, Sendenī, Marseļā, Lionā, Lillē, Nicā, Tulūzā, Bordo, Sentetjēnā un Lansā. Mačs par zeltu notiks Francijas nacionālajā stadionā, kas atrodas Sendenī piepilsētā un kas var uzņemt nedaudz vairāk kā 81 000 cilvēku. Šajā arēnā norisinājās arī 1998.gada Pasaules kausa fināls, kad tieši Francija ar 3:0 pārspēja Brazīliju. "Stade de France" ir lielākais turnīra stadions, kamēr vēl virs 50 000 spējīgas uzņemt arēnas Marseļā (67 394), Lionā (59 286) un Lillē (50 186).

Visas Eiropas čempionāta finālturnīra spēles pārraidīs Latvijas Televīzijas (LTV) 7.kanāls, turklāt 45 no 51 spēles būs iespējams vērot tiešraidē.

Francijas izlases sastāvs: Igo Lorī, Adils Ramī, Patriss Evrā, Bakarī Saņā, N'Golo Kantē, Antuāns Grīzmans (Kingslijs Komans, 66.min.), Dimitrijs Pajē (Musa Sisoko, 91.min.), Olivjē Žirū, Blaiss Matuidi, Lorāns Kosjeļni, Pols Pogbā (Antonī Marsiāls, 77.min.);

Rumānijas izlases sastāvs: Kiprians Teterušanu, Rezvans Racs, Ovidju Hobans, Vlads Kirkešs, Mihails Pintili, Nikolaī Stanču (Aleksandru Kipčiu, 72.min.), Florins Andone (Deniss Alibeks, 61.min.), Bogdans Stanku, Dragošs Grigore, Adrians Popa (Gabriels Torže, 82.min.), Kristians Sepunaru.

Latvijas Izpletņlēkšanas Federācija Lienes 1-17, Rīga, LV-1009
Trubeckojs Andrejs Trubeckojs AndrejsGrieķu-romiešu cīņa, Brīvā cīņa, Brīva cīņa sivietēm, Jostu cīņa, Pludmales cīņa