22.02.2015. 07:30
Riodežaneiro nebūs abu Spānijas labāko tenisistu fināla, jo sacensību pirmais numurs un pagājušā gada čempions Rafaels Nadals pusfinālā nespēja nosargāt seta un breika pārsvaru pret Fabio Foņīni – 6:1, 2:6, 5:7. Nadals uz māla seguma ATP pusfinālos nebija zaudējis kopš 2003. gada! Itālijas tenisists finālā tiksies ar Davidu Fereru.

Rafaels Nadals pēc piektdienas ļoti vēlā ceturtdaļfināla, kad viņš maču pabeidza plkst. 3:18, neslēpa savu sašutumu par notikušo: "Nevienai tenisa spēlei nav jābeidzas tik vēlu. Tas ir smagi spēlētājiem, bet, iespējams, vēl sliktāk faniem. Tas no ATP puses bija ļoti slikti. Turnīra organizatori pie tā nav vainīgi, bet gan ATP, kas nevēlējās veikt izmaiņas spēļu plānā. "Grand Slam" turnīros starp spēlēm ir viena brīvdiena. Man tas [vakar notikušais] izskatās pēc drausmīgas kļūdas."

Pusfināls Nadalam sakās ļoti viegli, jo Fabio Foņīni būtībā uz mača sākumu "neieradās". Itālijas tenisists 1. setā atzīmējās ar 16 nepiespiestajām kļūdām un tik vien spēja izdarīt, kā izvairīties no "sausā" zaudēta seta, vienīgo geimu iegūstot pie rezultāta 0:5.

2. seta sākumā nekas neliecināja, ka Fabio savāksies pēc bezcerīga mača ievada un tomēr nodemonstrēs savu labāko tenisu. Nadals setu sāka ar breiku, bet pēc tam palīdzēja Foņīni "pamosties". Rafa iegūto breiku uzreiz atdeva, turklāt geimu pabeidza ar dubultkļūdu. Foņīni notikušais pamatīgi iedvesmoja – Fabio beidzot sāka spēlēt, kā to prot.

Nadals ar veiksmes palīdzību trešajā vēlreiz izvirzījās vadībā ar breiku. Foņīni izgājienā pie tīkla atspēlēja vienu breikbumbu un to pašu gājienu veica arī otrās breikbumbas izspēlē, taču šoreiz bija viena būtiska atšķirība. Precīzs sitiens viņam izdevās arī šoreiz, taču tagad viņš nespēja nokontrolēt savu slīdējumu pa mālu, ietriecoties tīklā – punkts un geims Nadalam.

Izvirzījies vadībā ar 2:1, Rafa 2. setā vairs neuzvarēja nevienā geimā! Nadals arvien biežāk itālietim piekāpās garajās izspēlēs, tāpat viņu regulāri iegāza sitienu izvēle, ieskaitot vienu neveiksmīgu "dropšotu" breikbumbas izspēlē sestajā geimā – 2:4. Nadals nespēja izdarīt pat tik daudz, kā seta beigās noturēt servi, lai pēdējā setā varētu servēt pirmais – Rafa pie 2:5 ar samērā vienaldzīgu tenisu savu servi atdeva "sausā"!

Pēdējā setā breikbumbas bija tikai divos geimos – pirmajā un pēdējā (tajā, protams, mačbumbu vērtībā), un abos gadījumos bija trīs breika iespējas. Rafa pirmajā geimā trīs nespēja izmantot. Divas bija ņemamas, bet abas reizes pievīla "forehand", vēl vienu Fabio atspēlēja pats. Nadals salūza pie rezultāta 5:6, kad nevarēja atļauties zaudēt servi. Geims sākts ar autu, pēc tam Foņīni izdevās lielisks diagonālais apvedošais sitiens – 0:30. Nadals tūlīt ar fantastiskiem "forehand" sitieniem "nokrāsoja" abas sānu līnijas. Foņīni ar labu uzbrukumu uzvarēja nākamo izspēli, nopelnot mačbumbu!

Nadals, kuram mača izskaņā bija krampji, atspēlējas ar labas serves un "forehand" kombināciju. Tādā pašā veidā tūlīt atspēlēta arī otrā mačbumba. Pēc tam spānim kļūda, bet trešo mačbumbu novērst neizdevās, lai gan šķita, ka tas izdosies. Nadala sistā bumbiņa skāra tīklu, piezemējoties pretinieka laukuma pusē. Foņīni to ne tikai sarežģītā situācijā "pacēla", bet arī spēja pa diagonāli raidīt pāri tīklam! Sensacionāla izspēle un ne mazāk sensacionāla uzvara Foņīni – 1:6, 6:2, 7:5.

Foņīni pirmo reizi (1-23) uzveica kādu no pirmā piecinieka tenisistiem. Viņam pagājušajā gadā Deivisa kausā bija uzvara pār Endiju Mareju, bet skots tobrīd atradās tikai 8. vietā. Fabio Nadalam zaudēja visas četras iepriekšējās spēles, tikai vienā no tām spējot spānim atņemt setu. Tas notika 2013. gadā Pekinā uz "hard", bet abās iepriekšējās māla seguma tikšanās Foņīni labākais rezultāts atsevišķā setā bija vienreiz tikšana līdz taibreikam.

Nadals pagājušajā gadā uz māla zaudēja tikai trīs reizes (25-3), trīs no četriem tituliem izcīnot tieši uz šī seguma – Riodežaneiro (pirms gada finālā uzveikts Aleksandrs Dolgopolovs), Madridē un "French Open". Sestdienas vakarā Rio pārtrūka viena ļoti iespaidīga Nadala sērija māla seguma turnīros. Rafa bija uzvarējis 52(!) ATP pusfinālus pēc kārtas uz šī seguma. Nadalam vienīgais iepriekšējais zaudētais māla pusfināls bija 2003. gadā Umagā pret Karlosu Moiju. Tas Nadalam bija karjeras pirmais māla pusfināls ATP līmenī.

Nadals tikai 25. reizi karjerā (bilance: 321-25) zaudēja ATP maču uz māla, septīto reizi tas notika pēc uzvarēta 1. seta. Rafa vēl nekad nebija zaudējis māla maču pēc 6:1 uzvaras 1. setā, tiesa, vienreiz viņš zaudēja pēc "sausā" uzvarēta 1. seta – 2005. gadā Buenosairesā 6:0, 0:6, 1:6 pret Gastonu Gaudio. Nadala nespēja aizstāvēt Rio titulu nozīmē rangā atkāpties uz 4. vietu, viņa vietu uz Top 3 zemākā pakāpiena ieņems Marejs.

Foņīni finālā sacentīsies ar Spānijas otro numuru Davidu Fereru, kurš ar 7:5, 6:1 uzveica Andreasu Haideru-Maureru. Fereram tagad ir 3-0 pret austrieti, turklāt piecos no septiņiem setiem viņš bijis pārāks ar 6:1. Ferers uzvarējis visus septiņus mačus pret Foņīni. Spānim pirms fināla pluss ne tikai statistika, bet arī ilgāka atpūta – viņš spēlēja pirmajā pusfinālā. Piebilstams, ka Foņīni pēdējos divos mačos kortā pavadīja 5.5 stundas! Foņīni šonedēļ trīs no četriem mačiem uzvarējis trīs setos un 1. kārtā tādā cīņā atspēlēja trīs mačbumbas pret Jirži Veseliju. Fināls šovakar plkst. 23:00 pēc Latvijas laika.