22.01.2014. 14:25
Melburnā trešdien noslēdzās "Australian Open" ceturtdaļfinālu cīņas. Pēdējais pusfinālā iekļuva Rodžers Federers, kurš sezonas pirmajā "Grand Slam" turnīrā pusfinālu sasniedzis jau 11. gadu pēc kārtas. Federera pretinieks mačā par vietu finālā būs Rafaels Nadals. Abi šodien uzvarēja četros setos, uzveicot attiecīgi Endiju Mareju un Grigoru Dimitrovu.

Lai arī kopš iepriekšējās spēles bija pagājušas divas dienas, radās iespaids, ka Rodžers Federers šodien turpināja spēli pret Žo-Vilfrīdu Tsongu, kurā viņš izskatījās negaidīti labi. Daudzveidīgs teniss, kurā ietilpa gan nestabilā "bekhenda" izmantoša, gan spēle pie tīkla, šveicietim jau ceturtajā geimā deva breikbumbu, kuru viņš realizēja, pateicoties Endija Mareja sitienam autā. Federers 1. setā pie savas serves zaudēja tikai piecas izspēles un setā triumfēja ar 6:3.

2. sets bija līdzīgs – Federers darbojās pārliecinoši, bet Marejam uzņemšanā, kurā viņš tradicionāli ir nopietns spēks, variantu nebija. Tāpat kā 1. setā, arī šajā bija tikai viena breikbumba, kura tika Federeram. Rodžers to izmantoja piektajā geimā, kurā Mareju atkal iegāza "forehand" sitiens. Bijušais pasaules pirmais numurs Federers turpināja spēlēt gludi un 2. setu "paņēma" ar 6:4.

Marejs 3. seta pirmajā geimā atspēlēja trīs breikbumbas (šoreiz sitiens no labās puses bija glābējs), divus geimus vēlāk vēl vienu, tik tikko spējot izvairīties no vēl lielākām nepatikšanām. Federers devītajā geimā neticamā veidā pacēla bumbiņu, pirms tā otro reizi atsitās pret zemi, tik ļoti izsitot Mareju no sliedēm, ka viņš zaudēja savu servi. Pie rezultāta 5:4 Federers servēja par uzvaru mačā.

Līdz šim brīdim nesaskaroties ar nevienu breikbumbu, Rodžers nospēlēja nervozi un Marejam deva divas iespējas panākt izlīdzinājumu. Endijs dāvanu pieņēma – 5:5. Federers savā nākamajā servēšanas reizē nezaudēja nevienu izspēli, bet seta uzvarētājs noskaidrojās taibreikā. Federers ieguva 6:4 pārsvaru jeb divas mačbumbas. Pirmā bija ar paša servi. Marejs "pārslēdza ātrumus" un darbojās ļoti agresīvi, uzvarot divās garās izspēlēs pēc kārtas, tādā veidā novēršot abas mačbumbas. Arī taibreika turpinājumā Endijs bija pārliecinošāks un uzvarēja ar 7:6(6). Marejam tikai otrā (2-6) uzvara taibrekos pret Federeru.

Neskatoties uz izlaisto uzvaru, tieši Federers bija tas, kurš dominēja 4. setā. Marejs 19(!) minūtes ilgušajā otrajā geimā atspēlējās no 0:40, kopumā novēršot sešas breikbumbas. Sestajā geimā Vimbldonas čempions atspēlēja vēl vienu. Divus geimus vēlāk Federeram uzņemšanā atkal 0:40. Šoreiz Marejs neizglābās – Federers ar 10. mēģinājumu setā beidzot nokārtoja loģisku breiku. Šveicietis pēc tam no 0:30 noturēja savu servi un stundu pēc pirmās mačbumbas nerealizēšanas pielika punktu – 6:3, 6:4, 6:7(6), 6:3. Federeram 11. "Australian Open" pusfināls pēc kārtas!

Federera pretinieks pusfinālā būs Rafaels Nadals, kurš pēc zaudēta pirmā seta atspēlējās un ļoti smagā cīņā ceturto reizi tikpat mačos uzveica Grigoru Dimitrovu – 3:6, 7:6(3), 7:6(7), 6:2. Pirmo reizi spēlējot "Grand Slam" ceturtdaļfinālā, Dimitrovs maču sāka lieliski un Nadalu pārsteidza ar ātru breiku. Startā iegūto pārsvaru izdevās nosargāt un uzvarēt 1. setā (6:3). Bulgārijas pirmais numurs teicami servēja, uzvarot visas 16 izspēles ar pirmo servi, izceļotiesa ar astoņiem eisiem un spānim nedodot nevienu breika iespēju. Dimitrovs vienu setu no Nadala "paņēmis" visos četros mačos. Tādu līmeni Dimitrovs, protams, noturēt nespēja, zaudējot nākamos trīs setus.

Nadals šodien bija tālu no sava labākā tenisa, it īpaši problēmātiska bija servēšana, taču Rafa bieži cieta arī garajās izspēlēs, kam pret Dimitrovu nevajadzētu notikt. Nadals 2. seta sākumā ieguva breiku, taču to uzreiz atdeva, pie tam ļoti iespaidīgi – Nadalam vienā geimā trīs dubultkļūdas! Dimitrovs tika līdz taibreikam, to pilnībā izgāžot – bulgārs uzvarēja tikai trīs izspēlēs – 7:6(3) spānis panāca izlīdzinājumu pa setiem.

3. sets bija līdzīgs otrajam. Nadals pirmais tika pie breika, taču to atkal atdeva ar dubultkļūdu. Ranga līderis seta galotnē deva bulgāram iespējas pirmo reizi pret viņu uzvarēt divos setos, taču Griša tās neizmantoja. Nadalam pie 5:6, 30:30 norāvās sitiens – Dimitrovam setbumba. Šoreiz sitiens norāvās bulgāram. Nadals otrajā taibreikā divreiz izlaida minibreika pārsvaru. Rafam pie 5:4 bija divi serves punkti, abus viņš zaudēja ar teju identiskiem "forehand" autiem.

Otro setbumbu, kas bija ar paša servi, Dimitrovs nerealizēja, lai gan viņam tas bija jādara – Dimitrovam "forehand" kļūda. Trešo setbumbu Nadals novērsa veiksmīgā izgājienā pie tīkla. Setu Dimitrovs pabeidza ar vēl vienu drausmīgu "forehand" sitienu, netrāpot pustukšā laukumā. Nadalam vēl viens taibreiks – 7:6(7).

Nokļūšana iedzinējos ar 1-2, skatoties no Dimitrova pozīcijām, nozīmēja mača beigas. Nadals jau pirmajā uzņemšanas geimā ar apvedošo sitienu noorganizēja breiku un drīz vien tika pie kārotās uzvaras, pēdējā setā uzvarot ar 6:2. Pirms pieciem gadiem "Australian Open" uzvarējušais Nadals šī turnīra pusfinālu sasniedzis ceturto reizi.

Nadalam ir 22-10 pārsvars pret Federeru, švecieti uzveicot pēdējās četrās spēlēs. Rafa Rodžeru aspēlējis abos mačos Melburnā – 2009. gadā piecos setos finālā un 2012. gadā četros setos pusfinālā. Nadala un Federera pusfināls notiks piektdien, bet Stanislasa Vavrinkas un Tomāša Berdiha duelis jau rīt.