13.09.2015. 23:56
Lietuvas vīriešu basketbola valstsvienība svētdien, 13. septembrī, Lillē kļuva par trešo D grupas komandu, kura iekļuva Eiropas čempionāta ceturtdaļfinālā. Jonam Mačulim gūstot 34 punktus, lietuvieši uzvarēja Gruziju ar rezultātu 85:81 un nākamajā kārtā spēlēs pret Itāliju.

Svētdienas spēle bija viena no svarīgākajām ceļā uz Lietuvas galveno mērķi – kvalificēties septītajām Olimpiskajām spēlēm pēc kārtas. Barselona 1992, Atlanta 1996, Sidneja 2000, Atēnas 2004, Pekina 2008, Londona 2012 – lietuvieši sacentušies katrā no četrgades galvenajiem notikumiem un vēlas to darīt arī turpmāk.

Pēc divu spēļu pārtraukuma un izslimota vēdera vīrusa Lietuvas starta piecniekā atgriezās centra spēlētājs Jons Valančūns. “Toronto Raptors” zvaigzne guva pirmos trīs punktus, taču tie kļuva par Valančūna vienīgo guvumu spēles pirmajās trīs ceturtdaļās. Zem groziem lietuviešu milzis regulāri zaudēja divcīņas pret “Kaukāza terminatoru” Zazu Pačuliju, kurš pusstundā sameta 19 punktus. Valančūns laukumā pavadīja divreiz mazāk laika, jo ātri sapelnīja trīs piezīmes.

Gruzīni pirmo ceturtdaļu uzvarēja ar trīs punktu pārsvaru – 17:20. Nākamajā desmitminūtē, soda laukumā turpinot dominēt Pačulijam, gruzīnu snaiperi sajutās arvien brīvāk. Viens no neticamākajiem metieniem čempionātā izdevās Georgam Cincadzem, bet Gruzijas pārsvars tuvojās 10 punktu atzīmei – 24:33. Jona Mačuļa uzņemšanās, uzbrukumā palīgā nākot Pauļum Jankūnam un Renaldam Seibutim, starpību samazināja (35:36 un 39:40).

Trešās ceturtdaļas sākumā enerģiskais Mačulis panāca lietuviešiem plus seši – 46:40, taču gruzīnu pulveris vēl bija sauss. Pačulija joprojām kontrolēja situāciju soda laukumā, savukārt viņa partneri svarīgos brīžos iemeta tālmetienus. Gruzīni divreiz panāca sešu punktu pārsvaru (49:55 un 56:62), tomēr pusstundas beigās savu vārdu atkal teica Mačulis. Eirolīgas čempions pārķēra bumbu un ātrajā uzbrukumā guva divus punktus ar sodu, bet savā laukuma pusē izcīnīja atlēkušo bumbu un pabeidza pretuzbrukumu ar piespēli Kalnietim – 61:62.

Izšķirošā desmitminūte sākās ar Artūra Milakņa otro tālmetienu, tomēr naturalizētais gruzīnu saspēles vadītājs Džeikobs Pulens vēlreiz izvirzīja vadībā pretiniekus – 64:65. Mačulis no jauna atguva minimālu vadību Lietuvai, kura nākamajās minūtēs noturēja 1-3 punktu vadību. Trīs minūtes pirms pamatlaika beigām Valančūns beidzot guva grozu no spēles (74:71), savukārt viņa partneri pašaizliedzīgā cīņā izjauca divus gruzīnu uzbrukumus. Javtoks iemeta vienu no diviem soda metieniem, bet Kalnietis realizēja pustālo – 77:71. Gruzīni izmeta neprecīzu tālmetienu, kamēr pretējā laukuma pusē viņus no jauna sodīja Mačulis – 79:71!

Pulens garāmgājienā divus punktus atspēlēja, taču aizsardzībā Cincadze spēja apturēt Seibuti tikai uz piektās piezīmes rēķina. Renalds trāpīja tikai pirmo brīvmetienu, savukārt Pulens iemeta ātru tālmetienu – 80:76. Seibutis uzbrukumā nogrūda zemē Pulenu un saņēma trešo piezīmi, bet bumba atgriezās gruzīnu rīcībā. Naturalizētais amerikānis no jauna rāvās uz grozu, tika apturēts, taču viņa kolēģis Sanadze ar tālmetienu samazināja starpību līdz minimumam – 80:79. Lietuvas pretuzbrukumā Mačulis ar tālmetienu guva uzvaras grozu – 83:79. Sekoja pārkāpums pret Pulenu, kurš iemeta abus brīvmetienus – 83:81. Gruzīni pēc minūtes pārtraukuma pārkāpa noteikumus pret Mačuli, kurš iemeta astoto un devīto brīvmetienu spēlē – 85:81. Pulena pēdējais tālmetiens atlēca no stīpas.