25.02.2014. 16:22
Ernests Gulbis šonakt sāks Akapulko "ATP World Tour 500" turnīru, kurā piedalīsies pirmo reizi. Latvijas pirmā numura pretinieks Meksikas sacensību 1. kārtā būs Taivānas pārstāvis Jensuns Lu. Maču, kas sāksies ap plkst. 1:30, diemžēl nevarēs redzēt video tiešraidē.

, nra.lv, Sports

Akapulko turnīrs notiek 21. reizi, bet šoreiz tās ir kā jaunas sacensības, jo tenisisti pirmo reizi sacenšas nevis uz māla, bet gan "hard" seguma. Solis sperts ar nolūku piesaistīt vairāk tenisistu, kuri spēlēs sezonas pirmajā "Masters 1000" turnīrā Indianvelsā.

Ņemot vērā to, ka iepriekš Akapulko tika spēlēts uz māla, šeit iespaidīgi dominējuši spāniski runājošie tenisisti – pēdējos 12 gados Akapulko uzvarējuši spāņi (sešus gadus pēc kārtas), argentīnieši Agustins Kaljeri un Huans Ignasio Čela un Peru pārstāvis Luiss Orna. Šogad notiekot pārejai uz "hard", izmaiņas ir būtiskas – nespēlēs ne pagājušā gada čempions Rafaels Nadals, nedz arī viens no veiksmīgākajiem Latīņamerikas tūres dalībniekiem Nikolass Almagro.

Pagājušā gada finālists Davids Ferers, kurš Akapulko uzvarējis trīs reizes, būs ierindā. Šonedēļ Akapulko spēlē uzreiz 13 šī turnīra debitnanti, ieskaitot mūsu Ernestu Gulbi, kuram tas būs pirmais turnīrs Top 20 tenisista statusā. Ernests vakar oficiāli debitēja reitinga pirmajā divdesmitniekā, ieņemot 18. vietu.

Turnīru Akapulko Gulbis sāks ar maču pret 30 gadus veco Taivānas pārstāvi Jensunu Lu (ATP 47.). Gulbis uzvarējis divas no trim iepriekšējām spēlēm pret Lu, otrajā cīņā atspēlējot mačbumbu.

Lu ir slavens ar savu ātrumu, izturību un izveicību. Divu vai pat trīs stundu maču spēlēšana viņam problēmas nesagādā. Taivānas pirmais numurs 2010. gada vasarā Vimbldonā 4:36 stundu ilgā mačā piecos setos izslēdza Endiju Rodiku (4:6, 7:6(3), 7:6(4), 6:7(5), 9:7), gūstot vienu no karjeras nozīmīgākajām uzvarām. Tas ir viņa karjeras ilgākais mačs. Vairāk nekā četras stundas ilgas cīņas viņš aizvadījis vēl divas reizes – 2008. gadā Melburnā precīzi 4.5 stundas pret Marku Žikelu un 2012. gadā "French Open" 4:10 stundas pret Žeremī Šardī. Piebilstams, ka Lu ir aizvadījis daudz piecu setu mačus Deivisa kausā, no kuriem nav pieeejama detalizēta statistika. Lu piecu setu mačos ir pozitīva 8-6 bilance.

Zinot Gulbja pēdējos divos turnīros uzkrāto nogurumu, lidojumu no Eiropas uz Ziemeļameriku, īso laiku aklimatizācijai un apstākļus Akapulko (jāspēlē 30 grādu karstumā, bez tam jārēķinās ar lielu gaisa mitrumu – faktori, kas ātri nogurdina), Lu ir tāda tipa spēlētājs, kādu Gulbis 1. kārtā varētu vēlēties vismazāk. Viņam nav lielas serves, toties garajās izspēlēs Rendijs (Lū iesauka) jūtas kā zivs ūdenī. Lu ir laba tehnika (kā jau Āzijas tenisistiem pienākas), viņš labi var uzsist gan no labās puses, gan ar "bekhendu".

Runājot par Lu ātruma īpašībām, Taivānas tenisists tās ieguvis interesantā veidā. Lu tēvs, kurš nomira 2000. gadā (Lu togad kļuva par profesionāli), nodarbojies ar vistu tirgošanu – nevis to gaļu, bet dzīvu vistu pārdošanu. Lu nācis tēvam talkā, ķerot vistas. Par šo nodarbošanos Lu savulaik izteicās: "Es varu ķert vistas, taču tas ir grūts darbs. Tās slikti ož. Parasti vistu ķeršana notiek nakts laikā vai agri no rīta, jo tās tumsā neredz. Var skriet, bet nevar aizbēgt."

Lu pirms četrām vasarām Vimbldonā tika līdz ceturtdaļfinālam, kļūstot par pirmo Āzijas tenisistu "Grand Slam" ceturtdaļfinālā kopš 1995. gada, kad labāko astoņnieku Vimbldonā sasniedza Šuzo Macuoka. Lu panākumu 2012. gada janvārī atkārtoja Kei Nišikori, kurš līdz ceturtdaļfinālam tika Melburnā.

Lai arī Lu karjeras laikā nav uzvarējis nevienā ATP turnīrā, spilgtu uzvaru viņam netrūkst. Jau minēju par Rodika apspēlēšanu Vimbldonā. Divus gadus iepriekš viņš Pekinas olimpiādes 1. kārtā šokēja Endiju Mareju (7:6(5), 6:4). Marejs gan toreiz Ķīnā ieradās pēdējā brīdī pēc uzvaras Sinsinati. Lu ir sešas (6-16) uzvaras pret Top 10 spēlētājiem. Bez jau pieminētajām divām uzvarām pār Endijiem Lu savulaik pārspējis arī Giljermo Koriju (#3), Janko Tipsareviču (#8) un divreiz Davidu Fereru. Ja pirmajā gadījumā Ferers 2012. gadā Pekinā izstājās, tad otrajā spēlē – šogad Oklendas pusfinālā – Lu guva pilnvērtīgu uzvaru, spāni pārspējot divos setos ar rezultātu 6:4, 7:6(4).

Oklendā gūtā uzvar pār Fereru Lu bija īpaša – viņš ne vien pārtrauca spāņa 14 uzvaru sēriju Jaunzēlandes turnīrā, bet arī pirmo reizi karjerā iekļuva ATP finālā. Tajā gan nācās piedzīvot zaudējumu Džonam Isneram – 6:7(4), 6:7(7). Lai arī Lu ir jau 30 gadus vecs, viņš tikai šīs sezonas ievadā pirmo reizi pārvarēja ATP turnīru ceturtdaļfinālu – līdz tam viņš bija zaudējis visus 10 iepriekšējos ceturtdaļfinālus. Lu vajadzēja 151 turnīru, lai pirmo (un pagaidām arī vienīgo) reizi tiktu līdz finālam.

Lu 2010. gada novembrī sasniedza ranga rekordu, tiekot līdz 33. vietai, bet pašreiz viņš atrodas 47. pozīcijā. Lu sešus gadus pēc kārtas sezonu noslēdzis pirmajā simtniekā. Lai arī reitings viņam ļauj spēlēt ATP turnīros, Lu bieži vien izvēlas piedalīties "Challenger" sacensībās. Ja ATP līmenī Lu ir nospēlējis "tikai" 270 mačus (110-160), tad "Challenger" ietvaros viņam ir vairāk uzvaru nekā augstākajā līmenī aizvadīto spēļu: 287-124. Lu arī ir iespaidīga "Challenger" finālu bilance: 20-14. Uzvarēti pēdējie astoņi fināli.

Lu šogad vajā veselības problēmas – viņš izstājies trīs no sezonas pieciem turnīriem. Pirmajā nedēļā Čennajā Lu kājas savainojuma dēļ atteicās no 2. kārta spēles, bet pēdējos divos turnīros kakla sāpju dēļ izstājies spēļu laikā – Memfisas pusfinālā pēc 1:6 zaudēta 1. seta pret Ivo Karloviču, bet Delrejbīčas 1. kārtā viņš cīņu pret Raienu Herisonu neturpināja pēc 6:4 panākuma 1. setā.

Gulbis nekad nav uzvarējis divos turnīros pēc kārtas. Labākais sasniegums nākamajā turnīrā pēc titula izcīnīšanas ir pusfināls Stokholmā pēc triumfa Sanktpēterburgā. Tiesa, uz Zviedriju Gulbis devās trīs nedēļas pēc uzvaras Krievijā, jo pagājušās sezonas izskaņā Āzijas tūri viņš izlaida slimības dēļ.

Spēlēšana vairākas nedēļas pēc kārtas nav nekas ārkārtējs. Gulbim šonedēļ būs trešā nedēļa pēc kārtas, pie tam ne visi turnīri notiek vienā kontinentā. To, ka sekmīgi nospēlēt trīs turnīros trīs nedēļās ir iespējams, nupat nodemonstrēja Marins Čiličs. Horvātam trīs fināli pēc kārtas – tituls Zagrebā, zaudējums Roterdamas finālā un tituls Delrejbīčā. Tas viss, spēlējot trīs nedēļas pēc kārtas un pirmos divus turnīrus aizvadot Eiropā, bet pēdējo Ziemeļamerikā.

Akapulko ir jauktais turnīrs (paralēli notiek arī dāmu sacensības jeb ir ļoti daudz maču), tāpēc jārēķinās ar to, ka, ja neesi pirmā līmeņa zvaigzne vai pretiniekos nedabū Meksikas tenisistu, tikt pie spēlēšanas galvenaja arēnā turnīra ievadā ir maz cerību. Tas noticis arī ar Gulbi, kurš savu pirmo maču aizvadīs 3. kortā (pēc nozīmes ceturtais). Tātad – Gulbja pirmo maču video formātā redzēt nevarēs, tāpēc šoreiz jāsamierinās ar flash tiešraidi.

Gulbja un Lu mačs varētu sākties pāris stundiņas pēc pusnakts. Pirmie mači Akapulko sāksies plkst. 16:00 pēc vietēja laika (ar mums astoņu stundu starpība). Gulbis un Lu kortā dosies pēc tam, kad būs noslēgusies Medisonas Kīsas un Šuajas Žanas spēle. Ernests uzvaras gadījumā 2. kārtā sacentīsies ar Lukašu Kubotu vai Davidu Gofānu.

Citronmuiža, biedrība Rauna, Vidzemes 13-7, Raunas p., Raunas n., LV-4131