04.09.2013. 16:44
Latvijas vīriešu basketbolisti ar cīņu pret Bosniju un Hercegovinu šodien uzsāk savu devīto Eiropas čempionātu kopš neatkarības atgūšanas. Slovēnijā notiekošā Eiropas čempionāta pirmo B apakšgrupas spēli Latvijas basketbolisti aizvada pret Bosnijas un Hercegovinas spēlētājiem. Maču tiešraidē translē kanāls TV6. Pēc trešās ceturtdaļas Latvija atrodas vadībā ar rezultātu 62:57.

Latvijas sākumsastāvs: Meiers, K.Bērziņš, Blūms, Strēlnieks, Janičenoks

24 punktus (karjeras rekords oficiālās spēlēs) guvis Rolands Freimanis, bet 10 Kristapam Janičenokam. Tikmēr Bosnijai 18 punkti Mirzam Teletovičam.

Pirmie ar tālmetienu rezultātu atklāja bosnieši, bet Mārtiņš Meiers jau nākamajā uzbrukumā realizēja divpunktu metienu; pēc pretinieku kļūdas vēl trīs punkti Janičenokam. Brīdi vēlāk Kristaps vēlreiz realizē sarežģītu trejaci, atgūstot vadību (8:5). Pirmo piecu minūšu laikā Janičenoks atzīmējās ar astoņiem gūtiem punktiem, bet viņa un Meiera sadarbība bija patiešām efektīva. Divas minūtes pirms ceturtdaļas beigām Slovēnija pēc Bērziņa kļūdas pārņēma vadību (16:18), turklāt Latvijai punktus nebija izdevies gūt jau ilgāku laiku. Klusuma periodu pārtrauca Freimaņa trīspunktnieks un, lai gan bosnieši paspēja izvirzīties vadībā, tas pats Freimanis no soda līnijas panāca neizšķirtu 20:20. Šādi noslēdzās pirmās 10 minūtes spēlē.

Otrā ceturtdaļa sākās ar neprecīzu Šķēles metienu, bet mirkli vēlāk Freimanis panāca 22:20. Kad pēc Bērziņa un Freimaņa metieniem uz tablo jau +6 (26:20), savējos uz minūtes apspriedi sauc bosniešu galvenais treneris Ako Petrovičs. Daudzie latviešu pārkāpumi īsā brīdī ļāva pretiniekiem nedaudz pietuvoties (28:25), bet tad savus pirmos divu punktus mačā guva Strēlnieks; pēc mirkļa viņam arī precīzs trejacis un jau 33:25. Nākamos sešus punktus gan guva bosnieši un minūtes pārtraukums jau bija nepieciešams Bagatskim un Latvijas izlasei. Atlikušajās divās minūtēs savu punktu krājumu vēl jūtami papildināja Rolands Freimanis, kurš pēdējā sekundē vēl trieca bumbu grozā no augšas, bet Latvija pārtraukumā devās ar +10 - 43:33.

Otro puslaiku jau krietni veiksmīgāk sāka pretinieki, sadeldējot starpību līdz 46:43, bet Bagatskis laukumā atkal sūtīja pirmā puslaika varoni Freimani, kuram gan jau bija trīs personīgās piezīmes. Nedaudz drošākā atstatumā Latvija tomēr ļāva turēties divi Daira Bertāna precīzie trejači pēc kārtas (52:45). Tikmēr bosniešiem atdzīvojies bija NBA spēlējošais Mirza Teletovičs, kurš regulāri pārvarēja Latvijas aizsardzības bastionus. Ārkārtīgi dinamiskajā basketbolā 3.ceturtdaļu ar 24:19 uzvarēja Bosnija, un Latvijai tikai +5 pirms izšķirošās desmitminūtes - 62:57.

Ceturtās cturtdaļas sākums līdzīgs, bet pēc Blūma tālmetiena mūsējie ieguva septiņu punktu pārsvaru (67:60). Kad savu pirmo tālmetienu realizēja arī Rihards Kuksiks un vēl divus punktus pievienoja Janičenoks, uz tablo jau 74:61 - lielākais pārsvars spēlē.

Eiropas čempionāts basketbolā. B grupa. 2013.gada 4.septembris. Jeseņice, Slovēnija.

Latvija - Bosnija un Hercegovina 74:65 (20:20; 23:13; 19:24; 12:8)

Abas komandas pagājušajā gadā aizvadīja divus EČ kvalifikācijas mačus. Savā laukumā uzvaru pēdējās sekundēs izrāva bosnieši (84:87), bet 2012.gada 30.augustā Rīgā revanšējās Latvija (80:64). Otrajā mačā lielisks sniegums Dairim Bertānam, kurš toreiz pretinieku grozā iemeta 25 punktus, izcīnīja deviņas atlēkušās bumbas un vēl sešas reizes ar piespēlēm palīdzēja punktus gūt partneriem.

Turpinājumā Latvijas valstsvienība ceturtdien spēkosies ar Melnkalni. Piektdienas vakarā Latvijai būs principiālā duelī jācīnās ar Lietuvu, bet nākamajā dienā paredzēta brīvdiena. Duelis pret Serbiju gaidāms svētdien, bet noslēdzošā apakšgrupas cīņa paredzēta pirmdienas pēcpusdienā pret Maķedoniju.

Ja Latvijas basketbolisti spēs kvalificēties Eiropas čempionāta otrajai kārtai, viņiem E apakšgrupā pretiniekos būs trīs labākās komandas no A grupas (Ukraina, Lielbritānija, Francija, Vācija, Izraēla un Beļģija). Komandas uz otro posmu ņems līdzi pirmā posma savstarpējās spēlēs izcīnītos panākumus.

Šodien Latvijas izlases pārstāvētajā B apakšgrupā Maķedonija spēkosies ar Melnkalni, bet vakarā Serbija tiksies ar Lietuvu. Savukārt no citiem šīsdienas mačiem jāizceļ D grupas vakara duelis starp Itāliju un Krieviju, kā arī Francijas spēkošanās ar Vāciju A grupas ietvaros.

Par šī Eiropas čempionāta favorīti var uzskatīt pēdējo divu turnīru uzvarētāju Spāniju, kas turklāt necieta nevienu zaudējumu astoņos pārbaudes mačos, gatavojoties šīm sacensībām. Savukārt bukmeikeri kā spāņu galvenos konkurentos min Franciju un Grieķiju.

Latvijas izlases sastāvā dalībai šajā Eiropas čempionātā nav iekļauti pretrunīgi vērtētie Kristaps Valters un Kaspars Kambala, savukārt vienīgais latvietis Nacionālajā basketbola asociācijā (NBA) Andris Biedriņš kārtējo reizi izvēlējies valstsvienībā nespēlēt. Tāpat savainojuma dēļ komandas rindās neieraudzīs Dāvi Bertānu, kuram turnīrā liedz piedalīties ceļgalu krustenisko saišu plīsums.

Toties izlasē atgriezušies pieredzējušie Kristaps Janičenoks un Armands Šķēle, kuri kopā ar Jāni Blūmu ir pieredzējušākie šī valstsvienības modeļa basketbolisti. Tāpat izlasē spēlēs divi debitanti. Ja šīs vasaras Latvijas U-20 valstsvienības līderi Jāni Bērziņu par tādu var uzskatīt pilnā mērā, tad Kasparu Bērziņu, kurš līdz šim nav spēlējis tikai Eiropas čempionātos, par debitantu nosaukt grūti.

Gatavojoties šim Eiropas čempionātam, Latvija aizvadīja desmit pārbaudes spēles, no kurām divas bija neoficiālas. Vispirms komanda devās uz pārbaudes turnīru Slovēnijā, kur pirmajā mačā ar 67:71 piekāpās mājiniekiem, savukārt pēc tam ar 66:61 pārspēja Turciju. Tiesa, turnīra noslēdzošajā cīņā nācās atzīt Serbijas pārākumu ar 54:67. Pēc tam jau Rīgā Latvijas basketbolisti aizvadīja divus pārbaudes mačus ar Krieviju, kuros uzvaras tika dalītas uz pusēm - 72:52 un 67:73. Pēc tam sekoja neoficiāla pārbaude pret "Mercer" Universitātes komandu no ASV, kurā tika gūts pārliecinošs panākums ar 104:62.

Augusta izskaņā komanda devās uz Horvātiju, kur vispirms ar 66:81 atzina mājinieku pārspēku, bet pēc tam neoficiālā duelī nospēlēja ar viņiem neizšķirti 71:71. Pārbaudes spēļu ciklu Latvijas valstsvienība noslēdza Somijā, abos mačos pārspējot vietējo izlasi ar 90:84 un 106:70.

Latvijas izlase Eiropas čempionātos piedalās jau devīto reizi pēc neatkarības atgūšanas. Līdz šim labākais sasniegums bijis 2001.gada turnīrā, kad tika izcīnīta augstā astotā vieta. Tomēr pēdējos piecos Eiropas čempionātos valstsvienība nav spējusi izkļūt no apakšgrupas, turklāt kopējā spēļu bilance ir neapskaužama - divas uzvaras un 15 zaudējumi.

Pirms Eiropas čempionāta Latvijas Basketbola savienība (LBS) neizvirzīja valstsvienībai konkrētu uzdevumu, taču paši spēlētāji atzina, ka cīnīsies par uzvaru katrā mačā un izkļūšanu no apakšgrupas.