15.09.2015. 22:36
Latvijas vīriešu basketbola izlase šovakar Francijas pilsētā Lillē aizvada Eiropas čempionāta ceturtdaļfināla maču, kurā spēkojas ar mājiniekiem francūžiem. Cīņu tiešraidē iespējams vērot kanālā LNT un Viasat Sport Baltic....

Pēc pirmās ceturtdaļas Latvija uzvar ar 25:21. Latvijai astoņus punktus guvis Kristaps Janičenoks, bet septiņi Dairim Bertānam.

Sākumsastāvi

Francija: Pārkers, Batums, Diāvs, de Kolo, Gobērs

Latvija: Freimanis, Bertāns, Janičenoks, Strēlnieks, Bērziņš

Rezultātu caurgājienā pēc spēlētām 25 sekundēm atklāja Dairis Bertāns, Francija uzreiz atbild, bet pēc brīža precīzs tālmetiens Janičenokam un 5:2. Latvija turpināja ofensīvu: pēc Bertāna divpunktnieka un realizētā soda metiena jau 10:5 Latvijas labā. Komandas arī turpmākajās minūtēs turpināja mest ar labu precizitāti, Latvijai saglabājot dažu punktu pārsvaru. Četras minūtes līdz ceturtdaļas beigām Francija pietuvojas līdz 13:14, bet jau nākamajā uzbrukumā de Kolo pirmo reizi vadībā izvirza mājiniekus. Latvija gan ātri tika līdz 21:15, pie reizes atbruņojot Franciju tās ātrajā uzbrukumā, un piespiežot pretiniekus pieprasīt minūtes pārtraukumu. Pēc tā Mārtiņš Meiers palielina pārsvaru līdz astoņiem punktiem (23:15), brīdi vēlāk izcilo Latvijas precizitāti turpina Mejeris (25:17). Pirmās 10 minūtes Latvija noslēdz ar 25:21, realizējot 11 no 14 metieniem no spēles.

Otro ceturtdaļu ar precīzu metienu sāk Boriss Diāvs, kā pirmais mačā sasniedzot divciparu skaitli gūto punktu ailītē. Latvijai uzbrukumā vairs nesekmējas tik labi, seko vairāki sasteigti uzbrukumi un Francija atkal pārņem vadību (27:26). Vairākas rupjas Francijas kļūdas gan ļauj vadību atgūt latviešiem (30:27), taču metienos no spēles aizvien pagalam nesekmējas. Ceturtdaļas vidū Freimanis atjauno piecu punktu pārsvaru (32:27), liekot Francijai vēlreiz pieprasīt minūtes pārtraukumu. Sekoja Pārkera benefice - īsā brīdī deviņi punkti, pirmais precīzais Francijas tālmetiens un 40:36 jau mājinieku labā.

Kā zināms, Eiropas čempionātā tiks dalītas ceļazīmes uz 2016.gada Riodežaneiro olimpiskajām spēlēm. Pie tām tiks turnīra finālistes, bet trešās līdz septītās vietas ieguvējas kvalificēsies olimpiskajam atlases turnīram.

Pusfinālā šī mača uzvarētājs tiksies ar Spāniju, kas pirmajā ceturtdaļfināla spēlē ar 73:71 pārspēja līdz šim nezaudējušo Grieķiju.

Visticamāk, šodien Latvijas izlase būs līdzdalībniece jauna Eiropas rekorda tapšanā. Jau sestdien Francijas izlases astotdaļfināla spēli ar Turciju Lillē apmeklēja 26 135 skatītāji, kas ir jauns visu laiku labākais rezultāts.

Latvijas izlase pirmajā čempionāta spēlē pirms pusotras nedēļas sestdienā ar 78:67 pārspēja Beļģiju, bet dienu vēlāk ar 49:68 piekāpās Lietuvai, aizvadot savu mazrezultatīvāko cīņu Eiropas meistarsacīkstēs kopš neatkarības atgūšanas. Uz uzvaru takas Latvija bija atgriezusies pagājušās nedēļas pirmdienā, kad ar 72:65 sagādāja pirmo zaudējumu Čehijai, taču trešdien apakšgrupas mājiniece piedzīvoja vēl vienu neveiksmi, ar 74:75 piekāpjoties Ukrainai. Visbeidzot izšķirošajā cīņā par iekļūšanu izslēgšanas spēlēs Latvija ar 75:64 uzveica Igauniju, bet D apakšgrupas kopvērtējumā ieņēma otro vietu, zaudējot tikai Lietuvai.

Astotdaļfinālā sestdien Latvija ar 73:66 pieveica Slovēnijas valstsvienību, pirmo reizi kopš 2001.gada kvalificējoties finālturnīra ceturtdaļfinālam.

Savukārt Francija bija A apakšgrupas saimniece. Tā svinēja uzvaru visās piecās spēlēs - ar 97:87 pār Somiju, ar 81:54 pār Bosniju un Hercegovinu, ar 69:66 pār Poliju, ar 74:67 pār Krieviju un ar 86:61 pār Izraēlu. Astotdaļfinālā mājinieki ar 76:53 pārspēja Turcijas izlasi.

Latvijas un Francijas izlases starptautiskos turnīros tikušās septiņas reizes, divas uzvaras latviešiem izcīnot pirms neatkarības zaudēšanas. Pēc tam izlases vairāk kā 60 gadus oficiālos turnīros netikās līdz 2003.gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīram, kurā abos mačos pārāki bija franči.

Tāpat komandas tikušās iepriekšējos trīs finālturnīros, savstarpējās spēles uzvaras izcīnot Francijas izlasei. Iepriekšējo reizi Latvija aizpērn rezultatīvā mačā piekāpās ar 91:102.

Francija ir divkārtējā olimpiskā vicečempione, pēdējo no godalgām izcīnot 2000.gada Sidnejas olimpiskajās spēles.

Savukārt Eiropas čempionātos francūžiem viena zelta, divas sudraba un piecas bronzas medaļas. Pēdējo desmit gadu laikā komanda izcīnījusi pa medaļai no katra kaluma. Pirms desmit gadiem francūži ieguva bronzu, 2011.gadā Lietuvā nācās samierināties ar sudrabu, bet aizpērn Slovēnijā izcīnīts čempiones tituls.

Tāpat pērn komanda izcīnīja bronzas medaļas Spānijā notikušajā FIBA Pasaules kausā.

Francijas izlases sastāvā bez iepriekšējā turnīra vērtīgākā spēlētāja un četrkārtējā Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) čempiona Tonija Pārkera ir vēl seši pasaulē spēcīgākās līgas klubu spēlētāji - Aleksiss Ažensā, Rūdijs Gobērs, Žofrē Loverņs, Boriss Diāvs, Nikolā Batums un Evans Furnjē.

Francijas izlases galvenais treneris ir Vensāns Kolē, kurš pie komandas stūres atrodas kopš 2009.gada.