27.06.2016. 09:00
Pēc četrarpus stundām tiks dots starts par prestižāko tenisa turnīra uzskatītajai Vimbldonai, kur pagājušā gada čempionu statusā spēlēs ranga līderi Novaks Džokovičs un Serēna Viljamsa.

130. jubileju svinošā Vimbldona ir slavena ne vien ar turnīra prestižu, bet arī ar vairākām tradīcijām. Kā būtiskāko un striktāko var minēt apģērba ierobežojumus – kopš 1963. gada tenisistiem apģērbā pārsvarā bija jābūt baltajai krāsai, bet kopš 1995. gada gandrīz visam formas tērpam jābūt baltā – tiesneši sportistu ekipējumam pievērš pastiprinātu uzmanību. Plašāk par turnīra faktiem, rekordiem un vēsturi var izlasīt šeit.

"French Open" daudziem palika atmiņā ar daudzajām lietus pauzēm un pat vienu pilnībā zaudētu dienu. Vimbldonā, pat neskatoties uz tradicionāli slapjiem britu laikapstākļiem, nekas tāds nav iespējams, jo kopš 2009. gada galvenajai arēnai ir iebīdāmais jumts.

Tā kā pat vissliktākajā gadījumā dažus mačus nospēlēs katru dienu. Jāatzīmē, ka, lai arī Vimbldonas ilgums ir 14 dienas, spēles notiek 13 dienās – izņemot pirmās nedēļas svētdienu. Neskatoties uz opciju spēlēt lietus vai tumsas laikā (zem jumta ir apgaismojums) nakts tenisa Vimbldonā nav, jo ilgāk par plkst. 23:00 pēc vietējā laika spēlēt nedrīkst.

Prēmiju fonds palielināts par 5.1%, sasniedzot 28.1 miljonu mārciņu. Vienspēļu čempioni saņems apaļus divus miljonus, finālisti vienu miljonu, bet 1. kārtā zaudējušie garantēs 30 000, kas ir par tūkstoti vairāk nekā pērn.

Otrais "Grand Slam" turnīrs pēc kārtas notiks bez superzvaigznes un daudzkārtēja "Grand Slam" titulu ieguvēja vīriešu sacensībās. Kamēr "French Open" izlaida Rodžers Federers, Vimbldonā nespēlēs Rafaels Nadals. Divkārtējam čempionam turnīru izlaist liek māla sezonas laikā gūtais plaukstas locītavas savainojums. Vīriešu sacensībās nepiedalīsies arī vēl viens labi zināms spānis – elkoņa savainojuma upuris Tomijs Robredo. Tikmēr dāmu turnīrs notiks bez divreiz pusfinālu sasniegušās Viktorijas Azarenkas, kura nav atguvusies no "French Open" 1. kārtas mačā gūtā ceļgala savainojuma.

Pēdējos divos gados Vimbldonā bijis identisks fināls. Novaks Džokovičs četros setos uzvarējis Federeru. Šogad tāds fināls nav iespējams, jo abi var tikties pusfinālā. Savukārt fināls varētu būt tāds pats, kāds sezonas pirmajos divos "major" turnīros. Proti, Džokovičs pret Endiju Mareju.

Džokovičs pirms Vimbldonas nav nospēlējis nevienu oficiālu turnīru, kas gan viņam nav nekas ārkārtējs. Džokovičam pēdējais ATP turnīrs pirms Vimbldonas bija 2010. gadā, kad viņš Londonā otrajā mačā zaudēja Ksavjēram Malisam. Jāpiebilst, ka šogad viņam ir viena neoficiāla spēle, "Boodles" paraugturnīrā ar 3:6, 5:7 zaudējot Davidam Gofānam. Džokovičs tajā mačā spēlēja visnotaļ nenopietni. Spēļu prakses trūkums uz tik specifiska seguma viņam nav bijis šķērslis trīs titulu iegūšanai Vimbldonas kortos, kur viņš ir liels favorīts arī šoreiz. Džokovičs finālu sasniedzis četros no pēdējiem pieciem gadiem, izņemot 2012. gadu, kad viņu pusfinālā apturēja Federers.

Par vislielāko draudu Džokoviča uzvarai tiek uzskatīts britu pirmais numurs Endijs Marejs. Viņš Nolem šogad zaudējis jau pirmos divus "Grand Slam" finālus un noteikti negribēs atdot vēl vienu. Pēc fiasko "French Open" finālā tika sperts nopietns solis, atjaunojot sadarbību ar Ivanu Lendlu. Tieši viņa vadībā Marejs ieguva gan Londonas olimpisko zeltu, gan savas abas "Grand Slam" trofejas. Lendla klātbūtne Marejam ir liels pluss vairāk psiholoģiskā ziņā, jo spēlē būtisku izmaiņu nebūs. Vimbldonas turnīra sakarā, šķiet, galvenais jautājums ir par Mareja noslogotību. Parīzē viņš savā stilā vairākos mačos spēlēja četrus un pat piecus setus, finālam nepietaupot enerģiju pret Džokoviču.

Federers šogad spēlējis tikai sešos turnīros, viņa sezonu pamatīgi ietekmējot savainojumiem. Pēc "Australian Open" bija nepieciešama ceļgala operācija, bet māla sezonu sabojāja muguras sāpes, kuru dēļ nācās izlaist "French Open". Zālāja tituliem bagātākais tenisists šogad uz šī seguma nospēlējis divus turnīros, abos zaudējot pusfinālā – Štutgartē tas notika ar divām mačbumbām pret Dominiku Tīmu, bet Hallē fiasko pret Aleksandru Zverevu. Tādējādi Federers pirmoreiz kopš 2000. gada Vimbldonā ieradies bez attiecīgajā sezonā iegūta vismaz viena titula! Skaidrs, ka Vimbldonā viņam būs laiks un iespējas iespēlēties, bet ne Štutgartē, ne Hallē kopumā nospēlētajos septiņos mačos Rodžers neatstāja pārliecinošu iespaidu.

Kopš 2005. gada "French Open" (tad Rafa izcīnīja pirmo no saviem deviņiem tituliem Parīzē) lielā četrinieka dominance "Grand Slam" turnīros bijusi ļoti iespaidīga, savācot 41 no 45 "major" tituliem. Šajā posmā "Grand Slam" turnīros uzvarējuši vēl tikai Stens Vavrinka (divreiz), Huans Martins Del Potro un Marins Čiličs, visiem lielos titulus iegūstot ārpus Vimbldonas. Pēdējais Vimbldonas čempions ārpus lielā četrinieka ir Leitons Hjuits pirms 14 gadiem. Starp citu, karjeru beigušais Austrālijas tenisists šogad Vimbldonā piedalīsies dubultspēļu turnīrā, kur saņēma "wild card".

Kurš ir gatavs pārtraukt lielā četrinieka dominanci Vimbldonas kortos? Vavrinka zālāja sezonas laikā piesaistījis 1996. gada Vimbldonas čempionu Ričardu Krajičeku. Stens uz zālāja tā arī nav spējis kļūt par nopietnu spēku. Nupat Londonā fiasko jau pirmajā mačā, zaudējot Fernando Verdasko. Vimbldonā nav tikts tālāk par ceturtdaļfinālu, pie šīs barjeras apstājoties pēdējos divos gados, kad zaudēts attiecīgi Federeram un Rišāram Gaskē.

"Grand Slam" titulu pretendentu sakarā ļoti bieži tiek locīts Miloša Raoniča vārds. Kanādas milzim tieši Vimbldonā ir teorētiski vislabākās izredzes. Viņš šeit pirms diviem gadiem sasniedza pusfinālu. Raoničam ir ieroči, kas viņu padara grūti uzvaramu uz šī seguma. Milošam vajadzēja kļūt par čempionu Londonas turnīrā, taču viņš finālā ar seta un 3:0 pārsvaru zaudēja Marejam. Leģendārā Džona Makinroja piesaiste ir nopietnu mērķu apliecinājums.

No jaunajiem talantiem noteikti jāizceļ Niks Kirjoss. Arī viņa spēlētais teniss ir piemērots zālājam. Skandalozais Austrālijas tenisists otro nedēļu sasniedzis abās iepriekšējās viesošanās reizēs Vimbldonā. 2014. gadā viņš ceturtdaļfinālā zaudēja Raoničam, bet pērn 4. kārtā Gaskē. Šogad 4. kārtā tiek gaidīta tikšanās ar Mareju, kurš, domājams, savās mājās būs pārāk ciets rieksts.

Vimbldona tradicionāli bijis lielo iespēju turnīrs ar lielisku servi apveltītiem spēlētājiem. Raoničs kotējas visaugstāk, bet nav izslēgts, ka izšaut varētu vēl kāds. Varbūt zālāja sezonas uzvaru līderis Žils Millers, "maratona vīrs" Nikolā Maū vai Felisiano Lopess, kurš trīs reizes šeit ticis līdz ceturtdaļfinālam. Atceramies pagājušo gadu, kad Džokovičs 4. kārtā gandrīz zaudēja no serves ļoti atkarīgajam Kevinam Andersonam. Nē, tas nav pārspīlēts apgalvojums par gandrīz notikušo zaudējumu. Kevins pirmos divus setus paņēma taibreikos, bet piektā seta pirmajā pusē neizmantoja ļoti labu breika iespēju. Ja izvirzītos vadībā, ar viņa iespaidīgo servi būtu ļoti labas cīņu novest līdz uzvarošām beigām.

Gads Čempions Finālists Rezultāts
2015. Novaks Džokovičs Rodžers Federers 7:6(1) 6:7(10) 6:4 6:3
2014. Novaks Džokovičs Rodžers Federers 6:7(7) 6:4 7:6(4) 5:7 6:4
2013. Endijs Marejs Novaks Džokovičs 6:4 7:5 6:4
2012. Rodžers Federers Endijs Marejs 4:6 7:5 6:3 6:4
2011. Novaks Džokovičs Rafaels Nadals 6:4 6:1 1:6 6:3
2010. Rafaels Nadals Tomāšs Berdihs 6:3 7:5 6:4
2009. Rodžers Federers Endijs Rodiks 5:7 7:6(6) 7:6(5) 3:6 16:14
2008. Rafaels Nadals Rodžers Federers 6:4 6:4 6:7(5) 6:7(8) 9:7
2007. Rodžers Federers Rafaels Nadals 7:6(7) 4:6 7:6(3) 2:6 6:2
2006. Rodžers Federers Rafaels Nadals 6:0 7:6(5) 6:7(2) 6:4

Serēna Viljamsa pēdējo "Grand Slam" titulu ieguva tieši pirms gada Vimbldonā. Nespēja uzvarēt jau trīs lielajos turnīros pēc kārtas uzskatama teju par sensāciju. Tik iespaidīga pēdējos gados bijusi amerikānietes dominance, ka teju jebkuras citas spēlētājas uzvara "Grand Slam" sacensībās uzskatāma par ārkārtas situāciju. Viljamsai joprojām trūkst viena titula, lai ar 22 "Grand Slam" kroņiem atkārtotu Štefijai Grāfai piederošo rekordu. Viljamsa šogad līdz finālam tika gan Melburnā, gan Parīzē, bet zaudēja abus finālus – kas tāds viņai noticis pirmoreiz karjerā, proti, zaudēti divi "Grand Slam" fināli pēc kārtas. Un konkurentu netrūks arī Vimbldonā, kur, atšķirībā no vīriešu turnīra, uzvarētāju prognozēt ir krietni sarežģītāk.

Viljamsa pērn finālā pieveica Garbinji Mugurusu. Spānijas tenisiste ranga līderi sakāva "French Open" finālā, apliecinot, ka beidzot ir gatava titulus vākt arī visaugstākā līmenī. Par viņas iespaidīgo spēli šaubu nav bijis, allaž traucējuši blakusapstākļi. Pārsvarā runa bijusi par pieredzes trūkumu. Tagad par to sūdzēties vairs nav iemesla, toties var rasties cita problēma. Vai Mugurusa beidzot būs atgājusi no "French Open" triumfa? Pirmais mačs pēc lielā panākuma Parīzē viņai bija ļoti neizteiksmīgs, Maljorkā zaudējot Kirstenai Flipkensai. Vimbldonā Garbinjei nav dota viegla izloze, kas pieļauj lēnu sākumu. Starta gatavībā būs jābūt jau pirmajā mačā, kurā viņa tiksies ar neprognozējamo, taču ļoti bīstamo Kamilu Džordži. Itālijas tenisistes uzvarējusi divas no trim savstarpējām cīņām, tiesa, pēc savainojumiem šobrīd nav labā formā, zaudējot pēdējās trīs cīņas.

Runājot par Vimbldonas favorītēm, nedrīkst nepieminēt divkārtējo čempioni Petru Kvitovu. Čehu kreilei ir zālājam ļoti piemērots teniss ar lielu trumpi – kreiles servi. To, vai Kvitova labi Vimbldonā nospēlēs šoreiz, diez vai zina pati. Petras forma šogad bijusi neapmierinoša. Viņai ir problēmas gan ar mentālo, gan fizisko sagatavotību. Zālāja sezonas laikā (un ne tika) spilgta tendence bijusi spēja izturēt tikai turnīra pirmo spēli. Abos zālāja mačos viņai zaudēja otrajā cīņā – Birmingemā piekāpās Aļonai Ostapenko, bet Īstbornā zaudēja Johannai Kontai. Abi mači zaudēti trīs setos, turklāt Kontai pēdējais sets ar 0:6!

No šobrīd aktīvajām tenisistēm Vimbldonā diskvalifikācijas dēļ nedrīkst spēlēt 2004. gada čempione Marija Šarapova, bet pieckārtējā čempione Venusa Viljamsa ir jau 36 gadus veca un pēdējo titulu šeit izcīnīja pirms astoņiem gadiem. Favorītu pulkā ir 2012. gada fināliste Agņeška Radvaņska, kurai ļoti patīk spēlēt uz zālāja, taču lielākā problēma ir mači pret agresīvām spēlētājām. Tieši tādām tenisistēm vai spēlētājām arī ar lielisku servi viņa pārsvarā zaudējusi Vimbldonā. Iespaidīga spēle un arī labi rezultāti šogad favorītēm pieskaitīti liek nupat Top 10 debitējušo Medisonu Kīsu.

Gads Čempione Fināliste Rezultāts
2015. Serēna Viljamsa Garbinje Mugurusa 6:4 6:4
2014. Petra Kvitova Juženija Bušāra 6:3 6:0
2013. Mariona Bartoli Sabīne Liziki 6:1 6:4
2012. Serēna Viljamsa Agņeška Radvaņska 6:1 5:7 6:2
2011. Petra Kvitova Marija Šarapova 6:3 6:4
2010. Serēna Viljamsa Vera Zvonarjova 6:3 6:2
2009. Serēna Viljamsa Venusa Viljamsa 7:6(3) 6:2
2008. Venusa Viljamsa Serēna Viljamsa 7:5 6:4
2007. Venusa Viljamsa Mariona Bartoli 6:4 6:1
2006. Amēlija Moresmo Žustīne Enāna 2:6 6:3 6:4

Latvija šogad visos "Grand Slam" turnīros pārstāvēta ar trim spēlētājiem – Ernestu Gulbi, Aļonu Ostapenko un Anastasiju Sevastovu. Visi jau ir garantējuši arī piedalīšanos "US Open". Par Ņujorku gan vēl pāragri domāt, bet Vimbldonā lielākās cerības mums uz 2014. gada junioru čempioni Aļonu Ostapenko. Viņai tieši zālāja segums ir ērtākais. Ostapenko būs favorīte pirmajā mačā pret rangā augstāk esošo Kiki Bertensu un būtu favorīte arī 2. kārtas cīņā pret Danku Koviniču vai Monu Bārtelu. Ja tik tālu tiktu... Ostapenko "Grand Slam" turnīros pagaidām savu labāko tenisu nodemonstrēt nespēj, zaudējot jau trīs mačus pēc kārtas. Tiesa, pērn Vimbldonā debijā vienu kārtu pārvarēja.

Pirmajā mačā vēl lielāka favorīte būs Anastasija Sevastova, kura Vimbldonā pagaidām ir bez uzvarām (0-3), bet pirmajā mačā pretī dabūja ļoti sliktā formā esošo Itālijas veterāni Frančesku Skjavoni (36). Abas mūsu tenisistes var tikties 3. kārtā. Līdz tai tikt teorētiski labākas iespējas Ostapenko, jo Sevastovai grūtāka 2. kārtas pretiniece – visticamāk, Simona Halepa.

Visbeidzot Gulbis, kurš ar zālāja segumu nedraudzējas, turnīru sāks ar maču pret Džeku Soku. Favorīts amerikānis, bet uzvaras gadījumā Gulbim 2. kārtā būtu vieglāks pretinieks – cits mālinieks Robins Hāse vai Djego Švarcmans. Raoničs 3. kārtā šobrīd Ernestam diez vai ir apspēlējamo pretinieku kategorijā. Plašāks ieskats gan Gulbja, gan arī abu mūsu dāmu gaidāmajos mačos būs atsevišķos materiālos.



Ginijatuļina Elvīra Ginijatuļina ElvīraMākslas vingrošana, Spēka Triscīņa, Fitness, Bodibildings, Pilates, Ārstnieciskā vingrošana
FTA
Reģistrēties