31.01.2016. 13:45
Pasaules tenisa līderis Novaks Džokovičs janvāra pēdējā dienā sesto reizi uzvarēja "Australian Open" turnīrā, finālā Melburnā ar rezultātu 6:1, 7:5, 7:6(3) pārspējot Endiju Mareju. Britu pirmais numurs zaudējis visus piecus "Australian Open" finālus, četras reizes piekāpjoties Džokovičam.

Endijam Marejam bija iespēja finālu sākt ar breiku, taču skots nospēlēja sevi tipiski un pēc tam ātri tika pie sagrāves 1. setā. Marejam pirmajā geimā bija breikbumba, turklāt iespēja uzbrukt Novaka Džokoviča otrajai servei. Endijs nospēlēja pasīvi, par ko tika sodīts – Džokovičs breikbumbu atspēlēja ar diagonālo "backhand" sitienu.

Nākamajā geimā sekoja loģisks ranga līdera breiks. Marejam atteica pirmā serve, bet ar otro viņš, kā jau ierasts mačos pret Džokoviču, neko daudz paveikt nespēja un zaudēja servi, geimu pabeidzot ar dubultkļūdu. Divus geimus vēlāk ar trim "forehand" kļūdām Džokovičam tika uzdāvināts otrais breiks. Marejam bija jāstrādā ļoti smagi, lai setā uzvarētu vienā geimā! Tas tika nodrošināts ar pēdējo iespēju, proti, pie rezultāta 0:5.

Lai izcīnīto sesto titulu Melburnā, Džokovičam finālā nebija jāspēlē savs labākais teniss. Šoreiz pietika ar viņam tik ļoti ērto un patīkamo atsišanos, gaidot pretinieka kļūdas. Marejs 2. setā ar ļoti agresīvu spēli investēja ļoti daudz, taču atkal palika bešā, esot divu punktu attālumā no uzvaras setā.

Marejs 11.5 minūtes ilgušajā trešajā geimā atspēlēja četras breikbumbas, bet septītajā geimā no serves zaudēšanas izvairīties nespēja. Marejs ar agresīvu uzbrukuma tenisu "apšaudīja" Džokoviča aizsardzību, bet pasaules pirmais numurs veiksmīgi aizsargājās un ar skota kļūdu palīdzību tika pie breika. Marejs uzreiz spēja atspēlēties, astotajā geimā panākot izlīdzinājumu 4:4. Šoreiz Džokoviča aizsardzība neizturēja, un Endijs breikbumbas izspēlē teicami uzsita ar diagonālo "backhand". Bumbiņa no ārpuses skāra sānu līniju.

Kamēr Džokovičs turpināja mierīgi spēlēt aizsardzībā, Marejs trakoja ar asu spēli un izdarīja gandrīz visu, lai uzvarētu setā. Pie rezultāta 5:4 viņam uzņemšanā bija 15:30 situācija ar lielisku iespēju iegūt divas setbumbas, taču Marejs vienkāršā situācijā bumbiņu ar "forehand" ietrieca tīklā. Pēc tam vēl viens sitiens tīklā, un Džokovičs drīz panāca 5:5. Marejs nākamo geimu ar paša servi atdeva no 40:0 pārsvara! Džokovičs ar 36 sitienu uzvarētu izspēli panāca "vienādi" un tūlīt tika pie breika. Servējot par uzvaru setā, Džokovičam pie 30:15 divas dubultkļūdas pēc kārtas, dodot Marejam breikbumbu. Endijs atkal svarīga punkta izspēlē iesita tīklā.

Turnīra pēdējais sets sākās ar lielisku Džokoviča breiku. Marejam atkal daudz kļūdu, ieskaitot vienu ļoti rupju ar "smešu" tīklā, dodot Džokovičam divas breikbumbas. Endijs pirmo atspēlēja, bet otro Džokovičs izmantoja, izceļoties ar lielisku "backhand" apvedošo sitienu pa līniju. Breiks tūlīt viegli nostiprināts, iegūstot 2:0 pārsvaru. Marejs atspēlējās sestajā geimā, kad viņa uzbrukums bija labāks par Džokoviča aizsardzību.

Šajā setā Endijs tika līdz taibreikam, taču tajā labi nospēlēt nemācēja. Marejs sāka ar dubultkļūdu, bet Džokovičam pirmā serves punkta izspēlē eiss. Tā bija simboliska atšķirība starp abiem spēlētājiem spēles svarīgākajos brīžos. Marejam taibreikā vēlāk vēl viena dubultkļūda, un Džokovičs par tādu izšķērdību nežēloja, uzvarot ar 7:3. Tāpat kā vakar sieviešu turnīra finālā starp Serēnu Viljamsu un Andželiki Kerberi, pozitīvs uzbrukuma teniss netika atalgots, titulu saņemot aizsardzības spēlei.

Džokovičs uzvarējis visus sešus "Australian Open" finālus, Melburnā par čempionu kļūstot arī 2008., 2011., 2012., 2013. un 2015. gadā. Visos "Grand Slam" finālos viņam 11-8 bilance. Tikmēr Marejs zaudējis visus piecos "Australian Open" finālus (rekords bez neviena titula Melburnā), četras reizes piekāpjoties Džokovičam, bet vienreiz Federeram. Marejam visos "Grand Slam" finālos tagad ir 2-7 bilance. Džokovičam viņš zaudēja 11. reizi pēdējos 12 mačos, kopējā bilance 9-22.

Pirms gada izcīnot piekto "Australian Open" titulu, Džokovičs sasniedza Atklātās ēras rekordu šajā turnīrā. Šodien viņš ar sesto trofeju atkārtoja Roja Emersona sasniegumu. Džokovičs kļuva par desmito tenisistu, kurš vienā "Grand Slam" turnīrā uzvarējis vismaz sešas reizes. Rekordists ar deviņiem tituliem ir Rafaels Nadals, kurš tik daudz reižu uzvarējis "French Open".

Džokovičs uzvarējis pēdējos trīs "Grand Slam" turnīros. Pēdējais ar trim "major" tituliem pēc kārtas bija pats Džokovičs, kurš 2011. gadā uzvarēja Vimbldonā un "US Open", bet nākamās sezonas ievadā palika nepārspēts arī Melburnā. Džokovičs ar 11 "Grand Slam" tituliem noķēris 5. vietā esošos Bjernu Borgu un Rodu Leiveru. Līderis ar 17 ir Federers, pa 14 "major" tituliem ir Pītam Samprasam un Nadalam, bet 12 Emersonam.

Jaukto dubultspēļu turnīrā triumfēja Brazīlijas un Krievijas komanda Brunu Suaress/Jeļena Vesņina. Viņi finālā ar 6:4, 4:6, 10:5 pieveica Koko Vandevei un Horijas Tecau pāri (ASV/Rumānija). Suaresam tas ir otrais tituls Melburnā mazāk nekā 24 stundu laikā – Brazīlijas tenisists sestdien kopā ar Džeimiju Mareju kļuva par vīriešu dubultspēļu turnīra uzvarētāju.

Pagājušā gada čempioni Martina Hingisa un Leanders Paess ceturtdaļfinālā zaudēja Sanjai Mirzai un Ivanam Dodigam, kuri savukārt pēc tam pusfinālā piekāpās Suaresam un Vesņinai. Suaress trešo reizi uzvarēja "Grand Slam" jauktajās dubultspēlēs. Viņa abi iepriekšējie tituli izcīnīti Ņujorkā, 2012. gadā uzvarot kopā ar Jekaterinu Makarovu, bet divus gadus vēlāk ar Mirzu. Savukārt Vesņinai pirmais jaukto dubultspēļu tituls, iepriekš trīs reizes zaudējot finālā.

Spēle Rezultāts
(1) Novak Djokovic – (2) Andy Murray 6:1 7:5 7:6(3)
(1) Novak Djokovic – (14) Gilles Simon 6:3 6:7(1) 6:4 4:6 6:3
(2) Andy Murray – (16) Bernard Tomic 6:4 6:4 7:6(4)
(3) Roger Federer – (15) David Goffin 6:2 6:1 6:4
(13) Milos Raonic – (4) Stan Wawrinka 6:4 6:3 5:7 4:6 6:3
(6) Tomas Berdych – (24) Roberto Bautista Agut 4:6 6:4 6:3 1:6 6:3
(7) Kei Nishikori – (9) Jo-Wilfried Tsonga 6:4 6:2 6:4
(8) David Ferrer – (10) John Isner 6:4 6:4 7:5
(23) Gael Monfils – Andrey Kuznetsov 7:5 3:6 6:3 7:6(4)
(1) Novak Djokovic – (28) Andreas Seppi 6:1 7:5 7:6(6)
(2) Andy Murray – (32) Joao Sousa 6:2 3:6 6:2 6:2
(3) Roger Federer – (27) Grigor Dimitrov 6:4 3:6 6:1 6:4
(4) Stan Wawrinka – Lukas Rosol 6:2 6:3 7:6(3)
(6) Tomas Berdych – (29) Nick Kyrgios 6:3 4:6 1:6 6:4
(7) Kei Nishikori – (26) Guillermo Garcia-Lopez 7:5 2:6 6:3 6:4
(8) David Ferrer – (31) Steve Johnson 6:1 6:4 6:4
(9) Jo-Wilfried Tsonga – Pierre-Hugues Herbert 6:4 7:6(7) 7:6(4)
(23) Gael Monfils – Stephane Robert 7:5 6:3 6:2
Andrey Kuznetsov – Dudi Sela 7:5 6:3 1:6 7:6(4)
(1) Novak Djokovic – Quentin Halys 6:1 6:2 7:6(3)
(9) Jo-Wilfried Tsonga – Omar Jasika 7:5 6:1 6:4
(10) John Isner – Marcel Granollers 6:3 7:6(6) 7:6(2)
(12) Marin Cilic – Albert Ramos 6:4 6:3 7:6(4)
(13) Milos Raonic – Tommy Robredo 7:6(6) 7:6(5) 7:5
(14) Gilles Simon – Evgeny Donskoy 6:3 5:7 7:6(1) 4:6 7:5
(15) David Goffin – Damir Dzumhur 6:4 0:6 6:4 6:2
(16) Bernard Tomic – Simone Bolelli 6:4 6:2 6:7(5) 7:5
(18) Feliciano Lopez – Guido Pella 7:6(2) 6:7(4) 7:6(3) 6:7(8) 6:4
(19) Dominic Thiem – Nicolas Almagro 6:3 6:1 6:3
(21) Viktor Troicki – Tim Smyczek 6:4 7:6(5) 7:6(4)
(23) Gael Monfils – Nicolas Mahut 7:5 6:4 6:1
(24) Roberto Bautista Agut – Dusan Lajovic 4:6 6:2 4:6 6:2 6:1
Lukas Rosol – (25) Jack Sock 7:6(8) 7:6(5) 6:3
(26) Guillermo Garcia-Lopez – Daniel Brands 4:6 6:1 7:6(0) 6:3
(27) Grigor Dimitrov – Marco Trungelliti 6:3 4:6 6:2 7:5
(28) Andreas Seppi – Denis Kudla 7:5 6:4 6:4
(29) Nick Kyrgios – Pablo Cuevas 6:4 7:5 7:6(2)
Andrey Kuznetsov – (30) Jeremy Chardy 6:4 7:6(5) 7:6(5)
(31) Steve Johnson – Thomaz Bellucci 6:3 6:2 6:2
(32) Joao Sousa – Santiago Giraldo 6:3 7:5 3:6 6:1
Federico Delbonis – Renzo Olivo 7:6(5) 3:6 6:7(3) 7:5 6:2
Pierre-Hugues Herbert – Noah Rubin 6:3 6:4 6:0
John Millman – Gilles Muller 4:6 6:4 6:2 4:6 7:5
Stephane Robert – Rajeev Ram 6:1 6:7(6) 4:6 7:5 7:5
Dudi Sela – Fernando Verdasco 4:6 6:3 6:3 7:6(4)
(1) Novak Djokovic – Hyeon Chung 6:3 6:2 6:4
(2) Andy Murray – Alexander Zverev 6:1 6:2 6:3
(3) Roger Federer – Nikoloz Basilashvili 6:2 6:1 6:2
(4) Stan Wawrinka – Dmitry Tursunov 7:6(2) 6:3 izst.
Fernando Verdasco – (5) Rafael Nadal 7:6(6) 4:6 3:6 7:6(4) 6:2
(6) Tomas Berdych – Yuki Bhambri 7:5 6:1 6:2
(7) Kei Nishikori – Philipp Kohlschreiber 6:4 6:3 6:3
(8) David Ferrer – Peter Gojowczyk 6:4 6:4 6:2
(9) Jo-Wilfried Tsonga – Marcos Baghdatis 6:4 4:6 6:4 6:2
(10) John Isner – Jerzy Janowicz 6:3 7:6(7) 6:3
Rajeev Ram – (11) Kevin Anderson 7:6(4) 6:7(4) 6:3 3:0 izst.
(12) Marin Cilic – Thiemo De Bakker 6:7(4) 7:5 6:2 6:4
(13) Milos Raonic – Lucas Pouille 6:1 6:4 6:4
(14) Gilles Simon – Vasek Pospisil 6:7(4) 6:3 6:2 6:4
(15) David Goffin – Sergiy Stakhovsky 3:6 6:3 6:4 6:4
(16) Bernard Tomic – Denis Istomin 6:7(4) 6:4 6:4 6:4
Noah Rubin – (17) Benoit Paire 7:6(4) 7:6(6) 7:6(5)
(18) Feliciano Lopez – Daniel Evans 6:1 6:0 6:4
(19) Dominic Thiem – Leonardo Mayer 6:2 7:6(6) 4:6 7:6(0)
Gilles Muller – (20) Fabio Fognini 7:6(6) 7:6(7) 6:7(5) 7:6(1)
(21) Viktor Troicki – Daniel Munoz De La Nava 4:6 4:6 6:1 7:6(4) 6:3
Federico Delbonis – (22) Ivo Karlovic 7:6(4) 6:4 2:1 izst.
(23) Gael Monfils – Yuichi Sugita 6:1 6:3 6:2
(24) Roberto Bautista Agut – Martin Klizan 6:2 6:3 4:6 2:6 6:2
(25) Jack Sock – Taylor Fritz 6:4 3:6 0:6 6:3 6:4
(26) Guillermo Garcia-Lopez – Paul-Henri Mathieu 6:4 6:4 6:4
(27) Grigor Dimitrov – Paolo Lorenzi 6:3 7:6(8) 6:3
(28) Andreas Seppi – Teymuraz Gabashvili 3:6 7:6(4) 6:4 7:6(10)
(29) Nick Kyrgios – Pablo Carreno Busta 6:2 7:5 6:2
(30) Jeremy Chardy – Ernests Gulbis 7:5 2:6 6:7(5) 6:3 13:11
(31) Steve Johnson – Aljaz Bedene 6:3 6:4 7:6(3)
(32) Joao Sousa – Mikhail Kukushkin 6:3 6:4 6:3
Nicolas Almagro – Julien Benneteau 6:3 6:7(5) 6:3 7:6(1)
Mirza Basic – Robin Haase 7:6(4) 6:4 6:4
Daniel Brands – Victor Estrella Burgos 6:4 7:6(1) 4:6 6:1
Thomaz Bellucci – Jordan Thompson 6:2 6:3 6:2
Simone Bolelli – Brian Baker 7:6(6) 7:6(3) 6:7(2) 7:6(5)
Austin Krajicek – Di Wu 6:4 6:1 6:3
Denis Kudla – Filip Krajinovic 6:2 6:1 izst.
Andrey Kuznetsov – Ryan Harrison 7:5 6:4 6:4
Dusan Lajovic – Sam Querrey 6:7(5) 4:6 6:4 6:2 izst.
Nicolas Mahut – Marco Cecchinato 4:6 6:2 6:2 6:2
John Millman – Diego Schwartzman 3:6 5:7 7:6(2) 5:0 izst.
Gads Čempions Finālists Fināla rezultāts
2016. Novaks Džokovičs (Serbija) Endijs Marejs (Lielbritānija) 6:1 7:5 7:6(3)
2015. Novaks Džokovičs (Serbija) Endijs Marejs (Lielbritānija) 7:6(5) 6:7(4) 6:3 6:0
2014. Stens Vavrinka (Šveice) Rafaels Nadals (Spānija) 6:3 6:2 3:6 6:3
2012. Novaks Džokovičs (Serbija) Rafaels Nadals (Spānija) 5:7 6:4 6:2 6:7(5) 7:5
2011. Novaks Džokovičs (Serbija) Endijs Marejs (Lielbritānija) 6:4 6:2 6:3
2010. Rodžers Federers (Šveice) Endijs Marejs (Lielbritānija) 6:3 6:4 7:6(11)
2009. Rafaels Nadals (Spānija) Rodžers Federers (Šveice) 7:5 3:6 7:6(7:3) 3:6 6:2
2008. Novaks Džokovičs (Serbija) Žo-Vilfrīds Tsonga (Francija) 4:6 6:4 6:3 7:6(7:2)
2007. Rodžers Federers (Šveice) Fernando Gonsaless (Čīle) 7:6(7:2) 6:4 6:4