20.10.2013. 18:45
Bulgārijas tenisists Grigors Dimitrovs šodien Stokholmā izcīnīja karjeras pirmo ATP vienspēļu titulu, finālā ar 2:6, 6:3, 6:4 uzveicot Davidu Fereru. Pārējos divos nedēļas finālos – Maskavā un Vīnē – izdevās uzvarēt favorītiem, trešajā setā atspēlējot breiku. Tādā veidā pie tituliem šodien tika Rišārs Gaskē un Tomijs Hāss.

Grigors Dimitrovs bija zaudējis visas trīs iepriekšējās spēles pret Spānijas otro numuru Davidu Fereru, taču šoreiz kortā varēja doties ar pamatotām cerībām Fereru beidzot uzvarēt – spānis pēdējā laikā, ieskaitot šo turnīru, spēlē nepārliecinoši.

Arī fināls nebija izņēmums. Ferers labā līmenī spēja nospēlēt tikai pirmo setu, kurā uzvarēja diezgan viegli – 6:2. Pēc tam spānis nespēja izvairīties no liela nepiespiesto kļūdu daudzuma. Dimitrovs 2. setā revanšējās ar 6:3, bet izšķirošā seta sākumā ar milzu pūlēm novērsa breiku – Fereram bija divas diezgan labas iespējas, tomēr nekas nesanāca. Septīto geimu Davids pabeidza ar dubultkļūdu, pietuvinot Dimitrovu titulam. Maču Ferers simboliski pabeidza ar kārtējo nepiespiesto kļūdu, bumbiņu raidot tīklā.

Dimitrovs finālā uzvarēja ar rezultātu 2:6, 6:3, 6:4, pēc pēdējās izspēles ļaujot vaļu emocijām to ierastajā veidolā – nokrītot zemē. 2008. gada Vimbldonas un "US Open" junioru čempions beidzot izcīnījis ilgi gaidīto pirmo ATP titulu. 22 gadus vecais Bulgārijas tenisists tikai otro reizi spēlēja ATP finālā. Janvārī viņš Brisbenā piekāpās Endijam Marejam.

Dimitrovs Stokholmā ieradās ar četru zaudējumu sēriju. Šis bija tikai otrais turnīrs jaunā trenera Rodžera Rašīda (šogad iepriekš strādāja ar Tsongu) vadībā. Karjeras pirmā titula izcīnīšana Zviedrijā Dimitrovam ir īpaša, jo tieši šeit viņš vairākus gadus gatavojies sezonai. Šogad gan veiktas izmaiņas, pirmssezonas posmu plānots pavadīt Losandželosā.

Dimitrovs ir pirmais Bulgārijas tenisists, kuram izdevies uzvarēt ATP vienspēļu turnīrā Atklātās ēras laikā (no 1968. gada). Tāpat Griša ir astotais tenisists un otrs jaunākais, kurš šogad guvis pirmo titulu. Pirms viņa to paveica 20 gadus vecais Bernards Tomiks, Orasio Sevaljoss, Lukašs Rosols, Nikolā Maū, Karloss Berloks, Fabio Foņīni un Žoau Sousa. Par nedēļas darbu Stokholmā Dimitrovs saņems 250 reitinga punktus un 95 700 eiro, bet Fereram pienākas 150 punkti un 50 400 eiro.

(1) David Ferer – Jack Sock 4:6 6:3 6:1
(2) Milos Raonic – Joachim Johansson 6:2 7:6(3)
(3) Jerzy Janowicz – Guillermo Garcia-Lopez 6:2 6:1
Kenny De Schepper – (4) Kevin Anderson 7:6(5) 4:6 6:3
(5) Ernests Gulbis – Igor Sijsling 6:3 7:6(3)
(6) Benoit Paire – Pablo Carreno-Busta 6:4 6:4
(7) Grigor Dimitrov – Jan-Lennard Struff 6:1 6:3
Fernando Verdasco – Jarkko Nieminen 6:2 3:6 6:3
(5) Ernests Gulbis – Jeremy Chardy 6:3 3:6 7:6(3)
Joachim Johansson – Alejandro Falla 6:1 6:3
Jarkko Nieminen – Benjamin Becker 6:3 3:6 7:6(3)
Kenny De Schepper – Markus Eriksson 6:4 5:7 7:5
Pablo Carreno-Busta – Jurgen Zopp 5:5 izst. (mugura)
2004. Tomass Juhansons Zviedrija

No kvalifikācijas līdz finālam tikušais Mihails Kukuškins mača pirmajā pusē lieliski uzbruka ar "forehand" un tādā veidā uzvarēja pirmajā setā (6:4), bet otrajā spēja atspēlēt breiku. Servējot pie rezultāta 4:5, Kukuškinu pievīla līdz šim labā līmenī esošais sitiens ar labo roku. Tieši divas "forehand" kļūdas signalizēja par Rišāra Gaskē breiku, kas nozīmēja arī seta noslēgšanos – 6:4 Francijas tenisista labā.

Gaskē izšķirošā seta ievadā atspēlēja breikbumbu, taču komfortabli nevarēja justies. To liedza labās kājas savainojums, kas uzlaboja Kukuškina izredzes uz titulu. Septītajā geimā francūzis breiku novērst nespēja – 4:3 Kukuškina labā. Astotais geims ilga 13.5 minūtes! Kukuškins atspēlēja trīs breikbumbas, neizmantojas vairākus geimpunktus, līdz padevās ceturtajai breikbumbai. Lai gan arī to viņam vajadzēja novērst – vienkāršā situācijā pie tīka izsists autā "smešs" – 4:4. Tāpat kā otrajā setā, arī šoreiz Kukuškins ar pamatīgu kļūdu sēriju nespēja 10. geimā noturēt servi, kas nozīmēja mača beigas – Gaskē uzvara ar rezultātu 4:6, 6:4, 6:4.

27 gadus vecajam Gaskē jubilejas 10. vienspēļu tituls karjerā. Šogad Rišārs uzvarējis arī Dohā un Monpeljē. Šī ir otrā reize francūža karjerā, kad viņš vienas sezonas laikā izcīnījis trīs titulus. Tas viņam bija pa spēkam arī 2006. gadā. Pirmo reizi spēlējot Maskavā, Gaskē kļuvis par otro francūzi, kuram izdevies uzvarēt Kremļa kausa 24 gadu vēsturē. 2002. gadā šeit triumfēja Pols-Anrī Matjē. Uzvara Maskavā Rišāram arī ļāvusi sezonas kopvērtējumā apsteigt Žo-Vilfrīdu Tsongu un iekļūt Top 8 (neskaitot savainoto Endiju Mareju). Gaskē savu reitinga punktu bagāžu papildinājis ar 250 punktiem un nopelnījis 134 800 dolāru, bet Kukuškinam tiek 162 punkti (kopā ar kvalifikāciju) un 71 000 dolāru.

(1) Richard Gasquet – Mikhail Kukushkin 4:6 6:4 6:4
(1) Richard Gasquet – Ivo Karlovic 6:4 7:5
Mikhail Kukushkin – (2) Andreas Seppi 6:1 1:6 6:4
(1) Richard Gasquet – Teymuraz Gabashvili 6:3 6:2
(2) Andreas Seppi – Edouard Roger-Vasselin 5:2 izst.
Mikhail Kukushkin – Andrey Golubev 6:4 7:6(4)
Ivo Karlovic – Karen Khachanov 6:4 6:0
(1) Richard Gasquet – Evgeny Donskoy 6:3 3:6 6:1
(2) Andreas Seppi – Paolo Lorenzi 6:3 6:2
Karen Khachanov – (3) Janko Tipsarevic 6:4 6:4
Mikhail Kukushkin – (4) Alexandr Dolgopolov 6:4 6:4
Ivo Karlovic – (5) Denis Istomin 6:3 6:7(10) 7:6(6)
Ivo Karlovic – Denis Kudla 6:2 6:3
Paolo Lorenzi – Filippo Volandri 3:6 7:5 4:1 izst.