31.07.2015. 13:46
No 31.jūlija līdz 7.augustam Skotijā, Invernesas apkārtnē notiks Pasaules čempionāts orientēšanās sportā. Čempionātā piedalīsies Latvijas izlase 10 sportistu sastāvā. Izlasei tās daļēji atjauninātajā sastāvā uzdots uzdevums uzrādīt vismaz vienu rezultātu labāko desmitniekā, taču daudzi klusībā cer, ka izlases līderim Edgaram Bertukam izdosies sasniegt 2012. un 2013.gada panākumus un izcīnīt medaļu.

Gada prestižākās un svarīgākās orientēšanās ir sacensības ir klāt. Pasaules čempionāts šogad norisināsies jau 32. reizi. Interesanti ir tas, ka līdz šim Lielbritānjā ir notikuši jau divi Pasaules čempionāti - 1976. un 1999.gadā. 1999.gadā sacensības notika turpat, kur tās risināsies šogad.

Pasaules čempionāta programma, kopš 1976.gad ir pamatīgi mainījusies un sākotnējo divu distanču (garā distances un stafete) vietā šogad sportisti sacentīsies 5 medaļu disciplīnās - trīs individuālajās distancēs - sprintā, vidējā un garajā distancē, kā arī divās stafetēs - jauktajā sprinta (2+2) un klasiskajā trīs etapu. Individuālajās disancēs starta kārtību nosaka vieta Pasaules rangā, izņemot sprintu, kuram ir kvalifikācijas sacensības - 15 labākie no katras no trim kvalifikācijas grupām iekļūs finālā.

Šogad sacensībās piedalīsies 367 sportisti no 51 valsts, arī no tādiem šim sporta veisam eksotiskiem Pasaules nostūriem kā Azerbaidžāna, Kipra, Ziemeļkoreja, Dienvidāfrika, Kolumbija, Ēģipte, utt. Favorīti gan, kā jau ierasts, meklējami Eiropā, it īpaši tās ziemeļos - Skandināvi, Krievijas, Francijas, Šveices, Dānijas un Lielbritānijas sportisti ir galvenie medaļu pretendenti.

Sacensību programma:Piektdiena, 31.jūlijs Sprinta kvalifikācija (no 20.00)Sestdiena, 1.augusts Jauktā sprinta stafete (no 20.00)Svētdiena, 2.augusts Sprinta fināls (no 19.00)Pirmdiena, 3.augusts BrīvsOtrdiena, 4.augusts Vidējā distance (no 14.00)Trešdiena, 5.augusts Stafete (no 16.00)Ceturtdiena, 6.augusts BrīvsPiektdiena, 7.augusts Garā distance (no 12.00)

Šogad vidējā un garajā distancē iepriekšējos gados uzrādīto rezultatu dēļ varēs startēt tikai divi vīrieši un trīs sievietes. Sprintā var startēt 3+3.Latvijas Orientēšanās federācija izlasei ir izvirzījusi mērķi sasniegt vismaz vienu rezultātu labāko desmitniekā.

Vīrieši:

Sportists Sprints Sprinta stafete Vidējā Stafete Garā
Edgars Bertuks X X X
Andris Jubelis X X X
Rūdolfs Zērnis X X
Artūrs Pauliņš X X
Dāvis Dišlers X X

Sievietes:

Sportiste Sprints Sprinta stafete Vidējā Stafete Garā
Inga Dambe X X X X X
Līga Ārniece X X X
Laura Vīķe X X X
Līga Valdmane X X
Kristīne Bertuka X

“2015.gada Pasaules čempionāta Latvijas izlases sastāvs ir pieredzes un jaunības sajaukums. Šī gada komandā nebūs trīs no sezonu gadu sekmīgākajiem Latvijas orientieristiem: Mārtiņš Sirmais un Kalvis Mihailovs slimības un traumas dēļ, kā arī Aija Skrastiņa, kura ir izlēmusi pārtraukt savu karjeru starptautiska līmeņa sacensībās. Tas ir devis lielisku iespēju nākamās paaudzes orientieristiem pierādīt sevi. Komandas lielākā daļa ir skaidri noteikuši savu mērķi – 2018.gada Pasaules čempionātu Latvijā – un būs interesanti redzēt, kāda ir situācija šobrīd, kad priekšā ir vēl trīs gadi.”

Treneris arī devis komentāru par katru no izlases dalībniekiem:2012.gada Pasaules čempions Edgars Bertuks pārstāv pieredzi. Viņš sasniedz savu labāko formu tieši laikā un labāko desmitnieks ir sasniedzams. Protams, ka medaļa ir mērķis, bet augstākajā līmenī atšķirības ir niecīgas. Augstākās cerības saistāmas ar vidējo distanci, kuras apvidus ir vislabāk piemērots mums.

Inga Dambe, kura savu orientēšanās prasmi jau gadiem slīpē Somijā, ir augsta līmeņa orientieriste. Būs interesanti viņas panākumiem sekot visās distancēs. Ingas labākie rezultāti ir 9., 17. un 18.vieta, attiecīgi, vidējā distancē, sprintā un garajā distancē. Nav iemeslu, kādēļ, lai viņa nevarētu šos rezultātus uzrādīt arī Skotijā!

PČ debitants Rūdolfs Zērnis ir rādījis pieklājīgu sportisko formu visas savas pirmās elites sezonas laikā. Pagājušajā gadā Rūdolfs bija viens no pasaules spēcīgākajiem junioriem, tāpēc mēs varam gaidīt labus rezultātus no viņa jau pirmajā pieaugušo starptautiskajā čempionātā. Par spīti savai jaunībai, Rūdolfs, kurš dzīvo un studē Zviedrijā, ir viens no dažiem latviešiem, kuriem ir pienācīga pieredze skarbajā Ziemeļeiropas garo distanču orientēšanās.

Laura Vīķe ir vidējās distances atlases uzvarētāja un garās distances speciāliste (21.vieta ir labākais rezultāts līdz šim) ir nospraudusi savus mērķus uz visām meža distancēm un skries vidējo, garo distanci un stafeti. Laura pēdējo gadu ir dzīvojusi Somijā, lai uzlabotu savu orientēšanos un treniņu kvalitāti, tādēļ no viņas varam gaidīt visu laiku labākos rezultātus visās distancēs.

2015.gada Latvijas čempions sprinta distancē, Andris Jubelis, ir otrs pieredzējušākais vīriešu komandas dalībnieks un šogad ir uzlabojis savus treniņus ievērojami – tas ir bijis manāmi redzams rezultātos. Andris skries sprintu, vidējo distanci un stafeti un var diezgan droši teikt, ka Andrim izdosies uzrādīt savus labākos rezultātus, jo līdz šim individuālo distanču PČ fināls vēl nav sasniegts.

Pieredzējusī Līga Ārniece Pasaules čempionātā skries sprinta stafeti, stafeti un garo distanci. Viņas labākais rezultāts līdz šim ir bijusi 28.vieta garajā distancē, kura arī šogad ir Līgas galvenais mērķis. Sacensību ātruma pastāvīgs uzlabojums sezonas laikā sola labas izredzes.

Jaunais un ātrais Dāvis Dišlers uzsāka savu Pasaules čempionātu karjeru pagājušogad, un šogad ir pieteikts sprintam ar mērķi uzlabot pērno 41.vietu. Viņš ir uzlabojis savu “tīro” skriešanas ātrumu un stabilitāti rezultātos, līdz ar to labs rezultāts ir visnotaļ sasniedzams. Kā labs pierādījums tam kalpo tikko kā sasniegtā otrā vieta Oringen sprintā. Dāvis skries arī sprinta stafetē.

Elites pirmgadniece un “pavasara komēta” Līga Valdmane piedalīsies sprinta un vidējās distances sacensībās. Īpaši vidējā distancē būs interesanti redzēt viņas ātrumu salīdzinājumā ar pasaules absolūti labākajām orientieristēm.

Artūrs Pauliņš šogad ir specializējies sprintam un ir jau ierasti labākais Latviešu vīriešu komandas pārstāvis sprinta Pasaules rangā. Ar mērķi uzlabot savu 36.vietu, kura izcīnīta pagājušajā gadā.

Kristīne Bertuka ir atpakaļ starptautiskajā orientēšanās arēnā pēc bērna laišanas pasaulē. Viņas ātrums ir uzlabojies visas sezonas laikā un ir droši sagaidāms, ka Kristīne izaicinās savu labāko rezultātu PČ sprinta distancē līdz šim – 40.vietu.

Par Pasaules čempionātu apvidu J.Ikaheimonenam sakāms, lūk, kas: “Sacensību apvidi Skotijā ir gluži piemēroti Latvijas orientieristiem. Divas sprinta distances – individuālais un jauktā stafete – ir tipisks pilsētas apvidus, kāds atrodams visā pasaulē, un vidējā distance un stafete notiks ātrā, labi pārredzamā apvidū, kas ir līdzīgs Latvijas apvidiem. Garās distances apvidus ar tā mīksto un nelīdzeno pamatu, salām raksturīgo veģetāciju un stāvajiem kalniem ir kaut kas, kam līdzīgu apvidu Latvijā piemeklēt ir grūti. Tas pieprasa speciālu gatavošanos Baltijas orientieristiem.”Šā čempionāta apvidu izvēlē atspoguļojas viena no orientēšanās sporta unikālajām pusēm - piedāvātie sacensību apvidi ir ārkārtīgi dažādi un piemēroti atšķirīgiem orientēšanās stiliem. Vērts pieminēt to, ka vidējās distances un stafetes apvidus ir patiesi līdzīgs Latvijā sastopamajam kāpu reljefam un to, ka tādā apvidū mums ir priekšrocības, 2013.gadā demonstrēja Edgars Bertuks, izcīnot bronzas medaļu garajā distancē Somijā, kur distance atgādināja šī gada piedāvāto.Visu informāciju, kas saistīta ar sacensībām, var uzzināt sacensību mājaslapā woc2015.org.Viļānu novada pašvaldība Viļānu novada pašvaldība Kultūras laukums 1a, Viļāni, Viļānu n., LV-4650
Lucenko Jekaterina Lucenko JekaterinaAerobika, Aerobika ūdenī
FTA
Reģistrēties