22.11.2013. 12:20
Šovakar Liepājas Olimpiskajā centrā pēc plkst. 23:00 cīņā par savu pirmo titulu profesionālajā boksā dosies Latvijas bokseris Mairis Briedis (10-0, 8KO), kurš cīnīsies pret čehu Ļubošu Šudu (30-7-1, 22KO) par vakanto Starptautiskās Boksa asociācijas (IBA) titulu svarā līdz 90.7 kilogramiem.

Šogad Briedis mērķtiecīgi virzījies pretī titulcīņai, pirms tam aizvadot piecas cīņas. Martā trīs raundos tika sakauts turks Ozkans Četinkaja un divos - brits Denijs Viljamss (savulaik nokautējis leģendāro Maiku Taisonu), aprīlī trijos raundos latvietis tika galā ar vēl vienu turku Javuzu Kelesu, kam sekoja divu raundu pieminētā uzvara jūnijā pār Džonatanu Feltonu. Pirms cīņas ar Feltonu Briedis aizvadīja treniņnometni ASV pie leģendārā Dona Tērnera.

Ar Ļubošu Šudu Briedis bija ieplānojis cīnīties jau jūlijā (tiesa, ne par titulu), taču tad čehs personisku iemeslu dēļ latvietim atteicis. Tādejādi par Brieža pretinieku kļuva sīkstais francūzis Džeremijs Vanā (14-8, 3KO), kurš bijis līdz šim nopietnākais pārbaudījums mūsu boksera karjerā – astoņu raundu cīņa noslēdzās pēc punktiem par labu Briedim (80:72, 80:72, 79:74), taču viegli Mairim negāja. Pēc cīņas Briedis savu nepārliecinošo sniegumu cīņas vidusdaļā skaidroja ar smagās ASV nometnes sekām. Septembrī Briedis devās uz Austriju, palīdzēt IBO, IBF, WBO un WBA smagsvaru čempionam Vladimiram Kļičko (61-3, 51KO) gatavoties cīņai pret Aleksandru Povetkinu, ko Kļičko arī pārliecinoši uzvarēja.

Oktobra sākumā beidzot kļuva zināms, ka Brieža pirmā titulcīņa būs par Starptautiskās Boksa asociācijas (IBA) čempiona jostu, kura ir kā starpposms ceļā uz prestižajām [IBF, WBO, WBA un WBC] jostām. Ceļā uz saviem lielākajiem panākumiem pie IBA titula savulaik tikuši tādi slaveni bokseri kā Oskars De La Hoija, Floids Meivezers juniors, Rojs Džonss juniors, Džeimss Toni, Džordžs Formens, Mikels Keslers, Glens Džonsons, Ēriks Moraless, Joels Kasamajors Arturo Gati, Šeins Moslijs, Antonio Tarvers, Fernando Vargass un citi. Briedim laba iespēja nokļūt visnotaļ prestižā kompānijā... Vēsturiski, bet pirmoreiz kādu no pasaules čempiona jostām pirmajā smagajā svarā var izcīnīt latvietis, jo līdz šim tas nevienam mūsu valsts pārstāvim nav izdevies. Tāpat pirmoreiz Latvijas bokserim ir iespēja izcīnīt titulu, kurš kotējas vienā līmenī ar vēl vairākiem tituliem (IBO, WPBF, IBU, WBF un IBC), kas ir kategoriju zemāk par jau minētajiem prestižajiem tituliem.

Brieža pretinieks - 37 gadus vecais čehu bokseris Ļubošs Suda – profesionālajā boksā ir jau kopš 2002.gada, un dažādi tituli viņam nav nekas jauns. 2003.gadā viņš kļuva par WBA interkontinentālo čempionu, 2006.gadā par IBF interkontinentālo čempionu, bet pirms trim gadiem arī par EBU Eiropas Savienības čempionu pirmajā smagajā svarā. Suda divreiz cīnījies ar bijušo pasaules čempionu un pašreizējo titula pretendentu Firatu Arslanu – savā karjeras sestajā cīņā Suda viņu pārsteidzoši pieveica, bet astoņus gadus vēlāk (2011.), Arslans atriebās, sakaujot Sudu ar tehnisko nokautu piektajā raundā. Par kādu no prestižajiem tituliem Šudam gan nekad nav bijusi iespēja cīnīties un, ņemot vērā vecumu, diez vai arī būs.

Pēc zaudējuma (Šuda nevarēja turpināt cīņu pēc savainojuma astotajā raundā) 2012.gada sākumā pret ukraini Dmitro Kučeru (21-1, 15KO, 16.vieta BoxRec Boxing Records pirmā smagā svara rangā) čehs izcīnījis četras uzvaras pēc kārtas, tostarp divus panākumus šogad, taču pret bokseriem, kas līdz tam nebija uzvarējuši nevienu profesionālo cīņu – gan Martins Stenskis, gan Jozefs Kuricajs (0-16) bija kapitulējuši visiem pēc kārtas, līdz beidzot pēc cīņas pret Šudu, kurš abus bokserus pieveica pirmajā raundā, tikās savā starpā un Stenskis beidzot varēja ierakstīt pirmo uzvaru savā rēķinā (1-27, 1KO). Pēdējā nopietnā cīņa Šudam bija vairāk nekā pirms gada, kad ar tehnisko nokautu astotajā raundā tika pieveikts tautietis Ladislavs Kutils (19-3, 5KO). Nopietnu cīņu pieredzes trūkums pēdējo 13 mēnešu laikā Šudam var nākt par sliktu šovakar.

Vienīgais pretinieks, ar ko cīnījies gan Briedis, gan Šuda ir ungārs Jozefs Naģis (30-15, 18KO), ko Briedis 2012.gadā sakāva jau otrajā raundā, kamēr Šuda 2010.gadā pieveica vien pēc punktiem (59:54, 58:53, 60:52). Vēl viena Brieža un Šudas kopīgā iezīme ir tā, ka abi savulaik nodarbojušies arī ar kikboksu.

Cīņas favorīta statusā noteikti minams Briedis, taču tas vēl būs jāapliecina ringā. Cīņas garums, kā jau titulcīņai, ieplānots 12 raundi pa trim minūtēm, taču pilnīgi iespējams, ka beigsies ātrāk. Iepriekš gan latvietis, gan viņa treneris atzinuši, ka gatavi visiem 12 raundiem. Jāpiebilst, ka BoxRec Boxing Records pirmā smagā svara (līdz 90.7kg) rangā Briedis ir 34.vietā, Šuda – 16 pozīcijas zemāk. Vakar notikušajā svēršanās procedūrā latviešu bokseris izrādījās 0.7 kilogramus smagāks (90.2kg pret 89.5kg). Briedis pirms cīņas Šudu raksturojis kā spēcīgu un agresīvu bokseri, bet cīņas vakarā latvietis cer uz labvēlīgu zvaigžņu stāvokli. Turam īkšķus!

Pirms Brieža – Šudas titulcīņas plkst. 21:00 ringā izies arī "Bigger's Better" boksa komercturnīra dalībnieki, starp kuriem būs arī latvietis Edgars Kalnārs (24-26, 15KO). Viņa pretinieks turnīra ceturtdaļfināla trešajā pārī būs polis Pžemislavs Stepjens. Uzvaras gadījumā pusfinālā vajadzēs cīnīties ar Sergeja Maslobojeva (Lietuva) un Eižena Bušmellera (Vācija) pāra uzvarētāju. Savukārt pārējos divos pāros spēkiem mērosies Aleksandrs Kartozija (Gruzija) un Dmitrijs Bezuss (Ukraina), kā arī Iļjans Iļje (Rumānija) un Tambvi Džeko (Beļģija).

Gan "Bigger's Better" turnīra posms, gan Brieža – Šudas titulcīņa tiks tiešraidē demonstrēta kanālā "Eurosport". IBA titulcīņas sākums ap plkst. 23:00.Ogres namsaimnieks, SIA, Struktūrvienība Neptūns Meža prospekts 9, Ogre, Ogres n., LV-5001
Semenkovs Vjačeslavs Bokss, Taekvondo, Kikbokss, MMA
FTA
Reģistrēties