01.09.2013. 21:48
Igaunijas vīriešu basketbola valstsvienība svētdien, 1. septembrī, "Saku Suurhall" arēnā Tallinā uzvarēja Bulgāriju ar rezultātu 61:49, divu spēļu summā guva virsroku ar plus deviņi (116:107) un pēc 14 gadu pārtraukuma izcīnīja ceļazīmi uz finālturnīru Ukrainā. EuroBasket 2015 kvalifikācijā igauņi apsteidza 12 komandas.

Pirmajā finālspēle Sofijā igauņi zaudēja ar 55:58. Tas nozīmēja, ka atbildes spēlē nepieciešama uzvara ar četru punktu pārsvaru. Pārpildītajā “Saku Suurhall” arēnā mājinieki sāka lieliski, pirmo ceturtdaļu uzvarot ar plus piecpadsmit – 25:10.

Otrajā ceturtdaļā igauņu atrāviens pāris reižu sasniedza septiņpadsmit punktus, bet puslaikā joprojām plus piecpadsmit – 39:24. Nākamās desmitminūtes sākumā pārsvars sasniedza divdesmit punktus (44:24). Bulgāri centās atspēlēties, divdesmit devītajā minūtē pietuvojoties divpadsmit punktu attālumā (49:37), taču tuvāk netika. Ceturtās ceturtdaļas vidū Arbets, Tanels Soks un Kangurs atjaunoja deviņpadsmit punktu pārsvaru, strauji tuvinot uzvaru – 58:39. Pēdējā minūtē bulgāri pietuvojās (60:49), taču nespēja atspēlēt mīnusus.

Igaunija: Veideman 10 (4ab, 5ip), G. Dorbek 10, T. Sokk 9, Kangur 8 (6ab, 4pb, 4ip), Arbet 7, Vene 7 (6ab, 3bm), Hallik 5, S. Sokk 3, Talts 2, M. Dorbek, Eichfuss, Saage.

Igaunija Eiropas čempionāta finālturnīrā pēdējo reizi spēlēja 2001. gadā Stambulā. Trīs Baltijas valstis vienlaikus ir spēlējušas trijos Eiropas čempionātos (Rīga 1937, Kauņa 1939, Stambula 2001).

Visas valstis, kuras nepiedalās EuroBasket 2013 finālturnīrā vai Eiropas mazo valstu čempionātā (European Championship of the Small Countries for Men), varēja pieteikties dalībai pirmajā kvalifikācijas kārtā. Trīspadsmit pieteiktās komandas tika sadalītas četrās grupās (A, B, C, D), no 1. līdz 16. augustam izspēlējot divu apļu turnīru mājās un izbraukumā.

Grupu uzvarētāji iekļuva pusfinālā, kur tika sadalīti divos pāros (A1-C1 un B1-D1), fināla dalībniekus noskaidrojot divu spēļu summā 22. un 25. augustā. Finālisti 29. augustā un 1. septembrī izspēlēja vienīgo ceļazīmi uz Ukrainu. Pārējās divpadsmit komandas nākamgad varēs piedalīties otrajā kvalifikācijas turnīrā.

EuroBasket 2013 finālturnīrs (24): Spānija, Francija, Krievija, Maķedonija, Lietuva, Grieķija, Slovēnija, Lielbritānija, Serbija, Turcija, Vācija, Somija, Gruzija, Horvātija, Ukraina, Polija, Bosnija-Hercegovina, Izraēla, Itālija, Melnkalne, Latvija, Beļģija, Zviedrija, Čehija.

Pirmais kvalifikācijas turnīrs (13): Bulgārija, Portugāle, Ungārija, Igaunija, Nīderlande, Šveice, Austrija, Baltkrievija, Slovākija, Rumānija, Luksemburga, Dānija, Islande.

Nepiedalās (10): Azerbaidžāna, Albānija, Kipra, Armēnija, Norvēģija, Īrija, Ziemeļīrija, Lihtenšteina, Vatikāns, Monako.

Mazo valstu čempionāts (7): Andora, Moldova, Malta, Sanmarīno, Velsa, Skotija, Gibraltārs.

Izmantotie resursi:FIBA Europe