17.08.2014. 22:04
Latvijas vīriešu basketbola valstsvienība (3-0) svētdien, 17. augustā, trešās ceturtdaļas vidū veica 13:0 izrāvienu, uzvarēja Rumānijas izlasi (2-1) ar rezultātu 88:65 un kļuva par vienīgo F grupas līderi. Komandas kapteinis Jānis Blūms izrāviena laikā iemeta trīs tālmetienus. Nākamajā spēlē 20. augustā latvieši uzņems Zviedriju, kas izbraukumā pārspēja Slovākiju – 75:72. Eiropas čempionāta finālturnīram kvalificēsies grupu uzvarētājas un sešas no septiņām otro vietu ieguvējām.

# Komanda U-Z Attiecība
1 Latvija 3-0 236:181
2 Rumānija 2-1 223:229
3 Zviedrija 1-2 197:211
4 Slovākija 0-3 207:242

Brīdis pirms valstu himnām izvērtās emocionāls. Četri tūkstoši skatītāju ar ovācijām sumināja ilggadējo Latvijas vīriešu un sieviešu valstsvienību galveno treneri Armandu Krauliņu 75 gadu dzimšanas dienā. Jubilāru klātienē apsveica LBS prezidents Valdis Voins, Ainars Bagatskis un sieviešu valstsvienības pieredzējušākā spēlētāja Gunta Baško-Melnbārde.

Latvija: Strēlnieks, Blūms, Janičenoks, Bērziņš, MeiersRumānija: Paul, Szijarto, Gutoaia, Moldoveanu, Baciu

Mārtiņš Meiers enerģiski sāka spēli, diviem gūtiem punktiem groza apakšā pievienojot izcīnītu bumbu uzbrukumā. Pēc rumāņu groza aplenkuma savu rēķinu atklāja arī Kristaps Janičenoks, dubultojot pārsvaru – 4:0. Latvieši visu laiku atradās vadībā, tomēr nesnauda arī pretinieku centrs Bačiu. Par spīti ātri saņemtām divām piezīmēm, viņš realizēja trīs metienus no spēles un vienu no diviem brīvmetieniem. Pateicoties tam, rumāņi neļāva mājiniekiem aizbēgt tālāk par dažiem punktiem. Aktīvākais nemiera cēlājs Dairis Bertāns iemeta visus piecus soda metienus, bet ceturtdaļa tika pabeigta ar plus četri – 20:16.

Nākamās desmitminūtes sākumā latvieši neguva punktus vairākos uzbrukumos pēc kārtas. Igaunijas čempionāta vērtīgākais spēlētājs Vlads Moldoveanu izlīdzināja rezultātu – 20:20. Priekšā rumāņi netika. Kaspars Bērziņš atjaunoja priekšroku sarkanbaltsarkanajiem, bet nākamajās epizodēs uzbrukumā perfekti darbojās Jānis Strēlnieks. Saspēles vadītājs divreiz neļāva rumāņiem atstāt savu zonu, pēc pārķertas bumbas un nomānīta pustālā metiena noslēdzot Latvijas izrāvienu – 27:20. Nenogurdināmais Moldoveanu rīkoja pakaļdzīšanos, ar 10 gūtiem punktiem ceturtdaļā pietuvinot rumāņus trīs punktu attālumā. Jaunpienācējs Adrians Gutoja ar precīziem soda metieniem, pārķertas bumbas un danka samazināja starpību līdz minimumam – 36:35. Atlikušajās 39,7 sekundēs komandas apmainījās ar nesekmīgiem uzbrukumiem.

Trešās ceturtdaļas sākumā rumāņi panāca savu. Komandas līderu Bačiu, Gutojas un Moldoveanu sadarbība beidzās ar pēdējā metienu perimetrā – 36:38. Mājinieku rezultatīvākais vīrs Strēlnieks atbildēja ar četriem punktiem pēc kārtas – 40:38. Rumāņi vairākas minūtes turējās blakus, kamēr Strēlnieks perimetrā nogādāja bumbu Blūmam. Kapteinis šāva nekļūdīgi – 46:42. Minūti vēlāk grozā lidoja arī Blūma frontālais tālmetiens, spiežot Rumānijai pieprasīt minūtes pārtraukumu – 49:42. Latvijas ofensīva turpinājās. Kaspars Bērziņš uzlauza pretinieku zonu ar 2+1 gājienu, bet Blūms iemeta savu ceturto tālmetienu – 56:42. Rumāņi nepadevās, līdz 30. minūtes sākumam dzēšot pusi starpības – 58:51. Situāciju uzlaboja Aigara Šķēles iespēle Rolandam Freimanim. Spēka uzbrucējs no labā stūra realizēja “buzzer-beater” tālmetienu – 65:53.

Pēdējās desmitminūtes sākumā Ukrainas vicečempions Freimanis turpināja sēriju, ar septiņiem punktiem pēc kārtas panākot lielāko pārsvaru – 69:53. Jaunā blice – piecniekā vienlaikus spēlēja Šķēle, Bertāns, Timma, Mejeris un Freimanis – spēja panākt arī plus astoņpadsmit. Jo ātrāk spēlēja latvieši, jo grūtāk klājās pretiniekiem. Rumāņu rindās pēc brīža sešiem spēlētājiem bija trīs vai vairāk piezīmes un viņu pretestība sāka noslāpt. Pretinieku kļūdas pārvērtās ātrās latviešu pārejās, kuras efektīvi noslēdza liepājnieks Mareks Mejeris – 75:54. Cīņas iznākums bija izšķirts, taču spēlēt vajadzēja vēl sešas minūtes. Tālmetienus no kreisās malas iemeta Bertāns un Šķēle, bet divarpus minūtes pirms finālsvilpes skatītājus ar jaudīgu “dzirnavu” danku iepriecināja Jānis Timma – 85:59. Pēdējā minūtē skatītāji sveica uzvarētājus, kājās stāvot.

Latvija – Rumānija 88:65 (20:16, 16:19, 29:18, 23:12)Latvija: Blūms 17 (3p 4/6), Strēlnieks 12 (6rp, 4ip), Freimanis 11 (4ab), Mejeris 10 (5ab), Janičenoks 9, Bertāns 8 (4ab, 5ip), Bērziņš 8 (9ab, 7ip), Timma 5 (3ab, 3rp, 4pb, 5ip), Šķēle 5 (5rp), Meiers 3, Zaķis, Šmits.Rumānija: Moldoveanu 17, Silvasan 13, Gutoaia 11, Baciu 10.Tiesneši: Boriss Rižiks (Ukraina), Mario Majkičs (Slovēnija), Vāclavs Lukešs (Čehija). Komisārs Sergejs Fomins (Krievija).

Metieni no spēles: 29/61 vs 25/532p: 22/38 vs 21/383p: 7/23 vs 4/151p: 23/32 vs 11/21AB: 37 (16/21) vs 27 (9/18)RP: 19 vs 10Kļ.: 13 vs 18PB: 9 vs 7BM: 3 vs 1Personiskās piezīmes: 22 vs 30Punkti ātrajos uzbrukumos: 14 vs 9Punkti pēc kļūdām: 23 vs 7Otrās iespējas punkti: 12 vs 7Punkti soda laukumā: 26 vs 34Starta piecnieki: 49 vs 40Rezerves: 39 vs 25