27.06.2013. 11:10
17 sekundes. Otrdien par Nacionālās hokeja līgas uzvarētāju un Stenlija kausa ieguvēju otro reizi četru gadu laikā kļuva Čikāgas "Blackhawks", kas fināla sestajā spēlē izbraukumā pret Bostonas "Bruins" divas minūtes pirms mača beigām atradās iedzinējos, taču pārrakstīja vēsturi. Tāpat kā sezonas sākumā. Iespējams, tā bija veiksme, kas "Blackhawks" ļāva gūt divus vārtus 17 sekundēs, tomēr Čikāga bija labākā komanda. Labākā komanda visā līgā. Visu sezonu.

Astotā minūte: Kriss Kellijs sāncenšu zonā uzvar iemetienu, debitants Torijs Krugs uz zilās līnijas nospēlē drosmīgi, un pēc dažām sekundēm Kellijs pēc Tailera Segina piespēles ar metienu tukšā stūrī izvirza Bostonas "Bruins" vadībā – 1:0. Lai panāktu neizšķirtu, Čikāgas "Blackhawks" bija nepieciešama nepilna trešdaļa – 25. minūtē Džonatans Teivss mazākumā realizē pretuzbrukumu.

Astoņas minūtes pirms spēles beigām: "Blackhawks" nospēlē pavirši aiz saviem vārtiem, turklāt Milans Lučičs vārtu priekšā palicis nepieskatīts, un "Bruins" atkal izvirzās vadībā – 2:1. Taču čikāgiešiem Stenlija kausa izcīnīšanai pietika ar 17 sekundēm – minūti un 16 sekundes pirms mača beigām Braiens Bikels, kurš kopā ar Teivsu un izslēgšanas spēļu vērtīgāko spēlētāju Patriku Keinu veidoja galveno "Blackhawks" spēku uzbrukumā un mainīja finālsērijas gaitu, izcēlās no vārtu priekšas.

Pēc 17 sekundēm Deivids Bolands pirmoreiz vadībā izvirzīja Čikāgas "Blackhawks" – 3:2. Ar to pietika uzvarai – panākums tika nosargāts ar rūpīgu spēli aizsardzībā. "Blackhawks" pārrakstīja vēsturi – vēl nevienai komandai nebija izdevies Stenlija kausu izcīnīt, deficītu atspēlējot pēdējo divu minūšu laikā. Tomēr 17 sekundes ir tikai aisberga redzamā daļa – "Blackhawks" dominēja jau no sezonas pirmajām sekundēm.

Čikāgas "Blackhawks" sezonu sāka un pabeidza ar rekordu – pie punktiem izdevās tikt regulārā čempionāta pirmajos 24 mačos pēc kārtas, Anaheimas "Ducks" panākumu pārspējot par astoņām uzvarām. Arī "Ducks" togad ieguva Stenlija kausu. Un 24 spēles bija puse no saīsinātās 48 spēļu sezonas.

Līdz triumfam "Blackhawks" apspēlēja 2012. gada čempioni Losadželosas "Kings", 2011. gada čempioni Bostonas "Bruins", 2008. gada čempioni un 2009. gada finālisti Detroitas "Red Wings".

Pret "Red Wings" čikāgieši atspēlējās no 1-3 deficīta sērijā, panākumu septītās spēles pagarinājumā nodrošinot aizsargam Brentam Sībrukam. Viņš izcēlās arī vienā no fināla pagarinājumiem.

Tāpat "Blackhawks" kļuva par pirmo komandu, kas pēc algu griestu ieviešanas Stenlija kausu izcīnījusi divreiz. Pateicoties ģenerālmenedžerim Stenlijam Boumenam.

1973. gadā visu laiku labākais treneris Skotijs Boumens izcīnīja pirmo Stenlija kausu (tagad viņa kontā ir deviņi kā trenerim un četri kā komandas pārstāvim). Kopā ar stāvoklī esošo sievu viņš izlēma – ja piedzims dēls, tad viņam tiks dots vārds par godu Stenlija kausam.

Stenlijs Boumens bija Čikāgas "Blackhawks" ģenerālmenedžeris arī 2010. gadā, kad komanda izcīnīja Stenlija kausu pēc 49 gadu pārtraukuma, tomēr viņš amatā tika iecelts tikai pirms sezonas. Otrdien triumfējušo komandu viņš uzbūvēja pats.

Darbs sākās vēl pirms pirmā kausa – sezonas laikā tika pagarināti līgumi ar Teivsu, Keinu un vadošo aizsargu Dankanu Kītu. Kodolu Boumens saglabāja – 2010. gadā uzvarēja arī Marians Hosa, Patriks Šārps, Brents Sībruks, Niklass Hjalmarsons.

Hjalmarsonu viņš paturēja, pielīdzinot Sanhosē "Sharks" izdarīto piedāvājumu. Tādēļ neatlika vietas pamatvārtsargam Anti Niemi, taču Boumens ticēja, ka komandu augstumos var pacelt Korijs Kroufords. Tieši viņš bija galvenais Keina konkurents cīņā par izslēgšanas spēļu vērtīgākā spēlētāja balvu.

Jaunā komanda – sestajā spēlē laukumā devās tikai astoņi spēlētāji, kuri piedalījās izšķirošās uzvaras izcīnīšanā 2010. gadā – tika būvēta apkārt līderiem. Ar drafta izvēlēm: Bikels, Endrjū Šovs, Brendons Sāds. Ar maiņām: Mihals Handzušs, Džonijs Oduja, Mihaels Frolīks. Parakstot līgumus ar brīvajiem aģentiem: Rejs Emerijs un Mihals Rozsīvals. Un arī viņi spēlēja nozīmīgas lomas, un bez viņiem "Blackhawks" panākums nebūtu iespējams.

Bija spēles un sērijas, kad ripas vārtos nelidoja nedz Teivsam, nedz Keinam. Taču "Blackhawks" allaž bija spēlētājs, kurš izcēlās svarīgākajā brīdī, kurš aiz sevis pavilka visu komandu, kurš bija līderis. 16 spēlēs uzvaras vārtus guva desmit dažādi hokejisti.

Bet uzvaras nāca cauri sāpēm.

Bikels panāca neizšķirtu par spīti tam, ka spēlēja ar izmežģītu ceļgalu – savainojumu, kas regulārajā sezonā tiktu dziedēts līdz pat mēnesi ilgi. Viņam piespēlēja Teivss, kurš iepriekšējo maču nespēja pabeigt galvas savainojuma dēļ, kuru guva pēc Džonija Boičaka spēka paņēmiena.

Hosa izlaida trešo spēli, kurā "Blackhawks" piedzīvoja bezcerīgu zaudējumu. Viņš piedalījās nākamajās trīs Čikāgas uzvarās. Pie vainas bija muguras savainojums, kas padarīja vienu kāju nejūtīgu. Handzušs spēlēja ar lauztu plaukstas locītavu.

Šovam sestajā spēlē pa seju trāpīja ripa, bet viņš laukumu pameta tikai, lai tiktu pie šuvēm. Upuri atmaksājās, un viņš ar asiņojošo seju un Stenlija kausu virs galvas nokļuva kameru ielenkumā.

Čikāgas "Blackhawks" šosezon bija labākā un pilnīgākā komanda hokejā. Čempionu talants. Čempionu meistarība. Čempionu cīņasspars. Čempionu mērķtiecība. Čempionu raksturs.

Latvijas Izpletņlēkšanas Federācija Lienes 1-17, Rīga, LV-1009