16.01.2014. 15:12
Madss Drange, kurš savulaik sešus gadus strādāja Norvēģijas antidopinga aģentūrā, sarakstījis grāmatu, kurā atklājis antidopinga sistēmas trūkumus un uzsvēris, ka biatlonā un distanču slēpošanā ir ļoti maz izredžu tikt pieķertam.

"Sāksim ar to, ka nacionālās federācijas joprojām dzīvo deviņdesmitajos gados un absolūti neesmu pārliecināts, ka tās ir spējīgas sekot līdzi jaunākajām mūsdienu antidopinga programmām," raksta Drange. "Kas tieši tiek meklēts urīna paraugos, ja tie praktiski netiek pārbaudīti uz EPO vai IRMS?"

Drange atklāj, ka 2012.gadā no tūkstoš veiktajām provēm tikai 81 tika pārbaudīta uz EPO un tikai 46 – sacensību periodā. Tāpat Drange uzskata, ka liela problēma dopinga provju sakarā ir arī olimpiskajās spēlēs, jo sportisti antidopinga aģentūrām vienkārši esot soli priekšā un parūpējas, lai nepieciešamajā laikā dopinga pēdas būtu zudušas.

"Izredzes tikt pieķertam, ja lieto aizliegtas vietas, šajos sporta veidos ir niecīgas, jo lielākoties netiek pārbaudītas pareizās lietas. Starptautiskos elites sporta veidos joprojām ir viegli lietot dopingu," Drange turpina. "Lai arī dopings joprojām Norvēģijā ir daudz lielāka problēma, nekā daudzi iedomājas, tā vienalga ir neliela problēma salīdzinājumā ar citām pasaules valstīm."

"Finanses ir pati pirmā atbilde tam, kādēļ daudzas starptautiskās federācijas nav spējīgas izveidot konkurētspējīgas programmas. Finanšu trūkums var izskaidrot arī nepietiekamo testēšanas daudzumu sporta veidos, par kuriem ir maza komerciālā interese. Tas gan nevar izskaidrot, kādēļ notiek nepietiekama testēšana starptautiskā līmenī," uzskata Drange.

Kā galveno iemeslu, kādēļ pameta darbu antidopinga aģentūrā, Drange min ticības trūkumu: "Problēma bija tā, ka es zaudēju ticību. Pēc sešu gadu pilna laika darba dopinga lietotāju ķeršanā man radās sajuta, ka esmu šos gadus izniekojis, lai būtu izdevīgs idiots, kurš palīdz spodrināt sporta reputāciju."

Izmantotie resursi:NRK – nyheter, tv og radio fra Norge og hele...Футбол, хоккей, баскетбол, теннис, бокс,...Daugavpils Individuālo sporta veidu skola Kandavas 17, Daugavpils, LV-5401
Semenkovs Vjačeslavs Bokss, Taekvondo, Kikbokss, MMA
FTA
Reģistrēties