10.04.2015. 10:15
"Komandām Baltijas līgā ir aptuveni desmit reižu mazākas izmaksas nekā tām, kas piedalās FIBA Izaicinājuma kausā. Klubi Baltijas līgā nav finansiāli spēcīgi, un BBL dod iespēju arī šādām komandām tikt pie starptautiskās pieredzes," intervijā pēc aizvadītās sezonas stāsta Baltijas Basketbola līgas (BBL) direktors Romualds Brazausks. Sarunas laikā apspriežam aizvadīto sezonu, situāciju ar sponsoru piesaisti un iespēju līgā atkal ieraudzīt labākās reģiona komandas.

Sezona ir aizvadīta. Kāds palicis kopējais iespaids pēc tās?- Kopumā esam apmierināti ar sezonu. Viss notika pēc plāna un kalendāra. Vienīgā problēma bija Maskavas “Dynamo” izstāšanās no turnīra. Tas nav labi līgai, taču mums jāsaprot situācija - tā nebija tikai “Dynamo” vaina, bet arī Krievijas superlīgas vaina, jo tā mainīja spēļu kalendāru un neņēma vērā citā turnīrā spēlējošās komandas intereses. Tas bija vienīgais negatīvais aspekts sezonā. Fināli par pirmo un trešo vietu bija īpaši – daudz emociju un uzvarētāji tika noteikti ļoti sīvās cīņās. Tā bija sezonas odziņa.

Šis bija trešais gads pēc kārtas ar jauno “play-off” sistēmu, čempionu kronējot divu spēļu summā. “Final Four” turnīri koncentrēja lielāku uzmanību līgai. Kāpēc tika nolemts atteikties un vai tas bija pareizs solis?- Tev ir pilnīga taisnība, ka “Final Four” sistēma ir labākā iespējamā šai līgai. Tomēr “Final Four” turnīrs ir dārgs prieks, tā budžetu vajadzētu nosegt ar ienākumiem no biļetēm. Pēc tam, kad labākās komandas pameta līgu un pat pēdējā gadā, kad tās vēl spēlēja, mums bija finansiālas grūtības nosegt visas turnīra izmaksas. Tagad aizvadīt “Final Four” turnīru ir absolūti neiespējami lielo izmaksu dēļ. Šā brīža formāts ļauj komandām tikt pie vienādiem apstākļiem, spēlējot vienu spēli mājās. Arī līdzjutējiem ir iespēja finālā vienu maču vērot savu komandu mājās. Kad bija “Final Four” turnīrs, tikai vienai komandai bija mājas priekšrocības, pārējām nācās spēlēt neitrālā laukumā.

Jau minēji “Dynamo” izstāšanos no līgas janvāra sākumā. Šī nebija pirmā reize, kad notiek līdzīgs gadījums. Vai ir plāns, kā izvairīties no šādām situācijām nākotnē? Un vai BBL vispār būs atvērta komandām ārpus Baltijas?- Šis ir jautājums, ko vienmēr izskatām pirms sezonas sākuma. Tas ir līgas valdes darba kārtībā. Katru gadu komandas ārpus Baltijas, kas vēlas spēlēt mūsu līgā, tiek vērtētas un izskatītas atsevišķi. Vienmēr tiek piešķirtas tiesības piedalīties turnīrā uz vienu sezonu. Ir bijušas komandas no Krievijas, Kazahstānas, Zviedrijas, Somijas… Ja nākamsezon kāda komanda ārpus Baltijas izteiks vēlmi piedalīties, tas atkal būs jautājums līgas valdei.

Varbūt nepieciešami kādi īpaši noteikumi, garantijas no kluba, lai neatkārtotos šādi gadījumi?- Šie gadījumi noteikti ir bijusi mācība par to, kā izvairīties no līdzīgām situācijām. Nākotnē, manuprāt, komandai vajadzētu iemaksāt depozītu – ja tā izstāsies no turnīra pirms sezonas beigām, klubs šo naudu zaudēs. Ja pabeigs sezonu, mēs iemaksāto atdosim. Tāds ir mans priekšlikums.

Runājot par naudu, kā viens no “Dynamo” izstāšanās iemesliem tika minētas finansiālās problēmas. Ar kādām summām jārēķinās komandai, kas vēlas piedalīties BBL?- Visām Baltijas komandām par dalību jāsamaksā 4000 eiro, bet komandām ārpus Baltijas ir augstāka samaksa, bet es nedrīkstu atklāt precīzo summu. Šī nauda tiek izlietota tiesnešu darba samaksai, bet līgas menedžmenta un mārketinga nodaļas izmaksas tiek segtas no sponsoru naudām.

Sākotnēji līgai bija ģenerālsponsors kā SEB, vēlāk “MasterCard”, bet pēdējos gados tas izpalicis. Kāpēc nav izdevies piesaistīt jaunu atbalstītāju?- Protams, strādājam pie šī jautājuma, bet situācija ir dramatiski mainījusies kopš sezonām, kad līgā spēlēja visas spēcīgākās reģiona komandas. Saprotam, ka bez šīm komandām ir neiespējami tikt pie tāda kalibra sponsoriem. Strādājam pie tā, titulsponsoru atrast nav izdevies, bet ir vairāki parastie sponsori.

Par kādām summām ir runa, ja kompānija vēlas redzēt savu vārdu līgas nosaukumā?- Atbilde uz šo jautājumu tiek risināta sarunu ceļā starp BBL un konkrēto uzņēmumu, nav noteiktas vienas konkrētas summas.

Pirmajos gados labākajām līgas komandām bija balvu fonds. Tas, acīmredzot, vairs nav aktuāli…- Protams, šādu balvu nav. Ja mums būs kāds lielāks sponsors, pirmkārt, atcelsim klubiem dalības maksu. Pēc tam varam domāt par balvu fondu, kāds tas bija pirms vairākām sezonām.

Līdz ar labāko Baltijas komandu aiziešanu līgas popularitāte ir kritusies. Vai ir kādas ieceres, kā mēģināt to atkal celt?- Mums jāsaprot, ka ekonomiskā situācija ir mainījusies. Komandu mērķis, piedaloties BBL, ir finansiāli izdevīgi tikt pie starptautiskajiem mačiem. Komandām Baltijas līgā ir aptuveni desmit reižu mazākas izmaksas nekā tām, kuras piedalās FIBA Izaicinājuma kausā. Klubi Baltijas līgā nav finansiāli spēcīgi, un BBL dod iespēju arī šādām komandām tikt pie starptautiskās pieredzes.

Jautāšu citādāk – vai esi apmierināts ar to, kā turnīrs tiek atspoguļots medijos?- Šīs lietas ir atkarīga viena no otras. Ja mums nav Baltijas top komandas, protams, līgai tiek pievērsta mazāka uzmanība. Tomēr jāsaprot, ka labākās Baltijas komandas nemaz nedrīkst spēlēt Baltijas līgā ULEB noteikumu dēļ. Komandām, kas spēlē Eirolīgā un Eiropas kausā, Baltijas līga būtu trešais turnīrs, jo vēl ir vietējais čempionāts. VTB līga ir izņēmums, jo tā skaitās kā iespēja kvalificēties ULEB turnīriem.

Vai pastāv iespēja, ka kāda no šīm komandām varētu atgriezties?- Jā, tas ir iespējams. Tomēr to jāizlemj komandām pašām. No mūsu puses – mēs vienmēr būsim atvērti visām Baltijas komandām, kas vēlas spēlēt Baltijas līgā. Piemēram, “Kalev” šosezon spēlēja gan vietējā čempionātā, gan VTB līgā un BBL.

Šosezon bija komandas, kas nepiedalījās regulārajā turnīrā un iesaistījās no izslēgšanas spēļu kārtas. Kā uz to skatījās citas komandas?- Šis jautājums bija valdes darba kārtībā. “Šiauliai”, ”Ventspils” un “Rock” vēlējās piedalīties, bet nevarēja spēlēt regulārajā sezonā. Tomēr tās ir starp labākajām komandām Baltijas valstīs. Bez tām mūsu izslēgšanas turnīrs, sevišķi pusfināli un fināli, būtu mazāk pievilcīgi.

Bija runas, ka sezonas beigās varētu tikt rīkots superkauss, kurā bez jaunajiem čempioniem piedalītos arī “Žalgiris”, “Rytas” un VEF. Vai šāds turnīrs būs?- Bija runas par to, ka būtu labi aizvadīt šādu turnīru un noskaidrot labāko no labākajiem. Tas nenotiks un esmu pesimistisks par iespēju rīkot šādu turnīru arī nākotnē, jo, kā jau zini, pēc nākamās sezonas katru gadu būs četri pārtraukumi izlašu kvalifikācijas turnīram. Mums būs mazāk dienas, kad aizvadīt sezonas mačus.

Bet šosezon?- Arī šosezon tas nav iespējams, jo Lietuvā visām komandām, arī tām, kas spēlē starptautiskajos turnīros, jāaizvada četri apļi vietējā čempionātā, un ir pat gadījumi, kad komandām jāspēlē pa trim spēlēm nedēļā. Līdz ar to atrast brīvu vietu kalendārā ir vienkārši neiespējami.

Nav noslēpums, ka ekonomiskā un politiskā situācija Austrumeiropā nav stabila. Vai ir kāds scenārijs, kā BBL rīkosies, ja VTB līga pārstās eksistēt?- Jau minēju – ja komandas kā VEF vēlas piedalīties BBL, mēs būsim vairāk nekā atvērti šādai iespējai. “Kalev” jau spēlē mūsu turnīrā. Ja VEF spēlēs Eiropas kausā, tā vienkārši nedrīkst piedalīties Baltijas līgā… Esam atvērti labu komandu dalībai mūsu turnīrā. Nākamā valdes sēde paredzēta maijā un, iespējams, jau tad būs kādas pirmās idejas nākamajai sezonai.



Lux Logi, PVC logu izgatavošana Lux Logi, PVC logu izgatavošana Ruses 6 k.1, Rīga, LV-1029
Titova Jeļena Aerobika, Sporta dejas, Akrabatiskajs Rok-n-Rols
FTA
Reģistrēties