12.11.2014. 12:16
17 gadus vecais Latvijas hokeja uzbrucējs Rūdolfs Balcers jau vairākus gadus šī sporta veida zinības apgūst Norvēģijā. Savu debiju un pirmos punktus norvēģu augstākajā līgā viņš piedzīvoja jau pagājušajā sezonā, taču tāda kārtīga debija izdevusies šogad – 15 spēlēs izcīnīti jau 11 (2+9) punkti "GET-Ligaen" vadošajā komandā Stavangeras "Oilers".

"Norvēģijā nokļuvu pirms aptuveni četriem gadiem. Maksima Ponomarenko tēvs painteresējās par iespēju mums abiem tikt uz "Lorenskog", un sanāca tā, ka klubs atbildēja. Norvēģi piedāvāja ar viņiem uzspēlēt "Riga cup", bet pēc turnīra ierosināja braukt spēlēt uz Norvēģiju," savu nokļūšanu Norvēģijas hokejā atminas Rūdolfs Balcers.

Jaunais Latvijas uzbrucējs atzina, ka iejušanās Skandināvijā nesagādāja būtiskas problēmas: "Iedzīvošanās prasīja nedaudz laika, taču pārāk grūti nebija. Palīdzēja pretimnākošie norvēģi, un ar laiku, kad iemācījos valodu, vispār biju bez problēmām." Savā ziņā izņēmums gan bija izglītība, taču arī tā ar laiku vairs nebija tik liela problēma. "To jau sen pārtraucām, jo bija grūti. Pirmajā gadā vēl biju tālmācībā, bet pēc tam jau sāku iet norvēģu skolā. Tagad ir palicis vēl viens gads," Balcers stāstīja par mēģinājumu sākumā apvienot hokeju Norvēģijā un mācības Latvijā.

"Divus gadus nospēlēju "Lorenskog", bet pēc tam sanāca tā, ka bija problēmas ar skolas atrašanu. Nāca piedāvājums no Stavangeras, tad es pārcēlos pie viņiem. Nedaudz ir sanācis uzspēlēt arī "Viking", kas skaitījās Stavangeras U20 komandas vietā – līdz ir to faktiski Norvēģijā esmu spēlējis divu klubu sistēmās," savu karjeru troļļu zemē īsumā aprakstīja Balcers. ""Oilers" ir ļoti laba un profesionāla organizācija – es varu būt tikai laimīgs, ka esmu nokļuvis šādā vietā. Klubam ir arī ļoti laba finansiālā situācija, kas ļauj piesaistīt labus viesspēlētājus un, protams, arī vietējos norvēģus – uz pārbaudes turnīru Norvēģijas izlasē tika izsaukti pieci Stavangeras hokejisti," piebilda jaunais Latvijas hokejists.

"Šogad ir tā, ka nevar zināt, kā beigsies spēles. Ir kādas četras vai piecas vadošās komandas, kuras savā starpā spēlē ļoti līdzīgi. Bija interesanti arī piedalīties Čempionu līgā un redzēt, kā mēs varam nospēlēt pret labākajām Eiropas komandām. Protams, spēles līmenis atšķirās no "GET-Ligaen", bet beigās sanāca, ka esam nospēlējuši ļoti labi. Nedaudz nepaveicās, ka netikām tālāk, taču visi ir apmierināti ar paveikto, īpaši tāpēc, ka neviens kaut ko tādu no mums negaidīja. Es gan nezinu, kāpēc, bet sākumā cilvēki neizrādīja pārāk lielu interesi par šīm spēlēm, ja salīdzina ar "GET-Ligaen" mačiem. Pēc tam jau tribīnes bija pilnākas. Bija ārkārtīgi interesanti vērot NHL un KHL savulaik spēlējušos hokejistus un cīnīties pret viņiem," vietējo čempionātu un hokeja Čempionu līgu salīdzināja Balcers.

Šī brīža līgums paredz, ka uzbrucējs paliks Stavangerā līdz 2016./17. gada sezonas beigām, taču labas iespējas gadījumā klubs negrasās likt šķēršļus Balcera karjeras attīstībai. "Līgums man paredz iespēju doties uz kādu citu klubu Eiropā vai citur – tad "Oilers" mani palaiž. Līdz 2016./17. gadam es nevaru mainīt komandu tieši Norvēģijā. Noruna, ka Stavangera mani palaiž vajadzības gadījumā, likās diezgan laba, jo no šejienes var diezgan viegli tikt uz kādu Zviedrijas komandu, kas noteikti ir ļoti labi. Man jau no turienes ir bijuši piedāvājumi, taču sākumā vēlos pabeigt skolu – līdz tam brīdim par citiem variantiem nerunāšu," atklāja Balcers.

"Pēdējos gados hokejs Norvēģijā ir ļoti attīstījies un kļuvis daudz nopietnāks. Ir ļoti daudz spēlētāju no ASV, Kanādas un Zviedrijas, kas turnīru padara spēcīgāku. Piecas vadošās "GET-Ligaen" komandas varētu salīdzināt ar "Allsvenskan" klubiem Zviedrijā. Sajūta ir tāda, ka līmenis Norvēģijā ar katru gadu paliek tikai labāks un labāks. Spēles stils Norvēģijā ir līdzīgs zviedru komandām – ir daudz tehnisku un gudru hokejistu, kuri padara šo spēli skaistu," Norvēģija piekopto hokeju raksturoja jaunais Latvijas hokejists.

Katram jaunajam hokejistam ir diezgan plaša izvēle karjeras sākumposma veidošanā. Balcers izvēlējās, iespējams, nedaudz neparastu karjeras virzienu. "To, ka izvēlējos palikt Eiropā, nenožēloju – Norvēģijas hokejs izaugsmei ir pietiekami labs. Ja būs citi varianti, skatīšos, bet pagaidām jūtos ļoti labi tur, kur esmu. Pirms parakstīju līgumu ar Stavangeru, Ziemeļamerika man nebija prātā – domāju par Eiropu," sacīja Latvijas U20 izlases hokejists.

Balceram nākamā gada pavasarī paliks 18 gadi, kas nozīmē, ka teorētiski viņš var tikt izraudzīts NHL draftā. "Pat nezinu, neesmu par to īsti domājis. Zinu, ka fiziski vēl neesmu gatavs, taču situāciju vērtēšu tikai gadījumā, ja tikšu draftēts," iespējamo karjeras attīstību Ziemeļamerikas virzienā vērtēja jaunais Latvijas hokejists.Dobeles Sporta klubu apvienība "Reķi", Dobeles p., Dobeles n., LV-3701
Lucenko Jekaterina Lucenko JekaterinaAerobika, Aerobika ūdenī
FTA
Reģistrēties