26.12.2013. 15:05
Līdz ar Ziemassvētku atnākšanu iespējams pavilkt strīpu zem 2013./2014.gada Nacionālās Basketbola asociācijas (NBA) regulārās sezonas pirmās trešdaļas. Šajā rakstā aplūkosim, kā līdz šim veicies Austrumu konferences vienībām – kuras vienības sezonu iesākušas uz pozitīvas nots, bet kurām sezonas turpinājumā sniegums būtu jāuzlabu.

Maiami „Heat” un Indiānas „Pacers” vienības bija divas labākās Austrumu konferences komandas pagājušajā sezonā. To pierāda 2013.gada Austrumu konferences finālsērija, kas noslēdzās septiņos mačos ar „Heat” uzvaru. Starpsezonā par prieku abu vienību faniem situācija krasi nemainījās – abu komandu sastāvos nenotika ievērojamas izmaiņas (Maiami ievērojamākais zaudējums bija veterāns, snaiperis Maiks Millers), tādēļ abi klubi nezaudēja savu spēku. Pozitīvais, ko Indiānas jaunie spēlētāji ieguva pēc neveiksmes Austrumu finālsērijā, bija neatsveramā nozīmīgo maču pieredze un pārliecība, ka „Heat” nav neuzvarama, īpaši izbraukumā („Heat” konferences finālā zaudēja visos trijos Indiānā aizvadītajos mačos).

„Pacers” sezonas sākums izvērtās necerēti veiksmīgs (pirms 2.decembra mača pret „Trail Blazers” Indiānas bilance bija 16-1). Tiesa, lielākā daļa maču tika aizvadīts pret vienībām, kurām tobrīd bilance bija negatīva. Frenka Vogela vadītie vīri šosezon zaudējuši piecos mačos (dalīts labākais rādītājs līgā ar Portlendu un Oklahomsitiju), un tikai divos no trim ciesta neveiksme ar vairāk nekā piecu punktu starpību (pret „Bulls” -16 (94:110), pret „Thunder” -24 (94:118)).

85,8). Groza tuvumā „Pacers” bumbu uzbrukumā droši nogādā 27 gadus vecā centra Roja Hiberta (12,4 p., 8,6 AB, 2,8 bloķēti m.(2.v. līgā)) vai pieredzējušā Deivida Vesta (13,2 p., 6,7 AB, 3,1 rez.p.) rokās.

Tieši Hiberts, Vests un Džordžs (2,0 pārķertas b.) ir tie, kuri cementē Indiānas vienības aizsardzību, kas ar vidēji spēlē ielaistiem 89,4 punktiem ir labākā visā līgā. Tikai ceturto sezonu līgā aizvada vēl viens Indiānas kluba līderis Lenss Stīvensons. 2010.gada drafta 40.numurs šosezon vidēji guvis 13,4 punktus, izcīnījis 6,7 atlēkušās bumbas un izdalījis 5,1 rezultatīvu piespēli. 23 gadus vecā aizsarga vispusību izceļ fakts, ka šosezon ar trim iekrātiem „triple-double” viņš ir līgas līderis šajā rādītājā (nevienam citam nav vairāk par vienu „triple-double”).

„Heat” pirmās divas regulārā turnīra nedēļas izmantoja, lai ieskrietos, vismaz tāds iespaids radās. Šķiet, tikai pēc sezonas septītās spēles, kad savā laukumā tika piedzīvots dramatisks zaudējums pēdējā sekundē Bostonas „Celtics” vienībai, Maiami komanda „ieslēdza pilnus apgriezienus” savā komandas motorā, jo sekoja 10 uzvaru sērija, kas ļāva nostiprināties stabilā 2.vietā Austrumu konferences turnīra tabulā. Zīmīgs ir fakts, ka visi seši zaudējumi šosezon ir piedzīvoti pret Austrumu konferences komandām.

76,0), tiesa, līdz karjeras rekordam vēl pietrūkst diezgan daudz (78,0% 2008./09.g. sezonā).

Eriks Spolstra šosezon sācis arvien izteiktāk pārņemt Grega Popoviča „veterānu atpūtināšanas” taktiku. Tiesa, ir viena ievērojama atšķirība starp „Spurs” un „Heat” vienībām – Popovičam piespiedu kārtā dažkārt nākas atpūtināt trīs spēlētājus, savukārt Spolstram ik pa laikam jāatpūtina tikai viens pats Dveins Veids. Atpūtas došana Veidam un viņa ceļgaliem nes augļus, jo 31 gadu vecais (17.janvārī Veidam apritēs 32) aizsargs metienus realizē ar 54,7% precizitāti, kas ir viņa karjeras rekords. Viņš kopumā piedalījies 21 no 28 šīs sezonas mačiem, vidēji gūstot 20,0 punktus, atdodot 5,0 rezultatīvas piespēles, izcīnot 4,8 atlēkušās bumbas un pārķerot 2,1 bumbu (4.v. līgā).

Maiami komandas galvenais spēks slēpjas augstajā metienu realizācijas procentā (49,6%, 1.v. līgā) un izprovocēto kļūdu daudzumā (14,7, dalīta 6.v.). Tad, kad „Heat” spēlētāji piespiež kļūdīties pretinieku vienībai un, piemēram, pārķer piespēli, Maiami vienības uzbrukums ir gandrīz neapturams, īpaši, ja tā noslēgumā bumba ir pie Džeimsa vai Veida.

Vienīgais Maiami „Ahilleja papēdis” šosezon, līdzīgi kā iepriekšējās divās sezonās, ir cīņa par atlēkušajām bumbām. „Heat” pašlaik ieņem stabilu pēdējo vietu visā līgā, vidēji mačā izcīnot 38,6 atlēkušās bumbas. Turpretī „Pacers” ieņem 1.vietu līgā, izcīnot vidēji par 7,1 atlēkušo bumbu vairāk (45,9) nekā „Heat”.

Neviens vien pirms sezonas sākuma Bruklinas „Nets” vienību pieskatīja pie pretendentēm uz uzvaru Austrumu konferencē, un tas tika darīts pelnīti, jo Džeisonam Kidam bija pieejams vislabāk apmaksātais starta piecinieks līgā. Derons Viljamss, Džo Džonsons, Bruks Lopezs, Pols Pīrss un Kevins Gārnets pa visiem kopā šosezon nopelnīs 81,5 miljonus ASV dolāru.

Bažas par to, ka vecums nenāk viens - profesionālu sportistu gadījumā tas līdzi nes regulārus savainojumus -, apstiprinājās, īpaši attiecībā uz komandas veterāniem. Vissmagākais zaudējums sastāvā tika piedzīvots pirms trim dienām, kad Lopezam tika konstatēts labās kājas pēdas lūzums, kura dēļ centram nāksies izlaist visu atlikušo sezonu. Komandas rezultatīvākais spēlētājs (20,7) un otrais labākais cīnītājs par atlēkušajām bumbām (6,0) šosezon bija aizvadījis 17 spēles. Visvairāk spēļu – 27 - no labi apmaksātā starta piecinieka šosezon aizvadījis 32 gadus vecais Džonsons. Gārnets piedalījies 25 mačos, Pīrss – 23, savukārt saspēles vadītājs Viljamss vien 17 mačos.

Kidam, kuram šī ir debijas sezonas galvenā trenera amatā, nemitīgi jāpārplāno spēles stratēģija, jo pārāk bieži nākas veikt izmaiņas pamatsastāvā. Šādas izmaiņas savukārt neveicina komandas ķīmijas veidošanos – spēlētāji nav saspēlējušies un nespēj laukumā saprasties pietiekami labi. Līdz ar Lopeza izkrišanu no sastāva, visticamāk, cīņu par atlēkušajām bumbām (40,4, 28.v. līgā), kas ir vēl viens vājais punkts „Nets” sniegumā, būs grūti uzlabot, jo diez vai Gārnets 37 gadu vecumā spēs visas sezonas garumā cīnīties ar gados jaunākajiem un atlētiskākajiem pretinieku komandas garajiem spēlētājiem. Otram nominālajam centram Endrejam Blačam (5,9 AB) un spēka uzbrucējam Redžijam Evansam (5,1) būs krietni jāpiepalīdz Gārnetam sezonas turpinājumā, lai „Nets” regulāri nezaudētu cīņu par atlēkušajām bumbām.

Otram ASV metropoles klubam „Knicks” ir līdzīgas problēmas kā „Nets”. Komanda atrodas priekšpēdējā vietā līgā pēc vidēji spēlē izcīnītajām atlēkušajām bumbām (39,0) un arī uzbrukums buksē (94,9 p. vid. spēlē, 25.v. līgā). Izņemot Karmelo Entoniju, kurš ir otrais rezultatīvākais spēlētājs līgā (26,3), vēl tikai Andrea Barnjani ir spējīgs regulāri gūt punktus. Bet – ko dod Melo rezultativitāte, ja klubs spējis gūt vien deviņas uzvaras 28 mačos?

Pirms sezonas krietni rezultatīvāks sniegums tika gaidīts no aizvadītās sezonas līgas labākā rezervista Dž. R. Smita. Smitam sezonas pirmie pieci mači bija jāizlaiž starpsezonā izdarīto pārkāpumu dēļ (pārkāpa NBA anti-narkotiku noteikumus), un tikai pēdējās cīņās aizsargs pamazām spēj atgūt spēles garšu un precizitāti, tomēr joprojām viņš pamatīgi atpaliek no aizvadītās sezonas rezultativitātes (šosezon 11,9, pagājušajā sezonā vid. 18,1 p.).

Arī savainojumi nav saudzējuši Ņujorkas klubu sezonas ievadā. Pamatsastāva centrs un komandas galvenais aizsardzības balsts Taisons Čendlers sezonas ceturtajā mačā guva savainojumu, kura dēļ viņam nācās izlaist 20 spēles. Savukārt „Knicks” saspēles veidotājam Reimondam Feltonam dažādu savainojumu līdz šim nācies izlaist jau 11 spēles. Tikai sadziedējot savainojumus un atgūstot pagājušās sezonas komandas ķīmiju, „Knicks” var uzlabot savu sniegumu regulārās sezonas turpinājumā.

Abiem Ņujorkas klubiem vēl nav zudušas cerības kvalificēties izslēgšanas turnīram, tomēr ar katru neveiksmi šīs cerības ne par matu nepieaug. Austrumu konferencē, lai iekļūtu „play-off” turnīrā, visticamāk, var pietikt pat ar 35-38 uzvarām, ko, uzlabojot sniegumu sezonas turpinājumā, gan „Nets”, gan „Knicks” ir pa spēkam izcīnīt.

Vēl pie Austrumu konferences neveiksminiecēm minama Čikāgas „Bulls” vienība. Līdz ar Derika Rouza atgriešanos sastāvā pēc smagā savainojuma sadziedēšanas „buļļi” sezonas ievadā loloja pamatotas cerības atgriezties tur, kur bija pirms Rouzs pārrāva ceļgala krusteniskās saites – Austrumu konferences galvgalī. Tomēr saspēles vadītājs paspēja aizvadīt tikai desmit mačus sezonas sākumā līdz savainoja labā ceļgala menisku, un līdz ar to Rouzu šosezon laukumā vairs neieraudzīsim.

Tomēr arī bez Rouza Toma Tibodo rīcībā ir tādi basketbolisti kā Žoakims Noā, Karloss Būzers, Tadžs Gibsons un Džimijs Batlers, ar kuru demonstrēto cīņassparu un pašatdevi laukumā iespējams kvalificēties izslēgšanas turnīram un pat pārvarēt pirmo kārtu, ko komanda pierādīja pagājušajā sezonā. Šāda cīņasspara bieži vien pietrūkst jau pieminētajām „Nets” un „Knicks” vienībām, kuru sastāvi ir krietni zvaigžņotāki...

Izņemot „Pacers” un „Heat” vienības, tikai vēl vienam Austrumu konferences klubam – Atlantas „Hawks” – šosezon ir pozitīva uzvarēto-zaudēto spēļu bilance (15-13). Līgas noteikumu dēļ Toronto „Raptors” ar 11-15 bilanci pašreiz ieņem 4.vietu turnīra tabulā, jo tā ir līdere Atlantijas okeāna divīzijā, kuras pārstāves ir arī „Nets” un „Knicks” vienības. Salīdzinājumam: Rietumu konferencē pašreiz ceturto vietu ar 20-10 bilanci ieņem Losandželosas „Clippers”.

Par vietu izslēgšanas turnīrā austrumos joprojām var cīnīties teju visas vienības, jo 15.vietā esošo Milvoki „Bucks” no pašreiz 8.vietā esošās Bostonas „Celtics” vienības šķir tikai sešas uzvaras. Daudz kas sezonas turpinājumā izšķirsies tieši Austrumu konferences komandu savstarpējās cīņās, jo līdz šim mačos pret Rietumu konferences komandām tikai „Pacers” un „Heat” vienības regulāri spējušas gūt uzvaras.

V Komanda Bilance
1. Pacers 23-5
2. Heat 22-6
3. Hawks 15-13
4. Raptors 11-15
5. Bobcats 14-15
6. Wizards 12-13
7. Pistons 14-16
8. Celtics 12-17
9. Bulls 11-16
10. Cavaliers 10-17
11. Knicks 9-19
12. Nets 9-19
13. 76ers 8-20
14. Magic 8-20
15. Bucks 6-22

Izmantotie resursi:NBA.comNBA - National Basketball Association Teams,...Vecumnieku novada dome Vecumnieku novada dome Vecumnieki, Rīgas 29, Vecumnieku p., Vecumnieku n., LV-3933
Solomins Aleksandrs Akadēmiskā airēšana, Kanoe airēšana, Smaiļošana
FTA
Reģistrēties