08.09.2015. 23:41
"Euro 2016" atlases spēlēs futbolā noslēgusies astotās kārtas izspēle. Finālturnīra cerības krasi samazinājusi Igaunija, kura viesos ar 0:1 zaudēja Slovēnijai, Lietuva ar milzīgām pūlēm kompensācijas laikā izrāva uzvaru pār Sanmarīno (2:1), bet Austrija šovakar oficiāli kvalificējās finālturnīram ar ieņemtu pirmo vietu G grupā, sagraujot Zviedriju ar 4:1.

Igaunija pirms šīs kārtas atradās trešajā vietā grupā, kas sniegtu iespēju spēlēt "play-off" par finālturnīru. Atlika vien šo vietu noturēt, taču ar to diemžēl klājaš grūtāk - šodien izbraukumā pret Slovēniju pirmajā puslaikā igauņi visai reti tika pie bumbas un normāla uzbrukuma, tiesa, savu milzīgo pārsvaru vārtu gūšanas momentos nespēja pārvērst arī slovēņi. Taču otrā puslaika vidū neveiksmīgi nospēlēja igauņu aizsargs Karols Metss, un Roberts Beričs pēc auta izspēles atklāja rezultātu, kas izrādījās vienīgais vārtu guvums šajā mačā.

Slovēņi līdz ar to pārņēmuši trešo vietu, kas nozīmēja, ka Šveice šovakar nespētu kvalificēties "Euro 2016" arī uzvaras gadījumā. Taču Šveicei uzvara netika, par to parūpējās perfektu bilanci uzturošā Anglijas izlase. Angļi savā laukumā gan ilgi nespēja atvērt rēķinu, taču 67. minūtē uz maiņu nākušais Harijs Keins tomēr guva uzvaras vārtus. Keinam šie bija trešie vārti četrās kvalifikācijas spēlēs, taču viņš tik un tā palika kādas nozīmīgākas jubilejas fonā - Veins Rūnijs 84. minūtē realizēja pendeli, gūstot 50. vārtus izlases rindās un kļūstot par visu laiku rezultatīvāko tās spēlētāju, apsteidzot leģendāro Bobiju Čarltonu.

Lietuvas izlase pēc veiksmīgā cikla sākuma nopietnas izredzes uz "Euro 2016" bija zaudējusi, savukārt šovakar nokļuva sliktā situācijā pret pastarīti Sanmarīno. Iesituši vārtus jau septītajā minūtē, lietuvieši otrā puslaika sākumā palika bez vārtsarga Arlauska (sarkanā kartīte) un drīz vien ielaida arī vārtus - par to ar spēcīgu sitienu no 20 metriem parūpējās Mateo Vitaioli, raidot bumbu caur pajukušo Lietuvas spēlētāju mūrīti. Starp citu, Sanmarīno izlasei šie bija pirmie vārti izbraukumā oficiālā mačā kopš 2001. gada, kad viņi guva vārtus pret Latviju. Lietuva 88. minūtē nokļuva vairākumā un veica plašu spiedienu uz pretinieku vārtiem, taču Sanmarīno vārtsargs "izcēla" bumbu. Kompensācijas laika otrajā minūtē Lietuva tomēr izglābās un panāca 2:1.

Zviedrija savā laukumā EČ kvalifikācijas spēlēs nebija zaudējusi ilgi, proti, kopš 2003. gada, kad piekāpās tieši Latvijas izlasei. Pēc tam bija sekojušas 11 uzvaras un trīs neizšķirti, taču šovakar šo sēriju nācās pārtraukt pret Austrijas izlasi. Nepalīdzēja arī Zlatana Ibrahimoviča piedalīšanās, lai arī sākotnēji tika ziņots, ka pret Krieviju gūtā trauma liks viņam pāris spēles izlaist. Austrija jau pašā sākumā realizēja pendeli (precīzs bija Davids Alaba), bet pirmā puslaika izskaņā Zviedrijas aizsardzības pajukumu izmantoja Martins Harniks, panākot jau 2:0. Otrajā puslaikā zviedri tika sarauti lupatu lēveros ar vēl diviem vārtiem un kopējo rezultātu 4:0, kurā vēlreiz izcēlās Harniks un atzīmējās arī Marks Janko. Ibrahimovičs kompensācijas laikā vienus vārtus atguva, taču tas neko nemainīja.

Austrija līdz ar to nodrošinājusi ne tikai tikšanu uz "Euro 2016", bet arī jau pirmo vietu grupā, kamēr Zviedrija var nopietni satraukties par savām pozīcijām. Krievija šovakar bez lielām problēmām ar 7:0 (četri vārti Artjomam Dzjubam) sakāva Lihtenšteinu un tagad ir par punktu priekšā. Zviedrijai gan nedaudz parocīgāks pēdējo spēļu kalendārs (Moldova, Lihtenšteina), taču ja Krievija uzvar visas atlikušās spēles (Melnkalne, Moldova), tad zviedri var vinnēt kā vien grib, bet nāksies palikt trešajiem.

Savukārt C grupā Spānija ar 1:0 pieveica Maķedoniju, neko īpašu neparādot, taču paņemot trīs punktus, kamēr galvenās konkurentes Slovākija un Ukraina spēlēja neizšķirti 0:0.

Laiks Grupa Spēle Rez. Vārtu guvēji
21:45 C Baltkrievija - Luksemburga 2:0(1:0) Gordejčuks 34` 62`
21:45 C Maķedonija - Spānija 0:1 (0:1) Pačovskis 8` (s.v.)
21:45 C Slovākija - Ukraina 0:0
21:45 E Anglija - Šveice 2:0 (0:0) Keins 77` Rūnijs 84` (11m)
21:45 E Lietuva - Sanmarīno 2:1 (1:0) Čerņihs 7` Spalvis 90+2` - Vitaioli 55`
21:45 E Slovēnija - Igaunija 1:0 (0:0) Beričs 63`
21:45 G Lihtenšteina - Krievija 0:7 (0:3) Dzjuba 21` 45` 73` 90` Kokorins 40`(11m) Smolovs 77` Dzagojevs 85`
21:45 G Moldova - Melnkalne 0:2 (0:1) Savičs 9` Raču 65` (s.v.)
21:45 G Zviedrija - Austrija 1:4 (0:2) Ibrahmivočis 90+2` Alaba 9` (11m) Harniks 38` 88` Janko 77`