17.01.2016. 20:00
Pavisam nedaudz atlicis gaidīt līdz "Australian Open" sākumam. Sezonas pirmais "Grand Slam" turnīrs Melburnas kortos sāksies plkst. 2:00 naktī pēc mūsu laika. Pirmoreiz tik lielas nozīmes turnīra vienspēļu sacensībās Latviju pārstāvēs uzreiz trīs sportisti – Ernests Gulbis, Aļona Ostapenko un Anastasija Sevastova. Tikmēr esošo čempionu statusā Austrālijā startēs Novaks Džokovičs un Serēna Viljamsa. Abi spēlēs jau pirmajā dienā, kad pie vārda tiks arī Ostapenko.

Par "Happy Slam" dēvētais turnīrs tā dalībniekiem ik gadu sagādā ļoti komfortablus apstākļus, tenisistiem neradot nekādas reizes. Proti, galvenais ir ierasties, par visu pārējo ir parūpējušies sacensību organizatori. Kā jau tas pienākas lielajos turnīros – dzīvošana ir bezmaksas, tas pats attiecas arī uz rakešu stīgošanu. Kopš šī gada jaunums ir arī bezmaksas pārtika neierobežotā daudzumā. Tāpat tiek segti ceļa izdevumi 2500 dolāru apmērā.

Šajā turnīrā runa ir par Austrālijas dolāriem, kas attiecas arī uz prēmiju fondu. Tas sasniedzis 44 miljonus, kas ir par 10% vairāk nekā pirms gada. Vienspēlēs 1. kārtā zaudējušie saņems 34 500 dolārus, bet čempioni tiks pie 3.8 miljoniem.

"Australian Open" slavens ne vien ar spēlētāju labajām atsauksmēm par organizatorisku līmeni, bet arī ar lielo karstumu. Šī gada turnīrs būšot patīkams izņēmums, iztiekot bez ļoti lielas svelmes. Kvalifikācijas pirmajā dienā bija pat 43 grādu karstums, kura dēļ spēles tika pārtrauktas uz vairākām stundām. Pamatturnīrā tik ekstrēmu apstākļu nebūs.

Prognozes liecina, ka turnīra laikā tikai trīs dienās temperatūra pārsniegs 35 grādus, bet ierastāka būšot situācija, kad gaiss sasils nedaudz virs 20 grādiem. Lietus epizodiski tiekot gaidīts, taču problēmai ir risinājums, jo Melburnas tenisa kompleksā uzreiz trim kortiem ir iebīdāmais jumts. Pagājušajā gadā vidējā temperatūra bija tikai 24.5 grādi. Kārstākais "Australian Open" notika 2009. gadā, kad vidējā maksimālā temperatūra sasniedza 34.7 grādus.

Sākot ar pagājušo gadu, video formātā iespējams sekot visiem 16 spēļu kortiem. Turnīru Latvijā rādīs Eurosport, kas piedāvā arī straumēšanas pakalpojumu (par maksu) Eurosport Player ar iespējām redzēt vairāk tenisa arī no mazākas nozīmes kortiem, kas neizpelnīsies abu TV kanālu uzmanību. Turnīrs pamatoti gaida lielu TV auditoriju, taču arī klātienē prestižajām sacensībām ir milzīga popularitāte. 2015. gadā tika uzstādīts apmeklētības rekords ar 703 899 faniem.

Ja pērn iepriekšējā gadā izcīnīto titulu ieradās aizstāvēt tikai Stens Vavrinka, bet Na Lī nespēlēja, jo jau bija beigusi karjeru, tad šogad ierindā būs abi 2015. gada čempioni – seškārtējā uzvarētāja Serēna Viljamsa un piecus titulus šeit izcīnījušais Novaks Džokovičs. Abi, protams, ir galvenie favorīti, tiesa, ar atšķirīgu formu. Par to gan plašāk nedaudz vēlāk.

Diemžēl arī šis "major" turnīrs nav izņēmums elites spēlētāju zaudēšanā. Vīriešu sacensībās muguras savainojuma dēļ nepiedalīsies ATP reitinga devītais numurs Rišārs Gaskē, bet dāmu turnīrs notiks bez WTA devītās raketes Lucijas Šafāržovas. Pērn "Australian Open" dubultspēļu turnīrā uzvarējusī čehiete arvien nav pilnībā atguvusies no slimības.

No zināmākajiem tenisistiem nespēlēs arī Huans Martins Del Potro (vēlreiz mēģinās atgriezties februārī vai martā), Tomijs Hāss, Janko Tipsarevičs, Huans Monako un arī mājinieku jaunais talants Tanasi Kokinakis, kurš pirms gada piecu setu drāmā sarūgtināja mūsu Ernestu Gulbi. Arī sieviešu turnīrā Austrālijai viens būtisks zaudējums, jo nespēlēs Keisija Delakva, tāpat Melburnā šogad neredzēs šajā pilsētā dzimušo britu tenisisti Loru Robsoni. Tikmēr pēc dažādam veselības problēmām atgriezušies Žiljēns Beneto, Braiens Beikers, Dmitrijs Tursunovs, Vanja Kinga un Viktorija Duvāla.

Karjeras pēdējais turnīrs Melburnā būs divkārtējam "Grand Slam" čempionam un bijušajam pasaules pirmajam numuram Leitonam Hjuitam. Viņš "Australian Open" piedalīsies 20. reizi, kas ir rekords. Hjuits ir uzvarējis gan Vimbldonā, gan "US Open", bet "Australian Open" titulu viņam tā arī neizdevās iegūt. Melburnā vienreiz spēlēts finālā, 2005. gadā zaudējot Maratam Safinam.

Hjuits oficiālos turnīros nav spēlējis kopš septembra un pēdējā gada laikā viņam tādu ir maz – kopš 2015. gada "Australian Open", kur viņš 2. kārtā izlaida divu setu pārsvaru pret Benjaminu Bekeru, Leitons piedalījies tikai septiņos turnīros un vienā Deivisa kausa spēlē. Hjuits uzvarējis tikai trīs no pēdējām 11 spēlēm. Melburnā gan viņam ir laba izloze, lai vismaz vienu kārtu pārvarētu, jo pirmais mačs būs pret savu tautieti Džeimsu Dakvortu. Viņam tikai četras "Grand Slam" uzvaras, tiesa, trīs gūtas tieši Melburnā. Skaidrs, ka Daks ir uzvarams, bet, vai Hjuitam bez nopietnas spēļu prakses pietiktu spēka izturības pārbaudē 2. kārtā pret Davidu Fereru (ja tāds mačs notiktu)?

Vai kāds var apturēt Džokoviču – tāds jautājums pirms nozīmīgākajiem turnīriem tiek uzdots jau vairākas sezonas. Dominējošais ranga pirmais numurs pērn aizvadīja vēl vienu fenomenālu sezonu un savāca trīs no četriem "Grand Slam" tituliem. Šī līmeņa sacensībās viņu spēja apturēt tikai Stens Vavrinka, kurš to izdarīja "French Open", liedzot Džokovičam tikt pie trūkstošās "Grand Slam" trofejas, kas ļautu tikt pie pilna komplekta. Varbūt šogad... Vavrinka ir arī pēdējais, kurš Džokoviču uzvarējis "Australian Open", to izdarot 2014. gadā ceturtdaļfinālā.

Džokovičs Melburnai iesildījās ar iespaidīgu uzvaru Dohā, kur finālā ar 6:1, 6:2 pamatīgi sagrāva Rafaelu Nadalu. Serbijas tenisista sniegums tajā mačā bija tika iespaidīgs, ka Rafa Džokoviča spēli tajā dienā nodēvēja par perfektu. Spānis arī pauda, ka vēl nekad nebija redzējis nevienu tā spēlējam.

Džokovičam pirms gada finālā zaudējušais Endijs Marejs savukārt izteicās, ka pārējiem atliek cerēt uz Novaka līmeņa kritumu, jo ilgā laika posmā, kāds ir divu nedēļu turnīrs, var rasties grūtības ar koncentrēšanos. Veiksmi Endijam un pārējiem, kaut ko tādu gaidot...

Tieši britu pirmais numurs uzskatāms par nopietnāko draudu Džokovičam un abi, būdami izlikti ar pirmajiem diviem numuriem, agrāk par finālu nevar tikties. Marejs Melburnā finālā zaudējis četras reizes! Šogad papildus intrigu viņa turnīram rada ar tenisa spēlēšanu nesaistīta lieta. Endija sieva Kima ir gaidībās. Marejs februārī, kad gaidāms viņa pirmdzimtais, nespēlēs. Taču, ja dzemdības notikšot agrāk, viņš dosies prom no Melburnas. Lūk tā!

Mājiniecei Austrālijai pirmoreiz kopš 2004. gada ir divi izsētie tenisisti – Bernards Tomiks un Niks Kirjoss. Viņi arī ir lielākās cerības, jo no karjeras finiša taisnē esošā Hjuita lielas lietas nav pamata gaidīt. Gan Tomiks, gan Kirjoss ir spējīgi sasniegt otro nedēļu jeb tikt līdz 4. kārtai. Abiem gan pirms lielā turnīra ir nelielas veselības problēmas – Tomiks apslimis, bet Kirjosam savainojums, kas gan neesot nopietns. Katrs Austrālijas faniem var piedāvāt ko atšķirību. Tomiks ir talantīgāks tenisists, bet Kirjoss vairāk spēlē uz publiku un ir izklaidētājs. Izsēto statuss abiem ļauj turnīra ievadā izvairīties no grandiem, kas nozīmē labas izredzes gūt vismaz dažas uzvaras.

Gads Čempions Finālists Fināla rezultāts
2015. Novaks Džokovičs (Serbija) Endijs Marejs (Lielbritānija) 7:6(5) 6:7(4) 6:3 6:0
2014. Stens Vavrinka (Šveice) Rafaels Nadals (Spānija) 6:3 6:2 3:6 6:3
2013. Novaks Džokovičs (Serbija) Endijs Marejs (Lielbritānija) 6:7(2) 7:6(3) 6:3 6:2
2012. Novaks Džokovičs (Serbija) Rafaels Nadals (Spānija) 5:7 6:4 6:2 6:7(5) 7:5
2011. Novaks Džokovičs (Serbija) Endijs Marejs (Lielbritānija) 6:4 6:2 6:3
2010. Rodžers Federers (Šveice) Endijs Marejs (Lielbritānija) 6:3 6:4 7:6(11)
2009. Rafaels Nadals (Spānija) Rodžers Federers (Šveice) 7:5 3:6 7:6(7:3) 3:6 6:2
2008. Novaks Džokovičs (Serbija) Žo-Vilfrīds Tsonga (Francija) 4:6 6:4 6:3 7:6(7:2)
2007. Rodžers Federers (Šveice) Fernando Gonsaless (Čīle) 7:6(7:2) 6:4 6:4
2006. Rodžers Federers (Šveice) Markoss Bagdatis (Kipra) 5:7 7:5 6:0 6:2
Tenisists Koef.
Novaks Džokovičs 1.60
Endijs Marejs 5.50
Rodžers Federers 10.75
Stens Vavrinka 11.25
Milošs Raoničs 34.00
Kei Nišikori 38.00
Niks Kirjoss 39.00
Tomāšs Berdihs 56.00
Grigors Dimitrovs 60.00
Ernests Gulbis 310.00

Piezīme: Nadala koeficients nav pieejams. Viņš globāli kotējas ar piekto zemāko koeficientu (vidēji ap 14.00).

Viljamsa arvien automātiski bauda galvenās favorītes statusu visos turnīros, kuros piedalās, taču šoreiz Melburnā ieradās ar piesardzību. Viņa oficiālās spēlēs nav piedalījusies kopš septembra sākuma, kad ar zaudējumu "US Open" pusfinālā Robertai Vinči nomira amerikānietes kalendārā "Grand Slam" sapnis. Serēnai ir bijuši daži paraugturnīri, taču oficiālu maču nav, turklāt pēdējais pārbaudes turnīrs Hopmana kauss gada sākumā beidzās ar izstāšanos ceļgala savainojuma dēļ. Pirms "Australian Open" notikušajā preses konferencē ranga līdere savu veselības stāvokli un gatavību startam Melburnā novērtēja ar 120%.

Kamēr vīriešu tūrē, izņemot Gaskē, visiem Top 10 spēlētājiem veselības problēmu nav (Rodžers Federers ir atguvies no nelielas slimības), tikmēr dāmām ir ļoti nopietna situācija. Sezonas pirmajās divās nedēļās no turnīriem to laikā vai vēl pirms sacensību sākuma izstājās astoņas no ranga pirmajā desmitniekā esošajām tenisistēm! Nekādu problēmu nebija tikai Venusai Viljamsai (visvecākajām no Top 10 spēlētājām) un Flāvijai Pennetai, kura jau ir beigusi karjeru, bet vēl atrodas rangā.

Vērtējot tikai pašreizējo formu, par turnīra galveno favorīti jāuzskata Viktorija Azarenka. Vikai Austrālijā ir ļoti labi rezultāti, šeit kopš 2012. gada uzvarot 35 no pēdējām 39 spēlēm. Šajā posmā izcīnīti arī abi "Australian Open" tituli (2012-13). Azarenka pati atguvusies no savainojumu ietekmētām divām sezonām un šo gadu sāka ļoti iespaidīgi, kļūstot par čempioni Brisbenā. Azarenka šajā turnīrā piecos mačos zaudēja tikai 17 geimus. Vika ir arī viena no retajām tenisistēm, kura spēj izrādīt nopietnu pretestību Viljamsai.

Austrālijai lielākās cerības atkal uz Samantu Stousuru, taču Semai spēlēšana savās mājās notiekošajos turnīros allaž ir apgrūtinoša lielā spiediena dēļ. Stousura ir uzvarējusi "US Open" un spēlējusi "French Open" finālā, bet Melburnā viņai 13 turnīros tikai 18 uzvaras, ne reizi netiekot tālāk par 4. kārtu, kas pēdējo reizi sasniegta pirms sešiem gadiem. Top 16 viņa iekļuva arī 2006. gadā.

Gads Čempione Fināliste Fināla rezultāts
2015. Serēna Viljamsa (ASV) Marija Šarapova (Krievija) 6:3 7:6(3)
2014. Na Lī (Ķīna) Dominika Cibulkova (Slovākija) 7:6(3) 6:0
2013. Viktorija Azarenka (Baltkrievija) Na Lī (Ķīna) 4:6 6:4 6:3
2012. Viktorija Azarenka (Baltkrievija) Marija Šarapova (Krievija) 6:3 6:0
2011. Kima Klijstersa (Beļģija) Na Lī (Ķīna) 3:6 6:3 6:3
2010. Serēna Viljamsa (ASV) Žustīne Enāna (Beļģija) 6:4 3:6 6:2
2009. Serēna Viljamsa (ASV) Dinara Safina (Krievija) 6:0 6:3
2008. Marija Šarapova (Krievija) Ana Ivanoviča (Serbija) 7:5 6:3
2007. Serēna Viljamsa (ASV) Marija Šarapova (Krievija) 6:1 6:2
2006. Amēlija Moresmo (Francija) Žustīne Enāna (Beļģija) 6:2 2:0 (Enāna izstājās)
Tenisiste Koef.
Serēna Viljamsa 3.55
Viktorija Azarenka 4.35
Simona Halepa 8.50
Marija Šarapova 9.00
Garbinje Mugurusa 13.25
Agņeška Radvaņska 15.75
Belinda Benčiča 18.00
Slouna Stīvensa 33.00
Karolīna Vozņacki 42.00
Juženija Bušāra 47.00

Latviju vienspēļu turnīrā pārstāvēs uzreiz trīs sportisti – vīriešu sacensībās Gulbis (bilance 2-7), bet dāmu turnīrā debitante Aļona Ostapenko un 2011. gadā 4. kārtu sasniegusī Anastasija Sevastova. Gulbis un Ostapenko uzreiz tika pamatturnīrā, bet Sevastova nācās gūt trīs uzvaras kvalifikācijā. Visiem ir "ņemamas" spēles 1. kārtā, bet favorītu statusā savos mačos dosies Ostapenko un Sevastova, kamēr Gulbim tādas situācijas šoreiz nav. Ostapenko sacentīsies ar Taivānas tenisisti Sūveju Šeju, Sevastova tiksies ar mājinieci Jarmilu Vulfi, bet Gulbim mačs pret Žeremī Šardī. Pirmā startēs Ostapenko, kurai mačs pirmdien jau ap plkst. 4:00, bet Sevastovai un Gulbim pirmās spēles otrdien. Katram mūsu tenisistam tiks veltīts atsevišķs pirmsspēles materiāls.

Latvijai trīs sportisti "Grand Slam" pamatturnīrā vairākas reizes ir bijuši jau iepriekš, taču vienspēlēs tas noticis pirmoreiz. Pēdējoreiz trīs mūsējie spēlēja 2011. gadā "US Open", kad Gulbis zaudēja 2. kārtā, Sevastova jau pirmajā, bet Līga Dekmeijere kopā ar Jeļenu Jankoviču dubultspēlēs pārvarēja vienu kārtu. Togad visi trīs bija arī Melburnā un Parīzē, bet Vimbldonā pamatturnīrā nespēlēja Dekmeijere, kura toreiz prestižākajā zālāja seguma turnīrā zaudēja kvalifikācijā.



Dobeles Sporta klubu apvienība "Reķi", Dobeles p., Dobeles n., LV-3701
Semenkovs Vjačeslavs Bokss, Taekvondo, Kikbokss, MMA
FTA
Reģistrēties