19.05.2013. 19:32

Pasaules čempionātā hokejā, spēlē par trešo vietu uzvaru ar pēcspēles metienu palīdzību izcīnījusi ASV izlase, ar 3:2 pieveicot Somiju. Mača gaitā ASV izvirzījās vadībā ar 2:0, taču divi Lauri Korpikovski vārti trešajā periodā spēli noveda pagarinājumā. Savukārt divus izšķirošos pēcspēles metienus ASV rindās realizēja Alekss Galčeņuks.

Abas valstsvienības pusfinālā bija piedzīvojušas zaudējumu ar identisku rezultātu (0:3), taču gan Somijai, gan ASV bija palikuši iemesli, kuru dēļ pacīnīties spēlē par bronzu jeb mazajā finālā. Somija un ASV bija tikušās jau arī grupu turnīrā, un toreiz ar 4:1 pārāki bija okeāna rietumu krasta pārstāvji, kuru sastāvā Kreigs Smits guva hat-trick.

Kreigs Smits somu līdzjutējus turpināja sarūgtināt arī bronzas mača pirmajā minūtē, kad somu aizsargs neveiksmīgi centās izmest ripu no zonas. Ripu ar roku pārtvēra Deivids Moss un izvirzīja vārtu priekšā Polu Štjastniju un Kreigu Smitu, no kuriem pēdējais guva vārtus (1:0). Šāds mača sākums somus, šķiet, nedaudz apmulsināja, un arī pāris turpmākajās minūtēs ievērojams pārsvars piederēja amerikāņiem.

Vēlāk gan somi atguvās un spēli izlīdzināja, taču 16. minūtē nokļuva mazākumā, un atkal viņiem problēmas sagādāja Smits un Štjastnijs. Pēc Smita un Džeikoba Troubas saspēles Štjastnijs nokļuva labā metiena pozīcijā un otro reizi šajā spēlē pārspēja Anti Rāntu (2:0).

Otrajā periodā spēle bija palikusi nedaudz lēnāka un vairāk uzbruka somi, tiesa, par viņu bīstamāko uzbrukumu šajā periodā tā arī palika Hātajas uzbrukums savam vārtsargam – Hātaja, cīnoties ar ASV uzbrucēju, pilnā ātrumā ietriecās Anti Rāntā (protams, netīšām). Par laimi, Rānta šajā situācijā necieta un varēja turpināt spēli, taču lielākā slodze otrajā periodā tika viņa kolēģim otrā laukuma pusē Džonam Gibsonam, ar kura palīdzību amerikāņi nosargāja savus vārtus neskartus arī somu ofensīvas laikā, kad pēdējās divās minūtēs ASV hokejisti tikai ar grūtībām spēja izmest ripu ārā no zonas.

Trešajā periodā arvien izteiktāka sāka kļūt sajūta, ka šis, lai arī mazais, bet tomēr ir fināls. Somi ar plašiem un ātriem uzbrukumiem centās saraustīt amerikāņu aizsardzību, un 49. minūtē viņiem arī tas izdevās, kad vārtus, pielabojot Vānanena metienu, guva Lauri Korpikovski. Pēc minūtes iespēja rezultātu izlīdzināt bija Āltonenam, kurš izrāvās viens pret Gibsonu, taču vārtsargs viņa metienu tvēra. Somu spiedienu gan tas neapturēja, un 53. minūtē Granlunds ielauzās vārtu priekšā un jau kritienā paspēja padot piespēli Korpikovski, kurš panāca neizšķirtu (2:2).

Pēc tam savus uzbrukumus aktivizēja arī amerikāņi, un lieliska iespēja atgūt vadību izgājienā divi pret vienu bija Tompsonam, taču Rānta nospēlēja pārliecinoši. Brīdī, kad spēles spriedze bija sasniegusi savu zenītu, proti, pamatlaika pēdējā minūtē, pie abu komandu vārtiem veidojās bīstami momenti, taču rezultāts nemainījās, un uzvarētāju nācās noskaidrot pagarinājumā.

Arī tajā izlases aizsardzībā nesēdēja, taču vārtus neguva, un, lai arī amerikāņu aizsargi papildlaika pēdējās sekundēs sataisīja problēmas paši sev, tomēr nācās ķerties pie pēcspēles metieniem. Pēc neveiksmīgiem pirmajiem trim mēģinājumiem somus vadībā izvirzīja Janne Pesonens, taču ļoti pārliecinoši atbildēja Alekss Galčeņuks. Pēc tam somu rindās kļūdījās Granlunds, un iespēja izraut uzvaru atkal tika dota Galčeņukam, kurš to izmantoja precīzi. 3:2, un uzvara amerikāņiem, kuri līdz ar to arī izcīnījuši šī pasaules čempionāta bronzas medaļas.

ASV hokeja izlasei šīs ir pirmās medaļas kopš 2004. gada, kad arī tika izcīnīta bronza. Interesanti arī, ka vienīgo noraidījumu šajā spēlē saņēma divu vārtu autors Korpikovski.

Vārti: 0:58 Smits (Štjastnijs, Moss) (0:1) 15:58 Štjastnijs (Trouba, Smits) (0:2) 48:52 Korpikovski (Vānanens, Granlunds) (1:2) 52:18 Korpikovski (Granlunds, Kontiola) (2:2) 70:00 Galčeņuks (p.m.)Metieni:38:25Soda minūtes:2:0Vārtsargi: Anti Rānta- Džons Gibsons