16.11.2017. 10:30

Latvijai kvalificēšanās Pasaules kausa izcīņai pirmajā turnīra posmā sāksies ar cīņu B grupā, kur pretī stāsies Turcija, Ukraina un Zviedrija. Divas no trim komandām ir pēdējā Eiropas čempionāta dalībnieces, bet, kamēr tās kopā ar Latviju cīnījās kontinenta svarīgākajā pēdējās divgades turnīrā, Zviedrija aizvadīja cīņas Pasaules kausa kvalifikācijas turnīra kvalifikācijas turnīrā. Proti, zviedri pamanījās zaudēt slovākiem un armēņiem, bet divas reizes pieveica Bosniju un finišēja pirmajā vietā savā grupā.

Bet par visu pēc kārtas. Pirmo spēli kvalifikācijā Latvija aizvadīs pret Turciju, un turku galvenajam trenerim Ufukam Saridžam uzdevums nebūs viegls.

No Turcijas pienāk pretrunīga informācija par “Anadolu Efes” spēlētāju līdzdalību izlasē - lai gan iepriekš izskanēja, ka klubs nelikšot šķēršļus dalībai izlasē abiem kandidātu sarakstā iekļautajiem spēlētājiem, skaidrs jāvārds ne no viena nav izskanējis. Tiesa, ne Balbajs, ne Batuks Eirolīgā nav spēlējuši nozīmīgas lomas nekad savās karjerās un arī Turcijas čempionāta mačos ārkārtīgi reti iznākuši no viesspēlētāju mestās ēnas. Arī pieaugušo izlasē pienesums bijis niecīgs. Piemēram, Balbajs rudenī notikušajā čempionātā, kurā bija viens no pieredzējušākajiem kopumā ļoti jaunās turku komandas spēlētājiem, laukumā vidēji bija sešas ar pusi minūtes…

Sastāvā ir arī pieredzējušais Erkans Vejselolu, kurš 34 gadu vecumā šoruden debitēja pieaugušo valstsvienībā, viņa komandas biedri “Bešiktaš” rindās Sertačs Šanli un Kenans Sipahi. Visi klubā ir pamata rotācijas spēlētāji, bet ne tuvu ne galvenie rezultāta veidotāji. Sipahi rudenī bija Turcijas pamata piecinieka spēlētājs, bet ar augstu rezultativitāti vai citiem ievērojamiem statistikas cipariem neizcēlās. No “Bešiktaš” par kandidātu nosaukts arī Samets Gejiks, bet viņš kluba komandā spēlē ļoti maz.

Protams, bīstamākais ierocis Turcijai varētu būt Semihs Erdens - savulaik NBA un Eirolīgā spēlējušais centrs, jau sezonai sākoties, parakstīja līgumu ar “Bešiktaš”. Varbūt klubā vēl nav iejuties un neizceļas pat ar viduvējiem cipariem statistikā, bet arī pēc izgāztas iepriekšējās sezonas, pavadot ilgu laiku vispār bez kluba, Eiropas čempionātā Erdens sagādāja latviešiem grūtības (23 minūtēs desmit punkti, četras bumbas). Jādomā, ka līdz ar Kristapa Porziņģa iztrūkumu Latvijas sastāvā turki centīsies izmantot savu fiziski spēcīgo centru vēl izteiktāk, un te lieti būtu noderējis Mārtiņš Meiers, kura gan šoreiz nebūs mūsu rīcībā.

“Darussafaka” spēka uzbrucējs Furkans Aldemirs pēdējās sezonās ir vien ēna no tā Aldemira, kas savulaik nopelnīja iespēju vienu sezonu pavadīt pat NBA. Rudenī izlasē aizvien tikai 26 gadus vecais uzbrucējs vidēji spēlēja nieka sešas minūtes, tiekot sūtīts laukumā vien piecās spēlēs. Arī klubā Aldemirs vairāk spēles skatās no soliņa, nekā tajās piedalās pats. No “Galatasaray” ierindā būs rudenī izlasē spēlējušais Geksenins Keksals, kurš gan Eiropas čempionāta laukumā izgāja vien trijos mačos, toties “Galatasaray” ir stabils rotācijas spēlētājs. Abi pārējie no šī slavenā, taču grūtus laikus pārdzīvojošā kluba izsauktie turki sezonā spēlē ļoti maz. Jāmēģina paātrināt spēli, daudz izmantot pārejas divu vīru sadarbības (“trasnition pick’n’roll”) un spēlēt ar vieglāku sastāvu, kas var radīt Erdenam grūtības aizsardzībā. Tādās reizēs pretinieki parasti pielāgojas, kas varētu nozīmēt - mazāku spēles laiku Erdenam.

Tai pat laikā teikt, ka ātrs basketbols būs turkiem neparocīgs, būtu nepareizi. Turcijas spēks noteikti būs gados jaunie (ienāk aizvien vairāk spēlētāju no Eiropas jaunatnes forumos apzeltītās 1995./1996. gadā dzimušo paaudzes), spēlēt un sevi pierādīt izsalkušie (mazs spēles laiks un loma klubos) basketbolisti, kā arī mājas faktors (mazāka arēna (7500 vietu) pie karstasinīga atbalsta).

Labas sezonas aizvada gados jaunie Izmiras kluba “Pinar Karsiyaka” spēlētāji Berks Urlu, Metins Turens un Egemens Guvens, kuriem iekļaušana sastāvā nozīmēs pirmās spēles pieaugušo valstsvienībā. To pašu var teikt par vēl vienu šīs paaudzes spēlētāju Metedžanu Bersinu, kuru “Fenerbahce” šosezon izīrējusi “Sakarya”, kā arī Jīu Arslanu no ULEB Eiropas kausa debitantes “Tofas”.

Lai gan grūti izmērāms lielums, tomēr Eiropas čempionāts var kalpot par labu indikatoru mājas priekšrocībām. Lai arī uz papīra tā tam nevajadzēja būt, turki mājās sīvi cīnījās ar trim komandām, kas vēlāk finišēja labāko pieciniekā (-3 pret Krieviju, -6 pret Serbiju, -10 pret Latviju). Vai turkiem ar mājas sienu palīdzību pietiks uzvarai pret Latviju, kuru varam saukt pat par pieredzējušāku komandu, man nav tik lielas pārliecības, kāda ir bukmeikeriem.

Zviedrijas sarakstā lielākā zvaigzne, protams, ir Madrides “Real” vieglais uzbrucējs Džefrijs Teilors, kuram ir arī trīs sezonu pieraksts NBA. “Real” rindās gan nav spīdeklis, bet pieaugušo izlasē vienīgo reizi spēlējis 2013. gada Eiropas čempionātā. Toreiz Teilors ar 21,2 punktiem bija visa turnīra pirmās kārtas rezultatīvākais spēlētājs. Acīmredzot, Teilors ir gatavs doties palīgā izlasei cīņā par Pasaules kausu, taču Eirolīgas un FIBA konflikta dēļ maz ticams, ka to darīs. Pagaidām informācijas par Teilora (“Real”?) lēmumu nav.

Zemāk esošajā tabulā norādīti visi Zviedrijas izlases kandidāti un pēdējā tabulas ailē ir katra spēlētāja pārstāvētais klubs. Lai aptuveni radītu šo klubu komandu reālo spēku, aicinu ielūkoties arī zem tabulas esošajās piezīmēs. No spēlētājiem, kuri pārstāv augsta līmeņa čempionāta klubus, izceļami divi - jau pieminētais Teilors, kā arī Anžeja Pasečņika komandas biedrs “Gran Canaria” rindās Markuss Ēriksons. Spānijas basketbola vidē uzaugušais uzbrucējs ir rezultatīvākais komandas spēlētājs gan ACB līgā, gan ULEB Eiropas kausā (attiecīgi 12,4 un 16,0 punkti), kā arī var būt pretiniekus nāvējošs snaiperis (Spānijā realizēti 55,2% trīspunktnieku, ULEB Eiropas kausā - 53,6%).

ACB ir vēl pāris zviedri, tomēr viņus par nopietnu spēku izlašu līmenī saukt nebūtu pareizi. 20 gadus vecais centrs Simons Birganders spēlē “Joventut” rindās un cer uz Ēriksona likteni - draftēšanu NBA. Čempionu līgas kvalifikācijā četros mačos jaunais spēlētājs kļuva par rezultatīvāko komandā (11,5 punkti un 7,3 bumbas), taču pēc zaudējuma somu “Kataja” klubs nolēma nepiedalīties FIBA Eiropas kausā. Sezonai sākoties Spānijas čempionātā, Birgandera spēles laiks strauji samazinājies un vienā no līgas lejasgala komandām viņš laukumā ticis vidēji mazāk nekā 15 minūtes, gūstot 4,0 punktus. Turklāt pieaugušo izlasē oficiālās spēlēs viņš vēl nav piedalījies. Spānijā un Čempionu līgā ir arī bijušais VEF saspēles vadītājs Lude Hokansons, kurš “Estudiantes” rindās ir rezerves saspēlnieks un laukumā vidēji tiek mazāk nekā 15 minūtes.

VTB līgā Edmunda Valeiko uzraudzībā Minskas “Tsmoki” rindās spēlē Kriss Čerapovičs - ar poļu saknēm Zviedrijā dzimušais ASV pilsonis ir svarīga “Tsmoki” rotācijas sastāvdaļa. Čempionu līgā viņam vidēji 12,5 punkti un 5,5 bumbas, bet Krievijas atklātajā čempionātā 7,6 punkti un 4,6 bumbas.

Neesot Teiloram, zviedriem augstā līmenī šosezon spēlē četri spēlētāji. Turklāt divi no tiem vairāk atrodas uz soliņa, nekā dod taustāmu pienesumu savām komandām. Kvalifikācijā, lai kvalificētos kvalifikācijai (pēc šī vārdu salikuma tā vien gribētos ielikt smaidiņu par FIBA centieniem), viens no komandas līderiem bija Viktors Gadefošs. 25 gadus vecais uzbrucējs, kurš savulaik kopā ar Ojāru Siliņu lidoja uz ASV, lai atrādītos NBA skautiem pirms 2014. gada drafta, bijis dažādu Itālijas klubu sarakstos (gan A sērijā, gan otrajā līgā), taču talantu kaut kādu iemeslu dēļ nav izdevies līdz galam realizēt. Šosezon Gadefošs ir līderis… komandā, kas atrodas pēdējā vietā Zviedrijas čempionātā.

* - kā Zviedrijas čempione piedalījās FIBA Čempionu līgas kvalifikācijā, bet pēc zaudējuma izmantoja iespēju atteikties no dalības FIBA Eiropas kausā.** - kā Zviedrijas vicečempione piedalījās FIBA Eiropas kausa kvalifikācijā, taču pamatturnīrā neiekļuva.*** - kā Zviedrijas piektā labākā pagājušās sezonas komanda piedalījās FIBA Eiropas kausa kvalifikācijā, bet abās spēlēs zaudēja ungāru ceturtajai vienībai “Kormend”.**** - Čempionu līgas kvalifikācijas otrajā kātā piekāpās somu “Kataja” un no dalības FIBA Eiropas kausā atteicās.***** - kā Igaunijas trešā labākā komanda piedalījās FIBA Eiropas kausa kvalifikācijā, bet zaudēja abos mačos turku “Demir”.



Tenisa klubs Spars, SIA "Jaunrūdas", Mārupes n., LV-2167
Mihailovs Jurijs Mihailovs JurijsGrieķu-romiešu cīņa, Brīvā cīņa, Brīva cīņa sivietēm, Jostu cīņa, Pludmales cīņa
FTA
Reģistrēties