11.10.2015. 20:54
Šodien ar piecām spēlēm noslēdzās "Euro2016" kvalifikācijas turnīrs F un I grupās. F grupā paredzami ceļazīmi nodrošināja Rumānijas futbola izlase, toties I grupā vēsturisks panākums Albānijas valstsvienībai - 2:0 uzvara Armēnijā un nodrošināta piedalīšanās "Euro2016" finālturnīrā.

Albānija šodien varēja pārrakstīt futbola vēsturi, jo savas uzvaras gadījumā viesos pret Armēniju tā apsteigtu Dāniju (tai spēļu vairs nebija) un izrautu 2.vietu I grupā. Viesiem mačs sākās izcili - vispirms armēņu bīstams brīvsitiens tika atvairīts un arī sekojošais atkārtotais raidījums mērķi nesasniedza, bet 9.minūtē pretējā laukuma pusē Albānija atklāja rezultātu. Bumba veiksmīgi atlēca pie Migjena Bašas, vārtsargs atsita, bet bumba tāpat ripoja tukšo vārtu virzienā un cīņā ar Škelzenu Gaši bumbu savos vārtos ieraidīja viens no armēņiem. 23.minūtē Albānijai vēl vieni vārti - nopelnīts brīvsitiens no asa leņķa, centrējums un Ledians Memušajs, kurš minēto standartu arī pats nopelnīja, vārtu priekšā veiksmīgi pielika kāju, panākot 2:0. Spēles gaita bija labvēlīga Albānijai ar daudzām cīņām vidusdaļā. Tikai puslaika beigās Armēnijai pēc tiesneša nefiksēta armēņu pārkāpuma radās laba iespēja - emocionālie albāņi uzklupa bīstamā sitiena veicējam, taču galvenais, ka drīz sekoja svilpe uz pārtraukumu.

Tikai 75.minūtē Armēnijai radās lieliska iespēja, lai atgūtu vienus vārtus un cerību vismaz uz neizšķirtu, bet bumba lidoja garām, savukārt jau pēc minūtes albāņi panāca 3:0! Armēņu aizsargi neveiksmīgi nospēlēja savu vārtu priekšā, bumba nonāca pie Armando Sadiku, kurš sita precīzi. Rezultāts šai mačā vairs nemainījās - Albānija finālturnīrā, kamēr Dānijai būs jāpiedalās "play-off".

Albānija savā vēsturē ne reizi nebija kvalificējusies ne pasaules, ne Eiropas čempionāta finālturnīram. Vēl vairāk - albāņiem šis bija 10.piegājiens Eiropas kvalifikācijā, kur grupu turnīrā ir vismaz četras izlases un augstāk par 4.vietu tā nebija ne reizi (4.vieta trīsreiz - divreiz četru komandu grupā, vienreiz piecu komandu grupā). Īstajā brīdī, kad finālturnīra dalībnieču skaits palielināts līdz 24, albāņiem izdevās piecu komandu grupā iegūt 2.vietu, kas dod tiešo ceļazīmi uz "Euro2016".

Serbijai šis cikls izgāzts, bet pēdējā spēlē pret grupas uzvarētāju Portugāli varēja vismaz uzspodrināt savu mundieri. Neizdevās. Jau 5.minūtē pie izgājiena tika Danī un, lai gan viņa sitienu vārtsargs atvairīja, klāt bija Nani (0:1). 2.puslaika vidū serbu rindās no soda laukuma robežām precīzi sita Maskavas CSKA futbolists Zorans Tošičs, tomēr drīz vien portugāļi atguva vadību - atņēma bumbu (serbi uzskatīja, ka ar pārkāpumu, neapmierinātais rezervists Kolarovs tika noraidīts), sekoja piespēle un Moutinju ar brīnišķīgu sitienu no 18 metriem raidīja bumbu devītniekā. Kolarovam drīz uz ģērbtuvēm sekoja arī laukuma spēlētājs Nemanja Matičs - Serbijai izgāzts cikls un kārtējā nedisciplinētā spēle. Portugālei 2:1 uzvara un 7-0-1 bilance noslēgumā.

F grupā intrigas bija mazāk. Jā, arī šeit tika dalīta 2.-3.vieta, tomēr bija maz ticams, ka ar punkta pārsvaru 2.vietā esošā Rumānija viesos pret Fēru salām iegūs mazāk punktu nekā 3.pozīcija īpašniece Ungārija izbraukumā pret Grieķiju. Tas patiešām nenotika, turklāt jau pirmajās minūtēs abās spēlēs rezultāts bija atklāts par labu augstāk esošajai izlasei - rumāņiem Konstantins Budesku iesita Fēru salās, bet ungāri 5.minūtē ielaida Grieķijā.

Pēcāk Ungārija gan prata rezultātu izlīdzināt, tomēr paralēlajā spēlē Fēru salās 45.minūtē Budesku panāca 2:0 un praktiski viss bija skaidrs (rumāņiem līdzšinējās deviņās spēlēs bija ielaisti tikai divi vārti, plus pretinieks ne no stiprākajiem, turklāt Ungārijai vēl vajadzēja uzvarēt Grieķiju). Rumāņiem beigās 3:0 un ceļazīme kabatā, bet Ungārijai 76.minūtē iegūta 3:2 vadība, bet beigās zaudējums ar 3:4. Grieķiem līdzšinējās deviņās spēlēs bija bilance 0-3-6 un tikai trīs gūti vārti, bet šodien beidzot atvērās - četri iesisti vārti mačā un pirmā uzvara, kas gan neļāva izvairīties no kaunpilnas pēdējās vietas grupas. Tiesa, šodien zaudējušajiem ungāriem ir labas izredzes arī pa taisno iekļūt finālturnīrā kā labākajai 3.vietas ieguvējai. Ja tas neizdosies, atliks vēl "play-off".

Vēl vienā spēlē "Euro2016" ceļazīmi jau iepriekš nopelnījušajai Ziemeļīrijai vajadzēja vismaz vienu punktu viesos pret Somiju (tai garantēta 4.vieta), lai nodrošinātu 1.vietu grupā. Puslaiku ziemeļīri uzvarēja ar 1:0 un, lai arī 87.minūtē somi izrāva neizšķirtu, arī Ziemeļīrijai vēsturisks panākums - ne tikai ceļazīme uz finālturnīru, bet pat 1.vieta grupā.

Gr. Spēle Rez. Vārtu guvēji
F Grieķija - Ungārija 4:3 (1:1) Stafilidis 5'; Tahcidis 57'; Mitroglu 79'; Konē 86' - Lovrenčičs 26'; Nēmets 54'; 76'
F Fēru salas - Rumānija 0:3 (0:2) Budesku 4'; 45'; Maksims 83'
F Somija - Ziemeļīrija 1:1 (0:1) Arajūri 87' - Ketkārts 31'
I Armēnija - Albānija 0:3 (0:2) Hovhanisjans 9' (s.v.); Memušajs 23'; Sadiku 76'
I Serbija - Portugāle 1:2 (0:1) Tosičs 65' - Nani 5'; Moutinju 78'