03.06.2016. 12:00
Jau pēc septiņām dienām startēs 15. Eiropas čempionāts futbolā, kuru ievadīs mājinieces Francijas un Rumānijas duelis. Turnīra apskatu sēriju sākam ar A grupu, kurā viena no čempionāta favorītēm Francija ielozēta kopā ar ambiciozo Šveici, Rumāniju un debitanti Albāniju.

Ņemot vērā, ka Francijas izlase ir čempionāta rīkotāja, tā nepiedalījās kvalifikācijā, jo dalība finālturnīrā Didjē Dešāna komandai jau bija garantēta. 2009. gadā par finālturnīra rīkošanas tiesībām Francija sīvā cīņā pārspēja Turciju. Gaisu mēģināja sajaukt arī Itālija, tomēr tā izstājās pēc pirmās balsošanas kārtas, kurā Francija saņēma 43 balsis un Turcija 38 (otrajā kārtā rezultāts 7 pret 6). 2012. gada finālturnīrā Francija izstājās 1/4 finālā, zaudējot čempionei Spānijai, taču pēdējo reizi, kad finālturnīrs notika Francijā (1984) mājiniece kļuva par turnīra uzvarētāju.

Šveice no savas E apakšgrupas izkļuva kā otrā, priekšā palaižot Anglijas valstsvienību. Jāpiebilst, ka angļi aizvadīja perfektu kvalifikāciju, uzvarot visas spēles, savukārt Šveice trīs zaudēja un tuvāko sekotāju Slovēniju apsteidza par pieciem punktiem. Šveices grupā ceturto un piekto vietu ieņēma attiecīgi mūsu kaimiņienes - Igaunija (3:0, 1:0) un Lietuva (4:0, 2:1), savukārt pēdējā vietā Sanmarīno.

Kvalifikācijā Rumānijai paveicās ar salīdzinoši vieglu grupu. Lai arī rumāņi nezaudēja ne spēli, tomēr piedzīvoja vairākus neizšķirtus un grupā palika otrajā vietā. Pirmajā vietā finišēja Ziemeļīrija, bet trešajā palika Ungārija, kura atpalika četrus punktus no Rumānijas. Īstu fiasko piedzīvoja Grieķija, kura ieņēma pēdējo vietu, uzvarot tikai vienu maču, turklāt grieķi bija nominālie favorīti uz izkļūšanu no grupas.

I grupā negaidīti otro vietu sasniedza Albānija, kas izrādījās spēcīgāka par Dāniju (1:1, 0:0), Serbiju (3:0, 0:2) un Armēniju (2:1, 3:0), kā arī vienā no divām savstarpējām spēlēm sarūpēja vienīgo zaudējumu Portugālei. Lieki piebilst, ka Portugāle bija pārliecinoša grupas līdere un no tās izkļuva kā pirmā. Albānijai gan lielu pakalpojumu izdarīja Serbijas līdzjutēji, kuru sarīkoto nekārtību dēļ spēle tika pārtraukta un Albānijai piešķīra tehnisko uzvaru 3:0, kā arī serbiem atņēma punktus. Albānija šogad pārrakstīs savas futbola izlases vēsturi, jo Eiropas čempionātā piedalīsies pirmo reizi.

Gads Francija Šveice Rumānija Albānija
2012 1/4 fināls
2008 Grupu turnīrs Grupu turnīrs Grupu turnīrs
2004 1/4 fināls Grupu turnīrs
2000 Čempione 1/4 fināls
1996 1/2 fināls Grupu turnīrs Grupu turnīrs
1992 Grupu turnīrs
1988
1984 Čempione Grupu turnīrs
1980
1976
1972
1968
1964
1960 4. vieta

Francijas valstsvienības galvenais treneris Didjē Dešāns kopā ar saviem palīgiem Eiropas čempionātam ir izvēlējies ļoti sabalansētu sastāvu, kurā pieredze savstarpēji mīsies ar jaunību. Mājinieces sastāvā praktiski nav vājo vietu un tas nozīmē, ka Francijai nevajadzētu rasties būtiskiem šķēršļiem, kas patraucētu komandai realizēt tās maksimālo potenciālu. Turnīra gaitā daudz, kas būs atkarīgs no Dešāna sastāva izvēlēm, jo uz katru pozīciju ir vairāki līdzvērtīga līmeņa futbolisti, turklāt Francija kopā ar Vāciju tiek uzskatītas par turnīra favorītēm, kas trenerim var radīt papildus spiedienu.

Diezgan droši var teikt, ka pamatsastāva vārtsargs būs 29 gadus vecais Igo Loriss, kurš ir Anglijas Premjerlīgas komandas ''Tottenham Hotspur'' pirmais vārtsargs jau vairākus gadus, turklāt šogad Premjerlīgā izcīnīja trešo vietu. Francija neilgi pirms turnīra sākuma palika bez ''Madrides ''Real'' aizsarga Rafaela Varāna un vēl nedaudz vēlāk kļuva skaidrs, ka izlasei nevarēs palīdzēt cits centra aizsargs no ''Barcelona'' Žeremī Matjē. Par spīti tam, ka valstsvienības rīcībā vēl paliek tādi centra aizsargi, kā Eljakims Mangalā un Lorēns Koscelnijs, tomēr aizsardzības centrs varētu būt nedaudz ievainojamāks. Lielām problēmām nevajadzētu būt ar malējiem aizsargiem, jo augstā līmeni joprojām spēlē pieredzējušie Patriss Evrā un Bakarijs Saņā.

Francijas pussargu līnija ir, iespējams, interesantākais posms sastāvā. Komandā ir nomināli seši centra/balsta pussargi un karstākais no tiem ir 23 gadus vecais Turīnas ''Juventus'' līderis Pols Pogbā, kurš var likt lietā savu garo augumu (191cm), lai gūtu vārtus ar galvu, kā arī spēj lieliski piespēlēt, spēlēt tehniski un izdarīt draudīgus tālsitienus. Spilgtu sezonu aizvadīja Ngolo Kantē, kurš spēlēja nozīmīgu lomu, lai Lestera varētu triumfēt Anglijas spēcīgākajā futbola līgā. Kantē pēc veiksmīgās sezonas uzreiz izpelnījās Dešāna uzmanību, saņemot izsaukumu uz izlasi.

Komandas uzbrukums solās būt sevišķi jaudīgs. Smailes līderis ir augumā raženais Olivjē Žirū, kurš ir spēcīgs ierocis otrajā stāvā, kā arī bez viņa teicama vārtu gūšanas oža ir Madrides ''Atletico'' snaiperim Antuānam Grīzmanam un talantīgajam Antonijam Marsiālam. Komandas sastāvā ticis arī 19 gadus jaunais Kingslē Komans, kurš aizvadītajā sezonā veiksmīgi iekļāvās Minhenes ''Bayern'' sastāvā. Jāpiebilst, ka ārpus sastāva palika viens no labākajiem Francijas uzbrucējiem Karims Benzemā un Matjē Valbuenā, kuri bija iepinušies muļķīgos savstarpējos skandālos.

Šveices izlase pēc 2014. gada pasaules čempionāta atbrīvojās no tā brīža komandas galvenā trenera Otmāra Hicfelda un viņa vietā pie izlases stūres stājās Vladimirs Petkovičs. Bosnijas futbola speciālists atnāca ar jaunām vēsmām, komandas spēlē ieviešot izteikti uzbrūkošu futbolu. Šāda taktika devusi lielāku iespēju brīvību komandas bīstamākajam spēlētājam uzbrukumā Džerdanam Šačiri (Xherdan Shaqiri), kā arī malējiem uzbrūkošajiem aizsargiem Stefanam Lihšteineram un Rikardu Rodrigezam. Pēdējos gados sevi teicami apliecinājis Granits Džaka (Granit Xhaka), kurš nesen no Menhengladbahas ''Borussia'' pārgāja uz Londonas ''Arsenal'' par 45 miljoniem un gaidāms, ka čempionātā būs viens no Šveices izlases līderiem. Jāpiebilst, ka viņa vecākais brālis ir viens no labākajiem Albānijas futbolistiem.

Rumānija kvalifikācijas turnīrā ielaida tikai divus vārtus, kas acīmredzami nozīmē, ka komanda arī finālturnīrā daudz nerausies uz priekšu, bet mēģinās spēlēt no aizsardzības, savas izdevības radot pretuzbrukumos. Komandas aizsardzību balsta ''Napoli'' centra aizsargs Vlads Čirčess, tomēr vienības skaļākais vārds ir vārtsargs Kiprians Teterušanu, kurš ir ''Fiorentina'' pirmais vārtsargs un A Sērijā šogad izcīnīja piekto vietu. Nelielu pārsteigumu sarūpēja galvenais treneris Angels Jordanesku, kurš no sastāva atskaitīja ''Stuttgart'' pussargu Aleksandru Maksimu.

Debitante Albānija, objektīvi vērtējot, ir grupas pastarīte un pat viena uzvara turnīrā tai būtu sasniegums. Izlasi vada Itālijas speciālists Džanni De Biasi, kurš piekopj izteiktu aizsardzības tipa futbolu. Komandas kapteinis ir bijušais ''Sunderland'' spēlētājs Loriks Kana, kā arī viens no tās līderiem ir balsta pussargs Taulants Džaka, kura brālis Granits pārstāvēs Šveices izlasi un, visticamāk, abi 11. jūnijā aizraujošā mačā tiksies aci pret aci.

Pozīcija Spēlētājs Klubs
Vārtsargi Igo Loriss Tottenham
Stevs Mandandā Marseille
Benuā Kostils Rennes
Aizsargi Patriss Evrā Juventus
Bakarī Saņā Man. City
Lorāns Koscelnijs Arsenal
Adils Ramī Sevilla
Likā Diņs Roma
Kristofs Žalē Lyon
Eliakims Mangalā Man. City
Samuels Imtitī Lyon
Pussargi Joans Kabajs Crystal Palace
Blēzs Matuidī PSG
Musā Sisoko Newcastle
Morgans Šnaiderlins Man. United
Pols Pogbā Juventus
Ngolo Kantē Leicester
Uzbrucēji Olivjē Žirū Arsenal
Antuāns Grīzmans Atletico
Andrē Pjērs Žiņaks Tigres
Dimitrī Pajets West Ham
Antonī Marsiāls Man. United
Kingslē Komans Bayern
Pozīcija Futbolists Klubs
Vārtsargi Janns Zommers Borussia M
Romans Birki Borussia Dortmund
Marvins Hics Augsburg
Aizsargi Štefans Lihtšteiners Juventus
Niko Elvedi Borussia M
Mihaels Langs Basel
Johans Džurū Hamburger SV
Stīvs fon Bergens Young Boys
Fabiāns Šērs Hoffenheim
Fransuā Mubandžs Toulouse
Rikardo Rodrigess Wolfsburg
Pussargi Valons Behrami Watford
Blerims Džemaili Genoa
Želsons Fernandešs Rennes
Fabians Frejs Mainz
Granits Džaka Arsenal
Džerdans Šačiri Stoke
Deniss Zakarija Young Boys
Šani Tarašajs Everton
Uzbrucēji Brīls Embolo Basel
Hariss Seferovičs Eintracht
Admirs Mehmedi Bayer
Erens Derdijoks Kasimpasa
Pozīcija Spēlētājs Klubs
Vārtsargi Kiprians Teterušanu Fiorentina
Kostels Pantilimons Watford
Silviu Lungs Astra Giurgiu
Aizsargi Kristians Sepunaru Pandurii Targu Jiu
Aleksandru Matels Dinamo Zagreb
Vlads Kirikešs Napoli
Valerike Gemans Astra Giurgiu
Kosmins Moci Ludogorets
Dragošs Grigore Al-Sailiya
Razvans Racs Rayo Vallecano
Steljano Filips Dinamo Bucharest
Pussargi Mihails Pintili Steaua Bucharest
Ovidju Hobans Hapoel Beer Sheva
Andrejs Prepelice Ludogorets
Adrians Popa Steaua Bucharest
Gabriels Torže Osmanlispor
Aleksandru Kipčiu Steaua Bucharest
Nikolaī Stanču Steaua Bucharest
Lusians Senmartēns Al-Lttihad
Uzbrucēji Klaudiu Kešeri Ludogorets
Bogdans Stanku Genclerbirligi
Florins Andone Cordoba
Deniss Alibeks Astra Gjurgju
Pozīcija Spēlētājs Klubs
Vārtsargi Etrits Beriša Lazio
Albans Hodža Partizani
Orgess Šehi Skënderbeu
Aizsargi Loriks Cana Nantes
Elseids Hisajs Napoli
Arlinds Ajeti Frosinone
Mergims Mavrajs Koln
Nasers Aliji Basel
Ansi Angolli Qarabağ
Frederiks Veselī Lugano
Pussargi Ledjans Memušajs Pescara
Ergiss Kače PAOK
Elmīrs Lenjāni Nantes
Andi Lila Giannina
Midžens Baša Como
Burims Kukeli Zurich
Taulants Džaka Basel
Odise Roši Rijeka
Amirs Abraši Freiburg
Uzbrucēji Bekims Balajs Rijeka
Sokols Cikaleši Medipol Baksasehir
Armando Sadiku Vaduz
Škēlzens Gaši Colorado Rapids
Komanda Pretiniece Datums/Rez.
Francija Kamerūna 3:2
Skotija 04.06
Šveice Beļģija 1:2
Moldova 03.06
Rumānija Kongo DR 1:1
Ukraina 3:4
Gruzija 03.06
Albānija Katara 3:1
Ukraina 03.06
Datums Pilsēta Spēle Laiks (LV)
10.06. Sendenī Francija – Rumānija 22:00
11.06. Lānsa Albānija – Šveice 16:00
15.06. Parīze Rumānija – Šveice 19:00
15.06. Marseļa Francija – Albānija 22:00
19.06. Liona Rumānija – Albānija 22:00
19.06. Lille Šveice – Francija 22:00
Komanda Koef 1 Koef 2 Koef 3
Francija 1.30 1.36 4.00 (1.)
Šveice 2.70 4.50 65.00 (12.)
Rumānija 4.00 9.00 251.00 (21.)
Albānija 10.00 25.00 501.00 (24.)

Iekavās norādīta vieta, kurā attiecīgā komanda atrodas turnīra favorītu rangā

Autors Francija Šveice Rumānija Albānija
Raivis Andžāns 1. vieta 2. vieta 3. vieta 4. vieta
Edgars Beļakovs 1. vieta 2. vieta 3. vieta 4. vieta
Arkādijs Birjuks 1. vieta 2. vieta 3. vieta 4. vieta
Egils Broks 1. vieta 2. vieta 3. vieta 4. vieta
Ulvis Brože 1. vieta 2. vieta 3. vieta 4. vieta
Jānis Celmiņš 1. vieta 3. vieta 2. vieta 4. vieta
Ilgvars Čevers 1. vieta 2. vieta 4. vieta 3. vieta
Dāvis Dedumets 1. vieta 2. vieta 3. vieta 4. vieta
Rolands Eliņš 1. vieta 2. vieta 3. vieta 4. vieta
Jānis Freimanis 1. vieta 2. vieta 3. vieta 4. vieta
Gatis Liepiņš 1. vieta 2. vieta 3. vieta 4. vieta
Mārtiņš Māliņš 1. vieta 2. vieta 3. vieta 4. vieta
Pēteris Neimanis 1. vieta 2. vieta 3. vieta 4. vieta
Edmunds Novickis 1. vieta 2. vieta 3. vieta 4. vieta
Miķelis Osis 1. vieta 2. vieta 3. vieta 4. vieta
Jānis Ošs 2. vieta 1. vieta 3. vieta 4. vieta
Bruno Pērkons 1. vieta 2. vieta 4. vieta 3. vieta
Kristaps Pildiņš 1. vieta 2. vieta 3. vieta 4. vieta
Agris Suveizda 1. vieta 3. vieta 2. vieta 4. vieta
Gundars Zaburdajevs 1. vieta 2. vieta 3. vieta 4. vieta
Kopā 1.05 2.05 3.00 3.90



Lucenko Jekaterina Lucenko JekaterinaAerobika, Aerobika ūdenī
FTA
Reģistrēties