STARPTAUTISKIE NOTEIKUMI BOKSĀ


1 NOTEIKUMS:              

 

Rings

 

A. Prasības. Visās sacensībās ringam jāatbilst šādām prasībām:

1. Izmēri. Ringam ir jābūt kvadrāta formā. Minimālais malas garums 4,90 m (16 pēdas) un maksimālais malas garums virvju līnijas iekšpusē 6,10 m (20 pēdas). Starptautisku čempionātu rīkošanai notiktais ringa malas garums ir 6.10 m. Ringam ir jāatrodas uz paaugstinājuma, kura augstums nav mazāks par 91 cm (3 pēdas), bet ne augstāks par 1,22 m (4 pēdas) no grīdas līmeņa vai pamata.

2. Paaugstinājums un stūri. Paaugstinājumam ir jābūt ierīkotam saskaņā ar drošības noteikumiem, tā grīdai ir jābūt līdzenai, bez  traucējošiem priekšmetiem, izvirzītai aiz ringa virvēm ne mazāk  par 46 cm (18 collām) no katras puses.  Ringa stūros jābūt četriem stūra stabiem, kuriem jābūt labi polsterētiem ar speciāliem spilveniem vai aprīkotiem tā, lai novērstu traumu iespējamību. Stūra spilveni izvietoti šādi: kreisajā ringa stūrī, kurš atrodas tuvāk žūrijas priekšsēdētājam - spilvens sarkanā krāsā, tālākajā, kreisajā stūrī - balts, tālākajā, labajā stūrī - zils, bet tuvākajā, labajā stūrī - balts.

3. Grīdas klājums. Grīdai ir jābūt pārklātai ar filcu, gumiju vai citu tikpat elastīgu materiālu. Pārklājumam jābūt ne plānākam par 1,3 cm (1/2 collas) un ne biezākam par 1,9 cm ( ¾ collas). Virs grīdas klājuma ir jābūt nostieptam un labi nostiprinātam brezentam. Filcam (gumijai vai citam materiālam) un brezentam ir jāpārklāj viss paaugstinājums.

4. Virves. Runga laukumu norobežo trīs vai četras virves, kuru resnums ir no 3 cm (1,8 collas) līdz 5 cm (1,97 collas). Virvēm ir jābūt maksimāli nostieptām starp stūra stabiem šādā augstumā: 40 cm (1 pēda 3,7 collas). 80 cm (2 pēdas 7,5 collas) un 1 m 30 cm (4 pēdas 3 collas). Ja ringa laukumu norobežo ar četrām virves rindām, tad tās nostiepj šādā augstumā: 40,6 cm (16 collas). 71,1 cm (28 collas), 101,6 cm (40 collas) un 132,1 cm (52 collas). Virvēm ir jābūt pārvilktām ar mīkstu un gludu materiālu. Katrā malā tām ir jābūt savienotām ar divām, ar vienādām atstarpēm izvietotām,  no 3 līdz 4 cm (1,2 - 1,6 collas) platām blīva auduma saitēm. Saites nedrīkst slīdēt pa virvēm.

5. Kāpnītes. Pie ringa paaugstinājuma ir jābūt trim kāpnītēm. Divas  novieto pretējos ringa stūros. Tās izmanto bokseri un sekundanti. Trešās novieto neitrālajā stūrī (tiesnešiem un ārstam).

6. Polietilēna maisi. Divos neitrālajos stūros, ringa ārpusē, jābūt nelieliem polietilēna maisiem, kuros varēs izmest vati un tamponus.

7. Katrā ringā ir jābūt AIBA apstiprinātajai emblēmai.

 

B. Papildu ringi. Rīkojot svarīgus čempionātus, var izmantot divus ringus.

 

 

II NOTEIKUMS:             

 

Cimdi

 

A.Atļautie cimdi. Bokseri sacensībās lieto sarkanus vai zilus cimdus - saskaņā ar viņa stūri ringā. Cimdus apstiprina AIBA  un izsniedz sacensību organizatori. Bokseriem nav atļauts lietot savus cimdus.

 

B.Tehniskās prasības. Cimdu svars 10 unces (284 g), pie tam no ādas izgatavotā cimda daļa nedrīkst pārsniegt pusi no cimda svara, bet polsterējuma svars nedrīkst būt mazāks par pusi no cimda svara. Polsterējums nedrīkst būt novirzīts vai saplēsts. Visās starptautiskajās sacensībās, kuras ir apstiprinājusi AIBA, bokseri lieto tikai Velāro tipa cimdus. Jālieto tikai tīri, lietošanai derīgi cimdi.

C.AIBA cimdu kontroles kārtība. AIBA turpinās AIBA sacensībām paredzēto cimdu ražošanas tehnisko prasību izstrādi. Cimdu ražotājiem, kuri vēlas saņemt AIBA sertifikātu, jāiesniedz AIBA Ekipējuma komisijai cimdu paraugs pārbaudei un  apstiprināšanai AIBA Izpildkomitejā. Pēc apstiprināšanas ražotājs var iesniegt pieteikumu AIBA licences izsniegšanai. Licences vienošanās saturēs detaļas par nepieciešamajiem bondiem, apdrošināšanu u.tml. AIBA pieprasītajiem nosacījumiem. AIBA cimdus atļauts ražot tikai tām kompānijām, kurām ir AIBA licence. Licences vienošanās būs doti tehniskie parametri, licences darbības kārtība un nosacījumi. Katru cimdu ražotājs marķē ar savu apstiprināto preču zīmi. Uz katra cimda ir jābūt arī norādītai ražotājvalstij: “Made in...(valsts nosaukums)”. 

Konkrētu sacensību laikā atbilstošai AIBA organizācijai, kura atbild par sacensību organizēšanu, jāapstiprina cimdi, kurus lietos sacensībās. AIBA čempionātos kompetenta ir AIBA, Kontinenta čempionātos - Kontinentālais Birojs, bet visās sacensībās, kuras notiek Nacionālo Asociāciju kontrolē - Nacionālās Asociācijas. Gadījumos, kad atbilstoša AIBA organizācija neparedz  noteiktas formas cimdu lietošanu, sacensību organizētāji var izmantot jebkura, AIBA licencēta ražotāja cimdus, kurus visvieglāk iegādāties. Konkrētās sacensībās visiem dalībniekiem jālieto pilnīgi vienādi cimdi.

 

III NOTEIKUMS:

 

Roku saites

 

A.Tehniskās prasības. Sacensībās uz abām rokām jālieto Velpo roku saites ar platumu 5,7 cm (2 ¼ collas) un ne garākas par 2,5 m. Nedrīkst lietot citas saites. Ir aizliegts lietot jebkāda veida lipīgo lentu, gumiju vai leikoplastu, tomēr, lai fiksētu roku saiti, ir atļauts lietot 7,6 cm (3 collas) garu un 2,5 cm (1 colla) platu, taču ne platāku par 5 cm leikoplasta sloksnīti.

B.Kontinentālie, Pasaules un Olimpiskie turnīri. Kontinentālo, Pasaules un Olimpisko turnīru vajadzībām roku saites piegādā rīkotāja valsts. Katrā cīņā dalībnieki lieto jaunas roku saites, kuras tieši pirms sacensībām - ģērbtuvē izsniedz oficiālas personas.

 

IV NOTEIKUMS:

 

Apģērbs

 

A.Atļautais apģērbs. Sacensību dalībnieku apģērbam un ekipējumam jāatbilst šādām prasībām:

1. Apģērbs. Viegli apavi bez skrūvēm un bez papēžiem, zeķītes, šorti, kuri nenosedz ceļgalu un krekliņš, kas nosedz krūtis un muguru. Starptautiskajās sacensībās, Olimpiskajās spēlēs, Pasaules kausā, Pasaules čempionātos, Pasaules čempionātos junioriem (līdz 19 gadiem), Sadraudzības spēlēs, kuras ir apstiprinājusi AIBA, bokserim ir jāģērbjas speciālā sarkanā vai zilā krekliņā (atkarībā no stūra krāsas). Šāds krekliņš jānodrošina pašam sacensību dalībniekam. Uz tā var būt izvietots tās valsts nosaukums un simbols, kuru sportists pārstāv. Simbola izmēram un formai jāatbilst AIBA prasībām, bet laukums nedrīkst pārsniegt 100 cm2. Ja krekliņa krāsa sakrīt ar biksīšu krāsu, precīzi jābūt atzīmētai jostas vietai. To atzīmē ar 10 cm platu elastīgu jostu (jostas vieta - līnija, kuru novelk  no nabas līdz gurnu augšējai daļai).

2. Mutes aizsargs. Bokserim ir jālieto mutes aizsargs. Tam ir jāatbilst zobu formai. Ja bokserim nav sava personīgā mutes aizsarga, kas atbilst viņa zobu formai, tad šāds aizsargs viņam ir jāsagādā sacensību rīkotājiem. Tādā gadījumā bokseris vai viņa Nacionālā Asociācija samaksā organizatoriem atbilstošo summu. Cīņas laikā aizliegts izspļaut mutes aizsargu. Ja bokseris to dara, tad viņš saņem brīdinājumu vai tiek diskvalificēts. Ja bokserim tiek izsists mutes aizsargs, sekundantam ir jāaizved bokseris uz viņa stūri un jānodrošina, lai mutes aizsargs tiktu nomazgāts un novietots savā vietā. Mutes aizsarga mazgāšanas un ievietošanas laikā sekundantam nav atļauts sarunāties ar savu bokseri. Ja mutes aizsargs izkrīt trešo reizi, tad neatkarīgi no iemesliem bokseris saņem brīdinājumu, bet ja tas notiek vēl vienu  reizi, tad viņš saņem vēl vienu brīdinājumu.

3. Bandāža. Sacensību dalībniekiem jānēsā cietā bandāža, kā arī papildus var būt mīkstā bandāža.

4. Galvas aizsargs. Tas ir individuāls boksera aizsarg aprīkojuma elements, kas ir izgatavots pēc viņa galvas formas. Dalībniekam ir jābūt vienam sarkanam un vienam zilam galvas aizsargam, kuri tam jālieto starptautiskās sacensībās, Olimpiskajās spēlēs, Pasaules kausā un visos Pasaules čempionāta, Sadraudzības spēļu veidos,  visās AIBA apstiprinātajās sacensībās. Galvas aizsarga lietošana ir obligāta.  Tam ir jāatbilst AIBA izvirzītajām tehniskajām prasībām. Apstākļi un procedūras, kuras ir norādītas II noteikumā, C paragrāfā, attiecas arī uz galvas aizsargu licencēšanu. Izejot ringā, bokseriem jābūt ar galvas aizsargiem . Beidzoties cīņai, tie nekavējoties jānoņem līdz rezultāta paziņošanai. Sacensību organizatoru rīcībā jābūt pietiekamam skaitam rezerves galvas aizsargu abās krāsās- gadījumam, ja sportista rīcībā esošais galvas aizsargs kļūtu nelietojams.

5. Galvas aizsargi ar AIBA apstiprinātu emblēmu var tikt izgatavoti tikai kompānijās, kurām ir AIBA licence. Licences vienošanās tiks norādīti tehniskie parametri, licences darbības kārtība un apstākļi. Ražotāja pienākums ir uz galvas aizsarga norādīt savu apstiprināto preču zīmi. Uz katra galvas aizsarga ir jābūt arī norādītai valstij, kurā tas ir izgatavots: “Made in...(valsts nosaukums)”.

B. Aizliegtie priekšmeti. Sacensību laikā dalībniekiem nedrīkst būt nekādi citi priekšmeti, izņemot tos, kuri ir iepriekš minēti. Aizliegts uzziest uz sejas, rokām un citām ķermeņa daļām jebkādas smērvielas, eļļas, vazelīnu, ierīvēšanai paredzētās ziedes vai citus produktus, kuri varētu kaitēt pretiniekam vai izraisīt viņa iebildumus. Medicīniskās apskates laikā pirms svēršanās bokseriem ir jābūt gludi noskūtiem. Bārda nav atļauta. Ir atļautas īsas ūsas, kuras nav garākas par virslūpu.

C. Boksera apģērba noteikumu pārkāpumi. Tiesnešiem ir jāaizliedz piedalīties sacensībās bokserim, kurš nav uzlicis galvas, mutes un zemo aizsargu, ir nevīžīgs, ar netīru vai nekārtīgu apģērbu. Gadījumā, ja sacensību laikā atsienas cimds vai boksera apģērbs iegūst nepiedienīgu izskatu, tiesnesim ir jāaptur cīņa un jāļauj bokserim sevi savest kārtībā.

D. Uniforma. Kontinentālais birojs vai reģionālās organizācijas, kuras uz augsta ranga sacensībām sūta jauktas komandas, var ieviest uniformu ar noteikumu, ja šī uniforma nav pretrunā ar AIBA noteikumiem. Kontinentālais birojs vai reģionālā asociācija nevar piespiest nacionālās komandas izmantot uniformu vai ekipējumu, kas ir pretrunā ar vienošanos ar nacionālo komandu. Tomēr dažādu valstu bokseriem, kuri ir apvienoti reģionālajā komandā, var likt izmantot ekipējumu, kuru piegādā attiecīgais reģions.

 

V NOTEIKUMS:             

 

Ringa nodrošinājums.

 

A.Obligātais inventārs. Ringā jābūt šādam inventāram:

1. Divas seklas paplātes ar smalcinātu kolofoniju.

2. Divi sēdekļi. Divi grozāmi sēdekļi, uz kuriem bokseri var sēdēt starplaikos starp raundiem.

3. Divas plastmasas krūzes, kuras var izmantot tikai dzeršanai vai mutes skalošanai, ja ringā nav ūdensvada, divas plastmasas pudeles ar pulverizatoru un divas nelielas plastmasas pudeles dzeršanai. Pie ringa nedrīkst būt nekādu citu ūdens pudeļu, kuras varētu izmantot bokseri vai viņu sekundanti. Jābūt arī diviem traukiem ar zāģu skaidām un diviem spaiņiem ar ūdeni.

4. Galdi un krēsli tiesnešiem.

5. Gongs (ar āmuriņu) vai zvans.

6. Viens (labāk divi) hronometri.

7. Viens pirmās palīdzības aptieciņa.

8. Viens mikrofons, pieslēgts skaļruņu sistēmai.

9. Divi (2) vienādu cimdu pāri no vienas izgatavotājfirmas, kā norādīts II noteikumā.

10. Vienas nestuves.

11. Divi bokseru  galvas aizsargi (viens sarkanā krāsā, bet otrs - zilā).

12. Pilns tiesāšanas mašīnas Čaudri komplekts, kas atbilst AIBA prasībām.

13. Pietiekams daudzums tiesāšanas kalkulatoru tiesnešu vajadzībām, ja izietu no ierindas tiesāšanas mašīna Čaudri, tiesnešiem vajadzētu izmantot šos kalkulatorus.

 

VI NOTEIKUMS:            

 

Medicīniskā apskate un dalībnieku svēršanās

 

A.Medicīniskā apskate.

1. Pirms svēršanās sacensību dalībniekam jāsaņem apstiprinājums no Medicīniskās žūrijas dalībnieka par to, ka viņa fiziskais stāvoklis ļauj viņam piedalīties sacensībās. Lai atvieglotu svēršanās procedūru, Izpildkomiteja vai Tehniskais delegāts var pieņemt lēmumu par iepriekšēju medicīnisko apskati.

2. Medicīniskās apskates un svēršanās laikā bokserim ir jāiesniedz sava Starptautisko  sacensību dalībnieka ieskaišu grāmatiņa, kuru ir parakstījis viņa Nacionālās Asociācijas Sekretārs vai Izpilddirektors. Visi ieraksti grāmatiņā jāizpilda atbilstošām amatpersonām. Ja bokseris medicīniskās apskates un svēršanās laikā nav iesniedzis savu sacensību dalībnieka ieskaišu grāmatiņu, viņš netiek pielaists pie sacensībām.

3. Bokserei sievietei arī ir jāiesniedz sava starptautiskā ieskaišu grāmatiņa, lai saņemtu atļauju piedalīties sacensībās. Bez tam viņas pienākums ir pēc iespējas precīzāk atbildēt uz visiem jautājumiem, kurus uzdod Medicīniskās žūrijas loceklis, kā arī rakstiski jāapstiprina, ka viņa nav grūtniecības stāvoklī. Jauktu sacensību, kurās piedalās vīrieši un sievietes, organizatoriem jānodrošina atsevišķas telpas medicīniskās pārbaudes un svēršanas izdarīšanai. Medicīniskā apskate  bokserēm tiek veikta saskaņā ar speciālu medicīnisko instrukciju, kura tiks publicēta AIBA Medicīniskajā krājumā.

 

B.Svaru kategorijas.

 

1.tabula

 

Pieaugušie  bokseri un juniori (līdz 19 gadiem) sacenšas 11 svaru kategorijās: 48 kg, 51 kg, 54 kg, 57 kg, 60 kg, 64 kg, 69 kg, 75 kg, 81 kg, 91 kg, virs 91 kg.

 

 

Metriskā sistēma

Britu sistēma

Svaru kategorija

no kg

līdz kg

no mārci-ņām

no uncēm

no drah-mām

līdz mārci-ņām

līdz uncēm

līdz drah-mām

1.visvieglākais svars

-

48

-

-

-

105

13

2

2.visvieglākais svars

48

51

105

13

2

112

6

15

Vieglākais svars

51

54

112

6

15

119

0

12

Pusvieglais svars

54

57

119

0

12

125

10

9

Vieglais svars

57

60

125

10

9

132

4

7

1.pusvieglais svars

60

64

132

4

7

141

1

8

2.pusvieglais svars

64

69

141

1

8

152

1

14

Vidējais svars

69

75

152

1

14

165

5

8

Pussmagais svars

75

81

165

5

8

178

9

2

Smagais svars

81

91

178

9

2

200

9

14

Supersmagais svars

91

-

200

9

14

-

-

-

 

2.tabula

 

Sievietēm un kadetiem ir paredzētas 13 svaru kategorijas: 46 kg, 48 kg, 50 kg, 52 kg, 54 kg, 57 kg, 60 kg, 63 kg, 66 kg, 70 kg, 75 kg, 80 kg un 86 kg.

 

 

Metriskā sistēma

Britu sistēma

 

 

 

 

 

 

Svaru kategorija

no kg

līdz kg

no mār-ciņām

no uncēm

no drah-mām

līdz mārci-ņām

līdz uncēm

līdz drah-mām

 

Visvieglākais svars

-

46

-

-

-

101

6

9

 

1.visvieglākais svars

46

48

101

6

9

105

13

2

 

2.visvieglākais svars

48

50

105

13

2

110

3

11

 

1.vieglākais svars

50

52

110

3

11

114

10

3

 

2.vieglākais svars

52

54

114

10

3

119

0

12

 

Pusvieglais svars

54

57

119

0

12

120

10

9

 

Vieglais svars

57

60

125

10

9

132

4

7

 

1.pusvidējais svars

60

63

132

4

7

138

14

4

 

2.pusvidējais svars

63

66

138

14

4

145

8

1

 

1.vidējais svars

66

70

145

8

1

154

5

2

 

2.vidējais svars

70

75

154

5

2

165

5

8

 

Pussmagais svars

75

80

165

5

8

176

5

14

 

Smagais svars

80

86

176

5

14

189

9

8

 

 

C.Svēršanās

1.Pasaules čempionātos, Olimpiskajās spēlēs, kontinentu čempionātos, starptautiskajos čempionātos un starptautiskās sacensībās ir spēkā šādas dalībnieku svēršanās prasības:

a) Visu svaru kategoriju bokseriem jābūt gataviem svara pārbaudei pirmajā sacensību dienā noteiktā laikā - no rīta starp 8.00 un 10.00. Turpmākajās sacensību dienās uz svēršanos jāierodas tikai tiem bokseriem, kuri attiecīgajā dienā piedalās sacensībās. Viņiem jāierodas uz svēršanos no rīta starp 8.00 un 9.00. Izpildkomitejai vai citām AIBA pilnvarotām personām ir tiesības nedaudz mainīt šīs prasības, ja ir radusies aizkavēšanās, no kuras nav iespējams izvairīties. Sacensības drīkst sākties ne agrāk kā trīs stundas pēc svēršanās beigām vai laika, kuru pēc konsultācijām ar Medicīnisko Komisiju ir noteikusi Izpildkomiteja un uzskata par pieņemamu, lai nekaitētu sportistiem, kuriem jāpiedalās pirmajās cīņās.

b) Svēršanu veic AIBA pilnvarotās personas.  Nacionālo Asociāciju pārstāvjiem ir atļauts piedalīties, bet viņi nekādā gadījumā nedrīkst iejaukties svēršanās procesā.

c) Svars, kuru fiksē pirmajā oficiālās svēršanās dienā, nosaka dalībnieka svara kategoriju visā sacensību periodā, taču  bokserim būs jāsveras tajās dienās, kurās viņš piedalīsies sacensībās, lai apliecinātu, ka viņa reālais svars sacensību dienā nepārsniedz maksimāli pieļaujamo atbilstošajā svaru kategorijā. Dalībnieks ir tiesīgs piedalīties sacensībās tikai tajā svaru kategorijā, kurā viņš iesvēries oficiālās svēršanās laikā.

d) Dalībniekam ir tiesības svērties uz oficiālajiem svariem tikai vienu reizi dienā. Svars, kuru reģistrē šās svēršanās laikā, tiek uzskatīts par oficiālo. Tomēr tās valsts pārstāvis, kuru pārstāv sportists, kura svars oficiālās svēršanās laikā neatbilst pieļaujamajam, drīkst atļaut iekļaut viņu sacensībās augstākā vai zemākā svaru kategorijā, kurai viņa reālais svars neatbilst. Tas ir iespējams tādā gadījumā, ja dotajai valstij ir brīva vieta dotajā svaru kategorijā un svēršanās vēl nav beigusies. Katrai dalībvalstij ir arī tiesības jebkurā laikā līdz pirmās svēršanās un medicīniskās apskates beigām nomainīt vienu bokseri ar citu. Tas ir iespējams, ja šis bokseris ir bijis iekļauts rezervistu sastāvā dotajā svaru kategorijā vai jebkurā citā (sacensībās, kur ir pieļaujama rezerves bokseru piedalīšanās).

e) Par boksera svaru tiek uzskatīts svars bez apģērba, kuru uzrāda svaru skala. Jālieto metriskā skala. Atļauts izmantot elektroniskos svarus.

 

2.Citas starptautiskās sacensības.

 

a) Sarīkojot turnīrus vai sacensības ar divu vai vairāku valstu piedalīšanos, svēršanos veic pārstāvis, kuru ir norīkojusi valsts, kura organizē sacensības, piedaloties visu dalībvalstu pārstāvjiem. Katras dalībvalsts pārstāvim ir tiesības pārbaudīt jebkura boksera svaru.

b) Ja sacensību dalībnieka svars pārsniedz viņa svaru kategorijā atļauto svaru mazāk par vienu angļu mārciņu (454 g), tad viņu var pielaist pie sacensībām, taču neatkarīgi no cīņas rezultāta, minētais dalībnieks nevar dot savai komandai vairāk punktu, nekā tiek piešķirts uzvarētajam, bet viņa pretinieks (ja viņš dotajā dienā ir sekmīgi veicis medicīnisko apskati un ieradies ringā apģērbies sacensību dalībnieka apģērbā) iegūst tikpat punktu, cik tiek piešķirts uzvarētājam. Ja abi bokseri pārsniedz tās svara kategorijas limitu, kurā viņi bija pieteikti, katrs no viņiem var dot komandai tādu punktu skaitu, kādu piešķir zaudētājam. Ja dalībnieka liekais svars pārsniedz 6 angļu mārciņas (2,7 kg), tad pretinieka komandas oficiālie pārstāvjiem ir tiesības atļaut viņam piedalīties cīņā. Tiek uzskatīts, ka uzvar komanda, kuras bokserim ir pareizais svars. Līdz svēršanās sākumam dalībniekam jābūt kvalificēta un šim nolūkam norīkota ārsta atzinumam par fiziski derīgu cīņai.

c) Starptautiskos turnīros un sacensībās dalībnieku svēršanās var tikt izbeigta pēc 30 minūtēm. Bokserim, kura svars pārsniedz pieļaujamo vai arī neierodas uz svēršanos dotajā laika periodā, tiek piešķirts zaudējums.

d) Nacionālajām Asociācijām, kuras uzņem viesu komandu, no viesu komandas ierašanās brīža jānodrošina tā ar svariem un treniņ zāli.

 

 

VII NOTEIKUMS:                      

 

Izloze un no cīņām brīvo bokseru sistēma

 

A, Izloze. Izloze notiek pēc medicīniskās apskates un svēršanās. Izlozei jānotiek atbilstošo komandu oficiālo pārstāvju klātbūtnē. Ja tas ir iespējams, jānodrošina, lai nevienam dalībniekam nevajadzētu piedalīties cīņā divreiz, pirms visi pārējie dalībnieki aizvadīs vismaz pa vienai cīņai. Īpašos gadījumos AIBA Izpildkomitejai ir tiesības atkāpties no šā noteikuma. Vispirms notiek izloze  pirmās cīņu sērijas dalībnieku izloze, bet pēc tam - no cīņām brīvajiem dalībniekiem. Nepiedaloties nevienā cīņā, neviens bokseris nevar izcīnīt medaļu pasaules, kontinenta čempionātā vai Olimpiskajās spēlēs.

B.No cīņām brīvo bokseru sistēma. Sacensībās, kurās piedalās vairāk par četriem bokseriem, pirmo cīņu sēriju izlozē jānosaka pietiekams skaits brīvo dalībnieku, lai otrajā sērijā dalībnieku skaitu novestu līdz 4, 8, 16 vai 32. Bokseriem, kuri ir bijuši brīvi pirmajā cīņu sērijā, pirmajiem jāsacenšas otrajā sērijā. Ja brīvo dalībnieku skaits sastāda nepāra skaitli, tad tas dalībnieks, kuram ir pēdējais brīvais numurs, otrajā sērijā sacentīsies ar pirmās sērijas pirmās cīņas uzvarētāju. Ja brīvo dalībnieku skaits sastāda pāra skaitli, tad šiem dalībniekiem ir jāsacenšas otrās sērijas pirmajās cīņās tādā kārtībā, kādā tika izlozēti viņu vārdi. Neviens bokseris nevar iegūt medaļu, ja viņš nav piedalījies nevienā cīņā.

C.Cīņu norises secība. Pasaules čempionātos, Olimpiskajās spēlēs un kontinentu čempionātos programmu, iespēju robežās, sastāda , pieaugot svaru kategorijām, t.i., katrā sērijā vispirms sacenšas vieglāko svaru kategoriju, tad smagāko svaru kategoriju bokseri - līdz vissmagākajiem dotās svaru kategorijas bokseriem. Tad nākamās sērijas cīņās sacenšas visvieglāko svaru kategoriju bokseri utt. Nosakot sacensību dienas programmu, var tikt ņemtas vērā sacensību organizētāju vēlmes, ja tās nav pretrunā ar izlozes rezultātiem.

 

VIII NOTEIKUMS:                     

 

Raundi

 

A. Olimpiskās spēles, pasaules un kontinentu čempionāti un turnīri. Olimpiskajās spēlēs, pasaules čempionātos, kontinentu čempionātos un turnīros cīņas sastāv no četriem raundiem, kuru ilgums ir pa divām (2) minūtēm. Šajās divās (2) minūtēs netiek iekļauti pārtraukumi, lai izteiktu brīdinājumus, sakārtotu ekipējumu un citiem nolūkiem. Starp raundiem jābūt vienu (1) pilnu minūti ilgiem pārtraukumiem atpūtai. Nedrīkst tikt nozīmēti papildus raundi.

B. Starptautiskās sacensības. Starptautiskajās sacensībās raundu skaits un ilgums ir analogs augstāk minētajām, tomēr saskaņā ar iepriekšēju visu pušu vienošanos var notikt trīs (3) vai četri (4) raundi pa trim (3) minūtēm vai seši (6) raundi pa divām (2) minūtēm. Starp raundiem jābūt pārtraukumiem pa vienai (1) minūtei.

 

IX NOTEIKUMS:

 

Sekundanti

 

A. Noteikumi. Katram dalībniekam ir tiesības uz divu sekundantu pakalpojumiem. Viņiem jāievēro šādi noteikumi:

1. Tikai divi sekundanti drīkst uzkāpt uz ringa paaugstinājuma, un tikai viens no viņiem drīkst ieiet ringā.

2. Cīņas laikā neviens no sekundantiem nedrīkst atrasties uz ringa paaugstinājuma. Līdz raunda sākumam viņiem ir jānovāc no ringa krēsli, dvieļi, spaiņi utt.

3. Atrodoties ringa stūrī, viņu rīcībā jābūt dvielim un sūklim. Sekundantam ir tiesības boksera vietā pārtraukt cīņu. Redzot, ka viņa bokseris atrodas smagā stāvoklī, jebkurā brīdī, izņemot periodus, kad tiesneši skaita, izmest ringā sūkli vai  dvieli.

4. Tiesnešu komisijas priekšsēdētājam katrā turnīrā jāorganizē sacensības apkalpojošo tiesnešu un sekundantu sapulce, kurā viņš atgādinātu par AIBA noteikumu ievērošanu un uzsvērtu, ka bokseri, kuri pārkāpj noteikumus, var zaudēt ne tikai punktus, bet arī čempiona titulu.

5. Raundu laikā sekundanti nedrīkst dot saviem bokseriem nekādus padomus, sniegt palīdzību vai izteikt uzmundrinošas replikas. Ja sekundants pārkāpj noteikumus, viņš var saņemt brīdinājumu vai var tikt diskvalificēts. Arī bokseris var saņemt aizrādījumu, brīdinājumu vai var tikt diskvalificēts par savu sekundantu rīcību.

         Jebkurš sekundants vai oficiālā persona, kura ar vārdiem vai žestiem ir aicinājusi skatītājus atbalstīt bokseri raunda laikā, turnīra laikā vairs nedrīkst tikt pielaista pie savu pienākumu pildīšanas.  Ja tiesnesis izraida sekundantu no ringa stūra, tad minētajam sekundantam nav tiesību sekundēt līdz atbilstošās sacensību sesijas beigām.

         Pēc tam, kad sekundants ir izraidīts no ringa stūra, viņam ir jāpamet sacensību zāle līdz sacensību sesijas beigām. Ja turnīra laikā viņš tiek izraidīts atkārtoti, tad līdz minētā turnīra beigām viņam nav atļauts izpildīt sekundanta pienākumus.

 

X NOTEIKUMS:             

 

Ringa tiesneši un tiesneši

 

A. Čempionāti. Olimpiskajās spēlēs, pasaules čempionātos,  pasaules kausa izcīņas sacensībās un AIBA izsaukuma mačos, kontinentu čempionātos un citos starptautiskos čempionātos katrai cīņai jānotiek AIBA apstiprinātā ringa tiesneša uzraudzībā. Ringa tiesnesis īsteno tiesāšanu ringā, bet neaizpilda tiesneša punktu zīmi.

 

B. Tiesneši. Katru cīņu izvērtē pieci AIBA tiesneši. Tiesnešiem jābūt izvietotiem tiešā ringa tuvumā, atsevišķi no publikas. Vienā ringa pusē, pietiekamā attālumā viens no otra, atrodas divi tiesneši. Katram no atlikušajiem trim tiesnešiem jābūt izvietotiem triju atlikušo ringa pušu centrā. Ja sacensībās nav pietiekama tiesnešu daudzuma, iespējams izmantot trīs sānu tiesnešus piecu vietā, tomēr Olimpiskajās spēlēs, pasaules vai kontinentu čempionātos nav pieļaujams šāds tiesnešu skaita samazinājums. Sieviešu sacensībās par tiesnešiem var būt gan sievietes, gan vīrieši.

         Visās sacensībās tiek atcelta vecās divdesmit ballu sistēmas lietošana. Tiesneši uzskaita balles ar tiesnešu mašīnas vai rokas kalkulatora palīdzību. Ja tiek pielietots kalkulators, tas tiesnesis no kalkulatora ieraksta gala rezultātu tiesneša punktu zīmē, apvelk uzvarētāja vārdu un nodod zīmi.

C.Starptautiskie mači. Starptautiskajos mačos starp divu vai vairāku nacionālo asociāciju komandām katras cīņas tiesāšanu realizē tādā kārtībā, kādu nosaka vienošanās starp atbilstošo asociāciju oficiālajiem pārstāvjiem, ja šī vienošanās nav pretrunā ar galvenajiem tiesāšanas organizēšanas principiem, kurus nosaka AIBA noteikumi

D. Neitralitāte. Lai nodrošinātu neitralitāti, ringa tiesnesi un piecus tiesnešus ieceļ Tiesnešu komisija saskaņā ar šādiem noteikumiem:

1. Katram no viņiem ir jābūt oficiāli sertificētam ringa tiesnesim vai tiesnesim (tālāk tekstā - Arbitrs).

2. Viņiem ir jāpārstāv dažādas Asociācijas valstis, un neviens no viņiem nedrīkst pārstāvēt  cīņas dalībnieku valsti vai Asociāciju.

3. Neviens no viņiem nedrīkst būt tās valsts pilsonis vai iedzīvotājs, kura ir cīņas dalībnieku pārstāvētās valsts kolonija vai atkarīga teritorija.

4. Gadījumā, ja Arbitrs ir mainījis savu pilsonību ( dzīves vietu), viņš nedrīkst tiesāt cīņas, kurās piedalās bokseri no viņa iepriekšējās valsts vai kurus apkalpo citi Arbitri no viņa iepriekšējās valsts.

5. Vienu un to pašu cīņu nekādā gadījumā nedrīkst apkalpot vairāk kā divi Arbitri no viena un tā paša kontinenta.

6. Visās sacensībās Tiesnešu komisija nozīmē Arbitrus pēc izlozes tieši pie ringa pirms katras cīņas sākuma. Ringa tiesnesi un tiesnešus finālcīņām nozīmē Izpildkomiteja pilnā sastāvā.

7. Gadījumos, ja kādā atsevišķā gadījumā nav iespējams pielietot augstāk minētos noteikumus, Tiesnešu komisijai jāatrod risinājums, lai nodrošinātu pēc iespējas lielāku nozīmēto tiesnešu neitralitāti un objektivitāti, un pēc iespējas ātrāk informēt Izpildkomiteju par izveidojušos situāciju.

8. Ja kādā gadījumā Tiesnešu komisija uzskatīs, ka nav iespējams izpildīt augstāk minētās prasības, Arbitra/Arbitru vārdu/vārdus lozējot var noteikt Tiesnešu komisijas priekšsēdētājs vai viņu pārstāvoša persona.

E.Interešu konflikts. Arbitri, kuri apkalpo jebkuru no cīņām (cīņu sēriju), visas cīņas (cīņu sērijas) laikā nedrīkst pildīt komandas menedžera, trenera,  jebkura boksera vai jebkuras komandas trenera vai sekundanta pienākumus. Viņi nedrīkst arī tiesāt cīņas, kurās piedalās viņu valsts pārstāvji.

F.Disciplinārie pasākumi. Izpildkomiteja vai tās pilnvarotais pārstāvis var saskaņā ar žūrijas ieteikumiem atteikties (uz laiku vai pavisam) no jebkura ringa tiesneša pakalpojumiem, kurš pēc viņu domām nepietiekami efektīvi seko AIBA noteikumu izpildei, kā arī atteikties no tiesneša pakalpojumiem, kura darbu uzskata par neapmierinošu.

G.Ringa tiesneša nomaiņa cīņas laikā. Ja cīņas laikā ringa tiesnesis fiziski  zaudē iespēju pildīt savus pienākumus, tad hronometristsam jādod signāls ar gongu, lai apstādinātu cīņu. Nākamajam ringa tiesnesim saskaņā ar AIBA reģistru, kuru var iesaistīt cīņas tiesāšanā, var uzdot uzņemties tiesāšanu un atsākt cīņu.

H.Mehāniskās tiesāšanas ierīces. Pasaules čempionātos, Olimpiskajās spēlēs, pasaules kausa izcīņas sacensībās, AIBA izsaukuma mačos un starptautiskos turnīros elektroniskās tiesāšanas mašīnas lietošana ir obligāta.

I.Piedalīšanās obligātoriskums. Asociācija, kuras loceklis ir starptautiskais ringa tiesnesis vai tiesnesis, kuru Izpildkomiteja ir iecēlusi pasaules čempionāta, Olimpisko spēļu vai kontinenta čempionāta tiesāšanai, norīko viņu uz šīm sacensībām, izņemot gadījumus, kad pašam Arbitram ir attaisnojošs iemesls, lai atteiktos no šā ielūguma. Valstīs, kurā  par komandas finansēšanu dalībai Olimpiskajās spēlēs vai tamlīdzīgās reģionālās sacensībās atbild cita organizācija, šīs organizācijas pienākums ir apmaksāt šīm sacensībām izraudzīto Arbitru ceļa un uzturēšanās izdevumus.

 

XI NOTEIKUMS:            

 

Starptautiskā AIBA arbitru reģistra ieviešana un prasības tā kandidātiem.

 

A.Starptautiskais ringa tiesnesis/tiesnesis un starptautiskais tiesnesis. Nosaukums  starptautiskais ringa tiesnesis/tiesnesis un starptautiskais tiesnesis ir augstākais nosaukums amatieru arbitriem. Ierakstot arbitra vārdu Starptautiskajā reģistrā, viņam izsniedz  “Starptautiskā ringa tiesneša un/vai boksa tiesneša” diplomu. Bez tam, viņam izsniedz apliecību un AIBA nozīmīti, kas atbilst viņa nosaukumam.

B.Kandidatūras AIBA sertificēto arbitru Starptautiskajam reģistram:

1. Amatieru statuss. Arbitru kandidatūras profesionālo maču apkalpošanai nevar tikt uzskatītas par AIBA arbitru amatu aizvietotājiem. Jebkurš AIBA ringa tiesnesis vai tiesnesis, kurš tiesā profesionāļu mačus, automātiski zaudē tiesības pasaules, kontinentu un nacionālajā līmenī tiesāt cīņas saskaņā ar “olimpiskajiem” noteikumiem un viņš nekavējoties jāizslēdz no Starptautiskā reģistra, tiklīdz šis fakts tiek atklāts.  

2. Kandidatūru izvirza Nacionālā Asociācija un tai jābūt atbilstošā kontinenta biroja rekomendācijai.

3. Kandidāta vārdam ne mazāk kā divus gadus ir jābūt Kontinenta asociācijas reģistrā. Kandidātam jābūt ar veiksmīgu ringa tiesneša vai tiesneša darba pieredzi kontinenta līmenī.

4. Kandidātam jābūt AIBA Medicīniskās komisijas apskates sertifikātam ar viņa nacionālās asociācijas medicīniskā dienesta amatpersonas parakstu, kas apliecina viņa fizisko piemērotību veikt ringa tiesneša vai tiesneša funkcijas. Informācija par medicīniskajiem nosacījumiem meklējama AIBA medicīniskajā krājumā.

5. Reģistrā var būt ne vairāk kā divpadsmit (12) vienas asociācijas locekļu. (Ja šā nosacījuma ievērošanai no Reģistra jāsvītro viena vai vairāku arbitru, Asociācijas locekļu  vārdi, tas ir jādara.)

6. Par katru kandidātu jābūt precīzam aprakstam par viņa darba pieredzi, kā arī viņa nomināciju sarakstam pēdējo divu gadu laikā.

7. Kandidātam ir brīvi jārunā kādā no oficiālajām AIBA valodām.

C.Starptautiskā reģistra vešana. Lai uzturētu nepieciešamo tiesāšanas līmeni un paaugstinātu tā līmeni, nodrošinātu vienotu noteikumu traktējumu starptautiskos mačos un turnīros, kā arī izvēlētu  jaunus arbitrus iekļaušanai Starptautiskajā reģistrā, Tiesnešu komisijas pienākums ir šādi organizēt un veikt ringa tiesnešu un tiesnešu apmācības un testēšanu:

1. Viena vai vairākas nacionālās asociācijas var iesniegt AIBA lūgumu organizēt sagatavošanas kursu vai eksāmenus savam tiesnešu personālam jebkurā zemeslodes vietā ar nosacījumu, ja Kontinentālais birojs atzīs šo vietu par piemērotu dotajiem pasākumiem.

2. Kursi vai eksāmeni jārīko diviem džentlmeņiem, kuru vārdi ir iekļauti AIBA Starptautiskajā reģistrā un kuri ir Izpildkomitejas vai Tiesnešu komisijas locekļi vai Izpildkomitejas pilnvarotā Kontinentālā biroja locekļi. Gadījumos, ja tas ir vajadzīgs, viņiem var palīdzēt katras ieinteresētās Nacionālās asociācijas pārstāvis. Jebkurā eksaminācijas komisijā jābūt vismaz vienam Izpildkomitejas loceklim. Tiesnešu komisija rekomendē, lai VISUS eksāmenus organizētu Izpildkomitejas locekļi. Vienam dalībniekam būtu jābūt Tiesnešu komisijas loceklim. Abiem eksaminatoriem kādreiz jābūt bijušiem Starptautiskajā reģistrā.

a. Eksāmeni iekļaušanai AIBA Starptautiskajā vai Kontinentālajā reģistrā jārīko tikai atbilstošā Kontinentālā biroja amatpersonām. Tikai izņēmuma gadījumā AIBA prezidents drīkst uzticēt šādu eksāmenu rīkošanu citu kontinentu Izpildkomitejas pārstāvjiem. Līdz akreditācijas saņemšanai kandidātiem sekmīgi jānokārto pilns rakstiskais, mutiskais un praktiskais eksāmens. Eksāmena laikā kandidāta vecums nedrīkst pārsniegt 45 gadus.

b. Eksāmena piezīmes un rezultāti jāglabā atbilstošā Kontinentālā biroja arhīvos.

3. Uzturēšanās viesnīcā un transporta izdevumus diviem pasniedzējiem (eksaminatoriem), par kuriem bija runa iepriekšējā paragrāfā, apmaksās no Nacionālo asociāciju, kurām organizē kursus vai eksāmenus, līdzekļiem.

4. Sagatavošanas kursu vai eksāmenu rezultātus iesniedz Tiesnešu komisijai apstiprināšanai AIBA Izpildkomitejas sēdē. Par Izpildkomitejas lēmumu tiek informēta atbilstošā Asociācija vai Kontinentālais birojs.

5. Vismaz reizi četros gados Tiesnešu komisijai jāapstiprina katra arbitra atbilstība starptautiskā ringa tiesneša / tiesneša nosaukumam. Arbitriem, kuri reizi četros gados neveic šādu pārbaudi, sekmīgi jānokārto atbilstošie eksāmeni, lai tiktu atjaunoti savā starptautiskajā AIBA ringa tiesneša / tiesneša statusā.

6. Tie arbitri, kuri neuzrāda īpašības, kuras ir nepieciešamas starptautiskajam ringa tiesnesim / tiesnesim, nedrīkst atrasties Starptautiskajā reģistrā.

7. Visiem AIBA ringa tiesnešiem / tiesnešiem jāveic ikgadējā medicīniskā apskate, kura sīki aprakstīta Starptautiskajā arbitru ieskaišu grāmatiņā.

8. Katram arbitram tiek piešķirta viena no trim kategorijām: A, B vai C. Kategorijas piešķir Izpildkomiteja saskaņā ar Tiesnešu komisijas rekomendācijām, ņemot vērā Nacionālo asociāciju un Kontinentālo biroju viedokli.

9. Visām Nacionālajām asociācijām jāiesniedz AIBA Prezidentam un Tiesnešu komisijas priekšsēdētājam eksaminējamo saraksti, informācija par viņu kvalifikāciju, par eksaminatoriem un cita informācija, kas attiecas uz doto jautājumu. Visa šī informācija jānogādā uz AIBA ofisu ne vēlāk kā astoņas nedēļas līdz eksāmenu datumam.

D.Procedūra. Tiesnešu komisijai kopā ar ģenerālsekretāru  jāpieņem sekojoša minēto kursu vai eksāmenu organizēšanas procedūra:

1. Ja asociācija (-jas) vēlas pieteikt savu kandidātu vai kandidātus, viņiem tiek izsniegts formulārs izpildīšanai un iesniegšanai vienam no komisijas locekļiem, kurš ir komandēts šā jautājuma izskatīšanai.

2. Rīkojot jebkādas AIBA apstiprinātas starptautiskās sacensības, rīkotājasociācijai jāorganizē arbitriem kvalifikācijas seminārs un eksāmeni. Kursu vai eksāmena laikā arbitriem, kuri kandidē uz starptautiskas kvalifikācijas piešķiršanu vai iekļaušanu Starptautiskajā reģistrā, jāpiedalās kā ringa tiesnešiem vai tiesnešiem vismaz piecās pilnās cīņās. Komandētajiem Komisijas biroja locekļiem dotajās cīņās jāveic rakstiska punktu uzskaite, lai tos varētu salīdzināt ar novērtējamo arbitru rezultātiem.

3. Komandētajiem komisijas locekļiem jāveic mutisks eksāmens, lai pārliecinātos, ka starptautiskais ringa tiesnesis / tiesnesis labi pārzina AIBA noteikumus.

4. Komandētie komisijas locekļi, kuri rīko kursus vai eksāmenus, nosaka, vai eksaminējamie atbilst starptautiskā ringa tiesneša / tiesneša nosaukumam. Komandētie komisijas locekļi sastāda rakstisku atskaiti ar visiem nepieciešamajiem parakstiem. Jebkuram loceklim ir tiesības izteikt savu personīgo viedokli. Atskaite jāiesniedz Tiesnešu komisijai.

E.Goda ringa tiesnesis / tiesnesis. Izpildkomiteja var uz mūžu un piešķirt nosaukumu “Goda ringa tiesnesis  un / vai Amatieru boksa tiesnesis” tiem ringa tiesnešiem / tiesnešiem, kuri aizgājuši no dienesta un kuru darbība atbilda visaugstākajiem tiesāšanas standartiem.

F. XI Noteikums pilnībā piemērojams arī arbitriem sievietēm. Viņām tiek sastādīti atsevišķi Starptautiskie un Kontinentālie reģistri.

 

XII NOTEIKUMS:                      

 

Žūrija

 

A.Norīkojums. Pasaules čempionātos un Olimpiskajās spēlēs kā žūrija darbojas Izpildkomiteja vai arī tā tiek nozīmēta. Kontinentu čempionātos žūriju nozīmē dotā kontinenta asociācijas Izpildkomiteja, bet jā tāda neeksistē, tad atbilstošais Kontinentālais birojs. Katrai cīņu sērijai (izņemot finālu), žūrija sastāv minimāli no trim, bet maksimāli no pieciem cilvēkiem, no kuriem diviem jābūt Tiesnešu komisijas locekļiem; viens no žūrijas locekļiem uz laiku ir tās priekšsēdētājs. Katras cīņu sērijas laikā nevienam no žūrijas locekļiem, izņemot tos, kuri norīkoti tieši uz šo sēriju, nav tiesības atrasties pie žūrijas galda. Žūrijas locekļu darba grafiku katrai cīņu sērijai pirms sacensībām sastāda AIBA Prezidents vai viņa prombūtnē - viņa pilnvarots pārstāvis. Ja žūrijas locekļi vēlas izdarīt izmaiņas šajā grafikā, viņiem vispirms jāsaņem AIBA Prezidenta vai viņa pilnvarotās personas atļauja. Sacensību finālā žūrijā iekļauj visus Izpildkomitejas locekļus, kuri ir kvalificēti AIBA arbitri.

AIBA Izpildkomitejas locekļi, kuri ir sertificēto  AIBA arbitru  Starptautiskajā reģistrā , kā arī Tiesnešu komisijas locekļi, ir žūrijas locekļi ar balss tiesībām.

B.Pienākumi.

1. Žūrijas locekļiem cīņas laikā jāsēž aiz tiesnešiem un jāskaita punkti ar otro tiesnešu mašīnas Čaudri komplektu vai rokas kalkulatoru. Ja tiek izmantots rokas kalkulators, rezultāts jāuzraksta uz papīra lapas, kura jāiesniedz cīņas rezultāta paziņošanai.

2. Žūrijas vai darbojošās žūrijas priekšsēdētājam jāziņo informatoram boksera vārds, kurš, saskaņā ar kompjūtera rādījumiem, ir guvis uzvaru.

3. Žūrijas locekļiem, kuri ir vērojuši katru cīņu sesiju, nākamajā rītā jāsapulcējas, lai novērtētu arbitru darbu iepriekšējā dienā. Viņiem jāsastāda savas rekomendācijas Izpildkomitejai par jebkuru arbitru, kura darbu viņi uzskata par neatbilstošu nepieciešamajiem standartiem. Viņi izsauc uz pārrunām jebkuru arbitru, kuram vēlas uzdot jautājumus par tiesāšanu iepriekšējā dienā.

4. Žūrijas locekļiem rakstiskā veidā jāinformē AIBA Izpildkomiteja par jebkuru arbitru, kurš pēc viņu domām nepietiekami ievēro AIBA noteikumus, un par jebkuru tiesnesi, kurš pēc viņu domām neapmierinoši uzskaita punktus.

5. Žūrijas locekļi rekomendē AIBA Izpildkomitejai, Kontinentālās asociācijas Izpildkomitejai vai, ja tāda neeksistē, atbilstošajam reģionālajam birojam izdarīt izmaiņas ringa tiesnešu un tiesnešu sastāvā.

6. Žūrijas locekļiem jāinformē Izpildkomiteja par to, ka starptautiskais ringa tiesnesis vai tiesnesis nolaidīgi izturējies pret saviem pienākumiem, ja viņu viņa Asociācija ir norīkojusi, lai tiesātu Olimpiskajās spēlēs, pasaules vai kontinenta čempionātā, un ieradies dotajās sacensībās, viņš izvairās no saviem pienākumiem, laikus neinformējot par savu prombūtni ģenerālsekretāru un neminot attaisnojošu iemeslu.

7. Ja arbitrs, kurš ir nozīmēts, lai tiesātu cīņu, nav ieradies, žūrija var nozīmēt piemērotu aizstājēju no tiesnešu saraksta, informējot par šo nomaiņu Izpildkomiteju vai atbilstošo Kontinentālo biroju.

8. Ja cīņas laikā rodas apstākļi, kas traucē normālai cīņas norisei, bet ringa tiesnesis neveic efektīvas darbības, lai uzlabotu situāciju, žūrija var pārtraukt cīņu, lai labvēlīgos apstākļos tā varētu tikt atjaunota.

9. Žūrija vai darbojošās žūrija var veikt jebkādus ārkārtējus pasākumus, kurus uzskata par nepieciešamiem, ja rodas apstākļi, kuri traucē normālai cīņas norisei.

10. Darbojošās žūrija konsultējas ar Tiesnešu komisiju sakarā ar jebkādām rekomendācijām vai lēmumiem, ja to pieņemšana ir nepieciešama.

11. Ja bokseris tiek atzīts par vainīgu nopietnā un tīšā pārkāpumā, kas neatbilst godīgas cīņas garam, žūrijai ir tiesības ieteikt, bet Izpildkomitejai - izslēgt viņu no piedalīšanās sacensībās uz noteiktu laiku. Izpildkomiteja ir tiesīga atņemt bokserim balvu vai medaļu, kuru viņš ir ieguvis dotajās sacensībās.

12. Žūrijas locekļi nevar apkalpot cīņas, kurās piedalās viņu tautieši.

 

C. Ringa tiesnešu un / vai tiesnešu lēmumu atcelšana. Žūrija var atzīt par neesošu ringa tiesneša un / vai tiesneša lēmumu šādos gadījumos:

1. Kad ringa tiesnesis ir pieņēmis lēmumu, kas acīmredzami ir pretrunā AIBA reglamentam un noteikumiem. (Izskatot šādu incidentu, žūrija var izmantot videoierakstu).

D. Protesta iesniegšana. Protestu iesniedz komandas menedžeris ne vēlāk kā 30 minūtes pēc dotās cīņas sesijas beigām. Protestam jābūt rakstiskam. Tas kopā ar drošības naudu 200 USD, kuru iekasē iesniedzot protestu, jāiesniedz žūrijas priekšsēdētājam. Ja žūrija ir ar mieru izskatīt protestu, var tikt veiktas atbilstošas darbības. Ja protests tiek apmierināts, drošības naudu atdod komandai.

E. Interešu konflikts. Žūrijas locekļi, kuri apkalpo Olimpiskās spēles, pasaules čempionātus, pasaules kausa izcīņas sacensības, AOBA izsaukuma mačus un kontinentu čempionātus, šajās sacensībās nevar pildīt ringa tiesnešu vai tiesnešu pienākumos.

F. Neitralitāte. Žūrijas locekļiem starptautiskajos boksa turnīros jāpārstāv dažādas valstis.

 

XIII NOTEIKUMS:                     

 

Ringa tiesneši

 

A. Galvenais uzdevums. Galvenais ringa tiesneša uzdevums ir rūpes par bokseru veselību.

B. Pienākumi. Ringa tiesnesis realizē tiesāšanu ringā. Viņam jābūt apģērbtam baltās biksēs, baltā kreklā, kājās jābūt viegliem apaviem bez papēžiem. Bez tam ringa tiesneša formā noteikti jābūt melnam tauriņam, bet tropiskā klimatā, ar žūrijas priekšsēdētāja vai Tiesnešu komisijas priekšsēdētāja piekrišanu to var nelietot. Cīņas laikā ringa tiesnesim ir atļauts lietot ķirurga cimdus. Ringa tiesneša pienākumos ietilpst:

1. Sekot, lai stingti tiktu ievēroti boksa noteikumi un godīgas cīņas (feir plei) principi.

2. Kontrolēt cīņu visos tās posmos.

3. Novērst situāciju, kad vājāks bokseris saņem liekus un nevajadzīgus sitienus.

4. Pārbaudīt cimdus un apģērbu.

5. Lietot trīs komandas:

a. “Stop” - norādījums bokseriem pārtraukt cīņu.

b. “Bokss: - norādījums bokseriem atjaunot cīņu.

c.  “Brek”- apķerot pretinieku. Atskanot šai komandai, abiem bokseriem jāatkāpjas atpakaļ par vienu soli un tad jāturpina cīņa.

6. Ar atbilstošu paskaidrojošu žestu palīdzību norādīt bokseriem par noteikumu pārkāpumiem.

7. Kamēr nav izdarīts atbilstošs paziņojums, ringa tiesnesis nedrīkst uzrādīt cīņas uzvarētāju, paceļot viņa roku vai citādi. Tad, kad rezultāts ir paziņots, ringa tiesnesis paceļ uz augšu uzvarētāja roku.

8. Gadījumā, ja ringa tiesnesis diskvalificē bokseri vai pārtrauc cīņu, viņam vispirms jāziņo žūrijas priekšsēdētājam par to, kuru bokseri viņš ir diskvalificējis un iemeslu, kādēļ cīņa ir apturēta. Tas ļaus priekšsēdētājam sniegt paskaidrojumus informatoram, lai lēmums tiktu pareizi paziņots publikai.

C. Ringa tiesneša pilnvaras. Ringa tiesnesim ir tiesības:

1. Beigt cīņu jebkurā tās posmā, ja viņš uzskata, ka cīņai ir nevienlīdzīgs raksturs.

2. Beigt cīņu jebkurā tās posmā, ja viens no bokseriem ir guvis tādu traumu, kura, pēc ringa tiesneša domām, neļauj turpināt cīņu.

3. Beigt cīņu jebkurā tās posmā, ja, pēc viņa domām, pretinieki necīnās pa īstam. Tādos gadījumos viņš var diskvalificēt vienu vai abus bokserus.

4. Izdarīt bokserim aizrādījumu vai pārtraukt cīņu un izteikt bokserim aizrādījumu, ja tiek pārkāpti boksa noteikumi, vai citu iemeslu dēļ, ja to prasa godīgu sacensību (fair plei) noteikumi, vai arī lai  nodrošinātu cīņas atbilstību noteikumiem.

5. Diskvalificēt bokseri, kurš izvairās no tūlītējas viņa norādījumu izpildes, vai arī izrāda viņam nekorektu vai agresīvu attieksmi.

6. Diskvalificēt sekundantu, kurš pārkāpis noteikumus, un bokseri, ja viņa sekundants nepakļaujas ringa tiesneša norādījumiem.

7. Pēc iepriekšēja aizrādījuma vai bez tā diskvalificēt vienu no cīņas dalībniekiem par noteikumu pārkāpumu.

8. Pārtraukt punktu skaitīšanu pēc nokdauna, ja otrais bokseris neatkāpjas neitrālajā stūrī vai tīši vilcinās to darīt.

9. Traktēt noteikumus, piemērojot tos konkrētajai cīņai, vai pieņemt lēmumus un rīkoties jebkādos apstākļos, kuri veidojas cīņas laikā un kuri ir atrunāti noteikumos.

D. Brīdinājumi. Ja bokseris pārkāpj noteikumus, bet nav diskvalificējams, ringa tiesnesim ir jāpārtrauc cīņa un jāizsaka brīdinājums. Pirms izteikt brīdinājumu, ringa tiesnesim jādod bokseriem komanda pārtraukt cīņu. Brīdinājumam ir jābūt skaidri formulētam, lai bokserim būtu skaidrs dotā pārkāpuma iemesls un mērķis. ringa tiesnesim ar rokām jādod tiesnešiem zīme, ka viņš ir izdarījis īpašu brīdinājumu, un skaidri parādīt, kuram bokserim šis brīdinājums ir izteikts. Pēc tam ringa tiesnesim jādod bokseriem komanda “Bokss”. Ja bokseris vienas cīņas laikā saņem trīs brīdinājumus, viņš tiek diskvalificēts.

E. Aizrādījumi. Ringa tiesnesis var izteikt bokserim aizrādījumu. Aizrādījumam ir brīdinājuma vai padoma raksturs, kuru ringa tiesnesis dod bokserim, lai apturētu vai novērstu nevēlamus paņēmienus un sīkus noteikumu pārkāpumus. Cīņa nav jāpārtrauc, bet viņš var izmantot ērtu un drošu momentu raunda laikā un atgādināt bokserim par nepieciešamību ievērot noteikumus.

F. Medicīniskie apstākļi. Lai tiesātu cīņas starptautiskos turnīros, ringa tiesnešiem jāveic medicīniskā apskate, lai noskaidrotu, vai viņš ir fiziski piemērots pienākumu veikšanai ringā. Redzes asumam jābūt ne mazāk kā 6 dioptrijas katrai acij. Ringa tiesneši cīņas laikā nedrīkst nēsāt brilles, taču  ir atļauta kontaktlēcu izmantošana. Ringa tiesnesim jāpiedalās sanāksmē, kuru pirms katra čempionāta organizē Medicīniskā žūrija.

 

XIV NOTEIKUMS:         

 

Tiesneši

 

A. Apģērbs. Tiesnešiem jābūt ģērbtiem baltas krāsas apģērbā. Iespējama žaketes valkāšana, ja ir atbilstoša atļauja.

B. Pienākumi.

1. Katra tiesneša pienākums ir neatkarīgi novērtēt abu bokseru meistarību un saskaņā ar noteikumiem noteikt uzvarētāju.

2. Cīņas vērtēšana jāveic ar Tiesnešu mašīnu Čaudri.

3. Cīņas laikā tiesnesis nedrīkst sarunāties ne ar cīņas dalībniekiem, ne ar citiem tiesnešiem, ne ar citām personām, izņemot ringa tiesnesi, taču nepieciešamības gadījumā, beidzoties raundam, viņš var vērst ringa tiesneša uzmanību uz incidentu, kuru viņš, acīmredzot, man pamanījis, piemēram, sekundanta kļūda, slikts virvju nospriegojums u.tml.

4. Viņš nedrīkst atstāt savu vietu, līdz tiesnešu lēmums būs paziņots publikai.

 

XV NOTEIKUMS:          

 

Laika tiesnesis

 

A.Pienākumi

1. Galvenais laika tiesneša pienākums ir sekot raundu skaitam un ilgumam, kā arī pārtraukumiem starp raundiem. Pārtraukums starp raundiem - viena minūte.

2. Piecas sekundes pirms katra raunda sākuma viņam jāatbrīvo rings, dodot komandu “atbrīvot ringu” vai “sekundantiem atstāt ringu”.

3. Viņa pienākums ir ar sitienu pa gongu vai zvanu pavēstīt par katra raunda sākumu un beigām.

4. Pirms raunda sākuma viņa pienākums ir paziņot raunda numuru.

5. Viņa pienākums ir pārtraukt laika uzskaiti, kad cīņa ir apstādināta vai ja ringa tiesnesis devis šādu rīkojumu.

6. Viņa pienākums ir saskaņā ar pulksteņa rādījumiem regulēt raundu un pārtraukumu ilgumu, kā arī to skaitu.

7. Nokdauna gadījumā, kamēr ringa tiesnesis skaita, laika tiesnesis dod viņam skaņas signālus, norādot sekundes.

8. Ja raunda beigšanās momentā viens no bokseriem atrodas nokdauna stāvoklī un ringa tiesnesis skaita, netiek dots gonga signāls. Gonga signālu dod tikai tad, kad ringa tiesnesis dod komandu “Bokss”, kas ļauj turpināt cīņu. Tomēr šo noteikumu nepielieto Olimpisko spēļu, pasaules čempionātu, pasaules kausa izcīņas sacensību, AIBA izsaukuma maču, kontinentu un pasaules čempionātu sievietēm vai starptautisko turnīru FINĀLOS.

B.Laika tiesneša vieta. Viņam jāatrodas tiešā ringa tuvumā.

 

XVI NOTEIKUMS:         

 

Lēmums par cīņas rezultātu

 

A. Lēmumu veidi. Iespējami šādi lēmumi par cīņas rezultātu:

1. Uzvara pēc punktiem. Beidzoties cīņai, bokseri, kuram tiesnešu vairākums piešķīris uzvaru, pasludina par uzvarētāju. Ja abi bokseri ir guvuši traumas vai vienlaikus nokļuvuši nokauta stāvoklī un nevar turpināt cīņu, tiesnešiem ir jāfiksē punktu skaits, kurus katrs bokseris ir savācis līdz cīņas apturēšanas brīdim. Bokseris, kurš ir savācis vislielāko punktu skaitu līdz cīņas pārtraukšanas brīdim vai līdz faktiskajām cīņas beigām, tiek pasludināts par uzvarētāju.

2.  Uzvara, ja pretinieks ir atteicies no cīņas turpinājuma. Ja bokseris ir labprātīgi padevies traumas vai cita iemesla dēļ, vai ja viņš tūlīt pēc pārtraukuma starp raundiem neturpina cīņu, viņa pretinieku var pasludināt par uzvarētāju.

3. Uzvara, ja ringa tiesnesis aptur cīņu.

a. Acīmredzams pārākums. Termins “RSC” (ringa tiesnesis apturējis cīņu) tiek pielietots, lai priekšlaicīgi pārtrauktu cīņu gadījumā, kad viens no bokseriem acīmredzami piekāpjas otram meistarībā, vai nav gatavs turpināt cīņu. Ja viens no bokseriem, pēc ringa tiesneša domām, acīmredzami piekāpjas otram meistarībā vai neattaisnoti saņem vairāk sitienu, cīņa jāaptur un pretinieks jāpasludina par uzvarētāju.

b. Trauma.

1) Ja viens no bokseriem, pēc ringa tiesneša domām, nav piemērots, lai turpinātu cīņu traumas dēļ, kuru viņš ir guvis pareizi izpildot sitienus vai citas darbības, vai viņš fiziski nav spējīgs turpināt cīņu citu iemeslu dēļ, cīņa ir jāpārtrauc un viņa pretinieks jāpasludina par uzvarētāju. Ringa tiesnesim ir tiesības pieņemt šādu lēmumu. Viņš var konsultēties ar ārstu. Ja ringa tiesnesis konsultējas ar ārstu, tad viņam ir jāņem vērā viņa padomi. Pirms pieņemt šādu lēmumu, ringa tiesnesim ir jāpārbauda, vai arī otrs bokseris nav guvis traumu. Medicīnas dienesta pārstāvim ir tiesības pieprasīt cīņas pārtraukšanu, ja viņš uzskata, ka medicīnisku apsvērumu dēļ, nav pieļaujama cīņas turpināšana. Tādā gadījumā vispirms viņa pienākums ir informēt žūrijas priekšsēdētāju, bet viņam, savukārt, jāpaziņo ringa tiesnesim, ka cīņa ir jāpārtrauc. Ringa tiesnesim cīņa ir jāpārtrauc maksimāli uz vienu minūti, lai dotu iespēju medicīnas dienesta pārstāvim noteikt, vai bokseris ir spējīgs turpināt cīņu (ar medicīnas dienesta pārstāvi parasti saprot medicīnas žūrijas priekšsēdētāju vai ārstu, kurš ir norīkots, lai veiktu medicīnisko cīņas kontroli).

2) Gadījumā, ja trauma ir gūta AIBA čempionāta. Olimpiskā boksa turnīra, starptautiskā turnīra vai divpusējo maču finālcīņā, un cīņa ir turpinājusies ilgāk par vienu raundu, uzvara jāpiešķir bokserim, kurš ir ieguvis visvairāk punktu. Gadījumā, ka viens no bokseriem ir guvis traumu čempionāta vai turnīra pirmajā raundā, viņa pretinieks tiek pasludināts par čempionu. Divpusējos mačos pēc šādas traumas pirmajā raundā cīņa var tikt atzīta par neizšķirtu.

3) Kad ringa tiesnesis uzaicina uz ringu ārstu, lai izmeklētu bokseri, ringā ir atļauta tikai šā ārsta un ringa tiesneša klātbūtne. Sekundantiem netiek ielaisti ne ringā, ne uz paaugstinājuma.

4) Gadījumā, ja  žūrijas priekšsēdētājs saskaņā ar kompjūtera rādījumiem, konstatē, ka bokseru iegūto punktu starpība ir sasniegusi 20 pieaugušo čempionātos vai 15 sieviešu vai kadetu čempionātos, cīņu pārtrauc, lai atbrīvotu vājāko bokseri no nevajadzīgiem sitieniem. Priekšsēdētājs var signalizēt ar gongu vai izmantot citu metodi, lai pārtrauktu cīņu. Cīņu nedrīkst apturēt pēdējā raunda laikā. Pēc tā žūrijas priekšsēdētājs dod atbilstošu rīkojumu ringa tiesnesim, lai paziņotu šādu rezultātu: “boksera X stūrī uzvara RSC - pārākums pēc punktiem (RSC-OS).

4. Uzvara pretinieka diskvalifikācijas rezultātā. Ja viens no bokseriem ir diskvalificēts, viņa pretinieks ir jāpasludina par uzvarētāju. Ja abi bokseri ir diskvalificēti, tad tiek paziņots atbilstošs lēmums. Diskvalificētajam bokserim tiek atņemtas tiesības saņemt jebkādu balvu, medaļu, trofeju, goda apbalvojumu vai kategorijas paaugstinājumu attiecībā uz jebkādu sacensību posmu, kurās viņš tika diskvalificēts. Tomēr izņēmuma gadījumos Izpildkomiteja (vai tās prombūtnē sacensību žūrija vai darbojošās žūrija, ja žūrija nav nozīmēta, atbildīgie par sacensību sarīkošanu, kurās notiek diskvalifikācija) ir tiesīga pieņemt citu lēmumu, bet ja šāds lēmums izņēmuma gadījuma ir ticis pieņemts Izpildkomitejas prombūtnē, Izpildkomitejai tas ir jāizskata un jāapstiprina, ja tā to uzskatīs par vajadzīgu pēc atskaites saņemšanas par doto incidentu.

5. Uzvara ar nokautu. Ja bokseris atrodas nokdauna stāvoklī un 10 sekunžu laikā nespēj cīnīties, viņa pretiniekam tiek piešķirta uzvara ar nokautu.

6. Uzvara RSC-H (ringa tiesnesis aptur cīņu pēc sitieniem galvā). To piešķir bokserim, ja viņa pretinieks zaudē spēju cīnīties pēc vairākiem spēcīgiem sitieniem galvā.

7. Cīņas atcelšana. Ringa tiesnesis var beigt cīņu pirms paredzētā laikā, ja rodas iemesls, kas atrodas ārpus bokseru atbildības vai ringa tiesneša kontroles, piemēram, nopietns ringa bojājums, apgaismojuma iziešana no ierindas, ekstremāli dabas apstākļi u.tml. Šādos apstākļos tiek paziņots lēmums “cīņas atcelšana”, bet ja cīņa ir čempionāta daļa, tad žūrijai ir jāpieņem lēmums par turpmākajiem pasākumiem.

8. Uzvara pretinieka neierašanās gadījumā. Ja bokseris ir ieradies ringā cīņas ekipējumā, bet viņa pretinieks nav ieradies pēc viņa vārda paziņošanas pa radiotranslāciju, zvana signāla un beidzoties trim minūtēm, ringa tiesnesis paziņo par pirmā boksera uzvaru (“Walk-Over’) Vispirms ringa tiesneša pienākums ir informēt tiesnešus, tad izsaukt bokseri ringa vidū un pēc lēmuma paziņošanas pa radiotranslāciju, pacelt viņa roku, pasludinot viņu par uzvarētāju.

9. Neizšķirts (tikai divpusējos mačos) Divi klubi vai divas nacionālās asociācijas var norunāt, ka gadījumā, ja vairākums tiesnešu abiem bokseriem piešķirs vienādu punktu skaitu, tiks paziņots neizšķirts rezultāts. Cīņa var tikt beigta ar neizšķirtu pēc traumas, kuru viens no bokseriem ir guvis divpusējā mača pirmajā raundā.

10. Incidenti ringā, kas iziet ārpus ringa tiesneša kontroles.

a. Ja pirmās minūtes laikā pēc tam, kad zvans ir pavēstījis par pirmā vai otrā raunda sākumu, notiek atgadījums, kas neļauj turpināt cīņu (piemēram, atslēgusies elektrība), cīņa ir jāpārtrauc un šiem bokseriem jātiekas no jauna šās sērijas pēdējā cīņā.

b. Ja šāds atgadījums ir noticis cīņas pēdējā raundā, cīņa ir jāpārtrauc. Tiesneši saņem priekšlikumu pieņemt lēmumu par cīņas uzvarētāju.

c.  Ja šāds atgadījums ir noticis  kādas sesijas programmas pēdējās trijās cīņās, bokseriem jāpiedāvā tikties nākamās sesijas programmas pirmajā cīņā.  Ja nākamā sesija ir nozīmēta nākamajā dienā, tad bokseriem pirms cīņas  atkal jānosveras un jāveic ārsta kontrole.

 

XVII NOTEIKUMS:       

 

Punktu skaitīšana

 

A.Vispārējie norādījumi. Skaitot punktus, jāievēro šādi noteikumi:

         1.Par sitieniem.

a. Ieskaitāmie sitieni. Katra raunda laikā tiesnesis skaita katra boksera punktus saskaņā ar viņa izpildīto, mērķi sasniegušo sitienu skaitu. Lai sitiens tiktu ieskaitīts un par to piešķirtu punktu, tas jāizpilda ar vienas vai otras rokas aizvērta cimda to daļu, kura atbilst plaukstas falangas locītavām. To nedrīkst bloķēt vai atvirzīt, sitienam jātrāpa tieši galvas priekšējā vai sānu daļā, vai arī ķermenī virs jostas vietas. Šādi izpildītie sitieni tiek ieskaitīti kā punkti. Sitienus, kurus izpilda ātri apmainoties ar sitieniem tuvajā distancē, novērtē beidzoties tuvcīņai. Tos ieskaita tam bokserim, kurš tuvcīņā ir guvis pārsvaru. Punktus piešķir atbilstoši gūtajam pārsvaram.

b. Neieskaitītie sitieni. Sitienus, kuri ir sasnieguši mērķi, neieskaita šādos gadījumos:

1) ja tie ir izpildīti, pārkāpjot kādu no noteikumiem,

2) ja tie ir izpildīti ar cimda sānu, aizmugurējo, iekšējo daļu, ar atvērtu cimdu vai aizvērta cimda daļu, kura neatbilst plaukstas falangas locītavai,

3) ja tie trāpījuši pa roku;

4) ja tie ir tikai skāruši, nepārnesot ķermeņa vai pleca svaru. 

         2.Par noteikumu pārkāpumu.

                     a)Ringa tiesneša brīdinājums. Ja ringa tiesnesis vienam no bokseriem izsaka brīdinājumu, tiesneši, nospiežot atbilstošo pogu uz tiesāšanas mašīnas Čaudri, var pieskaitīt viņa pretiniekam 2 punktus.

         3.Par punktu skaitīšanu.

a. Noteikšana. Punktus skaita saskaņā ar principu: viens punkts par katru pareizi izpildītu, mērķi sasniegušu sitienu.

b. Cīņas beigšana. Ja cīņas beigās tiesnesis saņem informāciju par to, ka bokseriem ir vienāds punktu skaits, viņš piešķir uzvaru bokserim:

1) kuram cīņā  biežāk bija iniciatīva vai parādīja labāku stilu. Ja arī tad ir vienāds punktu skaits, tad

2)  kurš ir nodemonstrējis labāku aizsardzību (bloķēšana, sitienu atvairīšana, izvairīšanās no sitiena, atiešana sānis u.tml.), kuras rezultātā pretinieka uzbrukumi nav sasnieguši mērķi.

3) Uzvarētājs jānosaka visos turnīros. Divpusējos mačos ir iespējams neizšķirts rezultāts.

           c. Nokdauni. Par nokdauniem netiek piešķirti papildus punkti.

         4.Tiesāšanas mašīna Čaudri - tiesāšanas mašīna un tajā ietilpstošais aprīkojums nosaukts tās izgudrotāja, prof. Anvara Čaudri, vārdā, “tiesāšanas mašīna Čaudri” (CSS).

           a. Tiesāšanas mašīna Čaudri (CSS) jāpielieto visās starptautiskajās sacensībās. Jāievēro šādi nosacījumi:

1) Pielietojot tiesāšanas mašīnu Čaudri (CSS), lēmums par uzvaru pēc punktiem tiek pieņemts, pamatojoties uz ieskaitītajiem pareizi izpildītajiem sitieniem un visu pārējo informāciju, kuru katrs tiesnesis ievada kompjūterā, piespiežot attiecīgo pogu.

2) Pamatojoties uz ieskaitīto, pareizi izpildīto sitienu skaitu un visu pārējo, kompjūterā ievadīto informāciju, rezultāts tiek aprēķināts automātiski. Šī sistēma pamatojas uz principu, ka galarezultātā tiek uzskaitīti tikai tie sitieni, kurus vienlaikus kompjūterā ir fiksējuši vismaz trīs no pieciem tiesnešiem.

3) Pielietojot tiesāšanas mašīnu Čaudri (CSS), par boksera brīdinājumu tiek atņemti divi punkti (ekvivalenti diviem pareizi izpildītiem sitieniem).

4) Uzvarētāju pēc punktiem nosaka. Pamatojoties uz kopējo pareizi izpildīto sitienu skaitu četru raundu laikā. Šos sitienus nepārvērš punktos. Bokseris, kurš ir izpildījis visvairāk pareizu, mērķi sasniegušu sitienu, tiek pasludināts par uzvarētāju.

5) Līdz ar summāro gala rezultātu (visu sitienu summa, kuru ir reģistrējuši vismaz trīs tiesneši), kompjūterā jābūt individuālajam punktu skaitam, kuru uzskaiti veic katrs no pieciem tiesnešiem. Ja cīņas beigās bokseriem ir vienāds summārais rezultāts, tiek izskatīti katrs tiesneša individuālie rezultāti. Netiek ņemts vērā lielākais un mazākais rezultāts. Bokseris, kuram ir reģistrēts vislielākais sitienu skaits trijos palikušajos triju tiesnešu individuālajos rezultātos, tiek pasludināts par uzvarētāju. Ja arī šie individuālie rezultāti ir vienādi, pieci tiesneši lemj saskaņā ar XVII Noteikuma 3.b Paragrāfu, nospie˛ot atbilstošo pogu uz ķompjūtera.

b. Gadījumā, ja tiek pielietota  tiesāšanas mašīna Čaudri (CSS), nav jāizpilda tiesāšanas lapas. Visu, lēmuma pieņemšanai nepieciešamo informāciju, reģistrē un , beidzoties cīņai, izdrukā kompjūters.

c.  Gadījumā, ja tiesāšanas mašīna Čaudri (CSS), iziet no ierindas, jāievēro šāda procedūra:

1) Žūrijas priekšsēdētājs aptur cīņu uz vienu minūti. Ja šajā laikā nav bijis iespējams novērst traucējumus, cīņa ir jāturpina. Saskaņā ar XI Noteikuma (Žūrija) B.1.Paragrāfu, piecu žūrijas locekļu pieņemtais lēmums saskaņā ar punktu uzskaiti, tiks uzskatīts par oficiālu rezultātu.

2) Ja  tiesāšanas mašīnu Čaudri (CSS) nevar salabot, žūrijai ir tiesības izlemt, ka nākamajās cīņās tiks pielietoti XVII Noteikuma 1., 2.un 3.Paragrāfi.

d. AIBA čempionātos un Olimpiskajās spēlēs tiesāšanas mašīnu Čaudri (CSS) apkalpo AIBA norīkotais personāls.

e.  Visos pasaules čempionātos un visos kontinentālajos čempionātos  tiesāšanas mašīnai Čaudri (CSS), jāatbilst pēdējām AIBA tehniskajām prasībām.

f.   Neatņemama tiesāšanas mašīnas Čaudri (CSS), sastāvdaļas ir videokamera cīņas pārraudzīšanai.

g. Ja  tiesāšanas mašīnu Čaudri (CSS) nevar izmantot, punktu uzskates veikšanai žūrijas locekļi var izmantot uzskaites mašīnas uz kalkulatora bāzes. Beidzoties cīņai, katrs žūrijas loceklis atbilstošā formulārā ieraksta punktu skaitu un parakstās.

 

XVIII NOTEIKUMS:                 

 

Noteikumu pārkāpums

 

A. Aizrādījumi, brīdinājumi, diskvalifikācija. Bokseris, kurš neizpilda ringa tiesneša norādījumus, darbojas pret Boksa noteikumiem, pauž nesportiski uzvedas vai pārkāpj noteikumus, pēc ringa tiesneša lēmuma var tikt sodīts ar aizrādījumu, brīdinājumu vai diskvalifikāciju. Nepārtraucot cīņu un izvēloties brīdi, kad tas nav bīstami, ringa tiesnesis var bokserim aizrādījumu. Kad viņš vēlas izteikt bokserim brīdinājumu, cīņa ir jāpārtrauc un ar žestiem jāparāda, kāds pārkāpums ir izdarīts. Pēc tam jānorāda uz pārkāpumu izdarījušo bokseri un jāparāda tas katram no pieciem tiesnešiem. Ja ringa tiesnesis jau ir izteicis bokserim brīdinājumu par konkrētu pārkāpumu, piemēram, satvērienu, viņš nevar izteikt aizrādījumu par analogu pārkāpumu. Par trim aizrādījumiem, kuri bokserim ir izteikti par vienu un to pašu pārkāpuma veidu, tiek izteikts brīdinājums. Vienam un tam pašam bokserim vienā cīņā var tik izteikti tikai trīs brīdinājumi. Trešais brīdinājums ved pie automātiskas diskvalifikācijas.

B. Pārkāpumu veidi. Par pārkāpumu tiek uzskatītas šādas darbības:

1. Sitieni zemāk par jostas vietu, pretinieka turēšana, paklupināšana, sitieni un grūšana ar kāju vai ceļgalu.

2. Sitieni ar galvu, plecu, augšdelmu, elkoni, mēģinājumi žņaugt pretinieku, spiest ar roku vai elkoni pretinieka seju, spiest galvu, atvirzot to aiz virvēm.

3. Sitieni ar atvērtu cimdu, iekšējo cimda daļu, delnas virspusi vai sānu daļu.

4. Sitieni pa muguru, īpaši pa kakla un galvas aizmugurējo daļu un pa nierēm.

5. Sitieni ar cimda virspusi.

6. Uzbrukums, balstoties pret virvēm, vai jebkāda negodīga virvju izmantošana.

7. Pretinieka grūšana, cīņa, apķeršana.

8. Uzbrukums brīdī, kad pretinieks guļ uz grīdas vai pieceļas.

9. Pieturēšana.

10. Sitiens pretinieka pieturēšanas vai pievilkšanas brīdī.

11. Pretinieka rokas vai galvas pieturēšana vai saspiešana, savas rokas izvirzīšana zem pretinieka rokas.

12. Noliekšanās sānis uz pretinieka pusi zemāk par viņa jostas vietu. Tas var būt bīstami pretiniekam.

13. Pilnīgi pasīva aizsardzība, aizsedzoties ar abām rokām, tīša krišana vai muguras pagriešana pretiniekam, lai izvairītos no sitiena.

14. Nevajadzīgu, agresīvu vai apvainojošu izteicienu lietošanu raunda laikā.

15. Pie komandas “Breik” neatkāpšanās atpakaļ par vienu soli.

16. Mēģinājums nekavējoties izpildīt sitienu pēc ringa tiesneša komandas “Breik”, pirms soļa atpakaļ.

17. Draudi vai agresīva izturēšanās pret ringa tiesnesi vai citā laikā.

18. Mutes aizsarga izspļaušana.

19. Taisnas rokas izvirzīšana uz priekšu, lai pretiniekam apgrūtinātu redzamību.

C. Sekundanti. Katrs bokseris atbild arī par savu sekundantu uzvedību.

D.Ringa tiesnešu un tiesnešu konsultācijas. Ja ringa tiesnesim ir pamats  aizdomām, ka ir bijis izdarīts pārkāpums., kuru  viņš pats nav redzējis, viņš var konsultēties ar tiesnešiem.

 

XIX NOTEIKUMS:                     

 

Nokdauns

 

A. Noteikšana. Bokseris atrodas nokdauna stāvoklī šādos gadījumos:

1. ja sitiena vai sitienu sērijas rezultātā bokseris ar kādu ķermeņa daļu, izņemot pēdas, skar grīdu;

2. ja sitiena vai sitienu sērijas rezultātā bokseris bezpalīdzīgi iekaras virvēs;

3. ja sitiena vai sitienu sērijas rezultātā bokseris pilnībā vai daļēji atrodas aiz virvju iežogojuma;

4. ja pēc spēcīga sitiena viņš nekrīt un neiekaras virvēs, bet atrodas  daļējā bezsamaņas stāvoklī, un pēc ringa tiesneša domām nespēj turpināt cīņu.

B. Skaitīšana. Nokdauna gadījumā ringa tiesnesis nekavējoties uzsāk sekunžu skaitīšanu. Kamēr bokseris atrodas nokdauna stāvoklī, ringa tiesnesis skaļi skaita no viena līdz desmit ar vienas sekundes intervālu, ar roku norādot katras sekundes norisi, lai bokseris, kurš atrodas nokdauna stāvoklī, varētu sekot skaitīšanai. No brīža, kad bokseris nokrīt uz grīdas, līdz skaitam “viens” jāpaiet vienai sekundei. Ja nokdaunā esošā boksera pretinieks pēc ringa tiesneša komandas nav devies uz neitrālo stūri, ringa tiesnesis pārtrauc skaitīšanu. Tad, kad pretinieks ir atvirzījies uz neitrālo stūri, skaitīšanu atjauno tajā vietā, kur tā tika pārtraukta.

C. Pretinieka darbības. Ja viens no bokseriem atrodas nokdauna stāvoklī, viņa pretiniekam pēc ringa tiesneša norādījuma nekavējoties jādodas uz neitrālo stūri. Cīņu viņš var turpināt tikai tad, kad viņa pretinieks ir piecēlies un ringa tiesnesis devis komandu “Bokss”.

D. Obligātais skaits līdz astoņi. Ja bokseris ir guvis nokdaunu sitiena rezultātā, cīņu nedrīkst atsākt, pirms ringa tiesnesis ir noskaitījis līdz astoņi, pat tad, ja bokseris jau ātrāk gatavs turpināt cīņu.

E. Nokauts. Pēc tam, kas ringa tiesnesis nosauc skaitli “desmit” un vārdu “auts”, cīņa ir uzskatāma par pabeigtu. Tiek pieņemts lēmums par uzvaru nokauta rezultātā.

F. Nokdauns raunda beigās. Ja bokseris raunda beigu momentā atrodas nokdauna stāvoklī, izņemot Olimpisko spēļu, pasaules čempionātu, pasaules kausu, AIBA sasaukuma maču, kontinentu čempionātu vai starptautisko turnīru FINĀLU, ringa tiesnesim ir jāturpina skaitīšana. Ja ringa tiesnesis ir noskaitījis līdz desmit, uzskatāms, ka bokseris ir zaudējis cīņu ar nokautu. Ja bokseris spēj turpināt cīņu pirms ringa tiesnesis ir noskaitījis līdz desmit, ringa tiesnesis nekavējoties dod komandu “Bokss”.

G. Atkārtots nokdauns bez papildsitiena. Ja viens no bokseriem sitiena rezultātā ir nonācis nokdauna stāvoklī un pēc tam cīņa ir atjaunota pēc skaita “8”, bet šis bokseris atkal nokrīt, nesaņēmis jaunu sitienu, ringa tiesnesis turpina skaitīt no skaita 8, pie kura viņš bija pārtraucis.

H. Abi bokseri nokdaunā. Ja abi bokseri vienlaicīgi atrodas nokdaunā, tad ringa tiesnesis turpina skaitīt, kamēr vismaz viens no viņiem vēl atrodas uz grīdas. Ja abi bokseri turpina atrasties nokdaunā momentā, kad ringa tiesnesis nosauc skaitli “desmit’, cīņa tiek pārtraukta un tās rezultāts tiek noteikts pēc punktiem, kurus bokseri guvuši līdz nokdaunam.

I.   Bokseris neatjauno cīņu. Bokseris, kurš nekavējoties neatjauno cīņu beidzoties atpūtas periodam vai pēc nokdauna sitiena rezultātā neatjauno cīņu pēc desmit sekundēm, tiek atzīts par zaudētāju.

J.  Obligātie skaita ierobežojumi. Ja ringa tiesneses vienam un tam pašam bokserim vienā un tajā pašā raundā skaita nokdaunu trīs reizes vai četras reizes vienā cīņā, cīņa ir jāpārtrauc (R.S.C. vai R.S.C.-H). Sieviešu sacensībās cīņa jāpārtrauc pēc diviem nokdauniem vienā raundā vai trim nokdauniem cīņas laikā. Nevar skaitīt nokdaunus, kuri radušies pārkāpuma rezultātā.

 

XX NOTEIKUMS:                      

 

Procedūra pēc nokauta un R.S.C.H.

 

A.Bokseris ir bez samaņas. Ja bokseris ir zaudējis samaņu, ringā netiek ielaistas nekādas citas personas, izņemot ringa tiesnesi un ārstu, izņemot gadījumus, kad ārstam ir vajadzīgi palīgi.

Ja bokseris ir zaudējis samaņu neatkarīgi no samaņas zaudēšanas ilguma (dažas sekundes vai dažas minūtes), ar ātrās palīdzības mašīnu viņš jānogādā tuvākajā slimnīcā, kurā ir neiroķirurģijas nodaļa. 

B.Medicīniskā palīdzība. Nokauta gadījumā bez samaņas zaudēšanas vai R.S.C.H. gadījumā ārstam ir nekavējoties jāizmeklē bokseris ģērbtuvē, lai noteiktu tālākās medicīniskās palīdzības raksturu un/vai hospitalizāciju, ja tas ir nepieciešams.

C.Atstādināšana uz laiku no cīņām medicīnisku iemeslu dēļ.

1. Viens nokauts vai R.S.C.H. Ja bokseris cīņas laikā ir guvis nokautu pēc sitiena galvā vai ringa tiesnesis  ir apstādinājis cīņu pēc tam, kad bokseris ir saņēmis stiprus sitienus galvā un zaudējis spēju aizsargāties vai turpināt cīņu, šim bokserim nav atļauts piedalīties sacensībās un treniņcīņās vismaz četru nedēļu laikā pēc  nokauta.

2. Divi nokauti vai R.S.C.H. Ja bokseris divas reizes triju mēnešu laikā ir bijis nokautēts ar sitieniem galvā vai priekšlaicīgi zaudējis cīņu pēc spēcīgiem sitieniem galvā, pēc kuriem viņš zaudējis spēju aizsargāties un turpināt cīņu, šīm bokserim nav atļauts piedalīties sacensībās un treniņcīņās triju mēnešu laikā pēc otrā nekauta vai R.S.C.(H).

3. Trīs nokauti vai R.S.C.H. Ja bokseris  trīs reizes divpadsmit mēnešu laikā ir bijis nokautēts ar sitieniem galvā vai priekšlaicīgi zaudējis cīņu pēc spēcīgiem sitieniem galvā, pēc kuriem viņš zaudējis spēju aizsargāties un turpināt cīņu, šīm bokserim nav atļauts piedalīties sacensībās un treniņcīņās vienu gadu pēc trešā nekauta vai R.S.C.(H).

4. Katrs nokauts, kas ir radies pēc sitieniem galvā, un katrs R.S.C.H. ir jāreģistrē šā boksera Starptautiskajā ieskaišu grāmatiņā.

D. Medicīniskā pārbaude pēc atstādināšanas uz laiku. Pirms atļaujas piedalīties cīņās atjaunošanas pēc jebkāda, iepriekšējos punktos atrunātā, atpūtas perioda, bokserim ir jāveic pārbaude pie neiropataloga un jāsaņem atļauja piedalīties sacensībās. Ja tas iespējams, iepriekš tiek veikta speciāla izmeklēšana, elektrokardiogrāfija un, nepieciešamības gadījumā, galvas kompjūtertomogrāfija vai elektromagnētiskā rezonanse, kā arī neiropsiholoģiskie testi. Izmeklēšanas rezultāti, kā arī atļauja piedalīties cīņās, jāiereģistrē boksera Starptautiskajā ieskaišu grāmatiņā.

E. R.S.C.H. Kad ringa tiesnesis ir apturējis cīņu, jo bokseris nav spējīgs to turpināt pēc sitieniem galvā, viņš dod žūrijai un tiesnešiem izdarīt tiesnešu lapās piezīmi R.S.C.H. “R.S.C.H.” - tas ir termins, kuru izmanto tikai tādā gadījumā, ja cīņa ir apstādināta, lai novērstu nokautu pēc tam, kad bokseris ir saņēmis spēcīgus sitienus galvā un zaudējis spēju cīnītie un turpināt cīņu. (Termins “R.S.C.H.” nav jāpielieto gadījumā, ja runa ir par vienkāršu pārsvaru, un viens no bokseriem pieļauj pārāk daudz sitienu, bet pats nenopelna nevienu punktu).

F. Aizsargpasākumi. Katrs bokseris, kurš ir zaudējis cīņu, gūstot daudz sitienu galvā, vai vairākās cīņās pēc kārtas ir guvis vairākus nokdaunus, var tikt atstādināts no sacensībām vai treniņcīņām vismaz uz četrām nedēļām no pēdējās cīņas dienas, ja žūrija pēc ārsta ieteikuma uzskatīs to par nepieciešamu. Šīs lēmums ir jāreģistrē boksera Starptautiskajā ieskaišu grāmatiņā. Pēc atpūtas perioda jāveic ārsta pārbaude, kura ir aprakstīta XX noteikuma D paragrāfā. Visi aizsargpasākumi jāveic arī tādā gadījumā, ja nokauts ir gūts treniņa laikā.

 

XXI NOTEIKUMS:                     

 

Rokas spiediens

 

A. Mērķis. Pirms cīņas sākuma un pēc cīņas bokseri pienācīgā veidā apmainās ar rokas spiedieniem, kas liecina par draudzīgu un sportisku cīņu saskaņā ar boksa noteikumiem.

B. Rokas spiedienu laiks. Bokseri apmainās ar rokasspiedieniem pirms pirmā raunda sākuma un pēc rezultātu paziņošanas. Aizliegts apmainīties ar rokas spiedieniem citā laikā, piemēram, starp raundiem.

 

XXII NOTEIKUMS:       

 

Medikamentu lietošana u.tml.

A. Dopings. Nolūkā uzlabot savus sportiskos rezultātus, bokserim nav atļauts lietot nekādas aizliegtas vielas (vai metodes), kuras ir minētas SOK sarakstā. AIBA noteikumi par dopinga lietošanu ir izklāstīti AIBA Medicīniskajā krājumā. Tie ir saskaņoti ar SOK nostādnēm, izņemot vienu punktu: AIBA iekļauj marihuānu aizliegto vielu sarakstā.  Bokseri, kuriem tiek atklāta šī viela, automātiski tiek izslēgti no sacensībām uz 1 (vienu) gadu. Dotajā gadījumā AIBA noteikumiem ir prioritāte pār SOK noteikumiem.

B. Sods. Jebkurš bokseris vai amatpersona, kuri ir pārkāpuši minēto aizliegumu, ir diskvalificējami vai uz laiku atstādināmi. Bokseris, kurš ir atteicies nodot analīzes sacensību laikā un ārpus sacensībām, ir diskvalificējams un/vai atstādināms no sacensībām. Analogu sodu saņem jebkura amatpersona, kura ir aicinājusi sportistu atteikties no analīžu nodošanas vai nav sadarbojusies ar dopinga kontroles inspektoriem. Saskaņā ar AIBA prasībām, Nacionālo asociāciju - AIBA locekļu pienākums ir ziņot par savu bokseru atrašanās vietu.

C. Vietējā anestēzija. Vietējā anestēzija ir atļauta saskaņā ar Medicīniskās komisijas ārsta piekrišanu.

D. Aizliegtie medikamenti. SOK aizliegto vielu saraksts ir AIBA aizliegto vielu saraksts. Jebkurš bokseris, kurš lieto šādas vielas, vai amatpersona, kura paraksta sportistam vielas no šā saraksta, ir diskvalificējama vai atstādināma saskaņā ar AIBA Medicīniskās komisijas rekomendācijām.

 

XXIII NOTEIKUMS:      

 

Atļauja piedalīties sacensībās veselības stāvokļa dēļ.

 

A. Medicīniskā pārbaude. Bokseris nevar piedalīties starptautiskās sacensībās, ja viņš nav uzrādījis savu Starptautisko ieskaišu grāmatiņu, kurā jābūt kompetenta ārsta apliecinājumam par to, ka bokseris ir spējīgs piedalīties cīņās. Starptautiskā ieskaišu grāmatiņa ir derīga, ja tā ir izpildīta saskaņā ar visiem noteikumiem un atspoguļo boksera stāvokli dotajā brīdī, ja kopš pēdējās medicīniskās pārbaudes nav pagājis vairāk kā viens gads. Visās dienās, kad bokseris piedalās cīņās, viņam jāveic pārbaudes pie kompetenta, sacensību rīkotājas Asociācijas apstiprināta ārsta. Olimpiskajās spēlēs, pasaules čempionātos, pasaules kausa izcīņas sacensībās un AIBA izsaukuma mačos  apskati veic AIBA medicīniskā komisija.

B. Medicīniskā apliecība. Katram bokserim, kurš dodas uz sacensībām ārpus savas valsts robežām, jābūt  apliecībai, kuru ir parakstījis kompetents ārsts un kurā ir norādīts, ka pirms aizbraukšanas no savas valsts bokseris ir bijis fiziski vesels, ka viņam nav bijis nekādu sakropļojumu, infekciju vai slimību, kuras būtu varējušas ietekmēt viņa spēju piedalīties sacensībās valstī, uz kuru viņš dodas. Šai apliecībai jābūt piestiprinātai pie boksera Starptautiskās ieskaišu grāmatiņas, kura jāiesniedz Medicīniskajā komisijā pirms svēršanās. Katram bokserim, ieskaitot bokserus, kuri piedalās nacionālā līmeņa sacensībās, jābūt oficiālai AIBA ieskaišu grāmatiņai.

C. Medicīniskie aizliegumi. Medicīniskie aizliegumi izklāstīti AIBA Medicīniskajā krājumā.

D. Iegriezumi un nobrāzumi. Bokserim nav atļauts piedalīties cīņā, ja viņam ir apsējs uz iegriezuma, brūces, nobrāzuma, hematomas uz galvas apmatojuma daļas vai sejas, arī deguna un ausīm. Bokseris ir atļauts piedalīties cīņā, ja rēta ir aplīmēta ar sterilu leikoplastu Steri-Strip. Lēmumu par atļauju piedalīties cīņā pieņem ārsts, kurš bokseri izmeklē pirms sacensībām. Atļauts lietot tīru vazelīnu, kuru ierīvē pierē un uzacīs, lai izvairītos no traumas.

E. Medicīniskais krājums. Citi AIBA medicīniskie noteikumi izklāstīti AIBA Medicīniskajā krājumā.

F. Atļauja piedalīties sacensībās. Neviens bokseris nedrīkst piedalīties cīņā, ja viņa ieskaišu grāmatiņā nav atzīmes par atļauju piedalīties sacensībās. To izsniedz tikai apstiprināts ārsts. Lai izsniegtu minēto atļauju, jāveic šādi izmeklējumi vai to ekvivalenti:

1. Pilna klīniskā apskate, pievēršot īpašu uzmanību redzes un dzirdes orgāniem, līdzsvara sajūtai un nervu sistēmai.

2. Biometriskā izmeklēšana, ieskaitot auguma un svara noteikšanu.

3. Bioloģiskā izmeklēšana, ieskaitot asins un urīna analīzes.

4. Neiroloģiskā izmeklēšana, ieskaitot elektroencefalogrammu.

5. Galvaskausa rentgenuzņēmums.

6. Kardioloģiskā izmeklēšana, ieskaitot elektrokardiogrammu.

7. Galvas kompjūtertomogrāfija, ja tas ir iespējams.

Medicīniskā apskate jāveic ne retāk kā vienu reizi gadā, iekļaujot augstāk minētos 1, 2 un 4.punktu.

 

XXIV NOTEIKUMS:                  

 

Ārsta klātbūtne

A. Obligāta ārsta klātbūtne. Visu sacensību laiku zālē jābūt obligātai šim nolūkam apstiprināta ārsta klātbūtnei. Viņš nedrīkst atstāt sacensību vietu līdz pēdējai cīņai un kamēr viņš izmeklēs abus, sacensībās piedalījušos, bokserus. Ringa tiesnešiem un ārstiem  cīņas laikā ir atļauts lietot ķirurģiskos cimdus. Cīņu apkalpojošiem ārstiem nepieciešama speciāla licence.

B. Ārsta atrašanās vieta. Cīņu apkalpojošais ārsts atrodas tiešā žūrijas tuvumā. Ja viņš uzskata, ka cīņa jāpārtrauc tādēļ, ka viens no bokseriem pieļauj spēcīgus sitienus, viņam jāziņo žūrijas priekšsēdētājam, kurš ar zvana vai karodziņa palīdzību dod signālu ringa tiesnesim par cīņas apturēšanu. Pēc tam ārsts uzkāpj ringā, lai izmeklētu cietušo bokseri un dotu padomu ringa tiesnesim par cīņas turpināšanu vai pārtraukšanu.

 

XXV NOTEIKUMS:       

 

Bokseru vecuma ierobežojumi

 

A. Minimālais vecums. Bokseri, kuri ir jaunāki par 17 gadiem, nedrīkst piedalīties Olimpiskajās spēlēs, pasaules un kontinentu čempionātos, kā arī starptautiskos mačos.

B. Maksimālais vecums. Maksimālais bokseru vecums, kuri piedalās Olimpiskajās spēlēs, pasaules un kontinentu čempionātos, kā arī starptautiskos mačos, ir 34 gadi.

C. Boksera vecumu nosaka pēc pirmās sacensību dienas, pat ja boksera dzimšanas diena iekrīt sacensību laikā.

D. Vecuma kategorijas.

1. Kadetu čempionātos piedalās bokseri, kuri nav jaunāki par 15 un nav vecāki par 17 gadiem.

2. Junioru čempionātos (jaunāki par 19 gadiem) piedalās bokseri, kuri nav jaunāki par 17 un nav vecāki par 19 gadiem.

 

XXVI NOTEIKUMS:                  

 

Oficiālu personu uzstāšanās

A.Atskaite presei. AIBA Izpildkomitejas, medicīniskās žūrijas, komisijas locekļiem, kā arī ringa tiesnešiem/tiesnešiem, kuri apkalpo sacensības, nav tiesību sniegt presei atskaites vai sniegt informāciju televīzijā vai radio par sacensību gaitu vai tiesāšanu. Tikai Prezidentam vai viņa pilnvarotai personai ir tiesības sniegt informāciju presei.

 

XXVII NOTEIKUMS:    

 

Noteikumu saskaņošana

Vienveidīgums. Visu, AIBA ietilpstošo, nacionālo asociāciju pienākums ir saskaņot savus noteikumus ar AIBA noteikumiem, lai nodrošinātu boksa noteikumu vienveidību visā pasaulē. Izņēmums ir tikai tādā gadījumā, ja AIBA ietilpstošo nacionālo asociāciju noteikumi ir stingrāki par AIBA noteikumiem.

 

XXVIII NOTEIKUMS:   

 

Starptautiskie apbalvojumi vai izsaukums kausi

 

A. Balvas. Starptautiskās sacensībās var piešķirt kausus vai goda apbalvojumus.

B. Komandu vietas. Sacensībās ieņemtās vietas tiek noteiktas šādā kārtībā:

1. Uzvarētājs katrā cīņā iepriekšējos raundos vai ceturtdaļfinālos iegūst vienu punktu.

2. Uzvarētājs katrā cīņā pusfinālos iegūst divus punktus.

3. Finālcīņas uzvarētājs iegūst trīs punktus.

4. Punkti jāpiešķir arī tad, ja kaut kādu iemeslu dēļ, cīņa nevar notikt.

5. Ja divas vai vairākas komandas ir guvušas vienādu punktu skaitu, vietas tiek sadalītas atkarībā no:

a. uzvaru skaita finālos. Ja arī tad ir vienāds punktu skaits, tad no:

b. otro vietu skaita, bet ja arī tad ir vienāds punktu skaits, tad no:

c.  trešo vietu skaita.

C. Punktu skaitīšana komandu sacensībās. Par katru uzvarēto cīņu bokseris savai komandai gūst divus punktus. Par katru zaudēto cīņu bokseris savai komandai gūst vienu punktu, izņemot diskvalifikāciju. Diskvalificēts bokseris negūst nevienu punktu.

D. Pēc AIBA norādījuma oficiālais astoņu labāko bokseru klasifikācijas saraksts katrā svaru kategorijā tiek sastādīts beidzoties Olimpiskajām spēlēm, pasaules vai kontinenta čempionātam, kā arī jebkuram turnīram. Vietas tiek sadalītas šādi:

·      5.vieta - tiek piešķirta bokseriem, kuri ir zaudējuši cīņas ceturtdaļfinālos.

 



Latvijas Svarbumbu celšanas asociācija Saules 110-45, Ventspils, LV-3601
Čigurs Antons Čigurs Antons Džudo, Sambo
FTA
Reģistrēties